Woensdag n Maart. 1852. N.° 22. Woensdag en Zzatnrdag. BESTUREN ADMINISTRATIEF MEUTOUD1M. BINNENLAND. RINS EL1S oens- rgens erke rzee 3n 70 V&, evens ;en in 125 eene nwe- [{GE UIT, afels veild. en maakt tSiT 18 Jïalie fdigd n van van Socie- tuig- ior de [Ier zal worde olock n prijs 3 MRIEZEESGHE COURANT. aboknemewts-pbijb Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,' snamidd. vóór dl ure. vebschijbit: rinas ui:ii AH v ebt r:aiT1xxo Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregtt KENNISGEVING. De Burgemeester van lierikr.ee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 17 dezer maand des namiddags ten één ure op liet Raadhuis al hier eene oppeiliare Vergadering va» den Cnemeeiite-BSaad zal gehouden worden. Zierikzeeden 15 Maart 1852. De Burgemeester voornoemd DE CRANE. p.1j9 11e von ioen ne van pn prijs nie van hengst lengst BUITENLAND. d u i t s c ii i, a n d. Frankfort 11 Maart. Sedert eenige dagen komen hier een aantal scheepsladingen rijst uit de Nederlanden aan zij is van zeer ordinaire kwaliteit en voor rekening van eenige Zuid-Duitsche regeringen opgekocht ten behoeve der noodlijdenden in den Spessard en elders. In Mainz zijn gedurende de maanden Januarij en Fehruarij jl. uit de Nederlanden ingevoerd 223,169 schepels granen bestaande uit 87,716 scb. boekweit 128,367'/. sch. rogge en 7085 sell, gerst. Uit de om streken van Emmerik, Kleef, Wezel enz. wordt thans roede-veel graan naar den Boven-Rijn vervoerd. Men rekent ook nog op den aanzienlijken voorraad die men onderstelt dat in Rolland voorhanden is. Bij de toenemende schnarschte der aardappelen is in de meeste Zuid-Duitsche Staten het bezigen der- zelve tot liet stoken van brandewijn op liet strengste verboden. Treurig luiden de berigten uil de noordelijke ge deelten van Zweden wegens het aldaar heerschend aan hongersnood grenzend gebrek In de provinciën W ermeland en Oestland is de nood zoo hoog gestegen dat velen daar sedert lang lol de onnatuurlijkste voe dingsmiddelen zoo als boomschors en stroo de loe- vlugt nemen. Daarbij zinken de krachten dier onge- lokkigen zoozeer weg dat zij tot allen arbeid onge schikt worden en als bedelaars met geheele scharen het land doortrekken. De aangekondigde tentoonstelling le New-York verwekt hier en elders in Duitschland eene levendige belangstelling. Te Heidelberg is den 5 Maart zekere militair J. Fein in den ouderdom van 115 jaren overleden. Hij had reeds in den zevenjarigen oorlog gediend en in 1789 ouder Laudon de bestorming van Belgrado bijgewoond. r H a M K H IJ K. uit de en één eel mo- jocieteit de stad Joor do Maas ie daar- Pabijs 13 Maart. Volgens de daarvan opgemaakte bij ge- staten hebben de belastingen en indirecte inkomsten fi ten in de afgeloopeno maand Februarij 2 millioen francs - inge- aan de e Socie- te hou- 8 Maart van den Ike Ver- namens in opge-v' fgegeven icieteit 3 vos. meer opgebragl dan in Februarij 1851. Do legitimisten zijn zeer teleurgesteld dat de beer léo de Laborde in het district Vaucluse niet verkozen is. Deze, namelijk had hel stellige voornemen, om den door de grondwet gevorderden eed met de volgende woorden af te leggen Ik zweer (rouw aan de grondwet die de prins president uitgevaardigd heeft, even als de prins president trouw had gezworen aan de grondwet van 1848. Ik zal mijn eed houden even als bij do zijne heeft gehouden." Na het uiten dezer woorden zoude hij afwachten dat hij even als in der tijd Manuel onder de restauratie door de kracht der bajonetten van zijnen zetel zoude gerukt worden. ln de groole zoal van het wetgevend ligchaam zal liet standbeeld van keizer Napoleon geplaatst worden. In liet laatste nommer van bet Bulletin des Lois zijn 34 bladzijden gevuld inet namen van militairen, die sedert den coup d'élat van December 1851 zijn gede- Cureerd. Deze decoraliën bedragen een getal van 675. Den 31 Maart zal een gedeelte van het bosch van Breteuil toehelioorende aan do familie Orléans in het openbaar verkocht worden. Het is geen wonder dat de kleedermakers de be sluiten van den president betreffende de onderscheidene costumes der hnoge ambtenaren hemelhoog verheffen daar deze zoo voordeelig zijn voor hun bedrijf. Uit een tarief van een hunner blijkt dat deze costumes weinig stroken met republikeinsche eenvoudigheid. Het costuum van een lid des senaals in grooto tenue en in kleino tenue kost, met alle toebehooren, niet minder dan 3295 fr. Het borduursel van de kleeding des slaatsraads kost in grooto tenue 550 fr. dot van de referendarissen 420 fr. der auditeurs 200 fr. enz. De paus beeft aan al de soldaten die in den Kerkdijken Slaat bijgedragen hebben tot het herstel van orde en rust gebedeboeken in een perkamenten band ten geschenke gegeven. aboot-bbittahhibii, Londen, 11 Maart. De nieuwe expeditie ter op sporing van sir J. Franklin zal bestaan uil drie zeiI- vaartuigen en drie stoomschepen het vertrek zal om streeks half April plaats hebben. In de aanstaande week zullen hier te lande niet minder dan 4 personen door middel van den strop ter dood worden gebragt namelijk een Italiaan wegens liet doodschieten van zijnen oom eene vrouw die hare moeder kad gewurgd en twee arbeiders die hunnen makker badden vermoord. De politie te Londen bestaat op dit oogenblik uit 1 directeur, 18 onder-directeurs, 124 inspecteurs, 587 sergeanten en 4819 agenten. De kosten ter bestrij ding van de uitgaven voor dit korps hebben in 1851 be dragen eene som van 422,290 p. st. Het getal der brieven gedurende het afgeloopen jaar 1851 in Engeland uitgegeven bedraagt nagenoeg 360'/a millioen terwijl liet in 1830 slechts 76 millioen bedroeg. Dezer dagen zijn door liet bestuur der emigratie maatschappij wederom 50 jonge meisjes naar Australië gezonden ten einde aldaar in verschillende betrekkin gen te worden geplaatst. In de Amerikaansche bladen is wederom sprake van een inval in bet eiland Cuba. Gedurende het prachtig noorderlicht, dat den 19 Februarij zoowel in de Vereenigde-Staten als in ver scheiden landen van Europa is waargenomen zag men langs de draden van verscheiden magnetische telegrafen in de staten New-York Massasuchels en Pennsj'lvanie het electriek licht zich zeer duidelijk voortbewegen. De groote zeeslang wier bestaan nu eens verze kerd dan weder ontkend werd is nu eindelijk op 3 gr. 10 m. z.-breedte en 131 gr. 50 m. w.-lengte door de bemanning van den Noord-Amorikaonschen wal- vischvaarder Monongaleha met lansen gedood. Het monster had eene lengte van ruim 103 Engelsche voe ten en op het dikste van het ligchaam eenen omtrek van ruim 49 Engelsche voeten. Met den laatst ontvangen overlandpost heeft men vernomen dat de Nizain een grooten diamant we gende ongeveer 400 caraataan do Oost-fndiscbe com pagnie heeft aangeboden ter afdoening van een gedeelte zijner schulden. Do bekende Kohinoor weegt slechts ruim 300 caraat. Londen, 12 Maart, Men verwacht eerstdaags in het huis der gemeenten eene nederlaag van liet ministe rie en dientengevolge eene spoedige ontbinding van hel parlement. Sedert het begin dezer eeuw heeft Groot-Rrittanniën niet minder dan 17 minisleriën gehad. Het ministerie Liverpool duurde bijtia 15 jaren van 16 Januarij 1812 lot W April 1827. Uit de jongste berigten van de Kaap-de-Goede- Iloop blijkt dat de oorlog zoo goed als geëindigd kan beschouwd worden dewijl de Kaffers op alle punten zoo geslagen zijn dat zij met sir Harry Smith wenscb- teu le onderhandelen doch do generaal wilde van niets als eene onvoorwaardelijke overgave hooren en er was eene week bedenktijd toegestaan. Op het einde van dien termijn waren de Britsche troepen liet Kaflerland binnengetrokken en hadden den oogst verwoest. Onder de vele schepen die in de vorigo weck door tegenwind teruggehouden werden in de haven van Lamlasli (Schotland), bevond zich de oude brik Cloetus die gedurende meer dan 20 jaren wordt bestuurd door een handig en knap meisje Betsy Milter genaamd dochter van den overleden reeder van dien naam. Miss. Betsy vervulde nog zeer jong zijndo op verscheiden schepen van haren vader de function van supercarga en opmerkende hoe de kapiteins hunrie werkzaamheden verrigtten bekroop baar de lust om zelve een vaar tuig te kommanderen. De vader voldeed aan dezen zonderlingen wcnsch zijner dochter en vertrouwde haar bet bevel over de Cloetus toe hetwelk zij tot op den huidigen dag heeft behouden. Zij heeft op hare ver schillende zeetogten verscheiden stormen doorgestaan waarin menig gezagvoerder van het mannelijk geslacht zijn schip op de klippen heeft zien vergaan. Do hou ding van miss. Betsy op het achterdek gedurende do geweldigste windvlagen zoude zelfs een admiraal tot eer verstrekken. Hare onderhoorigen hebben steeds met lof en eerbied van baar gesproken onder elkander noemen zij haar de shecaptain (de vrouwelijke kapitein). Do Morning Advertiser meldtdat zekere sir Gervase Cliftoneen edelman uit Yorkshire het geluk heeft gehad 7 echtgenooten te hebben. In eenige zijner nagelatene biograpbische aanteekeningen noemt hij zijne drie eerste echtgenooten welke vroeger onge huwd waren achtenswaardigde drie anderen welke weduwen waren geacht en de laatste eene jeugdige dienstbode, onder zijn dak geboren zijne welbeminde. Iedere der zes vrouwen bad alvorens den geest te ge ven in het huwelijk toegestemd van de andere. Sir Gervase Clifton is hij zijne overledene vrouwen ter aarde besteld. ZieriKzp.e 15 Maart. Bij de herstemming voor één lid van den gemeenteraad alhier lusscben do lieeren m.r C. J. Fokker en J. Strickaerl op den 13 dezer heeft de heer Fokker bekomen 149 en de heer Strickaerl 74 stemmen en is alzoo benoemd do heer m.' C. J. Fokker, die naar rncn verneemt die be noeming beeft aangenomen. Zierikzee 16 Maart. De verloting van vrouwe lijke handwerken enz. den 8 dezer alhier gehouden heeft zuiver opgebragt de aanzienlijke som van f 336,55. Zoowel zij die door do toezending van voorwerpen als degenen die door deelneming hunne belangstel ling in dezo heilzame inrigting voor de armen deden blijken kunnen niet dan met blijkbaar genoegen wederom deze opbrengst vernemen waarvoor zij niet minder ook de dames die zicb met de benioeijing van dit loffelijk werk bijzonder belasten niet dan dank baarheid kunnen inoogsten. Z. M. beeft bekrachtigd de door den gemeenteraad van Ouwerkerk gedane benoeming van den burgemees ter J. van der Havetot secretaris. De beer IF. C. van der Waai jen Piclerszen te Middelburg is door de koningin van Portugal lot rid der der Christus-orde benoemd als bewijs van H.r M.' hoogo tevredenheid over de waterwerken door hem als ingenieur aan het arsenaal te Lissabon verrigt. De kinderziekte die in een tijdsverloop van ruim een jaar zich in alle gemeenten van het kanton Hulst min of meer vertoond heeft zwaait haregeesels tegenwoor dig in de gemeente Stoppeldijk op eene verschrikkelijke wijze. In een tijdsverloop van weinige dagen lelde men aan die ziekte 7 lijken terwijl hot getal lijders op eene bevolking van 15- a 1600 zielen ruim 50 bedraagt till. MM. de koning en koningin hebben van den bouwman J. Goeijenbiervan Wateringen, ten ge schenke ontvangen nieuwe aardappelen welke uil den kouden grond zijn voortgebragt.

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1