1 ZIERIKZEESGHE Woensdag 10 Maart. SIM'STUDIHGBN N.° 20. 1852. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIE! Balie idigd n van a van Socie- tuig- >or de Ier zal worde OLOCK n prijs lie van P prijs ie van een ie van een pe van leen ie van n prijs ie van ngst eene uit de n één 1 mo- cieteit je stad r de aas Idaar- ij ge- ten inge- lan de Socie- hou- jMaart n den i Ver- Emens apge- 5even 3teit abonnemk3vxs-pbijb Ver drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren.'snamidd. vóór ure. COURANT. VERSCHIJNT: PRIJS Z9ZR ADVERTENTI?® Gewone 15 cents de regel. Geboorte- fJuicelijhs- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt, KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 10 dezer maand des namiddags ten half twee ure op het Raad huis alhier eene openbare Vergadering van «ïeai Gemeente-Kaad zal gehouden worden. Zierikzee, den 9 Maart 1852. De Burgemeester voornoemd DE CRANE. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van do in- en opgezetenen dal do jaarltjUsche Paarden, of Slalf-Vaste- «uarïitals van ouds op Donderdag den 18 dezer maand alhier zal gehouden worden. Zierikzee, den 3 Maart 1852. Burgemeester en Wethouders DE CRANE. De Senrelaris W. J. I». KROEF. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, wil len Pij deze de belanghebbende Veehouders ten ern stigste hebben gewaarschuwd legen de oorzaak van de in sommige plaatsen thans heerschende kwaad aardige ziekte onder de Paarden bekend onder den naam van Icndcn.typlins eene ziekte waartegen de vee-artsenijkunst onvermogend is en slechts door het nalaten van ongezond voedsel kan worden tegen gegaan of verhoed waartoe vooral wordt aangeprezen een zorgvuldig toezigt op het paarden-voeder hetwelk dikwijls door eene duffe lucht zich kenmerkt als met schimmel besmet en welk voeder bij ondervinding ge bleken is do oorzaak der ziekte Ie wezen. Zierikzeeden 9 Maart 1852. Burgemeester en Wethouders DE CRANE. De Secretaris W. J. I». KROEF. 5r het er T. erli- jen, een Bak- ïap. jlrou- amen Ieene out tien teer ten 3 vol» emd Roe- te ootte os. BEKENDMAKING. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van daarbij belanghebbenden dat bij Koninklijk besluit van den 6 Januarij II., n.° 19, vrijsteliing van Kegel- eai Registratie- regt is verleend voor de verklaringen benoodigd bij de voortbrengselen van Nationale Nijverheid van Ne derland en deszelfs Overzeescho Bezittingen, bestemd voor de Tentoonstelling welke in Julij 1852 te Arnhem ingevolge daarvan vroeger aangekondigd programma zal worden gehouden zulks onder voorwaarde dat ludie vrijstelling op de stukken worde vermeld. Zierikzee, den 9 Maart 1852. Burgemeester en Wethouders DE CRANE. De Secretaris W. J. P. KROEF. is zulks ook, onder anderen, Ie Lyon het geval. Te Rijs- se! zal worden overgestemd de kandidaten der Legiti misten en Orleanisten hebben naar een veel grooter aan tal stemmen bekomen dan de kandidaat der regering. Onder de stembiljetten heeft men weder vrij zonder linge gevonden onder anderen met de volgende bij schriften Met witte brood voor twee stuivers en de wijn voor vier stuivers Eene kleine Republiek vier jaren oud is den 2 December verdwaald eene rijkelijke belooning wordt toegezegd aan dengerie die haar aan hare troostelooze familie zal terugbrengen." Ken jong mensch zonder fortuin vraagt de dochter van een senator ten huwelijk (brieven francoenz. Te Rennes heeft den 27 Februari] Helena Jegado wegens 43 vergiftigingen ter dood veroordeeld hare straf ondergaan. Eenige uren voor het noodlottig oogenblik heeft zij in tegenwoordigheid van getuigen al hare misdaden beleden. Pakijs 6 M aart. De Conslilutionnel meldt, dat het bewind thans met den uitsla-; der verkiezingen, in 255 districten van de 201 hekend is en dat slechts in 6 districten eene herstemming zal moeten plaats hebben. De senaat en de wetgevende vergadering zijn be paaldelijk hijeen geroepen op den 29 Maart. Hol schijnt dat do president der Republiek aan ruinalhiek in de boenen lijdt. Men spreekt veel van de waarschijnlijkheid dot de guillotine zal afgeschaft en vervangen worden door de Spaanschc wijze van ter dood brengen of do zooge naamde garottabeslaande in bet wurgen, opeen stoel zittende. B E G i E, Brussee C Maart. Eergisteren heeft zich een man van bet leven beroofd door met het hoofd op de rail van den spoorweg te gaan liggen en er den trein te laten overgaan. Het schijnt dat ziekte en «ellende den onge lukkige tot deze wanhopige daad hebben gebragt. De heer Nadaudgewezen Fransch volksvertegen woordiger werkt thans te Londen even als hij zulks reeds te Brussel deed als metselaarsknecht. BUITENLAND. frankrijk. Parus 5 Maart. De uitslag der verkiezingen voor hel wetgevend ligchaam is zooals verwacht was eene onbetwistbare zegepraal voor Lodewijk Napoleon. Slechts op enkele plaatsen heeft het mogen gelukken, een kandi daat der oppositie te doen verkiezen. Behalye te Parijs BINNENLAND. Zierikzee, 9 Maart. De zoogenaamde lenden-typhus onder de paarden die in Zuid-Beveland en in het district Sluis zoude heerschen is naar men zegt ook in de gemeenlo Hontenissc waargenomen en wel op de stallen van den landbouwer J. Goossenonder Lamswaarda. Bij de opening der stembus voor een lid van den gemeenteraad te Vlissingen op den 4 dezer is geble ken dat waren ingekomen 209 stembriefjes waarvan 10 van onwaarde. De uilslag is geweest dat er eene herstemming zal moeten plaats hebben Insschen de liee- ren J. B. de Groof en J. P. Smith welke eerste 46 cn de tweede 27 stemmen op zich hadden voreenigd. Gisteren zijn hij de tweede kamer der slalen- generaal de beraadslagingen aangevangen over het ont werp van wet tot heffing eener belasting op de renten van de kapitalen niet bestaande in onroerend goed noch aangelegd tot eenigen tak van nijverheid. Men meldt uit Rotterdam, van den 7 dezer Gisteren is van deze stad vertrokken bohoorlijk en zeer doelmatig uitgerust de aan de Zuid-llollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen hehoo- rendo kotter, genaamd Willem van Houten, bestemd naar Brouwershaven «in vereenigd met den aldaar sedert jaren geslationneerden schokker (mede aan gemelde maatschappij iiehoorcnde), onder toezigt van haren cor respondent den heer A. II. II. van Maan en aldaar behoorlijk en vooral met ongunstig weder buitengaats tusschen de banken en op zoodanige plaatsen welke men voor de scheepvaart gevaarlijk acht, te kruisen ten einde hulp en bijstand te verleenen aan schepen welke zulks behoeven en dithetzij mondeling hetzij door eene vlag van den hezaans-lop (waartoe zij dan ook opzettelijk uilgenoodigd worden) te kennen geven. De kotter voert als herkennings-teeken eene vlag met een witte bal op een rood veld van den top maar deze hulp bepaalt zich inzonderheid lot redding van de in nood verkeerende schipbreukelingen. Ofschoon de gezagvoerders van heide reddingsvaar tuigen een bepaald hevel hebben zich te onthouden van of zich in eenige betrekking te stellen met zaken of handelingen betreffende convooijen strandvonde rijen of het loodswezen hebben zij echter wat het laatste betreft, daartoe de vrijheid, en zijn zij zelfs verpligt ingeval zulks door do gezagvoerders der sche pen gevorderd wordt en er geene loodsen aanwezig zijn, hulp te verleenen en (hetzij door vóór te zeilen of een loods over te geven om hen in of uit zee te brengen) ook o(n de zeeloodsen van nitloopende schepen in zeo zijnde van boord af te halen. Kortom de beide schepen zijn bestemd om werkzaam te wezen in de zoo menschlievende en hulpvaardige strekking en geest der maatschappij zonder op eenige wijze aan bestaande in- r ïg t in gen hinderlijk veel minder schadelijk te zijn. Wij wenschen hartelijk dat deze maatschappij, waar aan wij reeds zooveel Ie danken hebben en die met zoo veel ijver, met kennis van zaken en met opoffering van grooto kosten bestuurd wordtook in deze nieuwe on derneming haar loffelijk oogmerk moge bereiken en dal de zeeman steeds erkentelijk zij voor de zoo doel- matige en krachtige pogingen welke tot zijn behoud aangewend worden hetgeen waarlijk mede strekt tot eer van ons vaderland, maar in het hijzonder voor onze stad. De waterstand in het Haarlemmer-Meer is ge durende de maand Fohruarij 3 duim verhoogd. Naar men verneemt, moet hel onlangs in het veen, nabij Nou Dorsum, gevonden geraamte dat van een we- versmeisje zijn hetwelk van N Stislrum afkomstig, aldaar sedert twaalf jaren werd vermist. Toenmaals meende men dat zij met een jongeling met wien zij verkeering had aangeknoopt en waartegen hare fami lie zeer was vooringenomen, naar Amerika was vertrok ken hetwelk evenwel naderhand bleek het geval niet geweest te zijn. Met zekerheid kan echter weinig om trent dit zonderling geval gemeld worden. Uil Oude-L'ekela meldt men aan hel Zondagsblad. het volgende Voor eenige dagen reed een hoer huiswaarts van Papenburg naar Nieuw Dorper hij itad in de eerstge- rnelde plaats zijn koren afgeleverd en met zijne ont- vangene gelden reed hij nu zacbtkens en onbezorgd terug. Eene oude vrouw die langzaam op hel voetpad voor uit sukkelde scheen zeer afgemat en vroeg om een plaatsje op den wagen. De hncr gaf een toestemmend antwoord hij het opstijgen kwam het den boer echter voor alsof dat oudje een zwaren haard onder den kin had en in een halsdoek heimelijk verborgen hield. Pijlsnel schoot de gedachte bij hem op om zich van haar of hem te ontlasten hij bezon een list liet zijn handschoen Qp den grond vallen en verzocht de oude vrouw om dezelve op te rapen aanvankelijk scheen zij daartegen iets in te brengen maar toen hij haar heduidde dat de paarden ouder zijne leiding het best le beteugelen zouden zijn gaf zij eindelijk toe. Zij begaf zich dan van den wagen op den grond van deze gunstige gelegenheid trok hij partij. Hij legde onmid- delijk de zweep over de paarden en dat oudje staarde den voortsnellenden wagen verbaasd na. Toen de boer le huis paard en wagen uitspande was er nog een korfje welk koifje de oude vrouw achter gelaten had op den wagen waarin hij daderonderzoek bleek te zijn: twee geladen pistolen, henevens eenige geslepen messen In den loop der vorige week zag men te Parijs weder een treurig voorbeeld van hel gevaarlijke om iemand schrik aan to jagen niet hel doel om hem van ongegronde vrees te genezen. De verdienstelijke land schapschilder Karails in wiens tafereelen altijd eene zeer sombere stemming heerschte en die in Junij 1848 bij het hestonnen van barrikades in eene der voorsteden van Parijs getoond heeft het gevaar niet te duchten werd noglans gekweld door een natuurlijken en on verwinbaren afkeer van alle voorwerpen welke op den

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1