Zaturdag 6 Maai't; Woensdag en Zaturdag. s wel n'ita Vis, Hot- '1 New- lek Nf.° 19 EBT 0 üEOKHtEMEBJTS-PRïJE Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te Voren." snainidd. vóór dl- ure. vebschijnt: prijs beb a0vehtbwtiem Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt, B bekendmaking. P'/2urei ïm g pc* 'rij ruim oede en oede en iws. ecuws r 5,10 0 Lange Walch. a 11,80 'ijzen die ')g niet in 1 gele On- 2/1 en io 9235 't 13819 Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens, op Woensdag den 10 Maart aanslaande des middags ten Ba ad hui zeaan den minsleischende aan te besteden het onderhouden van de'ogJ>eaalbifiB*e S5<>§1 Heilaag *>cevoor een tijdvak van zeven jaren aangevangen 1." Januarij 1852 en eindigende 31 De cember 1858 ingevolge het bestek en de voorwaarden door den Gemeente-Daad vastgesteld welke van heden af ter visie liggen op de Secretarie. Zierikzee, den 27 ÏVbruartj 1852» Burgemeester en Wethouders DE CRANE. Ter ordonnantie W. J. 1». KROEF. BINNENLAND. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma len hekend dat de verkiezing voor één !Lï<r3 vauta <§«>Ba Cwc>B!fttf»4»BatU>-§§a;a<a op den 28 Februarij jongstleden tot geene bepaalde uilkomst heeft geleid zoodat er eene herstemming moet plaats hebben op den 12 dezer maand waartoe aan de kiesbevoegde ingezetenen stembriefjes zijn rondgezonden ingevolge de Wet. Zierikzee, den 3 Maart 1852. Burgemeester en Wethouders DE CRANE. Ter ordonnantie W. J. P. KROEF. Jen in R1AAN ER BOOM. op Rot trtgeiel B EREND M AKIN G. Brnoi'mfestek en Wethouders van Zierikzee bren gen Ier kennis van de in- én opgezetenen dal do jaarlifksclie B'anpvleie. of JSalf-Vasfe. mjspEif als van ouds op Donderdag den 18 dezer maand alhier zal gehouden worden. Zierikzee, don 3 Maart 1852. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE. Ter ordonnantie W. J. P. KROEF. ezooden| epen Armen •,n 4 en] van 11 jersoony' 1 Maarl Lot H Ismede BEKENDMAKING. Achtervolgrns art. 3 van Zijner Majcsteits besluit van den C Januarij 1831 n.° 68, Staatsblad n.° 2,) heeft Zijne Excellentie do Minister van Financiën bij resolutie van don 4 dezer maand bepaald de Prijj- 7.0H bel opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurs splitters en debilanten der Staats-Loterij de loten en gedeelten van dien voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 216"° iLoterij zullen mogen uitgeven te weten zal tel lingsda dag9 tei i te ver staand i Zoom groot 'ij ElJNlNGj i vos. Vij verkoop 1 Gehcele loten /2.00 Halve 36,00 Vijfde - 14,40 Tiende - 'J'20 Twintigste - 3,60 Rij verhuring loten Geheele Halve Vijfdo Tiende Twintigste f 25,00 - 12,50 - 5,00 - 2,50 - 1,25 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteils besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs split ters en debilanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling Ie regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben, Zierikzee, den 5 Maart 1852. Voor den beer Staatsraad Commissaris des Konings in Zeeland De Burgemeester van Zierikzee DE CRANE. Zierikzee 4 Maart. Men verneemtdat hel Z. M. den koning heeft behaagd aan de Zeeuwscbe Maat schappij van Landbouw als een bewijs van zijne be langstelling ten geschenke aan te bieden eene kost bare zilveren zweep, ter waarde van f 400; terwijl Z. M. daarbij bet verlangen zou hebben te kennen ge geven dal om het bezit daarvan door de leden der maatschappij naar den ring zal worden gereden en zulks ter gelegenheid van den geboortedag zijns broe ders prins Hendrik der Nederlanden. Zoo wij wel onderrigt zijn dan zal ook de gewone vereenigiog van bovengenoemde maatschappij dit jaar binnen Zierikzee te houden op dat zelfde tijdstip plaats vinden en zoude de 12 Junij aanstaande de lot den bovenvermelden wedstrijd bestemde dag zijn. Rij de opening der stembus voor een lid van den gemeenteraad te Middelburg is dingsdag gebleken dal er waren ingekomen 214 stembriefjes, van evenveel kiezers. Onder die briefjes waren 12 van onwaarde. De heer m." N. J. van Hekelen had bekomen 102 de beer Z. Snijder 100 geldige stemmen zoodat tot lid van den gemeenteraad is verkozen m.r N. J. van Edelen. Wij voldoen gaarne zegt bet Handelsblad aan bel verzoek van den heer in.' van Diggelen, de verde diger van den lloomscb-Kntholijkcn priester Mte S.1-Jan-Steen voor bet provinciaal geregtshof te Mid delburg met de opneming eencr rectificatie van ons vroeger berigtaangaande de veroordeeling van dien priester. Die veroordceling heeft volgens den heer van Diggelen, r.iet plaats gehad ter zake van het laste ren van daden van het gouvernementgelijk door ons verkeerdelijk zoude zijn gemeld, maar wegens bestraffing of berisping op den kansel van eene daad van hel open baar gezag. De bedoelde priester bad namelijk het gemeentebestuur van S.1-Jan-Steen van den kansel ge gipst dat bet verlof had gegeven aan eenige kunstenma kers van beider kunne om bij gelegenheid der kermis aldaar hunne vcrriglingen op straal uit. Ie voeren in cenen nagenoeg naakten staat of wel in eene kleeding die naaktheid nabootste en waarin de bedoelde geeste lijke eenen ergerlijken aanstoot legen de zeden zag. Het verslag der commissie van rapporteurs uit de tweede kamer betrekkelijk de ontwerpen van wet lot afschaffing van de accijnsen op turf en steenkolen ein digt met aan de kamer de aanneming der bcido voor stellen van wet te ontraden. Hoezeer tegen de onder havige wels-ontWerpen op zicbzelvo na de daarin aangebragte wijzigingen geene bezwaren bij de com missie beslaan zoo beeft bare meerderheid echter in het aangevoerde door de regering geene genoegzame redenen gevonden om van gevoelen te veranderen om trent bel meer doeltreffende der afschaffing van andere accijnsen dan die op de brandstoffen. Uit hel verslag der commissie van rapporteurs omtrent het ontwerp van wet tot heffing eener belas ting op de renten blijkt dat de commissie geene vrij heid heeft gevonden om de aanneming van hel wets ontwerp zoo als het thans luidt aan te raden zijnde dit besluit der commissie lot stand gebragl met eeno meerderheid van 3 tegen 2 stemmon. j Men zegt dat de onthulling van het standbeeld van Rembrand, te Amsterdam den 4 Mei zal plaats hebben en alsdan een luisterrijk feest in bet Park wor den gevierd waaraan do voornaamste in de hoofdstad gevestigde autoriteiten deel zullen nemen. Aan de werf van den beer F. Smitonder Nieuw- Lckkerland wordt de kiel gelegd van een ijzeren bark schip genaamd California, groot ongeveer 400 lasten voor Amslerdamsche rekening. Dit schip is hel eerste dat van die groolto in ons land van ijzer vervaardigd wordt. In de voorgaande week is te Rijswijk overleden de tuinman van de familie Vrcedenburgh. De man laat een vermogen na gedurende zijn ongehuwd leven bij een vergaard van ongeveer ƒ100,000. Hij beeft do familie Vreedenburgh tot universeel erfgenaam benoemd. Zijne familie ontvangt alleen zijn weekgeld gedurende eenigen tijd. Het vermogen moest zoo was zijn stel regel weder terugkeeren tot de bron waaruit bet ge vloeid was. Hij bad eenen hoogen ouderdom bereikt en was bekend wegens zonderlinge manieren maar ook door bijzondere gehechtheid aan de familie voor wio hij meer dan een bediende was geworden. Verleden woensdag werd te Utrecht door de po- licie een 13jarig meisje ontdekt dal zich schuldig maakte aan zakkenrollen. Zij werd op fleeter daad betrapt in eene der Uoomscb-Katbolijke kerken. In verzekerde bewaring genomen beeft zij bekend dit feit onderscheidene muien le hebben gepleegd. Zierikzee 5 Maart. Onder de advertenliën dezer courant vindt gij bel doodsherigt van den boog wel- geb. beer jb.r K. W. de Jonge, in leven ontvanger der registratie en bewaarder van de hypotheken en het kadaster lid van den raad en weihouder dezer stad. Een man wiens leven zoo veel goeds en nuttigs voor deze stad heeft uitgewerkt die aan onvermoeide werk zaamheid - vastberadenheid opreglheid en braafheid paarde is het wel waardig dat wij bij zijnen dood eene ongeveinsde welverdiende hulde aan zijne nagedach tenis brengen. Vele en velerlei waren zijne bedieningen ze allen op te sommen zou ons moeijelijk zijn daarom ver melden wij er slechts eenigen. Van af don jaro 1812 lot en met 1818 was hij secretaris sedert 2 Januarij 1819 lid van den raad en van December 1826 wet houder dezer stad. De betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand vervulde hij sedert 1825, In 1814 werd hij tot ontvanger der registratie en bewaarder der hypotheken benoemd waaraan in 1839 de bewaring van het kadaster is toegevoegd. Het is bekend dat bij nog maar korten tijd geleden zijn ontslag uit die betrekkingen had gevraagd daartoe ge drongen door zijne verminderende ligchaamskracbten. Hij stond dus op bet punt om van het looneel des be- drijvigen levens af te treden en hoopte nog eenigen tijd hier in het midden der zijnen eene eervolle rust te genieten alvorens in te gaan tol de ruste des grafs. Hoe gaarne en van harte was hem die ruste gegund en boe zou bij ook bij die rust nog aan velen nuttig hebben kunnen zijn Wel kon men zich niet vleijen dat die rust van langen duur zou wezen daar zijne zwakheid maar op weinige jaren levens meer deed ho pen doch dat hij zelfs niet een enkelen dag die eervolla rust zou kunnen smaken dit hadden wij niet vermoed. Plotseling en onverwacht is nog zijn (jood lo noemen. Hij moge nu rusten van al zijnen arbeid. Zijne nage dachtenis zal in zegening zijn niet alleen bij de zijnen, die in bem een braven echtgenoot een waardigen va der of (rouwen broeder verloren maar bij alle wel denkende!) die bom moglen kennen en in liet bijzon der hij de ingezetenen dezer stad, aan welker belangen hij zooveel tijd heeft ten offer gebraglen die hij met raad en daad heeft gediend. Moge dit herdenken aan zijne verdiensten ook den zijnen die zeiven het best zullen weten hoeveel zij in hem verliezen tot troost zijn. Aller oog heffe zich hooger op en bedenke dat Hij die ons op een post plaatst ons eens afroept van dien post en oproept tot eene hoogere orde van zaken. De goede God spare onze stad nog lang voor verliezen van zulke nuttige en achtenswaardige mannen die door hunne braafheid ervaring levenswijsheid en aanzien zooveel keil kunnen uilrigten. Z. M. do koning vergezeld van Z. K. II. prins Hendrik en gevolg is eergisteren morgen ten 10'/, ure met don gewonen spoortrein uit de residentie naar Amsterdam vertrokken en aldaar ten 121/, ure aan het paleis aangekomen. Z. M. was gekleed in de marine-uniform. Naar men verneemt zou Z. M. voornemens zijn binnen kort de provinciën Vriesland en Groningen te bezoeken. Door de eerste kamer der slalcn-generaal is ver-

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1