Zaturdag 21 Februarij T Woensdag en Xaturdag. besté iinig Pz. 1BOKBISMENTS-FRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daags tevoren'snamidd. vóór ure. VERS CHI JWTT: PRIJS ass ADVERTBKTIKN I Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijksen Doodbcrigten van 1-6 regels a f I behalve bel Tegelregt» BUITENLAND. DülTBCHtAND, Kfulen 15 Februarij. De heer David xvien eene b^rontlere zending (e Berlijn en bij andere hoven is op gedragen zou tevens in last hebben de verzekeringen wegens «Ie vredelievende staatkunde van hel Fransch gouvernement Ie herhalen de sympathie voor de rege ring van Lodewijli Napoleon op te wekken of te verster ken en te peilen in hoever de verschillende hoven voor het keizerschap van dien prins gestemd zijn tot berei king van welke oogmerken hij zich denkelijk minder met de ministers dan wel mei andere invloedrijke personen in betrekking stellen zal. Keulen 17 Februarij De Zwilserschc bondsraad is in grooie verlegenheid gebragt door drie nota's, hem door den Franschen gezant de Salignac Fénélon over gereikt en hij eene van welke niet alleen de verbanning des redacteurs en uitgevers van een socialistisch dagblad, maar van alle Franse hen verlangd wordt, wier verban ning l.odewijk Napoleon begeeren mogt terwijl de an dere nota's ile verdrijving der Franse.he Joden uit Ba- ze! la mJsefinp die door de regering van dal kanton ver ordend was en de Zwitserseho dagbladen betreffen. Fit Weimar wordt bevestigd dat de hertogin van Orleans thans weigert van de Fransche regering baar pensioen van 300.600 fr. langer aan le nemen ofschoon zij geen ander fortuin bezit. Naar met» van eene doorgaans goed onderrigte zijde verneemt moet de keizer van Rusland de verbeurd verklaring der goederen van de familie Orléans zeer afgekeurd hebben. Op clrn verjaardag van de afkondiging van Mazzinïs republiek (9 Febr.) hebben betreurenswaardige voor- Vallen te Rome plaats gehad. De republikeinen ontza gen zich niet dezen dag door allerlei demonstration te vieren en toen cie policie zulks wilde le keer gaan gaf dit aanleiding tol een strijd waarbij de karabiniers vuur gaven en eenige republikeinen kwetsten. Ver scheiden personen werden in hechtenis genomen, waar onder ook eenige vrouwen. ratNKBUH, Parijs 15 Februarij. Men verzekertdat de senaat besloten heeft de civiele lijst van Lodewijlc Napoleon op 12 millinen vast te stellen. De bekende IIvlierdie van het voorjaar 1830 af een der hevigste democraten was daarvoor gedurende de laatste 17 jaren telkens langdurig in den kerker moest boelen en nu laatstelijk le Belle Isle gevangen zat, heeft den president een brief geschreven in wel ken hij d<- overtuiging uit dat de zaak der democratie verloren en niet overeenkomstig met den wensch der Fransche natie is sedert deze floor de jongste stemming ten voordeelt) van I. odewijk Napoleon het tegendeel heeft bewezen weshalve hij die nu toch niet ineer gevaar lijk zijn kan eenige verligting van straf verzocht. De president heeft daarop bevolen dal Huber ten eenen male ontslagen en op vrije voelen gesteld zou worden. De minister van justitie te Madrid heeft bevolen dat de dolk die tot den aanslag van Merino heeft ge diend de schede er van de pistool de kogels in zijne woning ge vonden vernietigd zullen worden en dat allen orden verbrand te zijne papieren en boeken zu even als zijn lijk ten einde alle spoor der misdaad Verdwijnen. Parijs 17 Februarij. Bij besluit van den president der Republiek heden in bet officiële dagblad vervat is de viering van alle staatkundige verjaardagen afge schaft omdat zij herinneringen van burgertwisten in bet geheugen roepen. De verjaardag van den 15 Au gustus bet feest des keizers zal alleen als nationaal feest erkend en gevierd worden. Wijders is een speciaal museum daargestebl voor de voorwerpen, welke aan de Fransche vorsten hebben toe behoord. Het officiële dagblad deelt ook nog een besluit mede dat ten doel heeft de landverhuizing der werklieden naar de koloniën aan te moedigen daarbij worden re gelen bepaald voor do veiligheid en den waarborg der verbindlenissen alsook voor de betrekkingen tusschen de Werklieden en de eigenaars. De verontwaardiging der democraten over de laagheid zoo als zij zeggen van den bekenden Huber die gratie aan den president heeft durven vragen is zeer groot. Indien de drukpers vrij ware zoude hel voorzeker niet ontbreken aan hevige uitvallen tegen dé zen voormaligen samenzweerder. Van verschillende zijden verneemt men le gelijker tijd dat Zwitserland ernstig door eene interventie van eene of meer mogendheden bedreigd wordt wanneer het zich niet haast geheele voldoening te geven in het vraagstuk der uitgewekenen. Men meent, dat de gene raal Dufourdie zulks eerst geweigerd had herwaarts zal komen om deze kwestie langs diplomalieken wég te regelen. Van Madrid wordt den 10 dezer geschreven dat de bevolking dier hoofdstad zoodra zij de zekerheid had bekomen dat alle gevaar voor de koningin voorhij was hare vreugde op allerlei xvijz.cn aan den dag heeft ge legd de stad was plotseling schitterend geïllumineerd en algemeen werd daaraan deelgenomen. Ter viering van H.r M.B herstelling zullen luisterrijke feesten gege ven worden den 15 dezer zou de koningin zich waar schijnlijk naar de kerk van Alocha hegeven om God voor haar behoud te danken de te Madrid aanwezige gedeputeerden waren voornemens II. M. te voet van het paleis tot aan de kerk te begeleiden en haar rijtuig steeds te omringen. De hertog der overwinning E spar ter oheeft uit Logrono een brief aan koningin Isabella geschreven waarin de eerbiodigste betuiging van gehechtheid aan hare koninklijke persoon vervat is hij smeekt H. M. zich niet te bedroeven over deze mis daad aangezien tegenover een verachtelijken verrader, die zich in Spanje bevonden heeft, 14 millioenen ge trouwe en opregt aan hunne vorstin verknochte Span jaarden overstaan. De verkoop van portretten, levensbeschrijvingen enz. van Merinois door de overheid verboden. I OROOT-BRITTJLNMIBWo Londen 16 Februarij. De beroemde aëronaut Green, die nu 489 luchtreizen gemaakt heeft wil er gedurende den aanstaanden zomer nog 11 doen, en dan zijne loophaan door het luchtruim staken. Uil Hong-Kong wordt gemeld dat in de Chine scheslad Sheong Wang ruim 500 huizen door brand ver nield zijn en dat een 20tal kinderen vermist werd terwijl de Engelsche luitenant-kolonel der artillerie Tomhyns en de luitenant Lugghij hunne pogingen otn den voortgang der vlammen le stuiten omgekomen zijn. fi E O X E. Brussel 16 Februarij. Sommige Belgische dag bladen hebben medegedeeld dal de president der Fran sche Republiek de verwijdering van het monument van Waterloo geëisclit heeft. Dit berigt is ten minste tot dusver van allen grond ontbloot. In weerwil dat reeds verschillende nornmers vnn het Bulletin Frangais in beslag zijn genomen heeft het la° noinmer van.dat weekblad weinige dagen geleden hel licht gezien doch is ook krachtens een requisitoir van den regter van instructie in beslag genomen. BINNENLAND. Zierikzee 20 February. Eergisteren voormiddag had er in de nabijheid dezer stad een droevig ongeval plaats daar de persoon van A. Koopman boerenknecht le Noordgouwe op eene treurige wijze het leven beeft verloren. Men vond hem dood aan den weg liggen hebbende eene wond aan zijne hand door het touw waaraan hij een vaars naar de stad leidde veroorzaakt. Daar er niemand hij tegenwoordig was, toen het ongeluk gebeurde vermoedt men dat de man is gevallen en de vaars., daardoor verschrikt, aan het loepen is ge gaan hem heeft medegesieept en zijn hoofd tegen een paal heeft gestoolen. hetgeen den dood ten gevolge had. Hel heest losgeraakt zijnde is leruggeioopen. Dit vermoeden is gegrond op de wond die hij hoven aan hel hoofil had welke aan geen steek met do horens kan toegeschreven worden. Hij was 52 jaren oud en laat eene weduwe na. Uit Middelburg meldt men van den 17 dezer: Bij de opening tier stembus op heden is gehlokcn dat tot vervulling van twee openstaande plaatsen in don gemeente-raad alhier waren ingekomen 258 geldige stembriefjes zondat de volstrekte meerderheid was 130. Dat verkregen hebben de heeren m.' I'll, van den liroeclie 155 Snijder 51 m.' N. J. van Eeclcelen 34 IIJ van Dcinse 32 tn P. J. G. van Diggelen 30 d.' J II. 0Janssen 30; m.' C. IF. li. Vaillant 25 en m.r F. li. Koek 23 stemmen. Verdere stemmen waren over verschillende personen verdeeld. Derhalve is benoemd m.' I'hilippus van den Ilroecke doch zal er moeten worden overgestemd tusschen da heeren Z. Snijder, lid der provinciale staten en make laar en tri.' N. win Fcckelen grondeigenaar aldaar. JIdingsdag wertl van de werf der commercie- compagnie le Middelburg met het beste gevolg te water gelaten hel brikschip genaamd Zwaluw groot onge veer 135 gemeten lasten gebouwd door den scheeps bouwmeester A. Otlovoor rekening eener reederij onder directie van den lieer A. 11. G. Foklter aldaar bestemd voor de groote vaart en gevoerd zulletido worden door kapitein F. N. F. van Wulven. En is onmiddelijk daarop de kiel gelegd van een barkschip berekend op ongeveer 300 gemeten lasten, Z. M. de kuning, willende een openlijk blijk van goedkeuring en vertrouwen geven aan Z. K. H. Willem Frederik Hendrik prins der Nederlanden en vice-admi- raalheeft, bij besluit van den 18 dezer Zijne Ko ninklijke Hoogheid benoemd en aangesteld tot luitenant admiraal en opperbevelhebber der vloot, buiten bezwaar van de schatkist. Volgens in omloop zijnde geruchten zou de mi nister van oorlog generaal-majoor Spenglertenge volge van de verwerping op jl. maandag door de tweedo kamer der staten-generaal van het wets-ontwerp no pens bet houwen enz. in den omtrek van vestingen zijn voornemen hebben aan den dag gelegd om zijno portefeuille als zoodanig neder le leggen. Men meldt uil 's Hage Hel berigt omtrent het den minister van financiën toegeschreven voornemen om af te treden als de eerste kamer het amendement der tweede kamer op de amortisatie-wet mogt aannemen is van allen grond ontbloot." Hel is ons aangenaam dit te vernemen want eeliik wij gisteren betoogden, die demissie was in de omstandig heden niet te regtvaardigen. De heer van Fosse is een te knap financier een te gemoedelijk spaarzaam mi nister dan dat liet iemand aangenaam kan zijn hem zonder gewiglige reden zijne portefeuille te zien verla ten. (Tijd Wij vernemen, dat het ontwerp van wet op het hooger middelbaar en lager onderwijs thans bijna ge reed is en dat het eerlang aan de tweede kamer der staten-generaal kan aangeboden worden. Dit veel om vattende werk waarnaar in en buiten de kaïner zoo reikhalzend wordt uitgezien is zeer uitgebreid en be slaat met de toelichtingen een matig boekdeel. Hel bestuur van bet zevende Landhuishoudkun- dig Congres heeft bepaald dal dit congres den 8 Junij en vier volgende dagen le Leeuwarden gehouden zal worden. Op verzoek van genoemd bestuur heeft de koning door lussehenkomst yan zijnen commissaris iu

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1