ZEE VlillVOIilHIIIIIIIM llüllltS-, IARKTRKRIGTER ENZ ABVERTMTIB. Hoeren-Inspau. De oogenblikkelijk uilslroomPmlo jwavellucht be dwelmde liem echter en deed den dief slikkende naar heneden storten. Zijne makkershem een gil van smart hoorende slaken nomen de vlugt. Een echter geraakte, hij hel mede in de hooi springen in hel wa ter en verdronk onmiddelijk zijn lijk is heden morgen opgevischt. Omtrent het lot van den derden is men onzoker. Men meldt uit Heerjansdam van den 14 dezer: Heden heeft hier een treffend ongeluk plaatsgehad. Aan de Develsluis alhier lag een schuitje met steenen van den heer 'l Hooft, te Hendrik-ldo-Ambacht te lossen waarop zich drie arbeiders bevonden lieden morgen die arbeiders niet te voorschijn komende verwonderde men zich zeer en besloot na eenigen tijd in het zoogenaamd vooronder van het schuitje te gaan zien of zij nog sliepen. Daar vond men vantledrie arbeiders reeds twee overleden en één nog zieltogende. Naar alle waarschijnlijkheid zijn zij door den kolen damp gestikt. Men durft naauwelijks hopen den derde in het leven te zullen behouden. Alle drie zijn huis vaders wier vrouwen en kinderen door dien ramp tot de diepste armoede zijn vervallen. Uit Leiden wordt van den 14 dezer gemeld Eene ontzettende wreedheid is dezer dagen aan het licht gekomen. Eene vrouw alhier riep het medelijden van sommige menschen in door op haar kind te wijzen dal steeds schreeuwde. Als reden daarvoor werd door haar op gegeven dat hetzelve groolen honger had. Een go- neesheer die meermalen de vrouw met hel schreeu wende kind gezien had werd opmerkzaam en vroeg aan de moeder naar de oorzaak er van hij ontving het gewone bovengemelde antwoord. Hierop liet do mcnschlievende arts haar met zich mede gaan ten einde het in zijne woning iets te eten te geven. De moeder werd ondervraagd of hel kind ook aan iets anders lijdende was doch dit werd ontkennend beant woord. De arts verzocht daarop om de kleederen van hel kind eens los te maken doch hieraan werd niet direct vol daan hetgeen argwaan verwekte, en nu werd het kind tegen den wil der moeder ontkleed ten einde het ge neeskundig te onderzoeken. Doch wie schelst de ver bazing van den geneesheer toen hij een halve noten dop ontdekte welke op den huik bevestigd was en waaronder eene groote spinnekop was geplaatst die natuurlijker wijze het kind verwondde en onophou delijk martelde. Uit Maastricht schrijft men, dat Mollinger, voorheen koopman in tabak te Amsterdamdaarna student aan een seminariebeschuldigd van brand stichting in zijn eigen huis is schuldig verklaard aan poging tot bedriegerij jegens de brand-waarhorgmaat- scbappij door frauduleuse middelen te hebben doe,n gelooven dat hij rijkdommen bad die hij niet be zat en welke bij tegen overdrovene waarde voor brand had laten verzekeren. Hij is van do beschuldiging van brandstichting echter vrijgesproken. De reglhank heeft Mollinger veroordeeld tot 5 jaren gevangenis tot f 1500 boete en in de kosten van het proces het maximum der straf. De jongste rivierberiglen gewagen alle van eene belangrijke daling van hel water. Als eene groote zeldzaamheid kan vermeld worden, dat in de kerkelijke gemeente Nuis en Niebertprovin cie Groningen vier paren menschen wonen die gelijk tijdig in Mei 1800 in die gemeente getrouwd zijnen dus eerlang 52 jaren zuilen zijn gehuwd geweest. De vier mannen tellen 81 78 77 en 73 de vrouwen 76 71 76 en 73 jaren. Een Franschman beeft jl. vrijdag te Londen ge tracht op eene zonderlinge wijze zich van het leven te lierooven. Een boender-ei geledigd hebbende vulde hij den dop met buskruid slak deze hom alstoen in den mond en deed haar ontploffen jammerlijk gekwetst werd hij naar het hospitaal gevoerd om na zijn her stel wegens poging lol zelfmoord voor de reglhank te worden gebragt. Volgens het laatst verschenen herigt door het Zendeling-Genootschap te Zeist uitgegeven beeft de Broedergemeente thans 286 zendelingen werkzasm op 70 posten, in 13 verschillende landen, aan wier geestelijke zorg een getal van 68,721 zielen is toe vertrouwd. Uit Batavia zijn thans tijdingen ontvangen loo- pende tot den 29 December II. Bij besluit van z. exc. den gouverneor-generaal van Nederlandsch-lndie van den 4 December 1851 is aan den generaal der infanterie kommandant van het Indische leger z. h. Earel Bernard hertog van Suxcn-Weimar-Eisenachverleend een verlof naar Nederland voor een ]aar tot herstel van gezondheid. Gedurende de afwezigheid van den hertog is hel kom- rnamlo over hel Indische leger opgedragen aan den gpneraat-majoor titulair G. Bolder. Den 18 December is te Batavia aangekomen, Z.'M.' korvet van Speyk aan boord hebbende den schout- bij-naebt E. G. van der Plaatbenoemd kommandant van 'l.' M.° zeemagt in Uost-lndie en inspecteur der marine. In <fe afdeeling Toasia (noord-weslerkwarlier van Batavia} hebben aieb weder eenige gevallen van cholera voorgedaan. Op de eilanden Balie en Lombok is de ziekte ook uitgebroken zij schijnt daar zeer lievig te heerschen vooral op Lombok en aan de noordkust van Balie. JONGSTE HIJITENLANDSCIIE TIJDINGEN. In de Frnnsclio stad Chalillon is een verzoekschrift aan den senaat in omloop waarbij op de herstelling der erfelijke keizerlijke waardigheid wordt aangedrongen. Eene zeer talrijke vlootlot welke de schoonste en grootste sloombooten en zeilschepen der Engelsclte zeemagt belmoren, zal in het Kanaal vereenigd worden, om onder de bevelen van den vice-admiraal sir F. Cochranetusschen Spithead, Plymouth en Queenstown te kruisen. De Engelsclte gezant te Weenen moet bepaalde lijk verklaard hebben dat zijn gouvernement zich hoe genaamd niet mengen zal in de kwestie tusschen Bode wijk Napoleon en de familio Orléans betreffende de in beslagneming der goederen van de laatsten. De Marokkanen rusten zich weder too lot den oorlog tegen Frankrijk. De koningin van Spanje heeft den mantel, dien zij droeg toen zij door den dolk des moordenaars getroffen werd en die door dal wapen doorboord isaan Onze Lieve Vrouw van Alocha gewijd. Bij herhaling heeft Merino nog betuigd geene mede- pligtigen gehad te hebben. Na de teregtslelling is hel lijk van den misdadiger verbrand. In de Pruissische provinciën alsmede ook in Beijeren waar do aardappelenoogst geheel is mislukt neemt de hongersnood met iederen dag toe onder scheidene personen zijn reeds bet slagtoffer daarvan ge worden. Allerwege vormen zicb coutmissiën tot in zameling van liefdegiften. Op verschillende punten van Frankrijk zijn ont zetlende massa's sneeuw gevallen. Den 12 dezer is van do reede van Veere naar zee ge zeild het barkschip Walcheren, kapt. S. Ouwehand van Middelburg via Hartlepool naar Hong-Kong. Volgens particulier herigt van kapt. II. H. de Boer voerende liet fregatschip de Boompol. van Sama- rang dd. 24 December II, had bij zijne volledige la ding ingenomen en was bij voornemens den 26 daar aanvolgende de terugreis over Banjoewangie aan te nemen. Den 24 December II. is te Batavia gearriveerd bet barkschip Schouwen kapt. H. A. van Reeden van Zierikzee. Het barkschip Eendragl maakt Magtkapt. L. P. Andersson is den 18 December van Batavia naar Soe- rabaija verzeild. Van Passaroeang is den 12 December naar Nederland vertrokken hel barkschip Duivelund, kapt. J. C. Kreije. Het fregatschip Honing Willem II kapt. \V. Blaak- licrt en bet barkschip de Onderneming kopt. .1. Jo- banscn zijn beide den 10 December van Banjoewangie naar Middelburg gezeild. a rva abt k b stoomboot «tad zisbiezsb f Van Zierikzee Donderdag 19, 's niorg. 11 Zondag 22,'smidd. 12 Diuasscs" gedurende de maand Februarij 1852. Far Vrijdag Dingsdag Botterdam 20,'smorg. Sb9 ure. 24, diebjote» aanleggenhe corresponderende or he stoomrooten, AAN HET ZI.IPE. Vertrek-ureri van Zierikzee gedurende de maand Februatij (dienst tusschen middelburg en rotterdam.) Naar Middelburg Vrijdag 20, 'siriorg. 9 i Zondag 22, 10 Dingsdag 24, J0'/2 Naar Botterdam: Vrijdag 20, 'smorg. 11 ore. Zondag 22. 6 Dingsdag 24, "7 (dienst tusschen vlissingen en botterdam.) Naar VlissingenNaar Botterdam Zaturdag 21,'smorg. 8 ure. Vrijdag 20,'s morg. 10*/a ure, Dingsdag 24, 9 Maamdag 23, 11 (dienst anicit1a.) Naar Bergcn-op-Zoom en Jntwerpent Vrijdag 20,'s morg. 9 ure. Maandag 23, Woensdag 2#, 11 '/2 PBIJZEJS DIB EFFE CTEN TE AMITSBDAM, den 1G I'ebruarij. 1852. gebleven, 2»/2 »C. Werk. Sehuld 59 pC. I 369^ t 4 90 i AmortSyndikaat3>/a pC, 91 I Nieuwe Handel-Maat». 4'/a Ooat-Iudiêa o 4 o Nederlanden ROTTERDAM 1G Februari}. Tarwel>ii een kleinen aanvoer van Nieuwe Zeeuws. Vlaams.1 en Overm. werd beden 10 a 20 cents meerder bedongen; goede en puike f 8,00 a 9; Mindere/ 7.70 a 8 50; 3arige mede iets booger verkocht; goede en puike 8.20 a 8 60; Mindere f 7,70 a 8,10. Bngi-e Overm.. Zeeuws, en Vlaams., ruim vorige prijzen, f 6,60 a 7.GO. Gerst, Zeeuws., Vlaams, en Overm. 10 cents lager, Winter f 5.40 a 5.70; dito Zomer /5a 5.30. HaverZeeuws, en Inl. Korte f 2 90 a 3.60; dito Lange 2,30 a 3. ErwtenZeeuws. Groene f 5,80 a 7; Groote dito f 7 a 7.80; dito Witte /'Ga 7; dito Graauwe f 6 a 7,50; Gelders, dito 8 b 10. Boonen, Zeeuws, én Walfch. Witte f 7 a 10,75; dito Bruine /'8 a 11,50, dito Paardeboonen 10 cents hooger, 4,90 a 5,10. Meekrappen wederom veel vertoond, doch de meeste land lieden willen tot de bestaande markt niet verkoopen anders zonde er meer omgang 4ijn. Dé prijzen waren niet lager, en het besté gele goed was zelfs weinig aan de markt. Ook 2/1 en 1/1 weinig aan de markt, vooral in de heldere soortendie in het beste ge vraagd blijven. olie—phij5êen te zierikzee Raap-Olie Patent-Olie f 32,00 - 35,00 21Gde staats—loterij» Vierde Klasse lste Lijst, N.° 321, f2500; n."8179, 1250 n.o 5923, ƒ1000; n.o 4564. 8862 en 9550, ieder 400 n.o 8721, 13511 18273 en 18184ieder 200; n.° 206L, 5774,7452 11680, 1*7350 en 18325, ieder/100, Heden overleed, tot onze biltere droefheid ons jongste Kind, JAN CORNELlS, inden leeftijd van ruim 5 maanden. zterikzee den 15 Februarij 1852. J. SLIERENDREGT Pz, C. SLIERENDREGT geh. Planting. De Loterij van Kaartwerken on "Voorwerpen die met goedkeuring van Z. M. den Koning ten overslaan van een' Nota ris weder zal plaats hebben, t et'-Ondersten,* nintf der Armenzal getrokken worden op Maandag den 8 Maart 1852. De bezigtiging zal plaats hebben op Donderdag en Zaturdag deo 4 en 6 Maart op de Raadzaal van bet Stadhuis, van 12 tot 3 ure, alwaar men zich levens van Loten zal kunnen voorzien. Ook zijn van heden Loten te verkrijgen bij den Boekhandelaar P. ue I.ooze a f 1 het Lot en kunnen de voorwerpen ingezonden worden lot den 2 Maart ten Huize van Mev. he CRANE geb. ErjIerins Mev. ue JONGE, geb. Bauon Ghijben en Mev. de JONGE, geb. van Breugel. den 6 Februarij 1852. De Directie der Loterij van Handwerken en Voorwerpen H. de JONGE, van Breugel. Zieriksi Bij den ondergeteekende zijn te bekomen en worden gemaakt mSiB'ITS'JN» Vil HINK RAI. JALOUSIE® voor de minst moge lijke prijzen en eene zindelijke bediening. A. PHAFF Timmerman in de Poststraat. De Notaris M.' C. van der LEK de «.-p. CLERCQ te Zierikzee zalten verzoeke St van de Weduwe CORNELIS SMALLE- GANGE op de door haar bewoonde Hofstedegelegen aan den Zandweg onder Ellemeetop maandag den lö maart (in plaats van op Dingsdag den 23 Maart 1852)publiek presenteren te verkoopon Een zeer aanzienlijken Nader bij billelten te omschrijven. Uit een Vonnis, door de Arrondisse- mcnts-Reglbank te Zierikzeeden twaalf den December 1800 een en vijftig gewezen behoor lijk geregistreerd blijkt dat daarbij lusscben LEEN- DERT /van de ZANDE Landbouwerwonende onder de Gemeente Nieuwerkerken MAATJE op 't ZAND ook wel genaamd MAATJE OBSAND zonder beroep, wonende te Nieuwerkerk, op beider verzoek Scheiding: van Tafel en Bert is uitgesproken waarvan bij deze lor voldoening aan art. 828 van het Wetboek van Burgerlijko Regtsvor- dering in verband met art. 811 van hetzelve wetboek, aankondiging wordt gedaan. "Voor deugdelijk uittreksel H. A. van ADB1CHEM Procureur. ter stads drukkerij van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 2