ZMKZEESCHE GODRAMT. N.° 13. Zaturdag 14 February 1852. TËRBETEBiiE MEEKRAP-BERK. Woensdag en Zaturdag. IIESTURIH ASmiMSTRATIIIN. NIEUWSTIJDINGEN" iBOKnisnKim-PBiii Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daags te voren.'snamidd. vóór 4 ure. Openbare Vergadering; van den Oteineente-Raad te Zierikzee 9 greliouden den 11 Februarij 1S52. De Notulen der vorige zitting van 31 Januarij jl. worden geresumeerd en gearresteerd. De geloofsbrieven van den heer P. C. Lands- knegt, bij de jongste herstemming tot lid van den Gemeente-Raad gekozen, worden onder zocht en in orde bevonden en besloten, daar van aan den belanghebbende en Gedeputeerde Staten kennis te geven. De Voorzitter stelt voor, om over te gaan tot het benoemen van twee leden cn plaatsvervan gers in het bureau van stemopneming, voor de aanstaande stemming van één Gemeente- Baadslidin plaats van Jh.r K. W. re Jonge. Hiertoe wordt met gesloten briefjes geprocedeerd, waarvan de uitslag was, dat de heeren M.r A. Moens vak Bi.oois en D.r H. Goemans tot le den en als hunne plaatsvervangersde heeren M.' J. W. D. van Bongen en D.r F. Keller zijn benoemd, die deze benoeming verklaarden aan le nemen. Werd voorgelezen, een verzoekschrift van zoutcvisch-verkooperstot afschaffing der belas ting op de zoute-tonnevisch. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten, dit verzoek aan te houden, en daarop te attenderen, als er over het behouden of afschaffen der thans be staande belastingen zal beraadslaagd worden. De Voorzitter deelt mede, dat, volgens be grooting van den Architect, aan de stedelijke gebouwen en werken door den jongsten storm eene schade was veroorzaakt van f 342,56 Hierover gedelibereerd zijnde, wordt besloten aan heeren Gedeputeerde Staten magtiging te vragen, om die som te betalen uit den post van Onvoorziene Uitgavenop de begrooting van 1852. Wordt voorgelezeneen adres van heeren wijnhandelaren, waarbij zij hunne bezwaren in brengen tegen de verandering, nu onlangs iu het belastings-reglement gebragt, waarop het advies van den Controleur is gevraagd, hetwelk mede werd voorgelezen. Gehoord het pread vies van den Voorzitter en de gevoelens der le den, werd besloten om daarin eenige verande ring te brengen, conform het advies van den Controleur. Hierop verscheen het benoemde Raadslid, de heer P. C. Landsknegt. De Voorzitter deelt heni den uitslag van het onderzoek zijner geloofs- brieven mede, en voegt daarbij eenige toepas selijke woorden, waarop de heer Landsknegt een kort repliek gaf. De openbare zitting werd nu veranderd in eene met geslotene deuren. De ondergeteekenden, Landbouwers en Ree- ders in de op verbeterde wijze tot drooging en bereiding ingerigte meestoof het Hart, te Zierik- zeestellen het zich tot eene aangename taak f, langs dezen weg te verklaren: vehschijibt: 1.° dat het resultaat dier bewerking aan hunne goede verwachting volkomen heelt beantwoord 2.° dat aldaar hunne meê-worlelen in eene zuivere verwarmde lucht zijn gedroogd; 3 dat voor hen steeds en zonder afwijking is gereed in de blanke kleur welke in den handel gewild en gevraagd was 4.° dat het opgeleverde gewigt aan gestampt goedniets te wenschen heeft overig gelaten en 5.° dat zij onmiddelijk na de reeding, ten allen tijde in de gelegenheid waren, hunne ge vulde vaten minstens volgens den bestaanden marktprijs te verkoopen. De weldadige en krachtige pogingen welke in deze dagen worden in het werk gesteld tot verbe tering van ons meekrap-fabricaatop hoogen prijs stellende, achten zij het niet ondoelmatigbo venstaande verklaring openlijk af te leggen, voor hunne mede-landbouwers en voor ieder, die be lang stelt in de herleving en in den opbouw van de in verval verkeerende meekrap-cultuurom hen en zoo mogelijk allen op te wekken mede te werken, dat de nog volgens oude methode wer kende meestoven op gelijke wijze als bovenge noemde worden veranderd. Zij gevoelen zich te meer tot die opwekking gedrongen, en achten zich verpligt, hunne op ondervinding steunende overtuiging le doen blij ken omdat het hun bekend is dat nog zoovelen niet begrijpen kunnendat er eenig nutveel minder eenige noodzakelijkheid in gelegen is, die eerste proefneming op te volgen en verder in toepassing te brengen. Vooral aan hen roepen zij toe: overtuigt u, terwijl het nog tijd is, de inrigting is nog in volle werkingbczigtigt de zelve, laat ze beoordeelen zoo gij dat mogt noodig vinden verschaft u aldaar het fabricaat en laat dit onderzoeken door onpartijdige deskundigen dit doendezijn zij overtuigd, dat ieder onbe vooroordeelde spoedig in hunne meening en over tuiging zal deelen, dat men den landbouwer niet langer ten prooi mag stellen aan de wisselval lighedendie de op ouden voet werkende mee krap-bereiding aanbiedt. Zeker is het aan te nemen, dat enorme kapitalen daarmede verloren gaan, en schatten, ons door de natuur aange boden bij de kennis en wetenschap van dezen tijd onverantwoordelijk worden vernietigd. Het is hun bekend, dat steeds en telken maal in die inrigting een deugdzaam en verwrijk fa bricaat wordt geleverdvan geene der oudere inrigtingen mogten zij dit zoo doorgaande ver nemen die omstandigheid geeft redenen een ver trouwen op te beurendat bij den gedrukten meê-planter niet meer bestond. Landbouwersvolgt dus onze wenschen en raad gevingen op,en sluiten wij onsaan, om hen, die zich voor ons op den voorgrond steldenen ieder wetenschappelijk man aan te moedigen, op den ingeslagen weg voort te gaan en hun vergevorderd werk nog meer te voltooijen. Wij twijfelen ook geenszins of de eigenaren der meestoven zullen hunne kapitalen veil hebbenom de nieuwere wijze van werken in te voeren want hun belang is onafscheidbaar verbonden aan het onze, terwijl zij een offer brengen, dat ruimschoots door bespa ring aan brandstoffen wordt vergoed. Dat dan reeders en eigenaren van meestoven hun Waar belang begrijpen en toepassenen door eendragt in handelen de zoo noodige magt ont- fbijs der ahvebtsntieh 1 Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve hel 7.egelregt> wikkeld worde, is onze vurige wenschen langs dien weg alleen rekenen wij ons beveiligd voor schadendie thans noodeloos geleden worden. ZierikzeeFebruarij 1852. N. van hen BOLTCz. W. van WESTEN. F. BOUMAN. J. VERMUNT. J. DORST. C. SEPTER. A. FL1KWEERT. L. van de ZANDE. J. SLIEREN DREGT, Pz. T. LEGEMATE. M. C. BOLLE. W. VIERGEVER. M. A. BAKKER. S. W. VIS, Lz. J. van PUTTE, Mz. G. MOERMOND. Loting; voor tic Rationale Militie. PUBLICATIE. Burgemeester en Wetiiodders van Zierikzee Gezien hel besluit van den heer Slaalsraad Commis saris des Konings in deze Provincievan den 16 Decem ber 1851 Provinciaal blad n.* 171) alsmede art. 73 7475 76 77 78 81 83 cn 85 der wel van 8 Januarij 1817 Staatsblad n.° 1). Hebben goedgevonden: Art. 1. Ter kennis van de belanghebbenden le bren gen dat de AIpbabetïsche Naamlijst van alle de perso nen, die aan de ligting van dit jaar moeten deel nomen, ter visie van elk en een iegelijk zal leggen op het Raadhuis, van Zaturdag den 14 Februarij tot Za- turdag den 28 Februarij des morgens van 9 lol 12 ure len einde een ieder in slaat zoude zijn om in geval hem op die lijst eenige personen of omstandighe den mogten voorkomen die op dezelve nog zouden be lmoren le worden aangeleekend of daarvan moeten worden weggelaten daarvan aan den heer Militie-Com missaris te-kunnen kennis geven. Art. 2. De belanghebbenden bij deze te verwitligen, dat zij zich op den 1 Maart 1852 des morgens ten 10 ure zullen behooren te bevinden lo Zierikzee hoofd plaats van bet Militie-Kanton op het Raadhuis al daar ten einde voor do dienst der Nationale Militie to loten, en redenen van vrijstelling hebbende die alsdan op te geven alsmede dat zij zullen behooren le zorgen, dat de bewijzen tot staving hunner redenen van vrij stelling bij de wet gevorderd uiterlijk binnen de vijf dagen na 'de Loting worden overgelegd aan het Bestuur der Gemeente. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kun nen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aan geplakt., waar zulks te doen gebruikolijk is. Gedaan te Zierikzee, den 13 Februarij 1852. Burgemeester en Wethouders DB CRANE. Ter ordonnantie W. J. P. liROEF. BUITENLAND. r B a N K B ij E. Parijs 9 Februarij. Naar men verzekert zou don 5 Maart den verjaardag der terugkomst des keizers van het eiland Elba bet besluit worden ingetrokken waarbij verscheiden volksvertegenwoordigers tijdelijk zijn verbannen. Binnen den tijd van 24 uren zijn aan de overlie-

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1