ZEETIJDINGEN YltYOEIMDDELEN BEURS-, ilIAKKTBEItlGTIM IB ADVERTENTIE! slum- Eene kapitale HOFSTEDE Wat betreft de eigendommen van den hertog en de her togin van Montpensier. De heer Lalourde particuliere secretaris van den hertog van Montpensiermoet naar Parijs vertrokken zijn om het protest van het Spaan- sche kabinet over te brengen. Parijs 6 Februarij. Men kent thans eenige bijzon derheden nopens den aanslag op hel leven der koningin van Spanje. De koningin is gewond op den weg lus- schen het paleis en du kerk Atocha. Zij was op dat oogenblik omringd door het geheele hof en werd door een dolksteek in do zijde getroffen. De misdadiger is oniniddelijk gegrepen. Het is een wereldlijke geestelijke. Men houdt de wonde voor niet gevaarlijk de konin gin heeft geen oogenblik baren moed verloren. De ontsteltenis was te Madrid algemeen de konin gin heeft echter den nacht van maandag op dingsdag tamelijk rustig doorgebragtde gewone plaatselijke ontsteking en de onvermijdelijke wondkoorts waren van geen vcronlrustendcn aard. In de provincie Cordova in Spanje zijn tegen woordig nog 28 kloosters met 429 nonnen. Alleen in de stad Cordova zelve zijn 13 kloosters met 243 nonnen. Vroeger waren er 72 kloosters die nog in 1835, kort voor het opheiïings-decreet door 2346 nonnen bewoond werden. OBOOT-BBITT1NNIIII, Londen, 6 Februarij. Het stoomschip Atlantic, den 24 Januarij II. van New-York vertrokken brengt de gewigtige tijding over dat de Oostenrijksche zaak gelastigde le Washington alle diplomatiek verkeer niet de regering der Vereenigde-Staten heeft afgebroken en de redenen lot dien stap aan zijne regering medegedeeld. Kossuth bevond zich te Pilzburg hij was vrij ernstig ongesteld. De policie-agenten te Londen worden in den wa penhandel geoefend om in geval van nood als mili taire magt le kunnen worden gebezigd. Het nabij Huddersfield gelegen dorp Holmfirlh is in den nacht van 5 Februarij door eene waterrairip be zocht geworden. De daar ter plaatse aanwezige fabrij- ken worden van het noodige water voorzien uit ver scheiden in het gebergte gelegen reservoirs. De in den laalsten tijd gevallen regen had een derzelve zoodanig gevuld dat de drukking van hel water de wanden ver brak ten gevolge waarvan de ontzettende stortvloed met onweerstaanbare kracht hel dorp overstelpte, in zijne vaart gansche rijen huizen met de slapende bewo ners wegrukkende en de straten verstoppende met de overblijfselen der gebouwen en de lijken van menschen en dieren. Reeds heeft men 60 lijken uit het water gehaald. In het geheel wordt een honderdtal personen vermist. De schade, door deze vreesselijko gebeurtenis te weeg gebragl wordt op verscheiden honderd dui- zrnd ponden sterling begroot. BINNENLAND. Zierikzee 10 Februarij. Hot ontwerp der jagt- wet is jl. zalurdag door de tweede kamer met 47 tegen 12 stemmen, aangenomen. Men meldt uil Middelburg van gisteren a De heer van der Kun. inspecteur van 's rijks water staat heeft zich in deze provincie eenige dagen opge houden. Naar wij vernemen stond zijn verblijf al hier in verband met hel plan tot oprigting der telegra fische lijn lusschen Nederland en Belgie. De concessie, aan den lieer E. Wenckebach, te Amsterdam, verleend tot daarslelling van cenen electro-magnetischen tele graaf lusschen de steden Brouwershaven en Rotterdam, zal zoo wij wel onderrigl zijn weldra ten uitvoer worden gelegd." Z. M. heeft zijn verlangen doen kenbaar maken om wederom dit jaar geene openbare feestplegtighedon ter gelegenheid van zijnen aanstaanden verjaardag te doen plaats hebben doch deze weder te vereouigen met de op 17 Junij gevierd wordende. Men leest in het Handelsblad a Ten aanzien van het bekende ontslag van den baron ran Kaders als gouverneur van Suriname bevat een brief uit Weenen het volgende »Den 21 Junij 1851 was het Oostenrijksche koop vaardijschip Venezin kapt. Kennieri Czaruit Texel naar de Nederlandsche kolonie Suriname gezeild. Bij de aankomst te Suriname woedde onder de bemanning der oorlogs- en koopvaardijschepen aldaar de gele koorts met buitengewone hevigheid ten gevolge waarvan de kapt. en 5 matrozen als offers vielen. De nog gezond grlilevcne 3 matrozen henevens de scheepsjongen, ver lieten het schip en dwaalden het land door. Op bevel van den gouverneur aldaar werd nu het schip als een goed zonder eigenaar voor den spotprijs van/5100 verkocht. De Oostenrijksche regering liragt tegen deze wederregtelijke handelwijze haar beklag in en had het genoegen dat zij niet Ie vergeefs vertrouwd had op de billijkheid en regtvaardigheid der Nederlandsche rego- ring daar thans langs diplomalischen weg hel berigt ontvangen is dal de gouverneur van Suriname baron van Kaders, teruggeroepen en tevens de verzekering gegeven is dat de belangen der bij deze zaak betrokke nen in den uilgestrektsten zin zullen behartigd worden." "Verleden donderdag bad men met den bevigen wind bijna een ongeluk te betreuren in de nabijheid van Gorishoek. Schipper Vernes te Dordrecht le huis behoorende en bestemd naar de Zaan met eene lading lijnzaad en vlas sloeg van zijne ankers en werd door den storm en hel opkomend getij in het grootste gevaar gebragl en daaruit alleen gered door den veerman te Gorishoek die met zijne drie knechts in eene roeiboot liet vaartuig heeft genaderd om hulp en bijstand te ver- leenen met dat gevolg dat bet bun mogt gelukken het schip en lading, benevens zes aan boord zijnde per sonen uit hel dringende gevaar behouden kinnen te brengen. Het water in het Haarlemmer-Meer is in Janu arij niettegenstaande zeer ongunstige omstandigheden, slechts 0,01 el verhoogd. De gemeenteraad der stad Botterdam heeftin zijne zitting van verleden donderdag met 35 tegen ééne slem tot de uitbreiding der stad aan de west- zijdo besloten. Bij den officier van justitie bij de arrondisse- ments-rcglbank te Appingcdam is een bankbiljet van 60 ingekomen hetwelk gebleken is valseh le zijn. Men kan het gemakkelijk van do echte onderschoiden doordien de watermerken slecht zijn nagebootst. JONGSTE BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. In weerwil dat hel Bulletin Francais twee malen in beslag is genomen hoeft het O"10 nommer van dat week blad II. vrijdag le Brussel bet licht gezien. Do toestand der koningin van Spanje is volgens borigten lot den 5 dezer zoo geruststellend mo gelijk. De moordenaar is een priester Merino gehee- ten van ongeveer 60 jaren oud hij had zich voor de koningin op de knieën geworpen en bragt haar een dolksteek toe onder het uilen der woorden Toma, eres muertu" (daar gij zijl dood). Naar den kerker gevoerd zijnde bekende hij zijno misdaad en beroemde zich daar zelfs op, er bijvoegende: «O! wanneer zij niet dood is zal zij toch wel sterven Deze woorden baarden te Madrid eenige ongerustheid daar men vreesde dal het wapen vergiftigd zou zijn. De diep gevallen mensch schijnt een hevig dweeper en zou vroeger reeds een pistoolschot hebben willen los sen op Ferdinand VII terwijl hij ook getracht moet hebben in 1842 de koningin-moeder en den generaal Harvgez te vermoorden. Isabella IIkoningin van Spanje, welke thans aan de aanslagen van den moordenaar is ontkomen is 22 jaren en 4 maanden oud. Tijdens den aanslag had zij haar pasgeboren kind op den arm. Lil Duilscbland en Belgie ontvangt men bedroe vende heriglen nopens de overstrooming der rivieren. De kinderziekte is le Londen merkelijk aan het toenemen gedurendo de laatste week heeft zij 43 slagt- offers gemaakt waaronder slechts 3 of 4 welko niet ge vaccineerd waren. Den 9 dezer is voor Neuzen ter reede gekomen het barkschip Middelburgkapt. M. Boderkork van Ba tavia naar Middelburg. Te Calcutta is den 22 December aangekomen het barkschip Commercie-Compagnie van Middelburg kapt. M. Bulijn van Aden. Brouwershaven 6 Februarij. Binnengekomen Calharina Maria kapt. G. L. Gortmans van Batavia naar Botterdam. 7 dito. Binnengekomen Hugo Groliuskapt. J. Glazener en Piclura kapt. A. Lupcke beide van Batavia naar Rotterdam. A FTA ABT D K B ITOOKBOOT STAD ZISBIKZ» gedurende de maand Februari] 1852. V an Zierikzee Donderdag 12, 's morg. 6 ure. Zondag 15, 91/2 DÏIiIOEHJ CB Van Rotterdam Vrijdag 13, 's morg, 10 ure. Dingsdag 17, 4 DIENBTEN COnUESFONPEÏlElNDlï OF 1)1? STOOMBOOTEIS AANLEGGENDE AAN HET Z IJ F E. Verl.rek-nren van Zierikzee gedurende de maand Februarij (DIENST TUSSr.HEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM.) Naar MiddelburgI Naar Botterdam- Vrijdag 13,'snamid. 12'/2 ure. Vrijdag 13, 'smorg. (5 ure. Zondag 15, 1 Zondag 15. 7 /2 Dingsdag 17, 'smorg. 7!/-2 Dingsdag 17, 9'/2 (DIENST TUSSr.HEN VLIS.S1NGEN EN ROTTERDAM.) Naar VlissingenI IS aar Rotterdam Zafurdag 14,'snainid. 12'/> ure Vrijdag 13,'smorg. 5'/2 ure. Dingsdag 17,'s morg. 6'/2 I Maandag '16, 9 (DIENST A M I C I T I A.) Naar Bergen-op-Zoom en Antwerpent Vrijdag 13.'s morg. 3 ure. Maandag 16, 6 Woensdag 18, 8 ROTTERDAM 9 Februarij. Tarwe Nieuwe ZeeuwsVlaams, en Overm. ging lieden bij kleinen aanvoer tot vorige prii-zen van de hand; goede en puike Nieuwe 8.4ü a 8.80; Mindere /7,00 a 8,30; puike gezolderde Jarige meer begeerd en 20 cents hoogergoede en puike /8a 8,40Min dere 7,50 a 7,90. Iiog^e, Overm.Zeeuws, en Vlaams., 10 a 20 cents lager ,J 0 60a7,60.'Gerst, Zeeuws.Vlaams, en Overm. Winter 5,40 a 5,80dito Zomer ,J 5a 5.40, flaver, Zeeuws, en Inl. Korte/'2,90a 3,60;dito Lange/'2.30a3. Erwten, Zeeuws. Groene /5.80a 7; Groote dito 7 a 7.80; dito Witte6 a 7dito Graauwe f 6 a 7,50; Geldersche (lito f 8 a 10.Boonen. Zeeuws, en Walcii. Witte /8a 10,50 dito Bruine 7,50 a 10, dito Faar- deboonen, 10 cents hooger 4,80 a 5. Meekrap. Hetzelfde als de vorige week. Velen wilden nog niet tot de bestaande markt loslaten; de ordinaire en middel onbe- roofde waren iets lager te koop, doch de beste gele bleven ferm op prijs en was van die soort niet veel aan de markt. 2/1 en 1/1 is alleen in beste gele iets gedaan van de andere kleu ren zeer weinig; de prijzen zijn vast. Over het geheel is er iets meer gedaan. Bij dispositie vaR HH. Gedeputeerde Sta- ten van Zeeland,dato 20 December II. is aan JACOBLS MEERMAN, van beroep Visscher te Arnemuidenvergund om in die Provincie eene Col lecte te doen aan de huizen der Ingezetenen tot Iierstel zijner Viscliscliuitwelke door den storm van 2122 November II. aan de Oostwalering op den dijk werd geworpen en aldaar over een aan merkelijk gedeelte is verbrijzeld. Ooggetuige van den ramp en tevens van de Christe lijke wijze waarop die door J. Meerman werd gedra gen vestig ik de aandacht van Schouwen's bewoners op dien ongelukkigen huisvader en verzorger eener be jaarde moeder. Ik houd er mij met bet bestuur van Arnemuidenvan overtuigd dat de giften eerstdaags op te vragon wel zullen zijn besteed en ik ben er persoonlijk borg voor dat deze. alleen zullen worden aangewend om eene broodwinning te herstellen be langrijk niet alleen voor J. Meerman zeiven inaar ook voor andere huisgezinnen van het armoedig stadje zijner inwoning. Ooslltapelle7 Februarij 1852. De Raad der Oostwatering, Eil. Walcheren, De JONGE van ELLEMEET, Deze Pillen die sints vele jaren met het beste gevolg tegen de slijm en als maagreriiterkend ge bruikt wurden door hare zachte werking de spijsver tering zeer bevorderen bijzonder goed tegen de gal en zeer zacht laxerend zijn zijn tegen 32'/, Cent het Doosje, met berigt van hot gebruik, verkrijgbaar, door lusscbenkomst van de Heeren Aarilenburg, F. B. Bnseleur. Axel JTV. Verbeek Vrolijk. Berken-op-Zoom. J P. Verlinden Goes J. Ale Cointre Middelburg, TV P.v. d Kamer, Tholen van Rijsselen Zoon. Vlissiugen, M van Osch Zierikzee, J. tl, Ochtman De Notaris M.' C. van der T,EK DECLERCQzal, ten verzoeke van de Erven wijlen MAUTINLS SUUR- LAND na bekomen Regterlijke magtiging publiek presenteren lo verkoopen te Bruinisseden 27 Februarij aanstaande met 301/: Bunders h A X O E K IJ K IV en JO MJ Jt 13 iï, gelegen onder Bruinisse en Oosterland. De veiling zal geschieden in perceelen en daarna ia massa alles volgens de uit te geven billetlen. Information te bekomen ten Kantore van voornoem den Notaris te Zierikzee. De Notaris M.' C. van der LEK de CLEBCQ zal op Dingsdag den 9 Maart 1852, le Bruinisse, ten verzoeke der Erf genamen van wijlen Mojufvrouw KUIJNA TAK pu bliek presenteren te verkoopen 15 VVIXKK liggende nabij het Dorp van Brui nissesectie C, n."' 33, 318, 271 tot en met n.° 284 en 21 Bunders 43 Roeden SO Ellen BOSCH, liggende in den Polder Oosterlandsectie C n." 62 65 en 67 sectie D n.°' 2 6 12 18 26 27 28 45 89 en 94 sectie E n." 6 en 117. De veiling zal geschieden volgens uil le geven billet- ten zijnde nadero information te hekomen ten Kan tore van genoemden Notaris te Zierikzee. Door T. P. ROEST te Middelburgis lrukt en wordt uitgegeven eene Af beelding- der Kuïne te Xierikzeever oorzaakt door liet springen van Kruid op 1 Januarij 1852. Prijs op Chineesch Papier 0,60. TEK STADS DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DB VOS.

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 2