Woensdag 11 Februarij. 1852, N.° 12. Woensdag en Zaturdag. ft IETS OVER HET DASSEN. N\U EN. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN BUITENLAND. ZEESGH ABOBiaiEKEWTS-PBIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren.'snarnidd. vóór 4L ure. verschijnt: prijs d£b advebtemtien: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt Onder de genoegens van liet leven tellen velen ook liet flansen, en het tegenwoordig jaargetijde Wordt dan ook boven eenig ander verkorenom zich dat genoegen te versohaffen. Vooral in de laatste weken merkten wij meer dan vroeger, zoowel in als buiten de stad bij den fatsoenlijken stand ingenomenheid met het flansen op, en zijn de gesprekken, onder de jeugdige ïncrr- schenover walsen, cpiadrilles en colonnes aan de orde van den dag, gelijk bij de meerbejaar- den (waarlijk nog al Oeil aardig contrast) flit de disputen over het stemmen eri herstemmen van raadsleden, met den aankleve van dien, zijn. Uitgaande van den stelregel, dat men gaarne iels leest van datgenewaarover zooveel gesproken wordt eri flat veler hoofd en hart zoo bezig houdt, besloot ik om de pen eens over het papier te lat eri dansen, en iels over bet dansen mede te deelen. Ik schrijf dus hier woordelijk af, hetgeen ik ergens vond ct Er heeft van de vroegste oudheid geen volk bestaan, bij hetwelk de dans niet bekend en in gebruik was; zoowel de wilden in Zuid-en Noord-Amerika als de beschaafdste natiën in Europa, hebben derzelver eigenaardige dansen; en bij de meeste was de dans, in de oudheid, een wezenlijk deel der godsdienstplegtigheden. In de gewijde schriften der Israëlieten wordt dikwijls melding gemaakt van geheiligde dan sen als uitdrukkingen van blijdschap en dank baarheid jegens het Opperwezen voor behaalde overwinningen of genoten weldaden. Bij de Egyptcnaren de Grieken Romeinen en andere volken werden de godsdienstige feesten door dansen verheerlijkt; even zoo later bij de Gal liërs, de Germanen en de woeste noordsche natiën. Bij de eerste Christenen werden-ver scheiden leesten met zang en dans gevierd, en somtijds hunne Agapen (liefdemalen) met een' plegtigen dans besloten. Later hebben zoo wel Kathoüjke als Protestantsche geestelijken zich tegen den dans verklaarden dweepzuch tige ijveraars het dansen een zondig en ijdel vermaak genoemd. Uit is nu het dansen op zichzelven wel niet, maar het kan, even als alle andere onschuldige en onverschillige din gen, door misbruik zulks worden, en het is tegen het misbruik alleen dat men behoort te ijveren. Bij ons maakt zeker de dans geen deel meer uil van het godsdienstceremoniëel, en zou er zelfs onwelvoegelijk bij zijn; maar wanneer wij in de balletten plegtige omgangen en offer- dansen in of voor den tempel van eenige Hei- densche godheid zien uitvoerenvinden wij daarin niets aanstootelijks, terwijl wij walgen van de woeste en ontuchtige dansen in een bor deel of zoogenaamd speelhuis, maar gaarne zelf deel nemen aan een bal of huiselijke danspartij van beschaafde en welopgevoede menschen. Men kan dus het dansen niet onvoorwaardelijk af keuren; ook dan Zelfs niet, Wanneer de dans een' nadeeligen invloed uitoefent op 's mensehen gezondheid, zedelijkheid of tijdelijke welvaart, zoo min als men het genot van den wijn of van geestrijke dranken kan afkeuren, dan alleen bij degenen, die zich daardoor tot dronkenschap la ten vervoeren. Men zou zelfs integendeel het dansen als een zeer schuldeloos vermaak en der gezondheid voordeelige ligchaainsbeweging kunnen aanbevelen, gelijk men het matig ge bruik van den wijn of ander geestrijk vocht als in vele opzigten voor ligchaam en geest voor- deölig en heilzaam aanbeveelt. Den mensch het dansen verbiedenware hetzelfde als of men hem het lagchen verbood beiden zijn hem aan geborenhet dansen is eene van de drie natuur lijke begaafdheden waarmede hij boven de die ren bevoorregt is; de dieren dansen, lagchen of spreken niet; men moge apen beeren en hon den tot eenige kunstmatige passen en sprongen afrigtenpapegaaijen en eksters het mensche- lijk geluid en zelfs eenige woorden leeren na bootseri zij doen dit werktuigelijk en zonder be wustheid. Het gaan en springen hebben de die ren met den mensch gemeenja de meestcn zelfs overtreffen hem in snelheid vlugheid en stoutheid, wanneer het op loopen en springen aankomt, maar de dans is een uitsluitend eigen dom der menschheid. Met de bewustheid van te kunnen dansen wordt de mensch, om zoo te zeggen, geboren; men ziet dit aan de huppe lende beweging vari zeer jonge kinderen, als zij nog naauwelijks kunnen staan springen en hup pelen is hun grootste vermaak zoodra zij gebruik van hunne voeten kunnen maken; door springen en huppelen geven zij hunne blijdschap te ken nen dit doen insgelijks de volwassenen in den natuurstaat, welke wij wilden verkiezen te noe men want hunne dansen zijn eigenlijk in onze oogen een regelloos rondspringen en hunne mu- zijk is niets dan een phantaslisch getrommel op klinkende voorwerpen. Met de toenemende be schaving wordt de dans eerst tot eene kunst uit gewerkt en deszelfs uitvoering aan regelen on derworpen, maar behoudt een nationaal grond karakter, al is het dat de landeigene dansen verschillend zijn en door onderscheiden bena mingen worden aangeduid. Men kan den dans in het algemeen als tweesoortig aanmerken na melijk als bal- en tooneeldans; de eerste behoort tot de genoegens van het gezellig leven de an dere tot de openbare vertooningen of schouw spelen." De Burgemeester der Stad Zierikzee brengt ter ken nis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 11 dezer des middags ten één ure op het Stadhuis al hier, eene openbare Vergadering vasi «l«?n tienieeiite-Kaiul zal gehouden worden. Zierikzee den 9 Februari; 1852. De Burgemeester voornoemd DE CRANE. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van do ingezetenen dat eene nieuwe vrije keuzo lot Donooini»^' van één 8.Ë«S ïu «U'ii alhier zal plaats hebben ter vervanging van Jonkheer K. W. de JONGE die ter oorznke van ligchaamskrankte zijne betrekking heeft nedergelegd en dat de dag lot inlevering der stembriefjeswelke aan de huizen der kiezers worden rondgehragtis bepaald op Vrijdag der. 13 dezer maand van des morgens 9 lol des namiddags 4 ure op hel Raad huis ingevolge de Wet. Afgekondigd van het Raadhuis lo Zierikzeeden 4 Februarij 1852. Burgemeester en Wethouders DE CRANE. Tor ordonnantie W. J. I». KROEF. AFKONDIGING. De Burgemeester en Wethouueiis van Zierikzee doen te welen dat door den Raad dier Gemeente in zijne Vergadering van den 18 October 1851 is vast gesteld een lleglement en Tariff voor «1e Tereeziigiszg' vast Sta«!s»<1ki*&>eï«lej»s alhier hetwelk op heden in druk uitgegeven is verkrijgbaar gesteld bij do Erven A. de Vos en ter Plaalselijko Secretarie voor een ieder Ier lezing ligt. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeelandvolgens hun berigt van den 12 Novem ber 1851 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 4 Februarij 1852. Burgemeester en Wethouders DE CRANE. Ter ordonnantie W. J. 1>. KROEF. nviTiCHLmn, Frankfort 6 Februarij. Naar men verneemt zullen de prinsen van hel huis Orleans aan den Bonds raad een adres rigten betreffende hunne aangerando eigendomsreglen. Eene gelijke nota zal aan alle Euro- pesche hoven worden gezonden. Ten govolge van den slechten aardappelenoogst en de schaarschte van granen heeft zich in onderschei dene doelen van Frankenland de honger-typhus geopen baard. Er worden alom comités gevormd om do noodlijdenden ter hulp Ie komen. Uit Polen meldt men dat de Russische regerin gen de prijzen vastgesteld heeft hoven welke men graan niet mag verkoopen in alle Poolsche steden word in Januarij onder trommelslag bekend gemaakt dat de korselz ('/2 mud) rogge niet duurder dan voor 2'/s rijks daalder mag verkocht worden. Keulen 5 Februarij. Hot beraamd plan om de nog ontbrekende gelden tot voltooijing van den Keul- schen dom door middel cener uitgebreide loterij hijeen te brengen ondervindt den gemoedelijker! tegenstand van velen. Terwijl zij het betreuren dat de godsdienst ijver en vaderlandsliefde te zeer verflaauwd zijn om het doel te hereiken willen zij het echter niet door win zucht bereikt zien maar eerder nog een tijd van meer deren waren ijver afwachten. Het nageslacht moet zeggen zij van dit trolsch en eerwaardig bedehuis nooit kunnen zeggen: «Op haren grondsteen staat een kruis op haren slotsteen een loterij-rad." De meer derheid van het bestuur der verceniging voor den doms- bouw heeft dan ook heden het gedane voorstel ver worpen. T R A N K B I] K. Parijs 5 Februarij. Eene telegrafische depéebo uit Madrid var. 2 dezer meldt dal een aanslag op het leven dor koningin van Spanje gedaan was toen zij voor het eerst na hare bevalling zich naar de kerk Atocha begeven zou. H. M. was gekwetst hoowel naar het scheen niet gevaarlijk. Men verzekert te Madrid dat in een aldaar gehou den ministerraad besloten is eene krachtige nota l. rigten tol den president der Fransche Republiek tegen hel besluit betrekkelijk de goederen der familie Orleans,

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1