Woensdag 28 Januarij Jk.° 8. 1852, Woensdag en Zaturdag. BESTOREN ADMINISTRATIEF Jl. MRKZEESCHE COURANT. ABONMEMEMT5-PEIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren'snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: PRIJS DER ADVEHTEKTTIKN Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijks— en Doodberiglen van I-O regels af 1 behalve hel Zegelregt. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van ile belanghebbenden dat bet kohier der GJrostzl» tst»8as<tsig' voor deze Gemeente over het loopende jaar op den 17 dezer ntaand is executoir verklaard «!<»>r den heer Staatsraad Commissaris des Konings in deze Provincie en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen al- Imr ten finn van invordering en eindelijk dat een ieder gehouden is zijnen aanslag ingevolge de Wet te voldoen. Zierikzee, den 20 Januarij 1852. DE CRANE. BUITENLAND. DDITSCHIiAN D Frankfort 28 Januarij. Men meldt uil Neuren berg dat de onthondene Duitsch-Katholijke gemeente aldaar besloten heeft zich tegen het aanstaande voor jaar naar Noord-Amcrika te begeven. In Wnrtemberg is de opheffing bevolen van het regt van plaatsvervanging hij liet leger. In Hongarije zijn in den laalsten tijd vele perso nen meestal tol den adelstand behoorende gearres teerd op grond dat zij niet Engeland eeno strafwaar dige correspondentie hebben onderhouden met het doel eener nieuwe omwenteling in Hongarije voor te bereiden. Al de te Peslh gevestigde Engclsche familiën hebben beu l ontvangen die stad te verlaten. Te Kivolie drong onlangs eene bende van onge veer 100 peisonen den wel voorzinnen wijnkelder van den Kanonnik Remusati binnen en ledigde onder het aanheffen eener verschrikkelijke kaltenmuzijk en liet werpen van sternen tegen de zich le weer stellenden des nachts tussclien half twaalf en drie ure bijna 300 bottels ouden wijn. r r a w k a ij k. Parus 23 Januarij. De Monileur bevat heden zeel belangrijke besluiten. |)e heer Cusabianca is tot minister van staat benoemd; hij zal in betrekking slaan met den senaat het wet gevend ligrbaam en den raad van state en zal de be sluiten contrasigneren. Er is een ministerie van policie opgcrigt en de heer de Maupas beeft deze portefeuille bekomen. Tot dit ministerie behoort de algeincene policie en al wat do openbare veiligheid betreft de dienst der nationalo garde de gendarmerie bet opzigt over de dagbla den over de schouwburgen met inbegrip van liet onderzoek van de tonneelstukken en de uit te geven werken bovendien de policie van de gevangenissen toezigt over handelszaken en over de bedelarij. De heer Abatucci wordt tot minister van justitie benoemd in de plaats van den heer Rouhcrde heer de Persigny lot minister van hinnenlandscho zaken in de plaais van den heer de Morny en de heer Bineau tot minister van financiën in de plaats van den heer Fould. Behalve deze ministeriële benoemingen bevat de Monileur een besluit waarin op het voorbeeld van hetgeen Lode wijk XVI11 ten opzigte van de goederen der keizerlijke familie gedaan heelt wordt bevolen dal binnen een jaar al de goederen der fanulie Orléans zullen verkocht worden. 'l)eze verkoop zal geschieden ten voordeele der bezitters, met uitzondering van die goederen welke de koning Lodewijk Philips bij zijne komst tot den troon aan zijne kinderen verdeelde of schonk. Ten opzigte van deze laatstgerneldo goederen lirpaalt een ander besluitdal zij aan hel domein van den staal zullen teruggegeven en verkocht worden voor den prijs en op do wijze als volgt Hel weduwegoed van de hertogin van Orleans blijft in stand en wordt bij voorkeur gewaarborgd uit de opbrengst van den verkoop. Het overige van deze opbrengst zal toegekend worden aan maatschappijen lot onderstand tot huisvesting van werklieden lot de instelling van eene krediet-bank op vaste goederen tot de dotatie van het legioen/ van eer en tot de op- rigting van gestichten voor opvoeding van weczen. Parijs 24 Januarij. De ministeriële wijziging en de verkoop van al de goederen der familie Orléans, welke persoonlijk aan koning Lodewijk Philips behoor den en die hij voor zijne komst tot den troon onder zijne kinderen verdeeld had houden natuurlijk de aigemeene aandacht gespannon. Beide gebeurtenissen slaan met elkander in onafscheidelijk verhand want hoewel nog over andere onderwerpen verdeeldheid in het bewind heerschte is de wet op de confiscatie dier goederen de beslissende oorzaak of misschien het voorwendsel geweest tot het aftreden van een deel des kahinels. Het besluit van den president betreffende den verkoop der goederen van de familie Orléans is gegrond, behalve op hetgeen vroeger door Lodewijk XVI11ten aanzien van de goederen der keizerlijke familie en door Lodewijk Philips ten opzigte van de goederen der prin sen van den ouderen tak der Bourbons geschied is ook nog op de omstandigheid dat hooge staalkundige over- wegingeti beslissend vorderen om den invloed te ver minderen welken aan de familie Orléans het bezit van nagenoeg 300 millioen francs aan voste goederen in Frankrijk schonk. Dit cijfer moet echter volgens eene authentieke opgave zeer overdreven zijn en niet meer bedragen dan 40 millioen na aTlrek van de 40 millioen schuld door koning Lodewijk Philips achtergelaten. Volgens een brief uit Marseille zou du keizer van Marokko voornemens zijn de wapenen tegen Algerie op le vatten ten gevolge van het bombardement van Sale. Gelijk men weet bestond de aanleiding tot dit bombardement in het plunderen van een Fransch vaar tuig door de inwoners van Salé en do hardnekkige wei gering om eene voldoende schadeloosstelling te geven. Het is hekend, dat Sardinië de bemiddeling in deze zaak op zich genomen heeft. Het paleis der Tuileriën waar Lodewijk Napoleon sedert den aanvang dezes jaars zijne officiële receptiën houdt en dat hij eerlang betrekken zal is de getuige van vele lotwisselingen geweest. In 1518 stond daar Ier plaatse een eenvoudig landhuis hetwelk koning Frans l aankocht ten gevolge van den wens ih zijner moeder om daar een paleis te hebben. Eerst in 1566 echter legde koning Karei IX den eersten steen van een paleis voor zijne moeder Katharinade Medicis bestemd. Onder Hendrik IV werd het paveljoen Marsan en on der Lodewijk XIV het paveljoen van flora aangebouwd en de groote fagade verbreed. Later hebben nog tel kens vergrootingen van dat gebouw plaats gevonden. Alleen in de tegenwoordige eeuw hebben de volgende bewoners elkander daar afgewisseld Napoleon Lode wijk XVILIKarei X Lodewijk Philips en de generaal Changarnier die nogtans na de omwenteling van Februarij 1848 slechts een gedeelte van hel gebouw als opperbevelhebber der nationalo garde bewoonde. Van zonderlinge namen sprekendedeelt een dag blad van Madrid er twee mede van twee tegenwoor dige beambten hij het ministerie van financiën te Ma drid welke gelukkig niet tot de alledaagsche behooron maar wel der vermelding waardig zijn. De een heet namelijk don Epifanio Mirzururpundua y Zengolita terwijl de andere geheelen is don Juan, Nepomuceno de Burionagounaloloricagageazcoechea. GBOOX-BHHTTZZWMIEIffD Londen 21 Januarij. Op verschillende punten der Engelsche kust zijn stukken van een wrak opgevischt en herkend lot de verbrande stoomboot Amazon be hoord te hebben. Van de vermist geblevene passa giers en manschappen der equipage van dat schip is sedert do laatste berigten wegens gedane redding niets vernomen. In het noorden van Schotland is eene zoo goote hooveolheid sneeuw gevallen, dat de poslgemeenschap daardoor sedert 8 dagen afgebroken is. De stad Perth ligt door de sneeuw bijna geheel ingesloten. Volgens de Derby Mercury heeft een arme oude kuiper le Ollenton die gedurende do laatste jaren moeite had zijn dagelijksch brood te winnen dezer dagen het geluk gehad krachlens eene beslissing van een der gereglshoven in het bezit te geraken van goederen ter waarde van ruim 30,000 p. st. Hot Zendeling-Genootschap had zevon personen waaronder oen gepensioneerd officier en een heelmees ter overgeheld, oin een gesticht le vestigen op het Vuurland. Op den 7 September 1850 waren zij van Liverpool vertrokken. Dezer dagen heeft men verno men dat al deze personen ten gevolge van de luchts- gesleldheid en de wreedaardige behandeling der in boorlingen zijn omgekomen. BINNENLAND. Zierikzee 27 Januarij. De stoomboot Slad Zie rikzee waaraan, zoowel aan de machine als aan de boot zelve eeno belangrijke verbetering is gehragt en iot dat einde nog is liggende te Fijenoord hij Rot terdam zal op dingsdag den 3 Februarij aanslaande weder in de vaart worden gehragt en bij open we der op de bepaalde uren en dagen van vertrek ge regeld de gewone dienst hervatten. Uit Midilclharnis meldt men van den 22 dezer: Ten aanzien der twee personen die uit Goedereeda waren ontsnapt en tot wier opsporing de justitie alia middelen in het werk stelde kan men nu melden dat eenige getuigen uit Goedereede voor het kanlon- geregl te Sommelsdijk de personen K. G. en J. v. P. wonende aldaar hebben erkend dezelfde te zijn dia met hun nu overleden makker aldaar valsche muntstuk ken op zaturdag avond jl. hebben uitgegeven. Dit tweetal werd dan ook dadelijk in hechtenis genomen en heden morgen naar den Brie] getransporteerd. Met be langstelling ziet men de behandeling dier zaak te gemoet. Jl. donderdag heeft Z. M. de koning in eon pleg- tig gehoor ontvangen den huitengewonen gezant en ge- volmagligd minister van Frankrijk hij het Nederlandscho hof, den heer Ad' Andrédie hoosistdenzelven een eigenhandigen brief van den president der Fransche Republiek heeft aangeboden houdende mededeeling van deszelfs nieuwe bekleeding met die hooge waar digheid. Naar men verneemt is «Ie hooge regering thans meer dan immer op eene uitbreiding van hot korps maréchaussées bedacht. Vooral is dit onderwerp op nieuw in ernstige overweging genomen bij het plan eener aigemeene rijks—policie waarvan een groot aan tal der tegenwoordige door het rijk bezoldigde be ambten zullen deel maken die alsdan van uniformen of onderschoidingsleekenen en van aigemeene com mission tot het constateren van misdrijven van onder scheiden aard zullen worden voorzien, Laatstleden woensdag ismen in het gebouw van den schouwburg 'te 's Hage op toevallige wijze tot de ontdekking gekomen dat aldaar poging lot brandstich ting was gepleegd en zulks door de gazpijpon op verschillende plaatsen in de nabijheid van hei tooneel te verbreken. Er was dien avond gecne voorstelling in den schouwburg maar er was eene repetitie ge houden. Zoodra de administratie hot gepleegde feit bespeurde heeft zij de policie daarvan kennis gege ven die terstond de noodige maalregelon van voor zorg heeft genomen. Naar men verneemt is door den heer J. Galman aannemer van publieke werken aan den minister van hinnenl. zaken aangeboden een door hem ontworpen plan met de daartoe behooiendo teekeningen tot daarstelling van eeno brug over het IJ le Amsterdam

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1