W.° 7. 1852. Zaturdag 24 «Tanuarij Woensdag en Zaturdag. MSTCREN AM1ST1UT1EN. NIEUWSTIJDINGEN Z3EFUEZEESCHË ■L-i. GOURAHT. AB ONNEinEBITS-PBZ JB Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren' snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: prij3 deb adtcbte3stïïh Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijks— en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregl Bij de opening der stembriefjesop den 21 de zer maand, voor de verkiezing van zes raadsleden te Zierikzeezijn bij volstrekte meerderheid ge kozen de heeren M 1II. A. van ADRTCHEMmet 235 stemmen. M.' A. J. F. EGTER, 190 D. va n bvb VLIET167 3. A. MULOCK IIOUWER, 146 Terwijl uit het onderstaande viertalop maan dag den 2 Februarij e. k.eene herstemming voor 2 leden zal plaats hebben, te wetende heeren: Uitgebragte stemmen. P. C. Landsknegt 134 Jonkh.r W. D. de Jobge 127 M/ C. J. Fokker, 116 J. Strickaert, 94 Voorts waren nog in aanmerking gekomen de heeren J. II. Ochtman Joh.sz, 44 stemmen, P. La brijn, Dz., 41, C. de Wit 39, M.1'Jac.sBoeije20, N. van den Bout 16, M. Tachi 15, I).1 J. IN.Boom 11, M.' C. van der Lek de Clercq 10, C. A. Can 10. De overige stemmen waren over eenige an dere ingezetenen verdeeld. Het getal der ingeleverde stembriefjes bedroeg 270, welke allen geldig zijn bevonden en alzoo de volstrekte meerderheid 136 stemmen. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen Ier kennis van (Ie ingezetenen dat eene herslem ming over vier Kandidaten ter benoeming van twee leden inden fdemeente-B&atiel alhieringevolge de Wel moetjplnats bebben dat de dag daarloe wordt bepaald op Maandag den '2 Februarij aanslaande en dat de biljetten tot hel doen dier keuze aan de buizen der kiezers zullen worden rondgeliragt. Afgekondigd van bet Raadhuis te Zierikzee, den 23 Januarij 1852. Burgemeester en Wethouders DE CRANE. Ter ordonnantie W. J. I». KROEF. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen Ier kennis van de ingezetenen dal het besluit van den Gemeente-Raad van den 6 September II. waarbij de poortgelden met den 1 dezer maand zijn afgeschaftbij Koninklijk besluit van deu 5 dezer maand, n.° 2, is goedgekeurd. Zierikzee, den 23 Januarij 1852. Burgemeester en Wethouders DE CRANE. Ter ordonnantie W. .1. I». KROEF. BUITENLAND. r B A II K R II K, Parijs 19 Januarij. Binnen weinige dagen zal Lodewijlc Napoleon voor de eersle maal gebruik maken van de bem bij de constitutie toegekende magt om de senatoren en de leden van den staadsraad te be noemen. Men bedil bel grootste gewigt aan dezo benoemingen wantvolgens de bepalingen dor nieuwe constitutie zullen de senatoren en staatsraden op een hooger standpunt staan dan deleden van liet wetge vend ligchaam. Onder do charter van 1830 hadden de gedeputeerden den voorrang boven de pairs van Frankrijk doch thans zullen de rollen omgekeerd zijn. Parijs is vrolijk. Gisteren hebben in de stad en omstreken niet minder dan 400 openbare bals plaats gehad. Te Madrid liep den 14 dezer het gerucht, dat (Ie generaal Aupickde gezant van Frankrijk bij bét Spaansche bof, aan den voorzitter van den minister raad den heer Bravo Murilto eene krachtige nota bad ter hand gesteld waarbij namens de Fransche regering de betaling geëischt werd van meer dan 100.000,000 francs het beloop van de kosten der expeditie in Spanje onder de bevelen van den hertog van Angoulême in 1823. Parijs 20 Januarij. Het officiële dagblad beval heden eene circulaire van den minister van liinnen- landsche zaken nopens de verkiezingen voor bel wet gevend ligchaam. In die circulaire wordt gezegd dat de constitutie door het mededeelen van redevoe ringen te verbieden, het théatrale gedeelte, dat aan die redevoeringen verhonden washeeft willen doen vervallen de gedeputeerden thans minder peinzende op het oratorisch effect zullen meer aan de zaken des lands denken. De circulaire houdt verder in, dat de beambten niet verkiesbaar zullen zijn en her innert dat de leden van het wetgevend ligchaam geene schadeloosstelling zullen genieten. Er zullen geen kies-commiliés meer zijn. De prefecten worden uit- genooriigd de kandidaten aan te wijzen onder de wel geplaatste mannen, die'de meeste kans hebben. De regering zal niet aarzelen hen openlijk den lande aan te hevelen. groot-bhittamiuieiï. Londen, 19 Januarij. Volgens berigten uit New- York -heeft Tiossulh een onderhoud mot den president der staten gehad en moet zich sterk beklaagd hebben over den onverwachten tegenstand zoowel van den kant van het uitvoerend bewind als van een gedeelte der leden van bet congres ondervonden. Zijn togt naar de Vereenigde-Stalen komt hem als geheel mis lukt voor, en voor het tegenwoordige althans schijnt bij zijn plan lol hernieuwing van den oorlog in Hon garije to hebben opgegeven. In den senaat werd den 2 dezer het voorstel ge daan den Noorrl-Amerikaanschen minister uit Parijs terug te roepen en alle diplomatieke en handelsbe trekkingen met Frankrijk af te breken ton gevolge der inconstitutionele daden van Bodewijk Napoleon. Maar dat voorstel is zonder gevolg gebleven. Uit Gibraltar is het berigt ontvangen dat de Engelsche zeelieden die door de Mooren op de Riff- kust gevangen genomen waren in vrijheid gesteld en te Tangcr aangekomen zijn. Het dezer dagen medegedeelde gerucht dat het Russische gouvernement den Brilscben luitenant Pim de verlangde vergunning of ondersteuning voor de beraamde reis door Siberie geweigerd heeft wordt bevestigd door eenen den 12 dezer in de vergadering van bel Britsche gcographische genootschap medege- deelden brief van den Russischen gezant, baron Brun- now aon den voorzitter van (lat genootschap. Indien brief wordt verzekerd dat het keizerlijke bewind het ontwerp van den genoemden luitenant met de groolsle belangstelling en welwillendheid heeft overwogen, maar dat het die onderneming voor onuitvoerlijk houdt, en uil dien hoofde niet heeft kunnen besluiten tot een maatregel waardoor het leven van dien officier in de waagschaal gesteld zou worden zonder eenige rede lijke kans op goeden uitslag. Het Russische gouver nement heeft echter den heer Pim in betrekking go- steld met de heeren Bayer en Meltendorften einde te overleggen wat verrigt kan worden om de spo ren van Franklin s expeditie te ontdekken. Bij dien brief is gevoegd eene van wego het Rus sische gouvernement gedane opgaaf, betreffende de rnoeijelijkheden dio aan de voorgenomene reis door Siberie verbonden zijn. Daarin komt in de eerste plaats voor dat het genoemde gouvernement van den be ginne af de levendigste belangstelling heeft betoond in de pogingen om de sporen van sir J. Franklin ta ontdekken en lot dat einde last gegeven heeft aan. de beambten en do bevolking op de kusten van Azio en van Amerika om de Britsche onderzoekers op alle mogelijke wijze te ondersteunen en berigten in to winnen omtrent schipbreuken op de noordelijke kus ten van Siberie. Voorts wordt verklaard dat bet Russische gouvernement met diezelfde gevoelens van. welwillendheid ook het ontwerp van den luitenant Pim vernomen heeft maar dat aan de uitvoering daarvan zóó onoverkomelijke bezwaren verbonden zijn dat het zich verpligt heeft geacht hem daaromtrent in te lichten. Om de noordelijke kust van Siberie te bereiken zou hij oene onmetelijke wildernis moeten doorreizen, die onder altijddurende sneeuw bedolven is en noch middelen van transport noch leeftogt oplevert; in welke op grooto afstanden van elkander stammen van woeste volken wonen, waarop het Rus sische gouvernement slechts weinig invloed kan uit oefenen en wier oorlogzuchtige aard barbaarscho zeden en haat jegens vreemdelingen zoodanig zijn dat bet Russische gouvernement de persoonlijke vei ligheid van luitenant Pim en diens medgezellen geens zins zou kunnen waarborgen. Om een denkbeeld ta geven van de bezwaren welke aan den voorgenomen logt verhonden zijn, wordt aan de voor eenige jaren ondernomene doch mislukte expeditie van den admi raal Wrar.gel herinnerd. Ofschoon voor diens reis, welke zich geenszins zooverre als die van luitenant Pim zou uitstrekken gedurende twee jaren door do plaatselijke overheden alle toebereidselen gemaakt wa ren is zij slechts voor een gedeelte volbragt kunnen worden ten gevolge van eene ziekte onder de honden welke gebruikt worden om de sleden te trekken. Daarbij werden niet meer dan 50 sleden en 600 hon den gebezigd elke slede was met leeftogt geladen berekend op 50 it 70 gezouten haringen voor iederen dag. De luitenant Pim zou door tolken vergezeld moeten worden en ook ten gevolge daarvan met veol meer middelen van transport voorzien moeten wezen. Hij zou 1200 a 1500 honden noodig hebben en leeftogt naar evenredigheid. Zoovele honden zouden niet te verkrijgen zijn vermits elke bewoner slechts het voor eigen gebruik benoodigde aantal van die die ren bezit. In 't kort liet Russische gouvernement beschouwt de uitvoering van het ontwerp als volstrekt onmogelijk. Ten slotte wordt in deze mededeeling te kennen gegeven, dat. het niet waarschijnlijk is, dat do schepen van Franklin ergens op de noordkust van Siberie vergaan zijn omdat in dit geval de kei zerlijke overheden daarvan wel eenig berigt van do inboorlingen zouden ontvangen hebben. BINNENLAND. Zierikzee 23 Januarij. Als eene bijzonderheid wordt uit de gemeente Zuidzantle gemeld dat, in den nacht tusschen den 14 en 15 dezer, de twee oudste in woners dier gemeente de eerste offers zijn geweest, die in dit jaar door den dood zijn weggenomen zijndo eene vrouw, met name Frangina Tui teren een mar: genaamd Jacob Bliek; de eene 93 en de ander 87 jaren oud. Uit Goedereede meldt men van den 18 dezer: Gisteren avond kwamen alhier drie mannen uit Over- Flakkee en kochten een geringen voorraad levensmid delen in verschillende winkels ten einde gedurig geld terug te krijgen van hunne valsche muntstukken. Een der winkeliers bemerkt zulks en vervoegt zich met liet valsche stuk hij den burgemeester. Deze doet in den laten avond do uitgangen der plaats bezetten en geeft bevel de vreemdelingen aan Ie houden. Een hunner J. K.van Sommelsdijk wordt belet Goede- recde to verlaten en naar den burgemeester getrans-

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1