ZEETIJDINGEN. VERVOERMIDDELEN BEURS-, MARKTBEKIGTEN ENZ ADVERTENTIE!! RANK VAN LEERING. en de oudere den volgenden oclilend ten 7 ere. Vol gens de verklaring der geredde personen heeft kapt. Tuntelder hen met de meeste menschlievendheid aan zijn boord van alles verzorgd. Na het ontdekken der vlammen heeft men de ma chines niet kunnen doen stilstaan zoodat het bran dende vaartuig daarenboven door een hevigen wind voortgestuwd over de baren beenvloog met de snel heid van 12 a 13 knoopen waardoor het te water brengen der booten zoo gevaarlijk werd en dan ook ecnigen met passagiers omsloegen. De Daily News wil weten dat er plan bestaat om Londen legen allen mogelijken overval Ie bescher men tot dit einde moet de hertog van Wellington dagelijkscbe conferentiën hebben met den inspecteur- generaal der fortificatiën ook Sheerness zal in staat van verdediging worden gesteld. Volgens te Panama op den 6 December ontvan gen berigt was op 7 November te Valparaiso eene revolutie uitgebarsten die in den beginne een drei gend aanzien had doch eindelijk nadat 1200 per sonen daarbij het leven hadden verloren door do gouvernemenlstroepen was gedempt. B E I. G I E. Brussel, 9 Januarij. De gevangenen van bet fort Ham de generaals Cliangarnier en Lamoricihe de kolonel Charrasde heeren Baze en Lejlotzijn heden binnen deze hoofdstad aangekomen vergezeld van Fransche policie-agepten. Zij zijn naar Aken Keulen en Ostende gezonden. De heer Charras kan alleen Ie Brussel en de heer Cliangarnier te Mechelen blijven. Zoodra zij van hunne leidslieden ontslagen waren zijn de meeste hunner naar deze hoofdstad teruggekeerd. De generaal Bedeau wordt heden avond alhier verwacht. Brussel 10 Januarij. De heer Snlandrouzc-La- mornaix belast om namens den president der Fran sche Republiek 3 vazen van Sèvres-porselein aan den koning te overhandigen is alhier aangekomen. Het berigt onlangs door de dagbladen gegeven dat aan de gravin de Bocarmé door een jongen En- gelschman eene som van 600,000 francs was vermaakt bevestigt zich. Die persoon scheen de gravin lo heb ben willen huwen doch zijn voorstel werd van de band gewezen. Het schijnt dat geen van de nabe staanden van den Hngelschman tot nu toe legen deze beschikking is opgekomen. BINNENLAND. ZiP.niK.ZEE 13 Januarij. D.' Z. A. Gutleling predikant te Scherpenisso heeft het beroep naar Oude l'onge aangenomen. Men verneemt, dat de I weede kamer der staten- generaal den 28 dezer hare werkzaamheden zal hervat ten en dat hel ontwerp nopens de jagt en visscherij bel eerst in behandeling zal komen. De leden van de eerste kamer der staten-gcneraal zijn ter vergadering legen den 21 dezer opgeroepen. Het verslag der commissie van rapporteurs uit de tweede kamer over hot nader aangeboden wels-ontwerp, houdende zamenstelling der regterlijke magt en hel be leid der justitie, is wederom geheel ongunstig. De antwoorden der regering op de in de afiicelingen ge opperde bezwaren zijn der commissie niet overtuigend voorgekomen. Zij is verder na ernstige overweging tol het besluit gekomen dat het wets-voorstel niet kan worden goedgekeurd. Dit haar eenparig oordeel rust op de onvolledigheid der voordragt. In dezen stand van zaken zoude eene toetsing van al de stellingen in de memorie van beantwoording geopperd overbodig zijn gelijk ook overbodig zou zijn het nader overleg waartoe de minister van justitie zich bereid heeft ver klaard. De commissie heeft ten slotte der vergadering aangeraden het wets-voorstel af te wijzen. Bij een koninklijk besluit van 27 December II. is bepaald -dat de hij het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te lande voorkomende straf van stokslagen voor geheel Neêrlandsch-Indie en voor alle militairen zonder onderscheid van landaard is afgeschaft. Men verneemt dat de heeren directeuren der registratie en domeinen dezer dagen zijn gemagtigd ge worden oin op aanvrage der belanghebbenden te doen teruggeven de zegel- en registratie-regten van de slokken welke door de nieuw gekozen raadsleden bij hunne geloofsbrieven zijn overgelegd. Den 9 dezer heeft hel provinciaal geregtshof in Zuid-Holland uitspraak gedaan inzake Boelof Suiker bi tst gevangene in de militaire strafgevangenis nabij Leiden. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan gewelddadigheden jegens bedienende beambten in de uitoefening hunner betrekking, die bloedstorting en ten aanzien van een hunner binnen 24 uren den dood ten gevolge hebben gehad. Het hof heeft hem dien ten gevolge veroordeeld tot de straffe des doods door middel van onthoofding met het zwaard uit te voe len binnen 's Gravenhage met verdere veroordeeling in tie kosten. Dit is de vierde ter dood veroordee- itng sedert tie maand November II. in die provincie, namelijk in do zaken van A. van Luypen A. tan Tilburg F. R- Trebus en 11. Suiker. Den 15 Januarij aanslaande zal het hof andermaal geroepen worden lot de behandeling der belangrijke zaak van Dnpont van den Bergschenhoek beschuldigd van moedwilli ge n manslag. Men leest in de IJ- en Amstelbode Men berigt ons dat alhier (Amsterdam) zijn aange komen, zes ketels uit den Bynderthet stoomwerktuig aan het Haarlemrner-Mérr om geheel van nieuwe ijzeren houten voorzien Ie worden. Men had van den beginne af, dal deze stoomloestel in werking kwam, steeds in de lekken der ketels te voorzien die eindelijk dermate zijn toegenomen dat men genoodzaakt was de ketels uit hunne hechte muurwerken te breken zoo dat de schallen en de kosten zeer aanzienlijk zullen zijn. Men voorzie! eenen stilstand van ruim zes maanden van dezen gedrogtelijken loeslel tot ontlasting van het Meerwater en men wil met zekerheid weten dat de Cruquiuse.n de Leeghwater zeer groole herstellingen vor deren welke de eene na de andere ondernomen zullen worden. Te betreuren is het dat door die oorzaken de zoo gewenschte droogmaking van het Meer, minstens voor drie jaren vertraagd zal worden te eerder, om dat het water in het Meer hand over hand toeneemt. Bij den storm van 3 op 4 dezer is de dain voor den put van den Lynden gelegd om die ilroog te kunnen maken doorgebroken. Men had vruchteloos beproefd den put door do pompen leeg te malen en was reeds bezig met tonmolens te werken loen de breuk van den dom ook dit verhinderde. Reeds in het vorige jaar be zweek een' dam voor dienzelfden put. Wij deelen het volgende verhaal mede de waarheid daarvan voor rekening van de IJsselbode latende waaraan het ontleent wordt Dezer dagen werd laat in den avond ten huize van mevrouw L. wonende op een der cingels van Arnhem een brandbrief bezorgd met bevel eene som van f 100, len half 12 ure, op eene bank onder een drietal hoogo hoornen voor haar huis slaande neder te leggen met bedreiging dat hij gebreke daarvan haar huis in brand zou worden gestoken. De beangste weduwe wist middel haren naasten buurman, een geachten predikant, ter hulp te roepen. Deze geeft den natuurlijken raad on- middelijk den commissaris van policie van het voorval kennis te geven. De ijverige commissaris is dadelijk bij hij de hand stelt mevrouw L. gerust met de verze kering dat haar huis zal worden bewaakt maar ver zoekt dat zij een zakje met centen op de aangeduide plaats zal nederleggen om den doder zoo hij het mogt komen halen, te betrappen. Dit geschiedt. Intusschun was mevrouw L, nog niet geheel en al gerust, en de predikant, haar buurman biedt zich aan haar eeni- gen lijd gezelschap te houden. Hij vertoeft ten haren huizo tot lang na middernacht zonder dat eenig on raad ontdekt werd. Naar huis zullende gaan en ner gens een spoor van geregtsdienaars ontdekkende komt de gedachte hij hem op om eens te gaan zien of het nedergelogde zakje met centen werkelijk is weggehaald of niet. Half rond tastende in het duister begeeft hij zich onder de drie hooge hoornen vindt het zakje nog op de bank en wil er juist de hand naar uitstrek ken toen hij plotseling door twee sterke kerels over vallen werd. Hel waren de twee gereglsdienaars, door den commissaris van policie daar ter plaatse verstopt die den dief meenden Ie betrappen. Natuurlijk be weerde onzo predikant na van den schrik hersteld te zijn stijf en sterk zijne onschuld maar het mogt niet haten de consigne was streng. De geregtsdienaars hadden in lasl onmiddelijk voor den commissaris te brengen elk die zich mogt. opdoen om het zakje met centen weg te halen en zoo wandelde onze geachte predikant midden in den nacht met twee agenten naar het bureau van policie. Dat zich daar het raad sel spoedig oploste spreekt van zelf. In den haast had men echter het zakje met centen op de bank laten liggen; en toen nu, na eenig tijdverloop, de agenten van policio terug kwamen om hunnen post te hervatten was het verdwenen. De werkelijke schuldige had zich dien tus- schenlijd ten nutte gemaakt om den vermeenden huil te bemagligen en tot dusver heeft men geen spoor van hem ontdekt. De N. Rolterdamsche Courant bevat het navol gende overzigt van den handel in meekrap gedurende het jaar 1851 De handel in dit artikel was gedurende het afgeloopen jaar vrij levendig ofschoon tot prijzen in het voordeel der koopers. De lage stand der Fransche mee was hoofd zakelijk de oorzaak van den achteruitgang onzer prijzen. Men vangt aan in sommige streken van ons land do meekrap in navolging der Fransche bewerking te be handelen waarvan men in den loop des jaars reeds den uilslag te gemoet ziet. Ook garancine-fahrijken zijn thans in werking en leveren een goed product dal in deugdzaamheid de buitenlandsche evenaart. Overzigt der prijzen gedurende de laatste 7 jaren bij het begin van iedere teelt 1851 1850 1849. Fijne Krap f 23 a 27 f 27 a 31 f 23 a 29 Kleine dito - 20 it 22 - 25 it 26 - 21 a 22 Onheroofdo - 16'/, a 19 - 22 a 24'/, - lo1/, it 20 Kleine dito - 15 a 17 - 20 a 22 - 12 a 15 Gemeene - 13 a 16 - 16 it 19 - 9 it 12 1848 1847 1846 1845 Fijne Kr. f 22 it 28 24 it 30 f 20 it 32 /42it47 Kleine d." -20 a 21 - 23'/, it 24 - 23 it 25 - 39 a 40 Onber. - 15 a 19 - 18'/2 a 23 - 18 it 22 - 32 it 38 Kleine d.° -11 it 14 -15 a 17 -15 a 18 - 30 it 34 Gemeene - 9it12 -12 it 14 -11 a 15 -26 it 30 Er had in het laatste kwartaal een goede omzet plaats in de nieuwe en oudere teelten voor Amerika en En geland werd nog al gedaan. In de laatste weken bestond er goede vraag voor Duilschland voor Rusland zijn geen orders aanwezig. De plotselinge rijzing der Fransche meekrap heeft in de laatste dagen ook gewerkt op onze markt en een levendigen omzet tot stijvere prijzen voor alle soorten van onberoofdeen kleine onheroofde van alle jaargangen veroorzaakt. De tegenwoordige noteringen zijn 1851 1850/1849 1848 Fijne Krap 23 h 28 f 23 it 29 f 24 a 29 Kleine dito - 20 a 21 - 20a 22 - 22 it 24 Onheroofde 17 it 19'/, -18 a 20 - 20 it 22 Kleine dito .-16 17'/, - 16'/, it 18 Gemeene - 14 it 16 - 14'/, a 16'/, Mulle - 3a 7 - 4 it 7 Van oude gewassen is de voorraad matig. De kwali teit van het tegenwoordige gewas is deugdzaam, ofschoon niet beantwoordende aan de groote verwachting dig men van dezelve had bij den aanvang der teelt. In do laatste 5 jaren hebben de teelten opgebragt Anno 1846 ruim 17,000 vaten 1847 ruim 16,000 vaten; 1848 ruim 12,000 vaten; 1849 ruim 13,000 vaten 1850 ruim 14,000. JONGSTE BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. Uit Batavia zijn tijdingen ontvangen lot den 27 No vember. Zij behelzen dal onze Iroepen op Palemhang zoodanige voordeden op de insurgenten hebben behaald, dat de opstand in die residentie zoo goed als onderdrukt beschouwd wordt. Groole lof wordt aan de dapperheid onzer soldaten en het beleid der bevelhebbers loege^ zwaaid. Uit de rapporten blijkt dat men onder do troepen vele zieken telt. Hel departement der Boven-Alpen is in staat van beleg gesteld. De besluiten van Bodewijk Napoleon betreffende de verbanning van zoovele afgevaardigden der voormalige wetgevende vergadering, enz., heeft te Parijs een diepen indruk gemaakt. Brouwershaven 10 Januarij. Binnengekomen Australia, kapt. R. A. Tange, van Batavia naar Rot terdam. 12 ditb. Binnengekomen: s Uertogenboschkapt. C. J. van der Braak van Batavia naar Dordrecht. DIIsIGEKCE- DIENBXBIV CORRESPONDERENDE Or DE STOOMBOOTEN, AANLEGGENDE AAN HET Z IJ r E. Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Januarijm (dienst tussghen middelburg en rotterdam.) Naar Middelburg: Vrijdag 1G 's midd. 12 Dingadag 20, 'smorg. 8 Naar B otterdam Donderdag 15, 'smorg. 6% ure; Zondag 18, 8'/2 PESJZEBI »ER EPFECTEW TE ABÜSTEH©AM, den 12 Jaouarij 1852. gebleven* 2'/2 pC, Werk, Schuld 58"/fff pC* 6813, '16 Nederlanden j jLorl'. Syml'kaat'3'1/J pC, 89/8 i Nieuwe Handel-Maats. 4'/2 Oost-Indien4 ROTTERS AM 12 Januarij. Tavwe met kleinen aanvoeren meerder kooplust tot verhoogde prijzen. Gerst20 cents hooger, doch bijna niet aan. De overige artikelen, bij geringen aanvoer, nagenoeg als voren. Meekrappen veel geveild en in allegewassen zeer veel gedaan ook in 2/1 en 1/1 lot verhoogde prijzen. Of de rijzing zal aanhou den moet de tijd ieeren. YERKOOPING aan dc BANK VAN LEENING te Zierikzee, op Woensdag den 21 Januarij 1852, des namiddags ten 2 ure, van de openstaande Panden, verpand tot ultimo October 1850. Dingsdag namiddag van 3 tot 4 ure te bezien. TER STADS DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DB VOS.

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 2