ZIERIKZEESC N.° 4. Woensdag 14 Januarij, Woensdag en Zaturdag. abomnehents-fbijb Ptr drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzending der A dvett. dungs tevorènj snamidd. vóór 4[ ure. vebschunt: prijs der advertentiem Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberiglenvan 1 --G regels af 1 behalve het Zegelregl- Openbare Raadsvergaderingge houden ie Xierikzee den O Januarij 1853. ï)c notulen der vergadering van 22 Decetnber 11. worden na resumtie goedgekeurd. Wordt mededeeling gedaan van het konink lijk besluit van 24December 11 4n.°6,(¥) nopens de nietigheid der alhier plaats gehad hebbende herstemming voor 6 leden vah den gemeente raaden, ingevolge die beslissing, alsnu eene nieuwe keuze moetende plaats hebben, wor den tot leden van het bureau van stem-opné- ining benoemd, de heeren M.,s van Dongen en Ermkrins. Is ingekomen eene missive van den heer M.r J. H. iïr Stoppeeaar, advocaat te Middelburg, be geleidende een present-pracht-exeinplaar zijner dissertatie dc Zbltmdica Genie de Huyherteic., welke in de bibliotheek zal geplaatst worden en wordt voorts besloten genoemden heer den dank en de hulde der vergadering te brengen voor dit Verdienstelijk werk en aangenaam geschenk. En wordt eindelijk ter tufel gebragt een aan bevelingslijst, ingediend door het bestuur oVer den algeineencn Armen, voor de betrekking van amanuensis bij dat Collégie, Welke is openge vallen door bet overlijden van den héér J. Rinki.f.r en wordt als zoodanig benoemdde beer P. J. Loewer commies-griffier ter stede lijke secretarie. Ilierna is de vergadering geslotern BUITENLAND. duits c h l a n d. Frankfort 9 Januarij. Naar rneh Verneemt is de door do Nederlandsche regering erlangde schei ding der bondgenootschappelijke bijdragen van Luxem burg en Limburg door den Bondsdag van de band geweien. In Munchen is aan allen die eenig handwerk drijven op boete van 25 thaler verboden des zon dags te laten arbeiden. !n Zwitserland gaat men voort zeer strenge maatregelen tegen de politieke vluglelingen le nemen. Van Hamburg zijn gedurende 1851 met 84 sche pen 12,405 landverhuizers reglstreeks naar overzcesche havens vervoerd in 1849 had dit getal 5489 en in 3850 7062 bedragen; De meesten der in het vorige jaar vertrokkenen zijn als gewoonlijk naar New-York gegaan en wel 8450 met 51 schepen. Het aantal der bovendien over Hull en Liverpool gedurende 1851 door Hamburger agenten geëxpedieerde landverhuizers Wordt op uieer dan 8000 geschat. p r a w k r ij h. PariJs 7 Januarij. Men verzekertdat de presi dent aan de vertegenwoordigers der vreemde mogend heden alhier de meest stellige verzekeringen gegeven heeft nopens de handhaving van den algemeenen vrede. Maandag zal aan de munt begonnen worden met hel slaan van gouden en zilveren geldspecie met het beeld van Lodewijk Napoleon. De heer Granter de Cassagnac heeft eene zeer be langrijke brochure uitgegeven in welke al de bijion- derheden van den gedenkwaardigen 2 December naauw- keurig en uit echte bronnen worden medegedeeld. Daaruit blijkt hoe reeds veertien dagen vooraf de Dit besluit is in zijn geheel ineen der vorige nummers dezer Courant medegedeeld stiptsle maatregcleh genomen waren om den groolen slag dien de president en zijne vrienden slaan wilden, wei te doen gelukken. 78 personen namelijk 18 volksvertegenwoordigers eh 60 hoofden van geh'èlrtté genootschappen en barricaden-clubs werden heimelijk in al hunne gangen bespied. Des avonds van den 1 December werden 800 slads-serjanlen en brigadiers der veiligbeids-policie ,in de prefectuur van policie gecon signeerd onder voorwendsel dat de naar Londen uit gewekenen te l'arijs teruggekeerd waren. Ten 3 ure des nachts worden al de commissarissen van policie ont boden en ten half 5 ure waren allen op hunne plaat sen maar in kleine groepen verdeeld om navraag te vermijden. Eon uur later werden al de commissaris sen, een voor een, bij den prefect van policie ontboden, van wien zij hunne orders ontvingen. Een groot aan tal rijtuigen stond in do nabijheid der prefectuur ge reed maar genoegzaam verdeeld om de aandacht niet op le wekken. De arrestaliën moesten kwartier over 6 ure bewerkstelligd worden en dn tot dat einde uit gekozene agenten zich 10 minuten vroeger aan de wo ningen der aangeduide personen be,vinden. Alles werd sliptelijk uitgevoerd en geenc enkele arrestatie heeft meer dan 20 minuten vereisebt. Parus 10 Januarij. Er hebben binnen dozo hoofd stad voortdurend talrijke arrestaliën plaats. De Moniteur behelst een decreet krachtens het welk een 60lal volksvertegenwoordigers van Fransch grondgebied verwijderd wordt. Mogt een hunner we der het grondgebied betreden dan zal hij onverwijld worden gedeporteerd. Nog een 20tnl andere heeren wordt lijdelijk van hel Fransch grondgebied verwij derd; onder deze laatste bevinden zich Lamoricière ChnngarnicrThiersde Girardin enz. de in deze laatste cathegorie betrokken personen zullen bel grond gebied niet mogen betreden zonder daartoe verlof bekomen te hebben. Dufraissé GreppoMa thé en Iiichardet worden naar Guyana gedeporteerd. Bij besluit van den president der Republiek is be paald, dat in de gemeente Bouilly-sur-Seino gedurende 7 jaren 40 opcenten op de directe belastingen zullen gelieven worden waarvan de opbrengst bestemd is tot vergoeding der schade, bijeen volksoploop aldaar in 1848 aan cenige ingezetenen toogebragt. Het gemeen tebestuur was tot die vergoeding gereglelijk veroordeeld en wilde daartoe een op naam der gemeente in staats schuld belegd kapitaal te gelde maken doch het gou vernement beeft de tot de vervreemding noodige rnagti- ging geweigerd en geoordeeld dat de meergegoede ingezetenen, wier zwakheiden kleinmoedigheid in 1848 hei plegen der wanordelijkheden mogelijk gemaakt had, daarvan ook de schade, behoorden te dragen. Verscheidene hoofden van fabrijken hebben om met de regering eendrarrlig te bandelen besloten dal hunne werkplaatsen voorlaan des zondags zullen geslo ten zijn. Men verzekert dat eene zamenzwering le Rochn- fort ontdekt is welke ten doel bad de galeiboeven to doen ontsnappen. Do overheid heeft in tijds de noo dige maatregelen genomen om dit complot te ver ijdelen. oboot-bhittanniem. Londen 7 Januarij. Het tolkantoor beeft bekend gemaakt, dat geen schip, zeil- of stoomvaartuig zal Worden uitgeklaard tenzij het blijke voorzien te zijn van booten en signaal-lichten geregeld naar den tonnen-inhoud daarenboven zal ieder vaartuig meer dan 10 passagiers medenemende, moeten zijn voor zien van eene reddingsboot alles op straf van 100 p. st. jegens den eigenaar cu van 50 p. st. jegens den kapitein, Eene allerverschrikkelijkste gebeurtenis op zee vervult bier alle gemoederen. De stoompakelboot Ama zon is zondag morgen op bare eerste reis naar West- Indie door brand geheel vernield en van do 159 per sonen, die zich aan boord bevonden, waaronder 49 pas sagiers zijn iu zoover met zekerheid bekend isslechts 21 gered terwijl de overige 138 meer dan waarschijn lijk jammerlijk zijn omgekomen. Dit fraaije schip van ruim 2000 tonnenlast en 800 paardenkracht had slechts weinige maanden geleden de werf der heeren Green le Blackwall verlaten en was II. vrijdag, onder hevel van kapitein Symonsvan Southampton vertrokken met ongeveer 17,000 pon den sterling in specie 500 bottels kwikzilver ter waarde van ruim 5000 ponden sterling en verdera rijke lading van verschillende koopmanschappen. Het moest den eersten der voorgenomen geregelde logten tusschen Southampton en Chagres maken. Het verhaal door een der geredden den adelborst Vincent, van deze ontzettende ramp gegeven komt, met eenige bekorting, op bet volgende neder Wij verlieten Southampton mot do mails voor West- Indie en Mexcio den 2 dezer. Den 3 des middags waren wij op 49 gr. 12 m. n.-b. 4 gr. 57 m. w.-l. en zetten met slevigen wind de reis voort. Zondag tnorgpn 20 minuten vóór 1 ure zag men vlammen door bet voorluik van den schoorsteenkap boven de kom buis uitbarsten. Alle pogingen om die le sluiten waren vruchteloos. De mailboot werd uitgezet maar sloeg dadelijk om met de 22 h 25 menschen die zich daar mede hadden willen redden. Hetzelfde had met eene tweede sloep plaats cn ook de derde viel toen zij in zee kwam lijnregt neder zoodal op een of twee na al degenen die zich daarin begeven hadden in de golven stortten. «Kapitein Symons wendde gedurende al dien tijd do uiterste pogingpn aan om zijne passagiers en equipage le redden. 1 6 man waaronder 2 passagiers slaagden er in de reddingsboot neder to laten en gelijktijdig ging ik met 2 man den hofmeester en een passagier in die boot waarin zich ten slotte 21 porsonen bevon den. Wij zagen na de boot met veel moeilo in zoe gebragt te hebben eene bark achter ons riepen haar met vereenigde stemmen toe en meenden dat wij ant woord ontvingen doch zij wendde af cn scheen zich naar bet brandend schip te begeven maar wendde zich ook weldra daarvan af en zette hare reis voort. «De giek met 5 man was iri dit oogenblik zeer kort van ons verwijderd maar do zee stond zoo hoog dat wij haar geen bijstand verleunen konden en haar kort daarop uit bet gezigt verloren. «Zondag morgen, omstreeks 4 ure, regende het hevig, de wind liep noordwaarts om en de zee was onstuimig. Ten 5 ure vloog de kruidkamer van het schip in de lucht, ongeveer een half uur later stortten de schoor- sleenen om en het schip zonk. Op den middag werden wij door de Marsdenkapitein Evans, van Londen opgenomen cn op do vriendelijkst mogelijke wijze be handeld. Het doel des kapiteins was deFransche kust te zoeken, maar dewijl de wind zuidwaarts liep stevende hij naar Plymouth waar wij den 5 tegen 11 ure arriveerden en door den eigenaar van het hólel do Globe zeer gastvrij en minzaam werden ontvangen." Wal van de 5 menschen in de giek geworden is weet men tot hiertoo niet. Onder de ongelukkige passagiers waren verscheiden vrouwen en ook do heer Eliot IVar- burion de bogaafde schrijver van het loffelijk bekend werk de Halve Maan en het Kruis. Londen, 9 Januarij. Hel stoomschip Amazon, waarvan hierboven den verschrikkelijke!)* ondergang gemeld is was niet geassureerd het vaartuig had ruim f 1,200,000 gekost en met do lading wordt het verlies op weinig minder dan f 2,400,000 berekond. De compagnie heeft alzoo een goduchten schok he komen naardien onlangs ook het nieuwe stoomschip Demcrara hij Bristol is gestrand. Naar men thans heeft vernomen heeft do Holland- scho hark Geertruida kapt. Tundcldernog 25 schip breukelingen, waaronder eenige dames, van de Amazon gered etl te Brest aangebragt. De Brilsche consul in die stad weidt uit in welverdienden lof over het edele gedrag van kapt. Tundelderdie geheel uit zijnen koers is gegaan om de geredden in de naastbij gelegen haven te brengen. De Geertruida ontmoette de eerste boot met schipbreukelingen omstreeks O'/a ure zondag-avond

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1