GOD N.° 3. Zaturdag 10 January. 1852. BESTIM 4 ADMINISTRATIS. NIEUWSTIJDINGEN Woensdag en Zaturdag. BINNENLAND. abonnekent5-fbijs Ver drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren.'snamidd. vóór 4 ure. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zieriltzee bren gen Ier kennis van de ingezetenen dal len gevolge der Koninklijke beslissing omtrent de vernietiging der vroegere keuze eene nieuwe van zes Eesien in den ®eEne«>Bt<e-B8jta«S alhier zal plaats vinden dal de dag doartoe wordt bepaald op Dingsdag den 20 dezer maand.en dat de biljetten tot het doen dier keuze. bij ecne geheel vrije stemming aan de huizen der kiezers zullen worden rondgebragtingevolge de Wet. Afgekondigd van het Baadbuis Ie Zierikzeeden 9 Januarij 1852. Burgemeester en Wethouders 1)15 CRANK. Ter ordonnantie W. J. P. KPiOEF. BUITENLAND. dhitschlahd, Keulen 6 Januarij. Het besluit des Franschen presidents tot herstelling van den keizerlijken adelaar op de vaandels des legers heeft te Berlijn misnoegen zelfs eenige vrees verwekt dewijl Lodewijk Napoleon zelfs hij eieene meest vredelievende gezindheid daar door hatelijk tot verdere inwilligingen aan den oorlog- zuchtigeii geest des legers nicdegesleepl zou kunnen worden. De Pruissisclie dagbladen raden derhalve de regering aan, zich niet zoozeer militair dan wel poli tiek en moreel tegen alle mogelijke gebeurtenissen te wapenen. Blijkens officiële opgaven zijn gedurende hel jaar 1851 in het geheel 37,493 reizigers uit Bremen naar Transatlantische havens vervoerd en wel naar New- Yoik met 125 leilschepen 19,005 en met lOstoóm- hooten737 personen, naar Baltimore met 29.zeilschepen 5494, naar Philadelphia met 10 schepen 71G naar Charleston (Zuid-Carolina) met 2 schepen 158, naar New-Orleans met 32 schepen 8360 naar Galveston (Texas) met 12 schepen 1511 naar San-Francisco mot 4 schepen 17, naar Greylown met 3 schepen 61 naar Savanilla (Nienw-Grenada) met 1 schip 6 naar Rio Grande met 1 schip 5 naar de Kaap met 1 schip 4, naar Callao (Peru) met 5 schepen 1161 en naar Port-Adelaide (Australië) met 1 schip 258 personen. frankrijk. Parijs 5 Januarij. Dagelijks oogst de regering ruimschoots goedkeuring in op hare handelingen van hoe groot gewigt die ook mogen wezen. Men schat het thans hoog, dat de oplossing der verschillende vraag stukken niet langer wordt belemmerd door de beraad slagingen der openbare vergaderingen en door het op onthoud, dat de parlementaire gang van zaken veroor zaakte, Nopens den heer Boulay den vice-president der Republiek een man groot van persoon maar minder groot van verstand zijn allerlei vertellingen in omloop. Zoo moet hij tot den 1 dezer den dag van het Te Deum, in de meening geweest zijn, dat hij nng vice-president der Republiek was. Met niet weinig leedwezen be merkte bij dat men verzuimd had, hem eenc uilnoodi- ging voor het Te. Denm Ie doen toekomen hij zond na vergeefs gewacht te hebben om een locgangbiljel en daar zijn secretaris in naam van den vice-president «Ier Republiek sprak werd dezen geantwoord dat er geen vice president der Republiek meer was aangezien de constitutie niet meer bestond. Bij hel vernemen dezer droevige tijding barstte de heer Boulay in tranen los en wierp zich in de armen zijner gade welke met niet min der ontsteltenis hel berigt ontving van den plotselingen val van het toppunt der Uepubliekeinsche grootheid. De drie of vier geëmployeerden van hel vice-presidenlschap verschijnt: werden nu ontboden en zonder vele omwegen uit hunne betrekkingen ontslagen. Naar verzekert wordt be hoeft Lodewijk Napoleon echter niet beducht te wezen dat de heer Boulay zich aan het hoofd der oppositie zal plaatsen. Hel dagblad la Patrie spreekt het berigt tegen, dat de president der Republiek een eigonhundigen brief van den keizer van Rusland zou hebben ontvangen. De vrienden van den president zijn in den heng sten graad verholgen over de taal der Engelscbo dag bladen ten opzigte van de Fransche aangelegenbeden. Een allerzonderlingst voorval heeft hier plaats gehad. Ongeveer 10 jaren geleden vestigde een jong mensch Joseph B. zich als limonadeverkooper te Fnntainebleau en daar hot hem goed ging huwde hij Clarisse D. wier verrukkende schoonheid weldra eene groole' menigte jongelieden naar den limonade winkel lokte. Dit beviel Joseph minder de ijverzucht overmeesterde hem cn op zekeren avond verliet hij zijn etablissement na al hel voorhanden zijnde geld hij zich gestoken te hebben. Denr volgenden ochtend vroeg vond een visscber aan de oevers der Seine nabij Yslvins manskleederen en eene flesch waarin dit briefje lag: nik hel) mij bedrogen, door Clarisse Ie trouwen. Er heeft geene de minste overeenstem ming tnsschcn ons bestaan. Ons zamenwonen was eene hel, en daar slechts Één middel beslaat om onze kluisters te breken kies ik dit. Do oneenigheid die in ons gezin hcerschtveroorzaakt mijnen dood. Vaarwel I Joseph R." De kleederen werden als die des limonadeverkoo- pers en ook hel schrift voor hel zijne erkend en hoewel de pogingen om zijn lijk te vinden vruchte loos waren bleef er geen twijfel wegens zijnen zelf moord over. De vrouw was werkelijk bedroefd nam den rouw aan en zette de zaak voort maar deze ging achteruit en zij zag zich genoodzaakt die Ie verkoo- pen. Eerst iu Februari] 1848 huwde zij een voor namen banketbakker in de Chaussée d'Antin te Parijs en stond daar aan het hoofd der winkelzaken. Eergisteren was die winkel door spiegels, verguld sels bloemen en bevallige meisjes schitterende met koopers en nieuwsgierigen opgevuld toen een smaak vol gekleed heer die eenige aankoopen had gedaan zich aan het bureau vertoonde om die te betalen. Eenskl.Tps slaakt hij een gil en vaart hevig legeri de vrouw des huizes uit die insgelijks hevig verschrikt in zwijm valt. Haar man snelt toe en wil den vreem deling wegdrijven. «Gij beleedigt mijne vrouw!" roept hij hem toe. a Uwe vrouw! (kreeg hij tot ant woord) zeg liever de mijne." Gij liegt Op deze woordenwisseling volgde een vuistgevecht waar aan nadat eene vrecsselijke verwarring in den winkel aangerigt was de wacht een einde maakte door de strijdenden naar hel bureau van policie lo brengen. Hier helderde alles zich nu op. Het huwelijk moede en zich van zijne vrouw willende ontdoen had Joseph een zelfmoord voorgewend en na zijne kleederen cn de flesch aan den oever der Seine nedergelegd te heb ben in verscheiden steden van Frankrijk als kolfij- huisknocht gediend waarna hij eindelijk zelf eeno soortgelijke zaak te Parijs aankocht. De zucht om eenigo nieuwjaarsgeschenken te koopen, had hem naar het magazijn zijner vrouw gelokten in weerwil eener scheiding van jtien jaren herkenden de echtgenoo- ten elkander dadelijk. Van dit voorbeeldeloos geval van bigamie is proces-verhaal opgemaakt en den pro cureur der Republiek toegezonden. Te Caumont, in het departement Lot-et-Ga- ronne had dezer dagen een vreemd voorval plaats. Zekere jufvrouw Uubilly viel woensdag, den 24 Decem ber, des morgens ten 5 ure in zwijm en bleef lot za- turdag den 27 des namiddags ten 2 ure toen zij eenige klanken stamelde zonder de minste beweging. Geheel tot zichzelvc gekomen, verklaarde zij haar bewust zijn geen oogenblik verloren en alles wat men godurendc haren schijnbaar gevoelloozon toestand haar toegespro ken had zeer goed verstaan en begrepen lo hebben. Het Journal des bébals vau heden bevat een uit- pbijs oer advehtentikn Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 1-6 regels it f 1 behalve het Zegclregti voerig en fraai geschreven artikel over den tegenwoor- digen toestand van Frankrijk. Onder anderen zegt het daarin dat het onderscheid tusscben 1799 cn 1852 bestaat in het verschil van den voorafgaanden toestand» 1799 ging uit van 1792 dat is van de vestiging eener woelige en regeringlooze Republiek dio weldra bloedig en wreed roof- cn plundcrzucht ongeloovig en heilig schennend werd. Er was dus in 1799 alles te doen de maatschappelijko orde te vestigen het gezag te scheppen het bestuur te organiseren. De eerste con sul had derhalve eene grootsche taak te verrigten hij vond den chaos hij liet eene wereld na. 1852 heeft zulk een treurig uitgangspunt niet. Het volgt niet op 1793 maar op 1848. liet vloeit niet voort uit eene vernielende, maar uit eene maglelooze revolutie. Het tienjarig presidentschap heeft dus niet die grootsche taak te verrigten welke op den eersten consul rustte. Zij heeft slechts een pligt te vervullen namelijk de maatschappelijke en administratieve orde Co handhaven door het consulaat en het keizerrijk geschapen en door de constitutionele monarchie bevestigd. Te Marseille heeft men eene demagogische ver- eeniging ontdekt. Wanneer men lid daarvan werd legde men den volgenden eed af Ik vrij man zweer in naam van de martelaars der vrijheid mijnen arm ten allen tijde en op allo plaatsen tegen de dwingelandij zoowel staatkundige als godsdienstige, te wapenen. Ik zweer met eero en in opregtheid tot de bevordering der democratische cn sociale wetten te zullen medewerken. Ik zweer mijnen broeders hulp en bijstand te verleenen tel kens als de omstandigheden zulks vereischen zullen zoowel door de middelen mijner fortuin als door mijne natuurlijke en zedelijke vermogens. Ik zweer den dood te zullen toebrengen aan den verrader dien het lot mij aan zal wijzen. Ik zweer lijdelijk mijne chefs te zullen gehoorzamen telkens als zij de in dezen eed omschreven beginselen volgen zullen. Ik zwoer nooit iets te zullen zeggen of mededeelen van wat in den boezem des genootschaps gedaan of gezegd wordt, cn ik wijd mij den schandclijksten dood too bijaldien ik ooit ontrouw aan mijnen eed worden mogt. Ik zweer, mij van wapenen tnt verdediging van do regten des volks to zullon voorzien. Ik zweer het driewerf!" Het formulier der opneming luidt dus: Volgens de mij opgedragen magt doop ik u van dit oogenblik af als lid van den berg." Een huis van Bordeaux heeft van de regering eene hestelling ontvangen van 4- h 5000 hutten be stemd voor de strafkolonie van Cayenne; zij zullen bin nen 2 maanden afgeleverd moeten zijn. qroot-brxttannien. Londen 5 Januarij. De beriglen uit New-York loopen tot den 24 December. De tijdingen uit Parijs hadden aldaar, en vooral aan de beurs, een ware paniek te weeg gebragt. Een ieder was als het ware door den donder getroffen. De belangstelling in het lot van Kossuth was nog niet bedaarder geworden. Te New-York was den 24 een telegrafisch berigt uit Washington ontvangen dat het kapitool aldaar (een paleis alwaar de beide huizen van het congres hunno zittingen houden in vlammen stond. Het vroor sterk en daarom kon men onmogelijk brandspuiten aanwenden. Volgens de meest naanwkeurige opgaven is de hoeveelheid goud vroeger op de aarde in gebruik ge- dutende de drie laatste jaren met ongeveer 640,000 ponden iroisch nagenoeg met eene waarde van 30 milliocn ponden sterling gelijk staande vermeerderd weshalve het opmerking verdientdat de schijnbare waarde van dal kostbaar metaal in verhouding tot do overige betrekkelijk zoo weinig veranderd is. ZierIkzee 9 Januarij. Uit verscbillendo dorpen in Drenthe wordt berigt dat de eksters aldaar reeds nieuwe nesten in gereedheid Lebben gebragt. Sommi-

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1