Woensdag 1 Januarij. N.° 2. 1832. BESTUREN ADMINISTRATIE! s* ei o o; n a m M a Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN - ihO»SB«ESTI-ÏBlJB Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,' snamidd. vóór dl ure. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dal het kohier van liet Pate8!ti*4>gtf. voor deze Gemeente over het dienstjaar 18s'/i,s (2"" kwartaal) op den 28 December jongstleden door den heer Staatsraad Commissaris des Konings in deze Provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den Ont vanger der Directe Belastingen alhier ten fine van invordering en eindelijk dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de Vt'et bepaalden voet te voldoen. Zierikzee den 3 Januarij 1852. DE CRANE. voor pe TENTOONSTELT. ING van VOOR TRRENGSELEN VAN NATIONALE NU VERHEID van keïjeeeanijt ew zobje ovebffisesche bkzittibjgebj te houpen te ARNHEM. Art. 1. Inde maand Jolij 1852 zal, ingevolge magh'ging van Zijne Majesteit kenbaar gemaakt bij besluit van den Minister van Slaa'Commissaris des Konings in de provincie Gelderland, van 0 November 1849, n.° 5252 lste afdeeling aan alle fabrikanten kunstwerkers, handwerkslieden enz. alsmede aan regenten of be stuurders van liefdadige gestichten hier te lande of in de Overzcesche Bezittingen gevestigd, gelegenheid worden gegeven de voortbreng selen hunner fabrijken werkplaatsen, gestichten enz.ten toon te stellen. Art. 2. De commissie voor deze tentoonstelling is aanvankelijk te zamen gesteld uit de volgende leden Deheerenmr. J. J. A. A baron van P al land Lburgemeester, Voorzitter: G. H. Andres en mr. .7. TV. Schijf, wethouders; G. Andrê de la Porte, mr. 7/. J. van Gennep en J. D. van Leeuwen, leden van den raai; G. IV. baron van Ziiylen van Fieoeltdr. A. Biatilse n TV. li. baron van Lijnden, leden van gedeputeerde staten van Gelderland S. D. TVijckerheld Bisdom en B. F. baron van Verschuerleden der commissie van nijver heid J. van Braam en N. TV. Buddingh, grondeigenaren; H. TV. Frombergarchitect; J. J. Bossertparticulier, en mr. J. J, van HasseltsrCielaris. Art. 3. Doorbovenvei'ormde commissie zullen de voorwerpen, Voor deze tentooi stelling bestemd in ontvang genomen ten toon gesteld en teruggezonden worden mitsgaders door ieder der leden aan de plaatselijke besturen of de belanghebbenden op derzelver aanvragen, alle mogelijke inlichtingen worden gegeven. Art. 4. Deze tentoonstelling is niet alleen bestemd voor voort brengselen van nij\erheid, kunsten vlijt, welke in hunne soort door sierlijkheid van bewerking of uitstekende hoedanigheid uitmun tenmaar evenzeer voor die voortbrengselen van alle takken van nijverheid, welke door eenvoudigheid of min-kostbaarlieid aanbe- veline verdienen; zijnde het hoofddoel, om de ontwikkeling en uitbreiding der nationale nijverheid, in alle takken van dezelve ter kennis van het algemeen te brengen. Art. 5 De commissiehoewel daarbij de meest mogelijke in- schikkpliikheid zullende in acht nemen, behoudt zich voor, de voor werpen. welke, volgens haar oordeeluit hoofde van ongeschikt heid of om andere redenen ongepast zijn, niet aan te nemen en worden bepaaldelijk uitgpsloten. voorweipen aan spoedig bederf of aan ontploffing onderhevig, tenzij zoodanig voorzien, dat de- 2elve geen gevaar opleveren. Art. 6. Vermits schilderijen jaarlijks in andere steden worden ten toon gesteld, zoo zullen ook deze slechts spaarzaam, als bij Uitzondering, worden aangenomen. Art. 7. De geweven stoffen worden slechts bij het stuk aange nomen onbeweikte voortbrengselen, zooals metaal, steen, hout soorten, even als chemische productenworden bij stalen toege laten. Werktuigkundige toestellen, instrumenten en dergelijken moeten vergezeld gaan van eene verklaring van derzelver gebruik. Enkele teekeningen van dezelve worden niet dan in bijzondere ge vallen ten toon gesteld. Art. 8. Alle in te zenden voorwerpen moeten voorzien zijn van eene verklaring van den belanghebbende, dat de ingezondene Voorwerpen in zijne fabrijk werkplaats enz. of door bemzelven of onder zijn opzigt vervaardigd zijn, mitsgaders eene verklaring van het hoofd van het plaatselijk, bestuur, dat de inzender in de stad of gemeente bekend en zijne fabr ijk of werkplaats aldaar ge vestigd is. Art. 9. Degenen, die voor deze tentoonstelling voorwerpen wenschen Jn Ie zenden zijn gehouden daarvan vóór den 1 Junij 1852 aan de commissie vrachtvrij berigt te geven met vermelding van den aard en de soort der voorwerpen, alsmede van de ruimte welke deze ten naastenbij zullen innemen. Art. 10. De voor de tentoonstelling bestemde en van de bij art. 8 bedoelde verklaring voorziene voorwerpen moeten behoorlijk ingepakt en vrachtvrij, tusschen den 15 en 30 Junij 1852 aan de commissie aanhef, daartoe bestemde lokaal worden bezorgd, met eenen brief, houdende den naam en de woonplaats van den ver vaardiger opgave van het ingezondene met eeuc beknopte en verschijnt: zakelijke beschrijving voorden te vervaardigen catalogus, en in dien die voorwerpen tot verkoop bestemd zijn, den juisten prijs van elk. voorwerp en met opgaafof men dien prijs verlangt open baar gemaakt te hebben; zullende van de verkochte voorwerpen, ter goedmaking der onkosten, 2 pet. van den verkoop worden gekort. Art. 11. De voorweipen miogen gedurende de tentoonstelling niet terug genomen noch de verkochte zonder toestemming der commissie, voor het einde der tentoonstelling worden afgeleverd. Art. 12. De aangenomene voorwerpen blijventot na de defi nitive sluiting der tentoonstelling onder het opzigt en de zorg der commissie, welke ook voor de terugzending derzelve, binnen 14 dagen na de sluiting, zorg zal dragen kunnende de inzenders de middelen van vervoer aan de commissie opgeven met verkla ring, of zij zeiven voor de inpakking willen zorg dragen dan wel zulks aan de commissie overlaten. Art. 13. De commissie zal van eenige middelen van vervoerde kostelooze overbrenging trachten te verkrijgen, en deze alsdan ken- boar maken. Art. 14. Dé tentoonstelling zal van half Juli) tot het einde van Augustus (de juiste dag der opening nader te bepalen) voor het al gemeen dagelijks geopend zijn, van des morgens 10 tot des avonds 7 ure, en des zondags van des middags 12 tot des avonds 8 ure tegen eene entrde van 30 cents voor ieder persoon. De commissie noodigt alle fabrikanten, kunstwerkers, hand werkslieden bestuurders van gestichten enz. uit om door ruime bijdragen ook van voorwerpen welke gering schijnen het doel de zer tentoonstelling te bevorderen teri einde de verbruikers in de gelegenheid te stellen met die voorwerpen bekend te worden te doen zieti dat zij zich daarvoor niet tot het buitenland behoeven te wenden; cle Nederlandsche nijverheid aan te moedigen en liet debiet hunner voortbrengselen te vermeerderen. Arnhem 22 November 1851 De Commissie voorde Tentoonstelling van Voortbreng- selen van Nationale Nijverheid van Nederland en zijne Overzeesche Bezittingen VAN PALLANDT Voorzitter J. J. van HASSELT, Secretaris BUITENLAND. SUIT9CHLA»», Keuren 1 Januarij. Mag men nadere fierigten gelonven dan is het gerucht. wegens den eisch van Frankrijk en Belgie tot vergoeding der oorlogskosten van 1832, niet, zooals vroeger vermoed was, on gegrond geweest. De Belgische regering zou een pro memoria hebben doen opmaken dat aan de verschil lende groote hoven toegezonden zal worden om het ongegronde dier vordering te heloogen dewijl de expe ditie in genoemd jaar niet ter gunste van Belgie maar tot behoud van den Europeschen vrede door Frankrijk ondernomen is. In sommige kringen te Weenen wordt verhaald dat de graafucm Chambord (hertog van Bordeaux,) eenige weken vóór den 2 December een brief van den generaal Changarnier ontving tot uitnoodiging om naar Parijs te komen en zich de geschikte gelegenheid ten nutte to maken om zijne region te doen gelden. Wanneer zoo zou Changarnier geschreven hebben dó graaf bin nen 14 dagen op Franschen bodem was waarborgde hij hem met zijn hoofd de kroon van Frankrijk. Hierop zou de graaf van Chambord geantwoord hebben dat zoodanig plan met zijne zienswijze streed en alleen de roepstem van het Fransche volk, wanneer dit zijnen wil vrij uitsprak hem bewegen kon zich naar Frank rijk te begeven. r B A N K R II H. Parijs 31 December. In de heden gehouden zit ting der raadgevende commissie hebben do zeven rap porteurs den uilslag medegedeeld van den arbeid in de afdeelingen, waaruit bleek, dat de president der Repu bliek behoudens eenige nog te verwachten opgaven van stemmingen 7,433,000 stemmen op zich vereenigd had terwijl 635,477 stemmen tegen hem waren uit- gebragt. Een droevig ongeval had gisteren te Marly plaats. De echtgenooten R. hadden beide hunne woning verla ten om hunne bezigheden te verrigten en in eene wieg een kind van omstreeks drie maanden achtergela ten. Na verloop van eenige uren terugkecrende was het eerste wat de moeder deed naar haar kind te zien doch hoe groot was hare ontsteltenis toen zij de kat welke in hetzelfde vertrek was achtergelaten op het aangezigt van het wichtje zag liggen. Hel kind was door het dier verstikt. prijs der abvehtbmtieis i Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijksen Doodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve het ZegelregO Parijs 1 Januarij. De heer Baroche rigtte heden hij het mededcelen van den uitslag der stemming door de raadgevende commissie aan den president der Repu bliek eene rede van gelukwensching tot Lodewijk Na poleon. De president antwoordde daarop, onder ande ren dat de verbazende meerderboid van stemmen door hem verkregen volkomen zijne handelwijze tot redding des lands wettigde. Het plegtige Te Deum hetwelk heden in Onze Lieve Vrouwenkerk heeft plaats gehad is met veel luister gevierd en in de beste orde afgelnopen. De aartsbis schop van Parijs heeft hij deze gelegenheid de dienst verrigt en 300 zangers hebben met 200 muzijkantea verscheidene groote muzijkstukken uitgevoerd. Het paleis der Tuileriën zal voorlaan do officiële resi dentie van den president zijn. Het officiële dagblad van heden behelst een besluit waarbij de adelaar op de vaandels weder wordt hersteld. Parijs 2 Januarij. De toevloed van vreemdelin gen is zoo groot, dat in de meeste hotels garnisgeene plaatsen meer te hekomen zijn en de restaurants ge brek aan levensmiddelen hebben. Het herstel van de adelaars op de Fransche vaan dels heeft te Parqs een diepen indruk gemaakt. Uit onderscheiden departementen zijn berigten ontvangen meldende dal de feesten op 1 Januarij •zeer gunstig nfgeloopen en met geestdrift gevierd zijn. De Constilulionnel meldtdat de keizer van Rusland een eigenhandigen brief aan Lodewijk Napoleon heeft geschreven waarhij hij hem geluk wenschl dat hij de maatschappij gered heeft. Q B OOT-BBITTlIillIElI, IjONDEN 2 Januarij. De onlangs uit Spanje hier aangehragte Iersche deelnomers aan de jongste expe ditie tegon Cuba die van de koningin van Spanje grntio hadden hekomen verkceren in zulken erhar- rr.elijken toestand dat zij door de straten moeten loopon bedelen. Gedurende het jaar 1851 heeft het getal branden lo Londen zich sterk vermeerderd in vergelijking met vorige jaren. Dit getal bedraagt ruim 1000, zijnde echter niet meer dan 400 of 500 gebouwen geheel vernield. Volgens statistieke opgaven zijn thans in Groot- Rrittannien 708 R. K. kerken en kapellen, 12col!o- giën Int kerkelijke opleiding van studenten 17 man nen- en 62 vrouwenkloosters, liet getal der R. K. geestelijken een aartsbisschop en 12 bisschoppen daar onder begrepen is 1032. In de Engelsche koloniën zijn 40 of 50 R. K. bisschoppen. Eerstdaags zullen met het schip Euphrates weder 60 weesmeisjes naar Australië worden gezonden ma kende met de vorige herendingen 700 deze meisjes vinden daar goede diensten. Omstreeks hel jaar 2000 zegt een Amerikaansch dagblad zal alle zware handenarbeid onder de zon den kelijk wel opgehouden hebben althans als de werk tuigkunde hare uitvindingen met gelijken spoed blijft voortzetten. In New-IIempshire bezigt men thans een werktuig om aardappelen te rnoijen hetwelk door paarden langs den grond gedreven die vruchten eerst rooit ze vervolgens van slijk zuivert en ze eindelijk op de karren laadt terwijl do landman daarnevens wan delt en met de handen in de zakken een Columbiaansch liedje neuriet. BINNENLAND. Zierikzee 5 Januarij. Bij Z.' M. besluit van den 24 December 11. n.° 6 is de uitspraak van heeren ge deputeerde staten van dit gewest van den 12 Novem ber bevorens waarbij de beslissing van den raad te Zierikzee lot toelating van zes bij herstemming verko- zene raadsleden werd vernietigd bevestigd geworden. Wegens het hoogst belangrijke van dit besluit inzon derheid voor het regte verstand van eenige artikelen der

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1