ZIERIKZEESCHE GODRANT. N.° 1. Zaturdag 3 Jarraarij. 1832. Woensdag en Zaturdag. ABONIIESIKSn-FSliS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. I mending der Advert, daags tevoren.' snamidd. t Mr 4 ure. De Redactie der Zierikzeesche Courant wensclit linre lezers een gelukkig nieuwjaar. Zij betreurt flat zij reeds nu, onder de gewone nieuwstijdin gen, zulk een droevig berigt heeft te plaatsen dat zooveel jammer en rouw in deze stad heeft verspreid. Zij bidt de zwaar getroffenen van ganseher harte troost en sterkte toe, en dat het jaar, dat voor velen zulk een akelig begin heeft genomen, blijde moge eindigenen in den loop er van hetgeen ze nu verloren of betreuren in menig ander opzigt rijkelijk vergoed moge worden. Voorts wensclit zij welvaart en voor spoed aan stad en land en hoopt zij van velen belangrijke bijdragen te zullen ontvangen die algemeen nul en welzijn bedoelenwaartoe zij de hoofd-kolom barer courant openstelt en zich houdt aanbevolen. {NATIONALE MILITIE. lyègtimg nan devt. jftre 52. Burgemeester en Wf.thoüders der Gemeente Zie- rik-ce Provincie Zeeland. Griet hebbende op de wetten der Nationale Militie, roepen bij drie op alle manspersonen zonder onder scheid die in 1833 geboren zijn en voor de ligling van hel jaar 1852 de eerste klasse moeten uilmaken om op Vrijdag dep 2 Januarij 1852 aanstaande en volgende dagen des voormiddags van 9 tot 1 2 ure zich ter Ste delijke Secretarie voor de Nationale Militie Ie doen in schrijven lot den 20 dier maand als wanneer het In- Schrijvings-Kegister voorlonpig zal worden gesloten dat na dien tijd, tol den 28 Janna rij daaraanvolgende, wan neer de finale sluiting van hel register zal plaats hehhen, de nalatigen nog zullen worden ingeschreven doch als dan wegens verzuim van geene aangifte vóór den bepaal den tijd te hehhen gedaan verwezen worden in eene geldboete van niet minder dan f 5 en niet te bovengaande de som van f 100, of, ingeval van onvermogen, met eene gevangenisstraf van vier dagen tot zes weken worden ge straft welke boete cri strafbepalingen ook toepasselijk zijn op de ouders voogden curators en regenten van publieke gestichten of andere, instellingen van weldadig heid die verantwoordelijk zijn voor eene behoorlijke en tijdige inschrijving hunner kinderen pupillen of gead- niinislreerdeir hetzij dezelve al of niet tegenwoordig zijn en dat na de finale sluiting van het Inschrijvings- Rcgister, geene inschrijving meer wordt toegelaten, zul lende de nalatigen onmiddelijk daarna wordeii gearres teerd, om zonder loting in dienst te worden gesteld, on verminderd de betaling van het dubbeld der vorengcmelde boete en het ondergaan van do verdere strafbepalingen, die ingevolge de wet op de nalatigen op de ouders voogden curators of regenten zullen worden toegepast. Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden ga- bragt dat do wettige woonplaats voor de inschrijving wordt gehouden voor de ongehuwde.n de woonplaats hunner ouders en hij overlijden die van hunnen voogd of curator; voor de gehuwden de plaats alwaar zij hu» be staan hebben or op den 1 Januarij voor dn Personele Be lasting rijn beschreven, en voor de gealimcnteerdcn of die in godshuizen zijn opgevoed de plaats welke de ai- mcnlatie bekostigt of waar do godshuizen gelegen zijn. Dat een ieder die zich lor inschrijving aangeeft ver zekerd moet zijn van zijnen ouderdom waartoe de ge legenheid is opengesteld ter Stedelijke Secretarie voor veksokijkit: zooveel zij in deze Gemeente geboren zijn, doch die elders geboren zijn moeten hij de inschrijving owrleggen een geboorte-extract hetwelk op hunne aanvrage kosteloos zal worden afgegeven. Al verder worden opgeroepen allen, die de vereischten bezitten en genegen mogten zijn.om als vrijwilligers in mindering van het kontingent dezer gemeente, bij de Na tionale Militie te dieoen waartoe zij zich ter Stedelijke Secretarie behooren aan te melden, gedurende de geheele maand Januarij aanslaand,e zullende aan eiken vrijwil liger na door den Militieraad in deze Provincie te zijn goedgekeurd eene premie van dertig gulden uit de Ste delijke kas worden ter hand gesteld en waarvoor wor den toegelaten alle ingezetenen die op den 1 Januarij aanstaande hun 19dejaar zijn ingetreden en het 30"° niet hebben volbragt ten ware zij vroeger mogten gediend hebben in welk geval zij tot den ouderdom van 35 ja ren worden toegelaten, de lengte hebbende van 1 el 570 streep en gedurende de laatste 15 maanden binnen de gemeente woonachtig zijn geweest. Eindelijk worden opgeroepen al de voor zichzclven dienende manschappen die in den loop van dit jaar overeenkomstig de bepalingen van art. 91 en 94, der wet van den 8 Januarij 1817 regt op vrijstelling hebben verkregen, en mitsdien hun ontslag uit de dienst ver langen om de schriftelijke bewijzen daarvoor naar aanleiding van art. 21 der wet, vóór den 5 Januarij aan staande ter Secretarie over te brengen waartoe ook ouders voogden curators of gemagligden van de be langhebbenden evenzeer als de manschappen zelve be voegd zijn. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnon voorwenden zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Slads-Courant geplaatst- Gedaan te Zierikzee den 22 December 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CP.ANE. Ter ordonnantie W. J. P. KKOEF. BUITENLAND. Parijs 27 December. Het vertrouwen herstelt zich meer en meer daarvan levert de staat dor gemoe deren daarvan levert de toestand van handel en nij verheid de onwedersprekelijkste bewijzen op. Ook de laatste balans der bank van Frankrijk draagt daarvan blijk het getal dor in omloop zijnde biljetten is aan merkelijk gestegen en overtreft met verscheiden mil- lioeneu de specie in de kassen der inrigling voorhanden een dergelijken toestond heeft men sedert geruimen lijd niet aanschouwd. En geen wonder dat het vertrouwen zich herstelt wanneer men ziet welk eene schier onverdeelde goed keuring het Fransche volk aan den door den president der Republiek gedanen stap hechtreeds zijn voor zoo verre hekend bijna 7 millioenen stemmen voor hem uitgebragt terwijl het getal der tegen hem uitgebragle stemmen nog geen millioen bedraagt. Verscheidene aanzienlijke staalkundige personaad- jes uit Pruissen Rusland en Oostenrijk zijn te Parijs gekomen om de gebeurtenissen van nabij gade te slaan. Bij een demagoog te Commentry heeft men eenige dagen geleden eene geheel nieuwe guillotine ontdekt al do stukken waren gereed zoodal het werktuig ia weinige óogenhlikken in elkander gezel en in werking gebrast, kon worden. Op lie vraag aan don demagoog, wat hij met dit werktuig wilde doen en wie hel hem besteld had antwoordde hij dat hij in de gedachte dat men er eerlang behoefte aan zou hebben het in voorraad vervaardigd had in de hoop er een goeden prijs van te maken. Te Belfort heeft een vreesselijk ongeval plaats gegrepen hetwelk aan 26 personen het leven heeft gekostterwijl meer dan 50 anderen daardoor meer PKIJK BEB flaVRHTRHTIES t Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en I Doodberiglen nan 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt of minder zwaar zijn gewond en ongeveer 500 er do I slagtoffers van hadden kunnen worden. Een groot aantal menschon was namelijk in eene zaal hijeen om eene looneelvoorslelling bij te wonen tegen 9 ure te midden der voorstelling deed zich een ontzettend ge kraak hooien eene balk waarop de vloer der zaal rustte brak eensklaps door midden de vloer bezweek daardoor en sleepte ongeveer 300 menschen van eene aanzienlijke hoogte met zich. Een allerakeligst tooneel deed zich nu op. Met de angstkreten van hen dieniet gevallen waren en een goed heenkomen zochten ver mengde zich het gekerm der stervenden en gewonden die men eerst hulp kon bieden toen de eerste verwar ring voorbij was. Parijs 29 December. De president dor Republiek i' zal aanstaanden woensdag des avonds ten half negen ure de raadgevende commissie op het Elysée ontvan gen. Gemelde commissie zal hem alsdan het proces verbaal aanbieden van de opmaking der stemming van den 20 en 21 December. Dienzelfden avond zal do president, het corps diplomatiek de geestelijkheid en de consistoriën bij zich ontvangen. Den 2 Januarij, des morgensten tien ure, zullen van hot hótel der invaliden tien kanonschoten worden ge lost voor ieder millioen stemmen dat op Lodewijlc Bo naparte is uitgebragt. Ten half twaalf ure zal in do Notre-Damekerk alhier een Te Deum worden gezongen hetwelk door den president der Republiek zal worden bijgewoond. Na het Te, Deum zullen des namiddags ten half twee ure op het paleis der Tuileriën de officiële receptiën plaats hebben van do verschillende corpora tion van do gedelegeerden der departementen en ar rondissementen on van de burgerlijke en militaire over heden. Des avonds zullen de openbare gebouwen wor den geïllumineerd. Zoo is dan weder eene schrede voorwaarts gedaan de officiële receptiën, bij gelegenheid van de vernieuwing des jaars, zullen op hel paleis der Tuileriën plaats grij- jren men verwacht dat het hoofd van den staat nu spoedig voor goed dat paleis zal betrekken aangezien hel Elysec te klein voor hem wordten sommigen mee- nen, dat de litei van president dan ook spoedig daarop niet groot genoeg zal zijn voor den bewoner der Tuile riën. In weerwil van geruchten omtrent eene zamen- zwering tegen den president, gaat deze dagelijks te voet of in een rijtuig gezeten dikwerf geheel alleen uit. Toen Napoleon Bonaparte in November van hot jaar 1804 door het. volk tot de keizerlijke waardigheid word verheven erlangde hij 3,572,329 stemmen ter wijl 2,569 stemmen legen hem werden uitgebragt. QKOOT-3HITTABHIEW. Londen 27 December. De aftreding van lord Pal- merslonen zijne vervanging door lord Granville maakt het hoofdonderwerp van alle gesprekken, oordeelvellin gen en gissingen uit. De aanhangers van eerstgenoem- den staatsman die hoewel hij 67 jaren teltvan welke hij er ruirn 40 in de politieke loopbaan doorbragt, nog steeds helder van hoofd en als met jeugdig vuur bezield is noemen zijne afdanking het werk van vreemde di- I plomalen weike niet dulden konden dal Engeland eene vrije constitutie en eene Hervormde kerk bezit en ach ten de inwilliging dezer pogingen eene voorheeldelooze schande voor het Engelseh gouvernement. Anderen beschuldigen den eersten minister Russell dat hij na reeds builen diens weten briefwisseling over de buiten- landsohe politiek in geheel anderen zin dan lord Pal- merston, gevoerd te hebben dezen zijnen ambtgenoot verdrongen heeft om voortaan alles geheel alleen te besturen en zich van den naauwelijks 36iarigen Gran- t rille die wel een hoogst beschaafd man is maar do noodige ondervinding voor het hem opgedragen ambt mist als van zijnen onder-secretaris te bedienen. De j ministeriële bladen ontkennen het een zoowel als het ander noch vreemde invloed noch ongepaste eerzucht heeft volgens deze hier gewerkt; de aftreding van lot cl - Piümerston was noodwendig geworden omdat zich hij r

Zierikzeesche Courant | 1852 | | pagina 1