ZEB1ZEESGHE N.° 105. Woensdag 31 December; 1851. 5N k HERINNERINGEN, lil A abomnkmekts-prijb Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren.'snamidd. vóór ure. Bi j Oen aanvang van dit jaar bragten wij orizen lezers onzen heil- en zegenwensch thans, nu dit jaar binnen weinige uren zal geëindigd zijn, ach ten wij het niet ongepast bier afscheid van het jaar Ie nemen en ons bet een en ander te her inneren, dat in betrekking staat tot deze Courant, of liever, waartoe deze Courant aanleiding geeft. Als wij al hare nummers voor ons leggen die in den loop van dit jaarzijn verschenen dan ont waren wij een rijkdom van verscheidenheid, en daar is iets eigenaardigs in gelegen deze vlugtig te doorbladeren. Het is ons dan duidelijker dan anders, dat de tijd met verbazende snelheid voort gaat, maar dat, hoe groot die snelheid ook zij, er toch zoo ontzettend veel in gebeuren kan. Wij worden dan herinnerd aan hetgeen rondom ons gebeurde, waarvan wij getuigen waren wat ons blijdschap, of droefheid, of verwondering lieeft gebaard. Wij ontvingen hier menige tij ding die ons verraste. Wij vernamen menige gebeurtenis, die ons trof. V\ at er merkwaardigs in deze stad of haren omtrek, of in ons vader land, of in ons werelddeel voorviel, deelden wij mede, voor zooveel de beperkte ruimte dit ver oorloofde. Wij vonden ons hier opgewekt tot gezellig genot, tot muzijkalenzintot ondersteu ning van nuttige inrigtingen. Wij vonden hier veel wat voor handellandbouw en nijverheid be langrijk was. Ook inde dagen der verkiezingen voor leden van den gemeenteraad gaven wij van onze belangstelling in dit gewigtig werk blijk. Op de tentoonstelling te Londen, die in dit jaar ook in de nieuwsbladen zulk eene groolc rol heeft gespeeldwerd dikwijls onze aandacht bepaald. Nog zeer onlangs was bet de gewigtige tijding van den coup d'é/al van Lodewuk Napoleon, met hetgeen er mede gepaard ging en de gevolgen die deze tot heden opleverde. Dat alles, en nog veel meer, want ik noemde slechts, wal mij het eerstin degedachten kwam, kan ons nu, met het oog op dit blad, bij het verschijnen van deszelfs laatste nummer van de zen jaarkring, voor den geest komen. Zoo doende herinneren we ons dan ook het huisselijk lief en leed van velen, de voorspoed en tegenspoed,die de plaats onzer woning dit jaar ten deele viel, en wat er al met vorsten en volken gebeurde. Ge wigtige herinneringen! althans voor ieder, die het zich herinneren wil. En ieder, die dat wil, zal uit het genoemde weer stof tot andere herinne ringen putten. Dat het oude jaar voor eiken lezer uitga onder blijde herinneringen, en inogten het ook droevige zijndat het hun dan althans aan geen bemoediging ontbreke. Wij roepen het jaar vaarwel toe en onzen le zers een cc tot wederziens in het nieuwe jaar"! COURANT. II eh ben goedgevonden: 1." Om aan alle behoeftigen te vt'rbiecrïon gelijk geschiedt bij dez.e om op den 1 Januarij eerstko mende, aan de woningen der ingezetenen rond te gaan om onder hel voorgeven van nieuwjaarwenscben te bodclcia. 2.° Ter kennis van de ingezetenen te brengen dat ter verligting van den nood der armen op den twee den dag van het volgende jaar des middags eene collecte zal gedaan worden om uit het beloop daarvan eene buitengewone uitdeeling aan alle be hoeftigen te doen. Ten welken einde Burgemeester en Wethouders de ingezetenen uitnoodigen om op den aanstaanden nieuwjaarsdag geene giften aan hunne buizen uit te reiken of te doen uitreiken aan zoodanige armen die ondanks dit verbod aan de woningen moglen komen bedelen maar willen daarentegen de ingezetenen gele genheid geven tol beloon van weldadigheid en verzoe ken op den tweeden dag des jaars milde bijdragen in de collecte te doen ten behoeve der waarlijk behoef tigen ten einde daardoor mede te werken aan bet heil zame doel hetwelk de regering bij het verbod van be delarij zich voorstelt. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal cleze in de Courant geplaatst afgekondigd en aan geplakt worden. Gedaan ten Raadhuize van Zierikzeeden 29 De cember 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE. Ter ordonnantie W. J. 1». KÏBP.EE. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van do ingezetenen dat de heer F. NAGTGLAS als Arroi»f5isseiiaezits.ï.5k«;i» van hier naar Middelburg is overgeplaatst en dat die Ambtenaar alhier zal worden vervangen door den heer F. O. KOOLMAN, van Hulst. Zierikzee, den 30 December 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE. Ter ordonnantie W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, In aanmerking nemende de bestaande verordeningen tot wering der bedelarij in hel algemeen BUITENLAND. ivuitsohiiak 3>o Frankfort 26 December. Ofschoon de Russische regering-den dezer dagen door bodewijk Napoleon ge- danen stap gebillijkt heeft moet zulks alleen onder beding geschied zijn dat hij zijne hand niet naar de keizerskroon zijns ooms zou uitstrekken naardien dit met hel Parijzer vredesverdrag in strijd zou zijn. Is dit zoo dan wordt reeds daardoor alleen hel vermoe den van Louis Blanc wegens eene voorafgegane over eenkomst tot verdeeling van het Europisch vasteland in drie keizerrijken gelogenstraft. Uit Pesth wordt geschreven dat de armoede on der de mindere volksklasse in vele steden van Hongarije ongemeen groot is. De toenemende duurte van levens middelen en de afnemende lust tol den arbeid hebben tot dien ongunstigen toestand veel hijgedragen. In eene stad van 90,000 inwoners weten veelal 30,000 niet hoe zij den dag zullen doorkomen. De zeden laten daar ook veel te wenschen over. t b a n k b ij s, Parijs 26 December. Ofschoon de uilslag der ver kiezingen over geheel Frankrijk nog niet hekend is kan men thans reeds met zekerheid aannemen dat de prijs dib advertenties) Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels a f 1 behalve hel Zegelregt, prins Lodewijk Napoleon ongeveer 2 millioen stemmen meer op zich zal vcreenigen dan in 1818. Hoewel men op het Elysée op eene meerderheid re kende overtreft echter de uitkomst aller verwachtin gen. Op 1 Januarij 1852 zal een Te Deumtot viering van deze gebeurtenis te Parijs en ook waarschijnlijk in alle groote steden van Frankrijk plaats hebben. Er is een krediet van 5 millioen francs geopend tot het verleenen van schadeloosstelling wegens de schade gedurende de Februarij- en Junijdagen aan eigendom men veroorzaakt. De aftreding van lord Pulmerslon houdt hier do aandacht bijzonder gespannen. Parijs 27 December. Het resultaat der stemming op heden avond is als volgt 6,770,000 voor, 814,000 tegen. De Moniteur van heden ochtend bevat een artikel be treffende de geruchten welke in den laatsten tijd no pens financiële regerings-maalregcleh hebben geloopen. Daarbij worden die geruchten welke doen gelooven aan hel leggen van eene belasting op de renten of aan eene willekeurige vermindering van den interest voor geheel uit de lucht gegrepen verklaard. or o o t b bittiknie si. Londen 26 December. Lord Palmerston heeft als minister van huitenlandsche zaken zijn ontslag aan de koningin ingediend en is lord Granville tot zijn op volger benoemd. Volgens den Times is de aftreding van lord Palmer ston het gevolg van zijn verschil van gevoelen met zijne amhtgenooten over den jongsten coup d'étal in Frank rijk daar hij gunstig over denzelven dacht terwijl de overige leden des kabinets van oordeel waren, dat geene daden konden worden goedgekeurd die in strijd waren met alle beginselen van staatsregt. Het publiek houdt deze aanleiding tot hel ontslag van den minister wel voor gegrond maar gelooft tevens dat koning Leopold de hand in het spel heeft gehad. Sedert eenigen tijd gaan velen in Ierland van do Roomsch-Katholijke tot de Prolestanlsche kerk over. Zoo predikte den 14 dezer de voormalige parochie-pas toor A. Hopkins, in de parochie-kerk van Kilenore in hel graafschap Mayo voor een zeer talrijk gehoor ver het grootste gedeelte waarvan onlangs denzelfden overgang gedaan had. Er zijn berigten uit New-York tot 13 December ontvangen. Kossuth had op den 11 hij gelegenheid van een door de stad hem aangeboden feestmaal eeno groote aanspraak gehouden die drie uren duurde en waarin hij de Vereenigdo-Slaten aanspoorde om alle tnoaelijke verdere lusschenkomst van Rusland in Hon garije te beletten. De senaat heeft besloten Kossuth officieel te ontvangen. r e li g i e. Brussel 27 December. In de zitting van de kamer van vertegenwoordigers van heden is het verdrag van handel en scheepvaart met Nederland gesloten goed gekeurd met 57 tegen 30 stemmen. BINNENLAND. Zierikzee 30 December. D.s L. Tinholtpredi kant op het eiland Marken heeft het beroep naar Wis- sekprke (Noord-Beveland) aangenomen. Te Oude Tonge is beroepen d.' H. Z. A. Gulte lingpredikant te Scherpenisse. De eerste kamer der staten-generaal heeft zatur- dag op voorstel van den heer van Peeck Vollenhoven met 31 tegen 1 stem besloten de beraadslagingen over het verdrag tusschen Nederland en Belgie onbepaald uit te stellen op grond vau de gedane welsvoordragt in de Belgische kamer. Door de eerste kamer is thans ook de staats-be- grooting aangenomen. De persoon van Puttingdie yoor eenige dogen

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1