N.° 104. Zaturdag 27 December. 1851. he VDEN Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN jeringcn n puike ke Jarige r oudend [Zeeuws. 4.80. 2.20 oote dito p a 7.50; |h. Witte i 40 po al bet- t waren, dagen in ons harte- ugdigen Tiet ons meer in onze bopen de hoop prusten. F. 'oiiwera- van dezelve •dag wor- noemd coou te uldiek de in- 12 No- ats beb- ir e. k., ar zijn. it, kan gebruik st a Is— ntoren Post' IIJK. \S zal morgens 1 Noord- Bunder aan den BUT, nut. verster- ;n be- ppingen op de i Verval Idoor de jegelen voor de t en de J. I'. bamps NDEN Z1R1KZEESGHE ABOBSJSEBA 32 IS T3-PRE JS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der A dverl. daags tevoren.'snamidd. vóór 4 ure. Openbare Raadsvergadering Iioutleii te Xici-ikzee <leu 33 December ISél. ge- ER te voor bij den jiten. vos. Nadat de notulen der vorige zitting waren ge lezen en goedgekeurd, brengt de Commissie, in de jongste vergadering belast met het onderzoek der Gemeente-begrooting voor 1852, door Bur- |/.gemeester en Wethouders aan den Raad aan geboden, rapport uit van hare verrigtte taak. Dit rapport, in geschrift vervatwerd voorgele zen door het lid der Commissie, M.r J. J. Er- beriks. Het behelsde een negental aanmerkin gen, houdende voorstel tot afschaffing en ver mindering van eenige uilgaven, ten gezamen- lijken bedrage van f 6785, en mededeeling hnrer gevoelens, hoedanige bestemming aan die gelden te geven. De Voorzitter stelde hierop voor, om de bedenkingen der Commissie aan Burgemeester en Wethouders in overweging te geven, en daarop in eene volgende vergadering te antwoorden, en alsdan de Legrootiiig te ar resteren. Daarna kwam ter tafel een lijst van al de eigendommen dezer gemeente, opgemaakt inge volge art. 229 der Gemeentewet, welke, op voorstel des Voorzitterswordt gesteld in han den van de leden, M." vak Dongen en Erjieiuks, Men einde deze te onderzoeken eri daarop in eene volgende vergadering verslag uit Ie brengen. Voorts wordt vastgesteld: eene plaatselijke verordening omtrent de afkondiging door of van wege het gemeentebestuur te Zierikzee. eene ampliatie op het plaatselijk belastings reglement, welke door afkondiging en plaatsing in de Courantter kennis van het publiek zal worden gebragt. Het vroeger vastgestelde reglement en tarief voor de kraan en de kraanwerkers moet, vol gens opmerking van IIH. Gedeputeerde Staten als tot de belastingen behoorende, aan de Ko ninklijke goedkeuring worden onderworpen, welke goedkeuring zal worden gevraagd. Wordt medegedeeld dat het hooger bestuur geene bedenkingen heefttegen het door den Raad gearresteerde reglement en tarief, ten dienste der stedelijke ['arbeidersen liet reglementdoor den druk voor het publiek zal verkrijgbaar gesteld worden; dat de kas van den Ontvanger was opgeno men, en afschrift van het proces-verbaal aan heeren Gedeputeerde Staten was gezonden; dat er een brief van den Voorzitter der Com missie van Landbouw en Veeteelt was ingeko men, berigtendedat de tentoonstelling in 1852 alhier zal worden gehouden; terwijl de Voor zitter van den Raad de opmerking doet, dat daaruit eene uitgave voor de stedelijke kas voortvloeit, waarover in eene volgende verga dering zal gedelibereerd worden. Welke mededeelingen voor kennisgeving wor den aangenomen. Eindelijk wordt voorlezing gedaan van een brief der Plaatselijke School-Commissie, hou dende klagten tegen den Stads-Burgerschool- Onderwijzer K K. Douw vak der Krap, en verzoe kende om, volgens daarvoor opgegeven redenen, COURANT. verschijnt: gezegden Onderwijzer van zijne betrekking te ont zetten waartoe met eenparige stemmen werd" besloten. Nog kwamen er eenige punten voor, welke zijn aangehoudenom bij de begrooting te be handelen. Waarna de vergadering is gescheiden. BUITENLAND. DDITSCHDAKS, Frankfort 21 December. Voor eenige dagen zijn te Weenen verscheidene geheime kltibs ontdekt enten gevolge daarvan reeds vele personen in hechtenis ge nomen. De Engelsche zee-officier Vim, die pogingen tot opsporing van Franklin en diens lotgenoolen wil aan wenden door lot de monding der Kolyma door te dringen is den 10 dezer te S.'-Petersburg aangekomen, waar men van zijne kunde en ondernemingszucht hoopte dat mogt hij al zijn hoofddoel niet kunnen hereiken zijn togt noglans belangrijke vruchten voor de welen- schap zal opleveren. F R A H R !J K, Parijs 22 December. Tol heden avond hehhen in deze hoofdstad 196,786 kiezers voor en 95,554 tegen [.odewijk Napoleon gestemd. In de departemen ten hebben zich tot dusver 1,476 000 kiezers voor en 207,000 tegen den president verklaard. Bij besluit van Lodewijk Napoleon is een crediet van 658.000 francs geopend, len behoeve van Cayenne, waarnaar, gelijk hekend is, de staalkundige veroor deelden zullen vervoerd worden. Tijdens den coup d'ótat bevonden zich hier ter stede vele vreemdelingen welke in allerijl de hoofdstad verlieten thans komen zij in menigte herwaarts terug gerustgesteld door den loop der verdere gebeurtenissen en door de ondubbelzinnige blijken van het algemeen vertrouwen. Een oproermaker te Chagny die door een gen darme werd gearresteerd riep toen men hem naar de gevangenis geleidde O schelmen die gij zijl gij grijpt ons thans maar wij zullen hel u in 1852 hetaaid zetten," 1852 is voorbij," antwoordde de gendarme wij zijn in 1853." OBOOT-BBITTASINIKN. Londen, 20 December. Nabij Huddersfield is II. don derdag nacht eene arbeiderswoning afgebrand waarhij drie kinderen het leven hebben verloren terwijl de be woner niet dan met de grootste moeite zijne zwangere vrouw uit de vlammen heeft gered. Do Daily News laat zich uit Parijs schrijven dat het Fransche gouvernement voornemens is eene geld - leening van 8,000,000 p. st. te sluiten. Die regering zal echter eerst wat steviger gezeteld moeten zijn voor dat het geld erlangt althans van John Bull, die geen minnaar is van de heerschappij der bajonetten. Van de Sandwichs-Ellanden wordt gemeld dat een derzelve Kahulane genaamd in volle vlam staat, zoodat het schijnsel des vuurs 50 mijlen in het rond op zee is te zien. Dit eiland waarop slechts kreu pelhout groeit, is onbewoond en heeft in den laatslen tijd aan eenige roovers tot verblijfplaats verstrekt. Op 12 September had eene uitbarsting van den vulkaan Mauna Loa plaats als wanneer de lava in 24 uren tijds reeds drie mijlen ver afvloeide. Het ontzettend fraoije schouwspel zal waarschijnlijk verscheiden we ken duren en heeft vele bewoners van Honolulu aan gelokt. Aangaande de voor weinig tijds vermelde gevaar volle ontmoeting meieenen walvisch in de Stille Zuid- Zee, deelt de Panama Herald de navolgende belangwek kende bijzonderheden mede: Het schip Ann Alexander kapt. Dcbloiswas op 1 Junij 1851 uit New-Bedfort, in I Massachusetts ter walvischvangsl naar do Zuid-Zee ge- Stovend. Nadat men Kaap Hoorn was omgezeild bij FRIJI DEK ADVERTENTIie» t Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberiglenvan 1-6 regels a f 1 behalve het Zegelregt Voldivia, in Chili, proviand had ingenomen en Paita aan gedaan om een man aan land te zetten was men den 20 Aug. op de hoogte van de bij alle walvischvaarders wel bekende Off Shore Ground onder 5° 50' z. b. en 102" w. I. gekomen. Ten 9 ure des ochtends van dien dag ontdekte men reeds walvisschen in do nabijheid en het gelukte een derzelve le naderen. Twee booten waren beui gevolgd de bakboordsboot gevoerd door den stuurman en de stuurboordsboot door den kapitein zei ven. De wal visch werd door eerstgenoemde sloep geharpoend. Hij had de lijn slechts een kort eind nitgeloopen, toen hij zich eensklaps omkeerde met verschrikkelijk geweld op de hooi toeschoothaar tusschen zijne vervaarlijke kinne bakken nam en tot gruis verbrijzelde. De kapitein snelde oogeublikkelijk met de andero boot toe en hel gelukte hem tegen alle verwachting, de geheele manschap, die, ten getale van 9 koppen ijlings in zee was gesprongen behouden in zijn vaartuig op te nemen. Nu bevonden zich 18 man in de stuurhoordsboot. Zij die aan boord van het schip waren gebleven hadden het ongelük ge zien en eene sloep ter hulp afgezonden. De afstand van het schip bedroeg ongeveer 6 mijlen. Zoodra do laatst genoemde boot was aangekomen verdeelde de kapitein zijn volk over de heide booten en besloot alstoen een nieuwen aanval op den walvisch le ondernemen. Tot dit einde scheidden de booten van elkander en voeren op eenigen afstand, gelijk zulks gebruikelijk is het zeemon ster achterna. De hulpboot, gevoerd door den stuur man was de voorste. Naauwelijks had echter de wal visch gemerkt dat hij vervolgd werd of hij keerde zich andermaal om, stoof met ontzaggelijke woede op de boot aan pakte baar in zijnen muil en vergruisde haar even als de eerste. De manschap had ter naauwernood den tijd om in liet water te springen. In weerwil van het drei gende gevaar betzelfde lot zijner logtgenooten te kun nen ondergaan, snelde kapt. Deblois hun ter hulp en had andermaal het geluk, hen allen te redden. Dit geschied zijnde beval hij onverwijld naar het schip terng te kee- ren doch de boot had pas den steven gewend, toen men den walvisch met opgesperden muil zag naderen. Een onverklaarbaar geluk wilde dat hel ondier hen op kor ten afstand voorhij schoot en de boot behouden het schip bereikte. Nadat de kapitein de roeiriemen der vernielde sloepen had doen opvisschen besloot hij met hot schip zelf den visch te vervolgen. Binnen weinig tijds had men hem ingehaald en een harpoen in den kop geworpen. Het schip liep hem voorbij maar weldra ontdekte men dat hij het schip volgde en inhaalde. Men ging door den wind en liet den walvisch passeren, vervolgens zette men hem weder na om een nieuwen aanval le beproeven. Den visch lot op 50 roeden genaderd zijnde bespeurde men dat hij diep onder water was gegaan en daar het inmiddels duister was geworden liet men de vervolging varen. De kapitein stond aan bakboordsboeg met den harpoen in de hand gereed om den laatslen worp te doen ingeval hel dier weder binnen zijn bereik mogt komen. Het schip zeilde met eene snelheid van vijf knoopen in het uur. Eensklaps ontdekte hij dat de walvisch met eene snelheid van len minste vijftien knoo pen kwam aanzwemmen Een oogenhlik later onder vond het schip een zoo geweldigen schok dal het van voren tot achteren kraakte alsof het op eene klip wara geloopen. De kapitein snelde naar beneden en bevond, tot ziine ontsteltenis dat de walvisch het schip nabij de kiel in den omtrek van den fokkemast had getroffen en een groot gal door de planken had geslagen, waardoor het water met onweerstaanbare kracht naar binnen drong Hij haastte zich weder naar bovon te komen en beval het scheepsvolk de ankers en alle tilbare goederen over boord te werpen, ten einde het schip zoo lang mo gelijk voor zinken te behoeden. In weerwil hiervan zonk het schip al dioper en dieper. In de kajuit vond de ka pitein reeds drie voet water evenwel gelukte bet hem een chronometer een seklant en eene zeekaart mede to nemen. Weder op het dek gekomen zijnde gelastte hij dat de overgebleven sloepen te water zouden wor den gebragt en voorzien van mondbehoefte naardien bet schip alreeds begon le kenteren. Hij keerde nog maals naar de kajuit terug doch bet water was reeds

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1