!V.° 103. Woensdag 24 December 1851. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN AMIMSTIUTIEil NIEUWSTIJDINGEN ZIEMZEESCHE COURANT. ab oknekeïots -prijb Ver drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren.' snamidd. vóór 4L ure. verschijnt: PRIJS DEB ADVBBTEWTIEM Gewone 15 cents de regelGeboorte-Huwelijks— en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt Op den 22 dezer maand is alhier eene open bare Raadsvergadering gehouden. Wij zullen van het aldaar verhandelde in ons volgend nummer een kort verslag geven. o 5 O >0 5 0 NATIONALE MILITIE. l.ir/titty van den Jttre &@Ö2. Burgemeester en Wf.thoüders der Gemeente Zie- rikzeeProvincie Zeeland. Gelet hebbende op de weitpn der Nationale Militie, roepen bij deze op alle manspersonen zonder onder scheid die in 18.33 geboren zijn en voor de ligting van liet jaar 1852 de eerste klasse moeten uitmaken om op Vrijdag den 2 Januarij 1852 aanstaande en volgende dagen des voormiddags van 9 lol 12 ure zich ter Ste delijke Secretarie voor de Nationale Militie te doen in- scbriivrn tot den 20 dier maand, als wanneer hel In- sclirijvings-Register voorloopig zal worden gesloten dat na dien tijd, tot den 28 Januarij daaraanvolgende, wan neer de finale sluiting van bet register zal plaats hebben, de nalatigen nog zullen worden ingeschreven doch als dan wegens verzuim van geene aangifte vóór den bepaal den tijd te hebben gedaan verwezen worden in eeno geldboete van niet mindcrdan foe n niet te bovengaande de som van 100, of, ingeval van onvermogen, met eene gevangenisstraf van vier dagen tót zes weken worden ge straft welke boete en strafbepalingen ook toepasselijk zijn op de ouders voogden curators en regenten van publieke gestichten of andere instellingen van weldadig heid die verantwoordelijk zijn voor eene behoorlijke en tijdige inschrijving hunner kinderen pupillen of gead- ministreerden hetzij dezelve al of niet tegenwoordig zijn en dat na de finale sluiting van het Inscbrijvings- Register, geene inschrijving meer wordt toegelaten, zul lende de nalatigen onmiddelijk daarna worden gearres teerd, om zonder loting in dienst te worden gesteld, on verminderd de betaling van het dubbeld der vorengernelde lioele en bet ondergaan van de verdere strafbepalingen, die ingevolge de wet op de nalatigen op de ouders Voogden curators of regenten zullen worden toegepast. Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden ge- bragt dat de wettige woonplaats voor de inschrijving wordt gehouden voor do ongehuwden de woonplaats hunner ouders en hij overlijden die van hunnen voogd of curator: voor de gehuwden de plaats alwaar zij hun be staan hebben of op den 1 Januarij voor de Personele Be lasting zijn beschreven en voor de gealimenteerden of die in godshuizen zijn opgevoed de plaats welke de ali mentatie bekostigt of waar de godsbuizen gelegen zijn. Hat een ieder die zich ter inschrijving aangeeft ver zekerd moet zijn van zijnen ouderdom waartoe de ge legenheid is opengesteld ter Stedelijke Secretarie voor zooveel zij in deze Gemeente geboren zijn, doch die elders geboren zijn moeten bij de inschrijving overleggen een geboorte-extract hetwelk op hunne aanvrage kosteloos zal worden afgegeven. Al verder worden opgeroepen allendie de vereischten bezitten en genegen mogten zijn om als vrijwilligers in mindering van het kontingcnt dezer gemeente, hij de Na tionale Militie te dienen waartoe zij zich ter Stedelijke Secretarie hehooren aan te melden, gedurende de geheele maand Januarij aanstaande zullende aan eiken vrijwil liger ub door den Militieraad in deze Provincie te zijn goedgekeurd rene premie van dertig gulden uit de Ste delijke kas worden ter hand gesteld en waarvoor wor den toegelaten alle ingezetenen die op den 1 Januarij aanstaande hun 19de jaar zijn ingetreden en het 30*" niet hebben volbragt ten ware zij vroeger mogten gediend hebben in welk geval zij tot den ouderdom van Boja ren worden toegelaten, de lengte hebbende van 1 el 570 streep en gedurende de laatste 15 maanden binnen de sneenle woonachtig zijn geweest. Eindelijk worden opgeroepen al de voor zichzelven dienende manschappen die in den loop van dit jaar overeenkomstig de bepalingen van art. 91 en 94 der wet van den 8 Januarij 1817 regt op vrijstelling hebben verkregen, en mitsdien hun ontslag uil de dienst ver langen om de schriftelijke bewijzen daarvoornaar aanleiding van art. 21 der wet, vóór den 5 Januarij aan staande ter Secretarie over te brengen waartoe ook ouders voogden curators of gemagtigden van de be langhebbenden evenzeer als de manschappen zelve be voegd zijn. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan te Zierikzeeden 22 December 1851. Burgemeester cn Wethouders voornoemd DE CRANE. Ter ordonnantie W. J. P. KROEF. BUITENLAND. »ditsci3e,fiki»0 Keulen 18 December. Nadat de tegenwoordige Fransche regering reeds verklaringen aan de kabinetten der groote mogendheden wegens hare vreedzame poli tiek heeft afgezonden is zoo als te Berlijn verzekerd wordt het Elysée voornemens nog een staatsstuk voor de souvereinen zelve bestemd te.doen uilgaan waarin de verzekering van 'eene vredelievende builenlandsche politiek herhaald en verklaard worden zou dat Lodewijk Napoleon niet naar een keizerlijk bewind streeft maar hij zich nogtans geroepen acht tegenover de pogingen der regeringloosheid eene magl te vestigen krachtig genoeg om gerugsteund door den wil der Fransche natie de belangen van deze te vertegenwoordigen. Bij rondgaanden brief van 21 November heeft de paus een nieuw jubilé aangekondigd en daarbij zijne blijdschap over de goede vruchten van bekeering be tuigd welke het vorig jubilé gedragen beeftmaar zijn leedwezen over hen, die zich tegen de kerk verzetten over de slechte geschriften het ongeloof en den geest van oproer. r R 1 II K B II H, Parijs 20 December. De lijdingen uit de depar tementen luiden bij voortduring gunstig. Op dezen oogenblik zijn 35 departementen in staat van beleg verklaard. Tot nu toe hebben 243,854 militairen gestemd 226,661 waren voor, 16,348 legen het voorstel; 845 onthielden zich aan de stemming. Lodewijk Napoleon zal eenige zijner plannen met betrekking tot bet leger ten uitvoer leggen de solda ten zullen eene vermeerdering van twee stuivers daags zakgeld erlangen de soldij der gendarmen wordt met 100 francs verhoogd en 230 nieuwe brigades gendar merie opgerigt. Do jaarlijksche kosten schat men op 15 a 20 millioen francs. Als maatregel van veiligheid is bevolen dat de nachtdiensten in de kerken op kersnacht niet zullen ge houden worden. Lodewijk Napoleon heeft van den keizer van Oos tenrijk ter gelegenheid van den verjaardag zijner be noeming tot president ten geschenke ontvangen een kostbaar gala-rijtuig met 4 fraaije paarden. SBOOI-HBITlZüllIEHi Londen 17 December. Voorbereidende maatrege len worden genomen tot daarstelling van een onderzee- schen telegraaf lusschen Engeland en Ierland op eene driemaal grootere lengte dan die voor de gemeenschap tusschen Douvres en Calais bestaat. Men berekent dat thans te Londen en in de voor steden meer dan 3000 omnibussen gevonden worden welke jaarlijks minstens 300,000,000 menschen ver voeren hetwelk nagenoeg gelijk staat met een derde gedeelle van de vermoedelijke bevolking der aarde. Tot de dienst dezer rijtuigen worden gemiddeld 11,000 menschen gebezigd en zij brengen jaarlijks ruim 400,000 ponden aan de schatkist op. Kossuth is den 5 dezer te New-York aangekomen en zou den volgenden dag zijn intogt honden er waren groote toebereidselen gemaakt voor zijne ontvangst, Blijkens brieven van de Sandwichs-Eilanden to Liverpool ontvangen zijn ook aldaar goudmijnen ont dekt. BINNENLAND. Zierikzee 23 December. ïn de vorige week is in de naburige gemeente Zonnemaire eene gruweldaad ontdekt, waarvoor het menscbelijk gevoel terugbeeft en welke tot sterk vermoeden van kindermoord aanleiding geeft. De beschuldigde is Jacoba Fransman aldaar wonende ongehuwd en 26 jaren oud. Vrijdag jl. den 19 dezer maand, is zij alhier in bet huis van arrest gebragt en de justitie houdt, zich ijverig bezig met bet onderzoek van dit wanbedrijf. Reeds beeft zij bekend dal ze eenige dagen te voren bevallen was op het privaat waarin dan ook eenige verminkte gedeelten van het kind gevonden zijn. De romp van het lijkje is onder het bed van de beklaagde gevonden. Alles duidt onbeschrijfelijke wreedheid aan en de mis dadige dia zulk een gruweldaad heeft gepleegd moet wel ten eenenmale ontaard zijn. Jl. zaturdag heeft haar stiefvader misschien uit radeloosheid zich van het leven beroofd. Wij zien hier op nieuw welke schrikkelijke gevolgen soms ééne misdaad kan na zich slepen. Uit Rotterdam meldt men van den 19 dezer Directeuren der bier ter stede gevestigde Zuid-Holland- sche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen steeds bereid zijnde wat in hunne magt is aan te wen den dat kan strekken om het zoo geheel philantbro- pisch doel hunner instelling ter bevordering der vei ligheid van den aan zoovele gevaren hlootgestelden zee man, te hereiken, besloten hebbende, in plaats van den afgekeurden als verder onbruikbaar zijuden redding- schokker n.° 1 een doelmatiger: kotter te koopen ten einde denzelven mede te Brouwershaven onder toe- voorzigt van den heer U. II. van Maanen to plaatsen, en steeds te doen kruisen op de kustom zoowel aan inkomende als uitgaande schepen zoo daaraan behoefte bestaat hulp en bijstand te verleenen hebben den heer IS. JMarlens mede-directeur uitgenoodigd die zulks belangstellend en bereidvaardig heeft aangeno men zich naar Engeland te begeven ten einde aldaar zoodanig vaartuig aan te koopen en hetgeen met een zeer goed gevolg is bekroond zoodat gemelde heer is teruggekeerd met een vaartuig hetwelk directeuren vermennen dat in alle opzigten aan hun loffelijk doel zal beantwoorden waarmede zij gelooven reden te heb ben zeer tevreden te zijn en dus ook den welverdienden dank hebben toegebragtaan den geachten kooper voor het zoo juist volbrengen eerier commissie dio in dit saizoen aan vele moeijelijkheden en ontberingen onder hevig is en ten einde aan den edelen opzigter en voor zitter der gemelde maatschappij een bewijs van achting en erkentelijkheid te geven voor betgeen door hem zoo belangloos met kennis van zaken en nog jeugdige krach ten ten behoeve dier instelling is en wordt verriglheb ben directeuren eenparig besloten gemeld vaartuig den naam van Willem van Houten te geven welk besluit wij zeer toejuichen en verbeelden ons alle onze stadge- nooten daarin zullen deelen om alzoo de welverdiende hulde toe te brengen aan een achtenswaardig man die zoo algemeen om zijne goede denkbeelden en handelin gen geacht en bemind wordt. Men zal zich herinneren dat in het jaar 1849 door den koning aan den heer E. Wenckebachte Am-' sterdam vergunning is verleend tot oprigting van eene electro-magnetische telegraaflijn van Rotterdam naar Hellevoetsluis en Brouwershaven van welke daarstel ling om verschillende redenen tot nog toe geen gevolg gegeven was. Thans verneemt men dat genoemde

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1