N.° 99. Woensdag 10 December; 1851. Woensdag en Zaturdag. IIESTUM ABIIIMSTMTIlil NIËUÏÏSÏiJölM BUITENLAND. EGEMBER mts. en* ZEER1EZEESGHE COURANT. ABOMNEBÏEMTS-PRnS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. i* - S Inzending der Advert, daags tevoren,'snamidd. vóór 41: ure. 'er Werff. 1 ~rr vehschijbjt: prijs djbk ADVISaiSlTIEB Gewone 15 cents de regel. Geboorte-EFuwelijhs— en Dooiberiglen van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt. "f P li O «i R A. M 91 A. VOOR DE TENTOONSTELLING van VOORTBRENGSELEN VAN NATIONALE NIJVERHEID VAN NESERIAKD El» ZIJT»E OVERZEESCHE BESIïTIKÖEB te hoc den te ARNHEM. AH. 1. Inde hiaand Jiilij 1882 ial, i'ngevolce magtiging van 7ijne Majesteit, kenbaar gemaakt bij besluit vati den Minister van Staat. Commissaris des Koninas ih de provincie Gelderland van 9 November 1849, n.° 5252Istc afdeeling, aan alle fabrikanten kut'stwrrkets, handwerkslieden enz. alsmede aan regen,ten of be- §t hinders Van liefdadige «esticlitcn Inerte landenf in de Ovevzeesohe Bezittingen gevestigd, gelegenheid worden gegeven de voortbreng selen btmner fabrijken, tverkplaatsengestichten enz. ten toon te Stellen. Art. 2. De commissie voor detfc tentoonstelling is aanvankelijk tezamen pfesleld uit de volgende leden; I)e lteeren mr. j. J. A A baron 7<an Palla'ndl burgemeester. Voorzitter; G. II. Andres en mr. .7. TV. Schijfi wethouders; G. Ar'dré de la Portemr. II. J. van Geniiep en J. Dvan Leeuwenleden van den raad G. IV* baron van Zuyleh van Niereltdr. A. Brants en TV. Ti baron vdn Lijndëiileden van gedeputeerde Staten van Gelderland5. T) TVijcherheld Bisdom en BF. baron van Verschuerleden der commissie van nijver heid J. J. van Braam en" N. JVBuddmejigiondeigenareri IV. Fr ombert*aicbitect: J. J. Bossert, particulier, en mr. J. J, van Hasseltsecretaris. Art. .3. Door bovengenoemde commissie ztrllen de voorwerpen, voor deze tentoonstelling bestemd in ontvang genomen ten toon gesteld en teruggezonden worden, mitsgaders door ieder der leden aan de plaatselijke besturen of de belangliebberdeuop derzelver aanvragen, alle hiogeli]kc inlichtingen wórden gegeven. Art. 4. Deze tentoonstelling-is niet alleen bestemd voor voort brengselen van nijverheid, kunst en vlijtwelke in hunne soort door sierlijkheid van bewerking of uitstekende hoedanigheid uitmun tenn aar evetizeer voor die voortbrengselen van alle takken van nijverheid, welke door eenvoüdigheid of min kostbaarheid aanbe veling verdienen zijnde liet hoofddoel, om de ontwikkelingen uitbreiding der nationale hijverheid in alle takken van dezelve tér kennis van bet algemeen te brengen. Ait. 5. De commissie hoewel daarbij de meest mogelijke in schikkelijkheid zullendeinacht nemen, behoudt zich voor, de voor werpen welke volgens haar oordeel uit hoofde van ongeschikt heid of om andere redenen ongepast zijn, niet aan te nemen, en Worden bepaaldelijk uitgesloten voorwerpen, aan spoedig bederf of aan ontploffing onderhevigtenzij zoodanig voorzien, dat de zelve geen gevaar opleveren. Art. 6. Vermits schilderijen jaarlijks in andere steden worden ten toon gesti ld zoo zullen ook deze slechts spaarzaam, als bij uitzondering worden aangenomen. Art. 7. De geweven stoffen worden slechts bij het stuk aange nomen; onbewerkte voortbrengselen zooals metaal steen, hout- Soorten, evenals chemische producten, worden bij stalen toege laten* Werktuigkundige toestellen instrumenten en dei'gelijken moeten vergezeld gaan van eene verklaring vanderzelver gebruik. Enkele teekeningen van dezelve worden niet dan in bijzondere ge- Vallen ten toon gesteld. Ait. 8. Alle in le zendén voorwerpen moeten voorzien zijn van eene veiklaring van den belanghebbende, dat de ingezondene vóoiwerpen in zijne fabrijk werkplaats enz. of door hemzelven of onder zijn opziat vervaaidigd zijn, mitsgaders eene verklaring van hel hoofd Van bet plaatselijk best hu rdat de inzender in de stad of gemeente bekend en zijne fabrijk of werkplaats aldaar ge vestigd 19. Art. 9. Degenendie voor deze tentoonstelling voorwerpen werischcn in te zenden zijn gehouden daarvan vóór den 1 Junij 4852, aan de commissie vrachtvrij berigt te geven met vermelding van den aard en de soort der voorwerpen, alsmede van de ruimte Velke deze ten naastenbij zullen innemen. Art, 10. Dc voor de tentoonstelling bestemde en van de bij art. 8 bedoelde verklaring voorziene v.oorwerpenmoeten behoorlijk ingepakt en vrachtvrij tusschen den 15 en 30 Junij 1852 aan de commissie aan het daat toe bestemde lokaal worden bezorgd niet cenen; brief, houdende den naam en de woonplaats van den ver» 'Vaardiger opgave van het ingezondene met eene beknopte en Zakelijke beschrijving voor den te vervaardigen catalogus en, in dien die voorwerpen tot verkoop bestenul zijn den jnisten prijs van elk voorwerp en met opgaaf, of men dien prijs verlangt open baargemaakt. le hebben zullende van de verkochte voorwerpen, ter goedmaking der onkosten2 pet. van den verkoop worden gekort. Art. 11. De voorwerpen mogen gedurende de tentoonstelling niet terug genomen noch de verkochte zonder toestemming der Commissie, voor het einde der tentoonstelling worden afgeleverd. Art. 12. De aangenomene voorwerpen blijventot na de defi nitive sluiting der tentoonstelling, onder bet opzigt en de zorg der commissiewelke ook voor de terugzending derzelvébinnen 44 dagen na de sluiting, zorg zal dragen kunnende de inzenders de middelen van vervoer aan de commissie opgeven met verkla ring, of zij zeiven voor de inpakking willen zorg dragen dan wel Zulks aan de commissie overlaten. Art. 13. Dc commissie zal vanecnige middelen van vervoerde kostelooze overbrenging trachten te verkrijgen, en deze alsdan ken baar maken. Art. 14. De tentoonstelling zal van half Julij tot het einde van Augustus (de juiste dag der opening nader le bepalen) voor liet al gemeen dagelijks geopend zijn, van des morgens 10 tot deS avonds 7 ure, en des zondags van des middags 12 tot des avond»S ure tegen eene entree van 30 cents voor ieder persoon, De commissie noodigt alle fabrikanten kunstwerkers, hand werkslieden bestuurders van gestichten enz. uitonl door ruime bijdragen ook van voorwerpen welke gering schijnen het doel de zer tentoonstelling te bevorderen ten einde de verbruikers in de gelegenheid le stellen niet die voorwerpen bekend te worden te doen zien dat zij zich daarvoor niet tot het buitenland behoeven te wendende Nederlandsche nijverheid aan te moedigen en liet debiet hunner voortbrengselen te vermeetderen. Arnhem 22 November 1851. De Commissie voor de Tentoonstelling van Voortbreng selen van Nationale Nijverheid van Nederland en zijne Overzeesche Bezittingen VAN PALLaNOT, Voorzitter. J. J. van HASSELT, Secretaris dbitschtjlbiis. Frankfort 4 December. Gisteren avond waren alhier uitgebreide voorzigligheids-maatregelen genomen, uit vrees dot de jongste gebeurtenissen te Parijs wei- ligt tot eouo verstoring der rust alhier aanleiding zou den geven. Tot dusver is er volmaakte rust blijven heersrhen. Men verwacht dal het den president der Republiek thans gelukken zal den afgrond der omwen teling op eene duurzame wijze te dempen. De Pruissische regering beeft vast besloten zich in geen geval en op geene wijze in de binnenlandscho aangelegenheden van Frankrijk le mengen. Nadat in onderscheidene Duitsche Staten do Buitsche grondregten opgeheven zijn zal de doodstraf aldaar weder ingevoerd worden. In Berlijn zijn thans 272 brievenbestellers 172 meer dan voorheen. Het water in een der putten in Keulen werd sinds eenigen tijd ondrinkbaar bevonden. Men stelde een onderzoek in uit den put werd het lijk reeds half vergaan van een soldaat opgehaald. Volgens ile jongste berigten uit Turin blijft de geestelijkheid zich mot nadruk verzetten tegen het bou wen eener Proteslanlsche kerk in die hoofdstad. &boot-brittanbiri3. Londen 3 December. Nader verneemt men dat hot gebouw der tentoonstelling in Hyde-Park reeds den 8 dezer voor het publiek zal worden opengesteld en tot 1 Mei in denzelfden staat blijven. Berigten uit Noord-Amerika tot 19 November stellen den staat van Californie langs hoe gunstiger en den voorraad van het daar voorhanden zijnde goud langs hoe grooler voor. Ook nabij Staddleiierg niet ver van de rivier Columbia zijn nu goudmijnen ontdekt. Üit de Kaap-kolonie zijn berigten tot 4 October van de Kaapstad en tot 27 September van Graharnstad ontvangen. De toestand op de grenzen bleef nagenoeg onveranderd en wel hadden vele kleine strooploglen en schermutselingen maar geene beslissende gevechten plaats gegrepen. Londen 6 Decemher. Uit berigten van New-York dd. 23 November, blijkt, dat het verschil met Spanje over Cuba uit den weg geruimd is. De Fransche expeditie heeft tegen Marokko de vijandelijkheden aangevangen. Rabat en Salee zijn ge bombardeerd en is de vloot daarop voor Tanger ver schenen om ook die plaats te beschieten. trahes kj k. Parijs 4 December vóormiddags De stad is rus tig. Er is eene proclamatie uitgevaardigd waarbij wordt aangekondigd dat ieder oproermaker die mot wapenen in de hand in hechtenis mogt worden geno men op staanden voet gefusilleerd zal worden. Weinig vermoedde men maandag avond dat men den volgenden morgen hij het ontwaken een zoo gebee- len ommekeer van zaken zoude ontdekken als men weldra gewaar werd uit de ontwikkeling van militaire magt op de straten en uit de vier proclamation welke overal waren aangeplakt. Zoodra do gowigtigo tijding zich verspreidde vertoonden de bewoners der hoofd stad zich hij duizenden op de straten om meer van het gebeurde te hooren. Van af den 14 December moeten nu alle burgers, den ouderdom van 21 jaren bereikt hebbende en in het bezit hunner staatkundige reglen zijnde zich voor of tegen de handhaving van het gezag des presidents ver klaren. De president der Republiek heeft eene consultative commissie benoemd daar hij zich tol de reorganisatie van het wetgevend ligebaam en van den raad van state van mannen wilde omringen die teregt de achting en het vertrouwen des lands genieten. Deze commissie bestaat uit ongeveer 80 leden voor twee-derden Bo- napartisten en verder meestal Legitimisten. Het hoog geregtshof heeftvolgens besluit van den president opgehouden te beslaan. Dc regering heeft verscheiden volksvertegenwoordi gers doen aanbieden hen op vrije voelen le stellen mits zij geene bijeenkomsten meer hielden en Parijs ver lieten doch zij hebben zulks geweigerd. De generaal Changarnièr heeft bij zijne arrestatie krachtigen wederstand geboden en een van hen ge dood die belast waren hem in hechtenis te nemen. De generaal Bedeau is hij het bieden van wederstand ern stig verwond. Men verzekert, dat do arrestatie van den heer Thiers ten drie ure in den nacht heeft plaats gegrepen men had hem doen weten dal zijne schoonmoeder hem ver langde te spreken en naauwelijks had hij het bed ver laten of hij werd door de agenten omringd die hem naauwelijks den tijd gegund zouden hebben om zich to kleeden. Het lijk van den heer Baudin het lid van de Berg- parlij die gisteren hij het verdedigen eener barricade gedood werd is heden ochtend in verschillende straten van Parijs rondgedragen door sommige personen dia daardoor op de monigte trachten le werken. Ongeveer 200 volksvertegenwoordigers hebben hunna goedkeuring gehecht aan de handelingen van den pre sident. Per telegraaf moet de regering berigt ontvangen heb ben dat de tijding van het gebeurde te Parijs in da stad Lyon lot oproer geleid beeft. De heer Leralvroeger directeur van het kasteel van Ham tijdens de ontsnapping van Bodewijk Napo leon uit die gevangenis is dezer dagen tot commissaris van policie te Parijs benoemd. Parijs 5 December des middags. Gisteren na middag is deze hoofdstad weder op verscheiden plaatsen met straatverschansingen versperd. Tegen den avond is er tusschen de troepen en volkshoopen opgeruid door ultra-repuhlikeinsche volksmenners en groolcndeels uit plunderziek gepeupel beslaande met halstarrigheid gevochten do overheid is met behulp van grof ge schut meester gebleven. De ontwikkeling van mili taire magt is verbazend. Er mout veel bloed gestort zijn. Alle insurgenlen werden gefusilleerd. Gedurende de pogingen tol wanorde zag men de werklieden zelvon de barricades vernielen welke vóór de komst der troepen door onbekende welgekleedc per sonen waren opgerigt. Do troepen hebben gisteren den geheelen avond onder gezang vuurt jes gestookt van het hout der barricades die zij vernield hadden. In de noordelijke departementen heorscht gisting. Er hebben in sommige steden reeds enkele arrestatiën plaats gehad. Parijs 6 December 6 ure des morgens. De na middag, avond en nacht zijn zeer rustig afgeloopen. Do patrouilles, welke de stad in alle rigtingen doorkruis ten hebben nergens eenigen tegenstand ontmoet. De opstand schijnt voor goed gedempt te zijn. Alles is volkomen rustig. Allerwege heerscht volmaakte orde. Onder de gesneuvelden noemt men vier volksverte genwoordigers. 125,000 man troepen trekken voortdurend met M.

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1