COURANT. Zaturdag 6 December." N.° 98. 18.51. Woensdag en Zaturdag. AB ONMEMEMTS-PRI33 Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren'snamidd. vóór dl ure. verschijnt: prijs DEH ADVERTEIB'TIEM Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Roodberigten van 1-6 regels a f\ behalve hel Zegelregt. Aan de Redactie der Zierikzeesche Courant. Ued. wordt verzocht het onderstaande in uw blad te willen opnemen. In uw blad van den 26 Nov. jl.n.° 95, komt een stuk voor van den heer Ste B handelende over de middelen, die men aanwendt, om, zoo mogelijk, eene reeds 7.00langgewenschte verbetering te erlangen in het bereiden van den meekrap-wortel in onzemeestoven, en meer blon der over de proeven en veranderingen, met dat doel reeds genomen en daargesleld in de meestoof hetllart, to Zicrikzeeonder directie staande van jonkheer W. B de Jorge. Aangenaam was het mij, daarin een blijk te zien, dathoeveel tegenwerking ook zelfs van land bouwers 7.00 geheel tegen hun belang, werd on dervonden er toch ook gevonden wordendie deze, durf ik zeggen met het zuiverste doel aan gewende pogingen eeiiigzins waarderen en deze, zonder eenig vooroordeel, bij iedere nieuwe zaak den grootstcn en hevigsten vijandzooveel moge lijk in het ware daglicht stellen. l)e heer Swaarschijnlijk buiten de mo gelijkheid om de meestoof het Hart te bezoeken, moet zijn oordeel over die verbeteringen en de daardoor reeds verkregeneresultaten, gronden op betgeen anderen hem mededeelen en op hetgeen hieromtrent reeds een en andermaal werd geplaatst in dit en andere dagbladen. Zoo treedt hij dan ook in bijzonderheden over hetgeen ter dier zake door Jonkh rW.D. de Jorge ook werd geplaatst in de Zierikzeesche Courant van den 15 Nov. jl.n.° 92. Ilij kan zich met het daarbij medegedeelde zeer goed vereenigen, in zooverre die heer zegt, dat de monsters van het nieuwe fabrikaat ontdaan zijn van alle wankleur en helder hij den opleg; doch dat zij rijker aan kleurstof zouden zijn, hiermede kan hij zich inoeijclijk vereenigen daar, naar zijn gevoelen, de al of niet rijkheid van kleurstof niet van het droogen afhangtten minste er niet door kon vermeerderd worden. Wezenlijke goedkeuring verdient het wanneer men op bescheiriene wijze, bij verschil van ge voelen over eenige zaak, dit publiek bekend maaktvooral wanneer het eene zaak van alge meen belang is. Zulk eene bescheidene wijze van mededeelen lokt dan ook uit, om daar, waar men dit noodig rekenteene verlangde en zooals van zelve spreektbescheidene teregtwijzing te gevenen daar ik nu, van het begin af aan, zoozeer ver trouwd was met hetgeen Jonkh.1' W. D. de Jorge, door deze verbetering in de meestoof liet Hart wenschte te bereiken, en dus ook weet, wal hij heeft willen zeggen sprekende van rijker aan kleurstofzoo meen ik voldoende roeping te heb ben om den heer Sdaaromtrent dit als teregtwijzing, of liever als toelichting, mede te deelen. Rijker aan kleurstofJonkh.r de Jorge bezigt hier den verg rooiende» trapdaarin nu ligt reeds stilzwijgend opgeslotendat er iets was waarbij de monsters, naar die voorwaarde beschouwd, werden vergeleken hetgeen in dezen wel niet anders zal kunnen zijn dan het fabrikaat, of lie ver de monsters daarvanverkregen met de oude wijze van bereidingzoodat hier, naar mijn ge voelen er geen kwestie kon bestaan of eene ver beterde wijze van drooging eene meerdere rijkdom van kleurstof kon doen ontstaan; dit toch is eene onmogelijke zaak maar wel of dit liet resultaat is, wanneer men een vergelijk maakt met het op dc oude wijze bereide fabrikaat. Dit nu vermeen ik inderdaad liet geval te zijn en ga ik dan nu ook trachten mijne gronden daar voor uiteen te zetten. In deH groenen meekrap-wortel is door dé na tuur de kleurstof vastgelegdzooals men zich uit drukken geerie wijze van drooging, hoe volmaakt ook, kan die dus, zelfs in de geringste mate, vermeerderen; volkomen steni ik dit met den heer Sindoch na het hierboven reeds ge zegde, behoef ik op deze, door hein als bedoeld vCrondeirstelde Vermeerderingniet meer terug te komen. Dan wat ik als vast stel isdat die een maal door de weldadige natuur vastgelegdeof liever, 0111 mij juister uit te drukken, tot eene vaste hoeveelheid geschonkene kleurstofkon wor den verminderddaar deze niet is, zooals de heer S zegt, een vast en dus onvervreemdbaar bestanddeel, maar een vlugtig bestanddeel. Die kleurstof nu, vlugtig zijnde, moet er wor den zorg gedragen dut daarvan bij de bewerking, Zoo mogelijk, niets verloren ga; daaruit volgt dat van de bewerking dus in dezen alles afhangt; is deze dus nu eene beproefde en goed erkende systematische, zooals dit bijna geheel van toepas sing kan geacht worden op de meestoof het Hart, dan kan het niet anders of dezelfde soort van mee krap-wortel, in die stoof bereid, zal rijker aan kleurstof moeten zijn, dan wanneer deze wordt bereid in één der andere stovennog op den ouden voet ingerigt, zoodat de woorden van Jonkln1'W. D. de Jorge wezenlijk geen te grooten lofspraak be vatten op de met zooveel moeite tot stand ge- bragte eerste verbeteringen in de wijze van berei ding van den zoo hoog te schatten meekrap-wortel. Nu nog eenige weinige woorden over hetgeen de heer S zegt dat hij evenwel monsters heeft gezien uit de meestoof te Bruinissedie even helder en zuiver van kleur waren als die uit de meestoof het Hartzoodat deze dan ook voor f 21 de 50 Ned. ponden werden verkocht. Aange naam was het mij inderdaad zulks te vernemen dat toch bewijst ten duidelijkste, hoe meri, zelfs met onvolmaakte middelen, bij het aanwenden van dubbele krachten somtijds dezelfde hoogte kan bereiken tot welke men met volmaakte midde len en daardoor minder gevorderde krachtsinspan ning, komt. Hulde zij daarVoor toegebragt aan de droogers in die stovenen te bejammeren zoude het zijn, wanneerzij niet spoedig in staat werden gesteldom ook van die ineer volmaakte mid delen het voorregt te genietenwaarvan de aan wending dan aan hen vooral zoo goed zoude toe vertrouwd zijn; doch ik veroorloof mij, omtrent dit door den heer Saangevoerde, eene op merking, welke ik gaarne aan zijne overdenking overlaat. Het is eene grondles der staathuishoudkunde, «dat men in den kortst mogelijken tijd, met de «minst mogelijke kosten de best mogelijke re- Dsultatcn moet trachten tc erlangen." Deze les nu is die wel in toepassing gehragt bij de berei ding van dien meekrap-wortel, waarvan de mon sters met die uit de meestoof hel Hart konden wed ijveren waar ik zeker weetdat die les geheel werd ten uitvoer gelegd? Ik betwijfel zulks, en in dat geval bewijst deze mededinging niet wat zij bewijzen moest, namelijkdat een verbeterd fabrikaat leiden moet tot meerdere welvaart dei- landbouwende klasse. Voorzeker verdient het lol, ik zeide dit reeds, wanneer ook bij onvol maakte middelen een meer gunstig resultaat wordt erlangd doch nu nog zoo velen aan het oude zich blijven hechten kon naar mijn inzien, eene eenzijdige mededeeling daarvan ineer kwaad dan goed. Ik bedoel biermede, dat wordt stilgezwegen in hoeveel tijd en met welke aanwending van krachten en kosten dit resultaat werd verkregen; men kon dan een vergelijk maken met den tijd de kosten en krachten die de nieuwe wijze van droogen vordertdan eerst kon men een juist oor deel vellen over de waarde, welke aan eenig fabri kaat moet worden toegekend daar dan niet al leen in aanmerking komt hetgeen dc landbouwer wint hij een heter fabrikaat, maar ook hetgeen de fabrikant (hier de geïnteresseerden ecner mee stoof) daarbij wint ol verliest. Ik onthoud mij hieromtrent in verdere bijzonderheden te treden, hoewel er nog wel enkelen voor de hand zouden leggen; dan, het was slechts eene opmerking aan den heer Soin, door mededeelingen als deze, soms het vooroordeel niet tc stijven en in de hand te werken, welke hij mij hoop ik, niet ten kwade zal duiden. Zierikzce. J. BUITENLAND. r E 1 N K B IJ R. Parijs 2 December. Dc coup d'état waarvan reeds 7.00 lang sprake was heeft plaats gehad, bode wijk Napoleon heeft daartoe den verjaardag van de kroo ning des keizers en van den slag hij Ansterlitz gekozen. W« tv et rjagende vergadering is door militairen bezet en ontbonden he\- algenieene stetnregt is hersteld. Pa* rijs is in staat van beleg. Be heer «Ie Morssey is benoemd tot minister van binnenlandse/te zaken. Be generaals CSsaiig-ai*iHiep en «Ie SbamopJeièpe zijn gearresteerd. Be Stepublie/e blijft gehandhaafd. Lódewijk Napoleon heeft als president der Fransche Republiek heden twee proclamatiën uitgevaardigd waarvan de eene aan het leger de andere aan het volk gerigt is. Uit do proclamatiën blijkt dat de president eene uitvoerende magt wil voor den tijd van 10 jaren ver antwoordelijk dat het ministerie verantwoordelijk zal zijn aan den president dat er twee wetgevende ver gaderingen zullen zijn waarvan dc eene door de kie zers benoemd zal worden terwijl de andere de uitste kende mannen des lands zal bevatten. Niet alleen de wetgevende vergadering, maar ook de staatsraad is ontbonden terwijl degeheele eerste mili taire divisie in staat van beleg is gesteld. Ook de heeren ThiersCharms en andere leden der wetgevende vergadering zijn in hechtenis genomen. Dc hoofdstad is rustig. In de kollijhuizeii worden de fondsen heden avond hooger verhandeld dan dezen middag ter beurs. BINNENLAND. Zieiuk7.ee 4 December. Door den telegraaf is te

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1