ZMIKZEESCHE CflURAN T. Zaturdag 29 November; 1851. BEST» ADEMST11AT1EN. MWSTUDINGH Woensdag en Zaturdag. jr.° 96. abownemiekte-peijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren'snamidd- vóór -sf ure. visbschijmt: PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Zier ik zee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat de beg'POO" iasïg' des? plaatselijke c>eu uit» gravesa voor het volgende dienstjaar 1852, Ier Secreta rie voor eeb ieder Ier lezing is nedergelegd gedurende veertien dagen en tegen betaling der kosten al gemeen verkrijgbaar gesteld. Zier Ui Zeeden 21 November 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE vi. Ter ordonnantie W. J. 1». KBOEE. BCITENLAND. dditsohtam». Frankfort 24 November. Te Mannheim zijn do- tor dagen vele onbemiddelde en gebrekkige landverhui zers uit Noord-Amerika teruggekomen waar tij door de regering afgewezen op kosten der scheepskapiteins die hen medegebragl hadden zich weder naar Europa terug moesten begeven. Professor Jacob Grimm werkt bijgestaan door ongeveer 500 taalgeleerden nu reeds 40 jaren aan het groote woordenboek van de Uongduitsche taal. Men schijnt te Weencn legen de handelingen van sommige beursspeculanten ernstige maatregelen te wil len nemen. Den 12 dezer werden in een huis, waar dergelijke personen vergaderden een 40lal hunner in hechtenis genomen. Keulen 25 November. Koning George van Hano ver heeft zijn ministerie ontslagen en een nienw met den voormaligen minister von Schele als president en minister van buitenlandsche zaken aan het hoofd be noemd hetwelk niet slechts verwondering verwekt beeft daar die vorst nog weinige dagen te voren bij zijne troonsbeklimming openlijk verklaard had alle staatsbeambten in hunne posten te bevestigen maar bij velen ook ontevredenheid dewijl de beer von Schele als een streng zoogenaamd behoudsman en vriend van Oostenrijk bekend slaat. Uiterlijk den 1 December zal bet opperbevel over bet Holsteinscb Bonds-contingent aan een Deenscb ge neraal overgedragen worden en zullen gelijktijdig meer dan 40 Deensche officieren al de boogere posten in dat contingent innemen. De Holsteinsche rnililai- mi zijn ver van tevreden over deze verandering daar zij nu de bevelen van mannen zullen moeten gehoor zamen welke zij nog geen jaar geleden op dood en leven bevochten. ge.oot-bb.ittakntx:ek. Lokden 24 November. Men verneemtdat Kos suth bij zijne aankomst in Noord-Amerika zich ter stond naar de woning van den president Fillmore be geven en gedurende 50 of 12 dagen diens gast wezen zal om vervolgens de voornaamste sleden der Ver- eenigde-Stalen te bezoeken waar men reeds bezig is hem eene aldaar voorbeeldeloos luisterrijke ontvangst te bereiden. Bij het verlaten van Engeland was Kossuth voornemens legen het einde van Maart of het begin van April derwaarts terug te keeren om zich na ver loop van 6 of 7 weken met een 40tal zijner landge- noolen en vrienden, tijdelijk in Belgie te gaan vestigen, aan welk land hij, zoowel om de goedkoope levenswijze als om de daar heerschende politieke vrijheid de voor keur geeft. llel Amerikaansch stoomfregat Mississippi is met 42 Hongaren te New-York aangekomen zij zouden aan boord blijven tol dat behoorlijke schikking voor hunne ontvangst tvas gemaakt. fr2js öeb aovzseranbxtesjrw Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels a f 1 behalve hel ZegelregO Lord Willoughby d'Eresby heeft de proef met eett stoomploeg genomen en een zeer voldoenden uitslag verkregen. De machine was 26 paardenkracht en dreef den ploeg zob snol als een man daarbij gaan kon. Twee zoodanige ploegen ieder aan het einde van een veld geplaatst zouden 4 acres land in 10 uren kunnen beploegen en zelfs omdelven. De kosten worden be rekend op 6,16 p. st. voor 24 acres land terwijl die bij het gebruik van paarden 9,12 p. st. zijn. Men verzekertdat de naar de Kaap afgezondene troepen van geweren met dubbele lonpen voorzien zijn en kogels gebruiken zullen vervaardigd als hommen. Hel is opmerkelijk hoe hel eerste dat onder de len- toonstellings-voorwerprn in gebruik toegepast werd bestond in de overzending van de Amerikaansche rond draaiende geweerloopen ten dienste der Kaap of schoon de aartsbisschop van Londen in het godsdien stige gedeelle der openings-plogtigbeid de tenloostelling als een blijk van vrede eensgezindheid en welwillend heid lusscben de natiën der aarde, voorstelde. Japan wordt door hongersnood geteisterd. Be keizer blijft er hij van geen vreemdelingen in zijn rijk toe, te laten. China leert hem wat hot gevolg is van verkeering met vreemden. De Amerikanen doen echter sterke pogingen om er voet aan wal te zetten. Zij vra gen er een steenkolen-station maar hebben gewigliger zaken op het oog. Hun verzoek zal door eene kleine vloot worden ondersteund. Hel zal nu te bezien staan, of dit krachtig argument den keizer van gevoelen ver- a'nderl. r h a w s n ia k. Parijs 24 November. Gisteren zou de president der Republiek in het groote salon van de Louvre de belooningen uitreiken welke zijn toegekend aan Fran- schen voor op de Londenscbe tentoonstelling ingezon den voorwerpen. In plaats echter van die plegtigbeid heeft een tooneel van verwarring plaats gegrepen ver oorzaakt door de groote mcnschenmassa welke bijeen was en het daardoor ontstane verschrikkelijke gedrang een looueel van verwarring, zooals men zich niet her innerd ooit bijgewoond te hebben. Hel gedrang was zoo verbazend dat van de uitreiking dor belooningen niets kon komen en ieder ook de president der Repu bliek een goed heenkomen moest zoeken. Do voor zitter der wetgevende vergadering raakte in de verwar ring zijn paletot kwijt en de generaal Excclmans ver klaarde dat bet hem meer moeite had gekost builen de zaal te komen dan in 1805 Ulm te doen kapitu- leren. De plegtige uitreiking is nu op morgen bepaald en zal alsdan in het Cirque plaats grijpen waar tot dat einde vele toebereidselen worden gemaakt. Twee Fransche oorlogschepen zijn van den Taag naar Tanger vertrokken om behulpzaam te zijn in bet vereffenen der Fransche vorderingen tegen Marokko. Niet alleen in Frankrijk doen zich teekenen van een vroegen winter op ook in Italië heersebte reeds in de eerste dagen dezer maand eene voor den tijd van het jaar ongemeen felle koude. BINNENLAND. Zièrikzee 26 November. In de openbare verga dering van den gemeenteraad alhier gehouden op vrij dag den 21 dezer maand zijn tol wethouders benoemd, de heeren jonkli.' ff. IV. de Jonge en m.' ,4. Uloens van Bloots, en tot ambtenaren van den burgerlijken stand genoemde heeren jh.r de Jonge en m.' JUoens van Bloots. LI. zalurdag zijn van Ylissingen naar zee ver trokken Z.' M." fregatten Prins van Oranje en Prins Fredenk der Nederlanden alsmede de korvet Sumatra het eerste bestemd naar de Wesl-lndiën en Noord- Amerika het tweede naar Brazilië en de derde naar de Middellandsche-Zee. Men verneemt dat in den avond van den 22 dezer te Rotterdam aangehouden en naar hel huis van arrest overgehragt zijn de persoon van v. E. diens bijzit cn de moeder van deze laatste allen verdacht van hot vervaardigen van valsche Nederlandscho muntspe ciën en van het desbewust uitgeven derzei ve en wel naar men meent, de sedert eenigen tijd daar en elders in omloop gebragte valsche guldens. De persoon van U. v. E. is vroeger reeds voor dez,clfde misdaad gecon- demneerd geweest. Zierikzef. 28 November. De dijk van den thans geïnundeerden Frederica-polder in Zuid-Beveland is over eene breedte van ongeveer 50 ellen doorgebro ken. De dijk noch de buitenberm hebben overigens eenige schade bekomen. Men rekent dal zonder on voorziene voorvallen de doorbraak binnen 14 dagen zal zijn hersteld. De polder was nog niet ontgonnen or gescheurd. Door den breeden kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente te Middelburg is uit het bevorens opgege- verie twaalftal predikanten gemaakt het volgende zes- lal JC. Ilentzepeler te Katwijk-aan-Zee O. Gildemeesler te Ophemert R. 4. 5. Piccardllo Goes L. J. van Rijn te Chaam G. J. Vin/ce te Snoek en f). üresscr Ie Slrijen en daaruit we der het volgende drietal HenlzepelerPiccardl en Gildemeesler. Men verneemt dat het kustlicht van West-Ka- polie aanzienlijke en hoogsldoelmatige verbeteringen door de zorg van het departement van marine zal on dergaan. Te Goes hebben de leden van den gemeenteraad de presentie-gelden afgeschaft en is mede heslolen do broodzetting op te heffen. In 1845 bedroeg de subsidie voor het armwezen op de begrooling dier stad uitge trokken f 9000 thans is daartoe voor het dienstjaar 1852 f 13,000 voorgedragen. In de gemeente S '-Jan-Steen is dezer dagen bij den landman P. van Gassen de longziekte onder bet rundvee uitgebroken. Bij besluit van gedeputeerde staten wordt daarvan mededeeling gedaan in hel Pro- vir.ciaalblad van den 12 dezer en eenige maatregelen voorgeschreven ingevolge de bepalingen van het re glement tol voorkoming van de verspreiding der long ziekte in dit gewest. Er zijn in de laatste dagen te 's Hage wederom geruchten in omloop geweest nopens de waarschijn lijke aftreding van den generaal-majoor Spengler als minister van oorlog. De aanleiding tot dat voornemen zou bestaan hebben in de aanmerkingen die op zijn hoofdstuk der slaatshegrooling voor 1852 in de tweede kamer der staten-generaal zijn gemaakt. Men ver neemt echter datten gevolge van den hijzonderen aandrang van vele leden der kamer de minister van zijn voornomen heeft afgezien. Naar men verneemt is, van wege de tweede ka mer der staten-generaal de vraag aan de regering ge daan, door eene der commission van rapporteurs hoe verre de overwegingen over een wets-onlwerp tot aflcoopbaarstelling der tienden, zijn gevorderd. Den 22 dezer is bij het eiland Vlie gevonden en te Urk aangevoerd een zeer groote visch vermoe delijk een cachelot of walvisch dezelve is 70 voelen lang, in het ronde 40 voeten dik en de staart is 14 voeten breed. De heer Gevers van Endegeesl deelt in de Land- bouw-Cournnt mede, dal de heer 11. de Graaf, bloemist te Lisse eene proef genomen heeft met aardappelen in Frankrijk bekend nnder den naam van I'oinme de Terre tl trois rdcolles die dus volgens de benaming drie oogsten in het jaar moeten opleveren. In het begin van Maart werden zij in weinig omge- werkten en schralen grond gelegd reeds in Mei was een deel rijp en Werd zeer smakelijk bevonden. Met half Junij was de geheele partij volwassen en goed. Den 1 Julij werden van die aardappelen weder gelegd zij kwamen geregeld op en beloven eenen goeden oogst zoodat men mag vooronderstellen dat deze aordoppe- lensoort bij ons tweemaal 's jaars goede vrucht zal op leveren. Het zou echter de vraag zijn volgens den berigtgever of men ook nog niet een dorde oogst zou

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1