ZEETIJDINGEN. VlHVOISIHIIDDELIl BEURS-, ENZ '1DYERTENT1EN. som is ingeschreven door do iieeren t. de Tnndme fer MZoon, aldaar, zijnde f 12,763 aan welke aan nemers dan ook onder nadere goedkeuring van het collegia van notabelen de aanbesteding voorloopig is toegewezen. Bij een dezer dagen genomen koninklijk besluit >s vastgesteld do vrijstelling van zegel en registralie- regten der stukken over te leggen door do gekozen gemeenteraden tot staving hunner geloofsbrieven. Door genoemd besluit wordt in vele betwaren voor zien daar sommigen ongezind bleven deze kosten te dragen ten gevolge hunner benoeming lot eene onbezoldigde tijdelijke betrekking. De correctionelo reglbank te Amsterdam beeft be slist dat oen particulier schipper goederen vervoe rende van en naar eene plaats lusschen welke een vast Schuilenveer beslaat ook dan strafbaar is wanneer hij die goederen voor slechts één persoon (in ensu een ex pediteur) beeft ingeladen doch wist dat zij van meer dan drie personen afkomstig waren. In bet Zondagsblad leest men het volgende Op vele plaatsen vooral ten platten lande is de onder wijzer der jeugd tevens koster voorzanger en aflezer der publication. Het is misschien niet algemeen be kend genoog dat bij als aflezer een patent behoeft waarom wij Ier waarschuwing mededeelen Te Zei ken) (Gelderland) is de onderwijzerspost gesepareerd van bet kosteraat. De koster tevens voorlezer en aflezer zijnde werd onlangs nadat bij zijne publi cation bad afgelezen door een deurwaarder der di recte belastingen, naar zijn patent als aflezer gevraagd. De koster zulks niet kunnende vertoonen werd als hoelpligtige beschouwd ofschoon bij ter zijner ver ontschuldiging inbragt zulks 30 jaren zonder verhin dering te hebben gedaan. In de veronderstelling dat er vooral ten platten lande nog vele ongepaten teerde aflezers zijn zoo hebben wij gemeend geene ondiensl te doen de zoodanigen hierop oplettend te maken. In do afgelooperi week zijn door de rijks-amb- Icnarcn gestationeerd te Uithuizen gevonden IS an kers zoogenaamd voorloop van brandewijn en 1 anker rum welko ten kantore van den rijks ontvanger te IJlrum zijn bezorgd. De vaten waren op aarimerke- lijken afstand van den Noorderdijk in het slijk be graven. De gecommitteerde van financiën van bel Spaan- scbe gouvernement te Amsterdam heeft bekend ge maakt dat genoemd gouvernement zes millioen realen beeft aangewezen om te worden besteed tot bet in- koopen van documenten der binnen- en buitenlandsche nflosbare schuld door middel oener inschrijving die den December aanslaande te Madrid zal plaats hebben. in oen onzer vorige nummers hebben wij bet overlij den borigl van baron van Wijkersloolhbisschop van Cu rium. Wij zijn door vriendelijke mededeeling in slaat gesteld de volgende levensbijzonderheden nopens dien kerkvoogd te geven Cornelius Ludovicus baron ran IVijherslooth van Schalkwijk was de oudste zoon van m.' Hcnricus Jaco bus baron van Wijkersloolh van Weerieslein en Anna Maria baronnesse Ram van Schalkwijk; bij werd ge- horen te Haarlem den '25 Mei 1786. Al vroeg gaf bij bewijzen van een goeden aanleg en schrander oor deel en na zijne voorbereidende studiën in Duitsch- liind te bobben volhragt begaf bij zich naar de booge- scbool om in de regten te studeren na gedurende eénigon tijd de lessen der akadeinie to hebben gevolgd begreep hij te moeten voldoen aan de sedert jaren bij hem bestaande neiging tot den geestelijken stand en begaf zich naar bet seminarium om zich der godge leerdheid toe te wijden, in 1811 te Paderborn tot priester gewijd werd bij spoedig benoemd tot professor in de theologie te Warmond. In die betrekking onder scheidde bij zich door eene grondige kennis der schrif tuur duidelijke voordrngt en vooral door een onbe- grensden ijver tot bevordering van de theologische stu diën terwijl bij zich door zijnen minzainen omgang den vriend zijner ambtgenooten en leerlingen wist te maken. Ten einde de theologische studiën met meer vrucht beoefend zouden kunnen worden slichtte bij in 1815 met zijne vrienden van Bommel en van A'iel bet klein seminarie van Hageveld hetwelk weldra vele verdien stelijke jongelingen voor alle standen der maatschappij maar vooral voor de theologievormde. Indebehoef- 'en aan een geschikt locaal voor bel groot seminarie bad men tot in 1822 niet kunnen voorzien, toen de iivorige van Wijkersloolh met de hulp zijner geachte collega's, de banden aan hel werk sloeg en voorname lijk door de bijdragen zijner familie bijgestaan er in luogt slagen een gebouw daar te stellen dut de Katbo- lijken van Holland cere aandeed. Toen verschillende omstandigheden bet klein seminarie van Hageveld waarvoor bij met zijne vrienden zooveel bad opgeofferd deden sluiten en bet groot seminarie als het ware ont volkten was hij Steeds ijverig in de bres om voor de belangen der Kalbolijken te spreken en jaren lang was bij een der ijverigste bepleiters van vrijheid van gods dienst en onderwijs waaromtrent de beknoptheid de zer regelen niet toelaat in bijzonderheden te treden. 1b JB31 vestigde hij zijne aandacht op hel onderwijs, flat fln R, TC. jongelieflen uit den fatsoenlijken stand hier to lande meestal buiten 's lands genieten en bij slichtte het instituut Ie Katwijk waar bij eene gods dienstige en nationale opvoeding éeri deugdelijk onder wijs wordt gegeven en waaruit reeds vele bekwame jongelieden in verschillende standen der maatschappij eene eervolle plaats bckleeden. Nadat sedert jaren de Kalbolijken hier te lande bet voorregt hadden moeten missen om niet alleen hunne gewone kerkelijke hiërarchie te hebben maar zelfs om hunne geestelijken op bun eigen bodem tot den priesterstand te zien wij den zoodat hunne jonge geestelijken naar buitenslands moesten reizen om er de heilige wijdingen te ontvangen, begreep 7,. H. dal zoo al do kerkelijke hierarchic niet kon worden ingevoerd er ten minste iemand met bet bisschoppelijk karakter moest Worden bekleed en de keus van Z. II. viel op den overledene die in 1832 be noemd werd tot bisschop van Curium. Men weet boe ijverig hij was om in de betrekking van bisschop niet alleen de Hollandsehe zending maar in geheel Nederland de Kalbolijken van dienst te zijn. In 1840 bezocht bij de graven der Apostelen to Home en werd bij die gelegenheid benoemd tot huis prelaat von Z, H. en ndsistenl bij den pauselijken troon. In dat zelfde jaar werd bij benoemd tot kom* mandeur der orde van den Ned. Leeuw en in 1847 tot liommandeur der pauselijke orde van AenH.Gre- garius. Zijn leven en zijn vermogen veil hebbende voor al wal der godsdienst en der lijdende menschheid nuttig kon zijn slichtte bij onlangs een buis voor ooderlooze kinderen en oude en gebrekkige vrouwen maar bij mogt de voltooijing van bel daarvoor bestemde gebouw niet zien daar dn Voorzienigheid hem te mid den der werkzaamheden den 10 dezer maand tol Zich riep. Zijn einde was kalm en de waardige man stierf als een Christen die met vertrouwen een blik op de af gelegde loopbaan slaat. De Kalbolijken verliezen een waardig voorbeeld van opregte godsdienst de be hoeftige)) in bet algemeen een edelmoedigen helperen de maatschappij een barer sieraden. Naar men verneemt is II. vrijdag bet stoffelijk over schot iles bisschops naar zijn familiegraf te Schalkwijk overgebrogl geworden. Lenige onroerende goederen moeten door de over ledene aan de kerken van Oegstgeest en Katwijk ver maakt zijn. JONGSTE BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. Men verzekert, dat de president der Franscbe Re publiek de belasting op de dranken wil afschaffen en in de plaats daarvan eene inkomsten-belasting voorslaan. De Romeinsche regering verzoekt in eene nota welke door Oostenrijk en Rusland wordt ondersteund de terugroeping van liet Franscbe occupatie leger uit Rome. Frankrijk zal naar men meent dit verzoek niet spoedig inwilligen. Brouwershaven 21 November. Binnengekomen Margarelha kapt. J. K. Wijktneijer van Liverpool naar Rotterdam. 22 dito. Vertrokken stoomboot Stad Dordrecht, kapt. J. II. Stuit van Dordrecht naar Londen. AFT A E T ©KB STOOMBOOT STA© 2IXBIHZSS f gedurende de maanden November en December 1851. Pan hierikzée j fan Botterdam; Donderdag 27, 's inorg. 5 ure. I Vrijdag 28.'smorg. 7'/2 ure. Zondag 30, ö'/2 I Dingsdag 2, 10 SILiaEUCS- ©IEBFSTEM a CORRESPONDERENDE OP DE S'fOOMROOTEN AANLEGGENDE AAN HET Z I.TPE. Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maanden Nov. en Dec* (dienst tussgiif.n middelburg en rotterdam.) Naar Botterdam; Naar Middelburg Woensdag 20, 'smorg. 9 tife. Vrijdag 28, 10'/j Zondag 30, 11 Dingsdag 2,'s namid. 12'/^ Wöensd, Vrijdag 28 Zondag 30, Donderdag 4, 20, 'smorg. 6'/2uré. 8 8 s'A (dienst a1iicitia.) Naar Bergen-op-Zoom en Aniwerpeii Woensdag 26 'smorg. 10'/2 ure. Zaturdag 29. 's nam id. 12 PBLIJZ3SKT ©EB EEÜFECT3JKT TE AKSTEBDASI, den 24 November 1851, 2'/2 pC. Werk. Schuld 3 B o gebleven, 58 pC. 673/4 Nederlanden 4m„rt. Symlika») 3% pC, jf Nieuwe Mandei-Maats, 4'/a o Gost-Andiëa 4 o ''/iff KÖTTEBDAM 24 November.' Tarwe Zeeuws.Vlaams, en Overm. bij kleinen toevoer 20 cents hooger van de hand gegaan; goede en puike Nieuwe 8 10 a 8.50 j- Mindere 7.30 a 8 goede en puike Jarige /'7,30 a 7,80; Mindere ƒ6,50 A 7,20. Bogge, Overm. Zeeuws, en Vlaams. 30 cents hooger, TC). 20 a 0.90. Gerst, Zeeuws., Vlaams, en Overm, 20 cents hoogcrWinter/' 4.80 a 5,20dito Zomer 4.70 a 4,95. Haver, Zeeuws, en Inl. Korte ƒ2.90 A 3.o0;dito Lange I 2,20 a 2.90, Erwten Zeeuws. Groene 20 cents hoogcr, 6,30 A 7,30; Grootc dito 7 a 8,10: dito Wille fi a 7dito Graauwe ƒ6 a 7,50; Geldersche dito 8 a 10. BoonenWitteen Bruine 20 a 30 cents booger Zeeuws, en Wal'ch. Witte 7,75 A 9,30; dito Bruine f'l,50 a 9,30, dito PaardeboonenlOcehts hooger, 4,80 a 5» Bpvallen van eene welgeschapene JDocIates? P. W. LABRIJN, Echtgenoot van Klof.tinge ABR. de HEER. den 25 November 1851. Vrienden en bekenden beschouwen deze algcmecnè als bijzondere kennisgeving van het AFDEELINGS-BESTUUR der Maatschappij tot bevorderino van Landbouw en Veeteelt in Z.ee- land voor de Sectiën Schouwen en Dui- veland op Maandag den 1 December e. k. des voor middags ten 10'/. ure, ten huize van de Kolfij- huishoudsler de Wed. Swarts te Zierikzee. Ter dier gelegenheid zal door het Bestuur worden gehandeld, over de door do daartoe benoemde Com missie aan te gevene wijzigingen in de Statuten hetwelk zal worden voorafgegaan door eene lezing ten onderwerp hebbende: «de nuttige strekking van deni Landbouw met betrekking tot do Maatschap, «pelijke zamenleving en in hot bijzonder lot de be- oefening der natuurkundige wetenschappen en wordt alzoo verwacht, dat een groot aantal deelgeno ten deze Vergadering met zijne tegenwoordigheid zal vereeren. De Secretaris M. W. de JONGE. De IL«4erij van SüansïwOTSit'ii en VFoorxn'eipgzirBfi die met goedkeuring van onzen geëerhiedigden Koning weder zal plaats hebben Ier ondersleuning der Armen op bet laatst van Februarij 1852, wordt, doormiddel dezer Cou rant aan de welwillendheid onzer Stadgenoolcn aan bevolen. In afwachting van bet Koninklijk geschenk, waar door de Directie vertrouwt dal aan deze Loterij we derom ec.no groote waarde zal gegeven worden doet zij deze vonrloopige aankondiging en mogten alle welgezinden deze vernieuwde poging tol leniging van armoede en verspreiding van werkzaamheid onder steunen gewis dan zal de verwachting ook dit jaar niet bedrogen worden en de uilslag eene blijde uitkomst opleveren. Mot bet begin van Januarij e. k. zullen de tijd de plaats en do wijze hoe zich van loten te voorzien na der, door middel dezer Courantaangekondigd worden. Zierikzee, den 25 November 1851. De Directie der Loterij van Handwerken en Voorwerpen II. de JONGE van Breugel. De Notaris D. Q. de JONGE van der HALEN residerende te Zierikzee. zal, ten verzoeke van zijn Principaal op .Maandag den 8 De cember 1851 des namiddags ten 3 ure, ten Huize van Mejufvr. de Wed. Swarts in bet Nieuwe Lo gementvan Zeeland, te Zierikzee, publiek presenteren te verkoopen 3/3S aamSeeBesz in de MEESTOOF STAMP HUIS en verdere Gevolgen staande on gelegen te Nieuwerkerk, in Duivelandgenaamd tie Sloop. '/ia aandeel in de MEESTOOF en verdere Ge volgen staande te Capelleonder Nieuwerkerkge naamd de Capel. '/ie aassdeel in de MEESTOOF STAMPHUIS en verdere Gevolgen slaande en gelegen te Dreischor genaamd tie EBoïitl. 'I1C aandeel in de MEESTOOF STAMPHUIS cn verdere Gevolgen, staande en gelegen le Brouwers haven. genaamd de Stelle (bijgenaamd tfe Sluiten SSeestoof 1 Bund. 42 Roed. 40 Éllen WEILAND gelegen in de Gemeente Zonnemairesectie B, n.° 59, in pacht bij A. van Bloois Hz. Zijnde nadere informaliën te bekomen len Kanloro van gemelden Notaris. TER STADS DRDKE.ERJJ VAN DE ERVEN A. DB VOg»

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 2