95. Woensdag 26 November. 1851. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIEF syne* SHBSGil COURANT. abomnemkkts-peij8 Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzending der Advert, daogs tevoren.' snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: prijs deh advertentïew Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt Aan de geabonneerden op de Zieuikzeesche Courant wordt gratis toegezonden een afdruk van den fLtant der begrootinfj van de gemeente Zie. fikzee voor het jaar SS S3. Afzonderlijk is dezelve verkrijgbaar a 5 cents. Aan de Redactie der Zierikzeesche Courant. Met de plaatsing van liet onderstaande zult tiéd. verpligtcn S liet moet ieder weldenkend ingezeten van Zee land,zoowel alsieder landbouwer, genoegen doen, te zien, dat men zich bijzonder toelegt, om eene van Zeelands voornaamste middelen van bestaan te verbeteren en op te beuren, dat zoozeer noo- dig is, om bet vooreen geheeleri ondergang te be hoeden. Ik bedoel biermede vooral de proeven welke er worden genomen met eene verbeterde droog-inrigling in de meestoof het Hart, onder directie staande van den hoog-welgeb. heer jonkh.r W. D. de Jonge. Zoo ik vernomen heb,'bestaat deze verbetering in de inrigting, oin den rook af gescheiden te houden van den mee-wortel en de zuii ere warmtestof tot zijne drooging aan te wen den Dit is natuurlijk eene wijziging van het hoogste belang, en moet beschouwd worden als eene groote stap voorwaarts, op den weg van eene zoo dringend vereischt wordende verbetering, daarliet zeker is, dat de rook op den wortel en dus op de kleur, geen gunstiger invloed kan uitoefe nen, maar zelfs hoogst schadelijk moet worden ge acht. Te meer is deze inrigting prijzenswaardig, omdat dezelve is toegepast op onze gewone mee- stoven en men dus de kosten van een nieuw ge- houw kan vermijden waardoor anders de be staande meestoven nutteloos zouden worden. De monsters van het nieuwe fabrikaat voldoen dan ook zeer goeden zijnzooals de heer de Jonge zegtontdaan van alle wankleurhelder bij den opleg, en rijker aan kleurstof. Wat de twee eer ste voorwaarden betreftdaar kan ik mij zeer goed mede vereenigen, als moetende hel natuurlijk ge volg zijn van eene zuivere (zonder rook) en ge- lijkmatige drooging, die men naar de verschillende temperatuur des dampkrings en naar de vereisch- ten des wortels kan wijzigen. Evenwel moet ik hierbij vermelden dat ik monsters heb gezien uit de meestoven van Bruinisse die even helder en zuiver van kleur zijn, en dat zij naar de verlan- gens van den koopman zijn gereedbewijst dat zij verkocht zijn voor f 21,00 de 50 Ned. ponden. Zeker eerie der hoogste prijzen die nog besteed zijn Ik heb dit hier alleen aangevoerd, om aan tetoonen, wat men met de oude inrigtingbijeen goeden wil en gïoote werkzaamheidvermag. Met het derde puni, door den heer de Jonge aan gevoerd kan ik nrij möeijelijk vereenigen; daar naar mijn gevoelen - dat alles behalve dat van eéri scheikundige is, - de al of niet rijkheid van kleurstof niet an het droogen afhangt, ten min ste er niet door vermeerderd kan wordenmaar van dé voorbeschiktheid en den rijkdom der gron den welke juist die bestanddcelen moeten be vatten, die tot volkóiiiene ontwikkeling der plant en lot voortbrenging der meest mogelijke kleur stof noodzakelijk zijn; ja welligt heeft de soort van mee-worlel en haren ouderdom daar ook in vloed op. Ware de kleurstofeen vlugtig bestand deel, dan zoude welligt de oude manier van droo gen dezelve kunnen doen vervliegen maar een rast bestanddeel zijnde dat reeds bij het delven der wortel in meerdere of mindere mate aanwe zig is, zoo kan ik niet begrijpen, hoe de manier van droogen haar kan vermeerderen. Mogt ik in het bovenstaande dwalen, gaarne zal ik eene bescheidene teregtwij/.ing ontvangen. Doeltreffend en tevens aangenaam zal het zijn, in het vervolg te mogen vernemen, wat den invloed zij dier verbeterde inrigting, zoowel met betrek kingtot de fabrijk zelve, als den landbouwerdie zijne wortelen daar ter bereiding heeft gebragt; moge dus de heeren Och mian en Labiujn hun voor nemen volvoerendan zal het publiek in staat worden gesteld, de doelmatigheid dezer inrigting te beoordeelenen dezelve in liet algemeen van toepassing kunnen worden. Bij het nedersehrijven dezes komt mij onwille keurig in de gedachte, de manier van verkoop der gestampte wortel, hetgeen meestal plaats heeft door tusschenkomst van eenen beurtschipper, eene manier, die op sommige plaatsen nog al wat te wenschen overlaat. Zoude daarin ook geene verbetering kunnen plaats hebben? Zoude men zich niet in contact kunnen stellen met den verbruiker derzelveom ze, naar zijne behoefte, zooveel mogelijk te kun nen bereiden, en hij ze ook onmiddelijk in han den kon krijgen? Zoude dit geen invloed op de prijzen kunnen hebben? Ik bedoel hiermede niet om de beurtschippers, die hun pligt betrachten, dit middel van ver dienste uit handen te nemen, maar om den land bouwer te vrijwaren in handen te moeten vallen van hem die niet alleen zijn pligt niet betracht door de belangen van den boer niet te behartigen, die hem een zoo groot vertrouwen schenktmaar integendeel zich durft vermeten den landman tegen te werken en te benadeelendoor den koop man aan te raden, niet zulke hooge prijzen te hesleden, omdat een ieder dan zulke prijzen ver langt en daardoor de hoeren zot worden. Is dit nu taal, landbouwers! die past in den mond van eenen evenmensch hoeveel te schandelijker is zij dan in de mond van uwen vertrouwelingvan hemdien gij een zoo groot kapitaal in handen geeft. Hij die zulke taal durft sprekenis niet waardig lid der maatschappij te zijn en veel minder nog met een zoo groot vertrouwen dooru vereerd te worden. In plaats van uwe belangen te behartigen en u te bevoordeelen, maakt hij ze ten speelbal zijner luimen; belangens, waarvoor een ieder zich tegenwoordig beijverten geen moeite of kosten spaart ze te bevorderen. Derge lijke personen, met zulke onedele handelwijzen, dienden gekend te worden opdat een ieder zich daarvoor zoude kunnen wachten, en de midde len die aan den eenen kant door velen in het werk worden gesteld, om de goede zaak aan te moedigen en te bevorderenaan den anderen kant niet door enkelen kunnen worden tegengewerkt. B. S PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzec bren gen (er kennis van da ingezetenen dat de begvoo- tiugr der (ilaatselijke inkomsten en uit. graven voor het volgende dienstjaar 1852, ter Secreta rie voor een ieder Ier lezing is nedergelegd gedurende veertien dagen en legen betaling der kosten al gemeen verkrijgbaar gesteld. Zierikzec, den 21 November 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, vl. Ter ordonnantie W. J. I». KROEF. BUITENLAND. dnitichtand. Frankfort 21 November. De bonddags-gezant voor Luxemburg-Limburg heeft verklaard dat zijne regering bereid was aan de door het congres van des kundigen herziene Dresdener overeenkomst op Luxem burg toepassing te geven maar dat dit geenszins op Limburg kan geschieden. De troepen van bet Russische active leger heb ben bunne winter-kwartieren betrokken. In Bobemen heeft dezer dagen een monster-pro ces tegen 167 personen beschuldigd van diefstal een aanvang genomen. oboot-brtttaiunielï. Londen 21 November. Met genoegen verneemt men dat de koningin van Spanje algekeele vergiffe nis heeft geschonken aan de 23 Rrilsche onderdanen die deel uitmaakten van de expeditie onder Lopez tegen Cuba, en, na hunne gevangenneming, naar Spanje waren gezonden. Kossuth is gisteren ochtend ten 9 ure voor Co- wes aan boord van bet stoomschip Humboldt over gegaan welk vaartuig terstond daarna de reis naar New-York heeft ondernomen. De ten dezen jare door meer dau duizend sche pen op verschillende punten gedane onderzoekingen naar de diepte der Amerikaansche Zeeën hebben de zekerheid doen verwerven dat de grond des Oceaans nog veel ruwer en onefiener is dan de oppervlakte vau bet land. V b a ir k r ii k. Parijs 21 November. Engeland bad zijne bemid deling aangeboden in het geschil met Marokko doch deFransche regering heeft gemeend die niet te mogen aannemen. BINNENLAND. Zierikz.ee 25 November. Naar men verneemt is door den hevigen storm en hoogen vloed van vrijdag nacht, de dijk van den nieuw bedijkten Frederika-pol- der {Zuid-Beveland) op drie plaatsen doorgebroken en dio polder daardoor geheel geïnundeerd. Door den gemeente-raad te Middelburg zijn jl. vrijdag tol wethouders benoemd de heeren de Stop- pelanr en Bijlevelden lot ambtenaren van den bur gerlijken stand, du heeren de Stoppeluar Bijleveld en Paspoortdoor den raad is mede besloten tot afschaf fing der poortgelden. Te Goes zijn tot wethouders benoemd de heeren van Kerkwijk en Blaaubeen en tot ambtenaren van den burgerlijken stand, de heeren van der Meer Mohr en Blaaubeen. Men verneemt dat bij de door kerkvoogden der Nederduilscii-Hervormde gemeente te Middelburg op II. dingsdag gchoudene aanbesteding van de ver bouwing van tien gevel der Nieuwe kerk de minste

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1