ZDBB1EZEESGH N.° 93. Woensdag 19 November. 1851. WiSTM AlliimSTlUTIia. mm mam Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN. /O IB ONNEME9ÜTS-PBIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren" snamidd. vóór dl ure. verschijnt: PRIJS RER ADVEaTEWTIEM 5 Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodhcrir/ten van 1—6 regels a f 1 behalve het Zegelregt Rij de bestaande gespannen verwachting waarmede de resultaten der verbeterde drooging en bereiding der meekrap,wortelen in de meestoot het Hart, worden gadegeslagen achten wij bet niet ondienstig voorlon- nig ilen landbouwers en iederen belangstellende bekend temaken melde (orderingen, die lot beden zijn ge maakt en voegen daarbij eenige wenken welke wij ter behartiging aanbevelen. De vaten welke in de laatste dagen zijn bereid zijn gloedrijk en helder bij den opleg op de plank ze heb ben jnist de kleur die de konper tegenwoordig eischt de reeder beeft redenen om over hel opgeleverde gewigt tevreden Ie zijn en in gehalte aan,kleurstof bevredigen zij onze wenschen. De inrigling is in staat de volgende voordeden op te leveren 1.° daarin kan naar een bepaald sijstema voor den eigenaar van mec-worlelen die kleur bij den opleg geleverd worden welke hij verlangt 2.° is men bij magtc bij dezelfde soort van mee toor- telen,steeds, en onafhankelijk van alle weersgesteldheden en temperaturen de begeerde kleuren geregeld voort te brengen 3.° is men verzekerd dat geene besmettende of ver vuilende liestanddeelen onder de bewerking met de meekrap-wortelen in aanraking kunnen komen p. b kan er gedurende die bewerking niets verloren gaan. en alzoo geen verlies aan gewigt denkbaar zijn en 5." genieten de deelhebbers van zulk eerie inrigling ren belangrijke besparing in het gebruik van brand stoffen. Deze resultaten zijn reeds nu niet meer twijfelachtig en geven ons vrijheid den landbouwers geluk te wen schen en den moed in te boezemen dat de practische band de volmaking van den arbeid nog meer zal vol- tooijen en zoo de natuur der wortelen ons niet legen staat die redding zal worden aangebragt waarvoor die kwijnende lok van industrie vatbaar is. Wij bevelen, bij den voortgang der zaak, aan iederen zaakkundige eene nnnuwkeurige en onpartijdige be schouwing van den ingeslagen weg aan en verwach ten dat zij die meerdere verbetering weten aan te brengen zich aan ons zullen aansluiten om dooreen- dragt in handelen geenen verderen nutteloozen lijd te doen verloren gaan. Voor zooverre wij vermeenen dat onze beschouwin gen en beoordeelingen van bet bereikte standpunt go- grond zijn, en de tol bier verkregen uitkomsten door iede ren belangstellende zullen worden gadegeslagen blijft er geenen redelijken twijfel over of voor bet volgende werk-saizocn zuilen zoo niet alle dan tocb vele van de overige meestoven op denzelfden of dergelijken voet wor den ingerigt zoowel het welbegrepen algemeen als het individueel belang van velen, zal biertoe cene gercede aanleiding geven maar om in dat geval spoedig van bet gewenschle streven tol vooruitgang goede vruchten in te oogsten, komt ons voor van het hoogste belang te zijn: Dat nu reeds alle Boekhouders der bestaande inrigtin- gen of meestoven op den ouden voet, de gelegenheid verschaffen aan hunne droogers, om in aan ben gelegene tijden vrijen toegang te hebben in de volgens betere methode werkende meestoof het Hartdat die droogers daarvan zooveel in hun vermogen is, met belangstelling gebruik maken dat zij de inrigtir.g en beslaande wijze van werken naauwkeurig gadeslaan en leeren kennen en met den drooger in die ineestoof spreken over alle practische afwijkingen of waarnemingen die aldaar plaats hebben en geregeld opvolgen de wenken die in dit saizoen reeds behartiging verdienen dan kan bet ge volg, dat daaruit voortvloeit voor het algemeen belang niet anders dan goede vruchten opleveren. Niettegenstaande er onder de beslaande droogers zeer vele naar vooruitgang strevende menscben zijn is het ons locb ook bekend dat er nog gevonden worden die om welkeredenen dan ook als op eene slaafsche wijze aankleven hunne aan dezen tijd niet meer pas sende wijze van werken die laatsten prijzen wij te mepr aan den gang van zaken aandachtig na te gaan en on bevooroordeeld partij te trekken van datgene, wat in bet algemeen belang wordt verrigt bet opvolgen van dezen raad zal voldoende zijn hen spoedig tot eene andere overtuiging te brengen zij zullen hunne betrekking ver wisselen met eene meer eervolle en naijver opwekkende. Zij zijn nu te beschouwen als onderdrukkers en tegen strevers van den wenschelijken vooruitgang en zullen in de plaats daarvan bestrijders van vooroordeelen en dwaalbegrippen worden en zich over hunne meerdere kennisen verlichting duurzaam te verhengen hebben en daarmede ontwijken het gevaar, dat hen bedreigen koude later als onbruikbare voorwerpen ter zijde te worden gesteld. Het is te verwachten dal wetenschappelijke mannen en zaakkundigen zich met ons zullen vereenigen om minkundigen toe te lichten opdat zij bedeeld en ge rugsteund worden met die mate van wetenschap, die voor eene goede uitvoering hunner zaak onontbeerlijk is. Het strekt ons tot genoegen bier te kunnen vermel den dat Johannes van der Welle Pz. drooger in de meestoof hel llart. zich gedurende het voornemen tot», en de daarslelling der veranderingen verdienstelijk van zijne taak heeft gekweten en in zijnen stand allen lof verdient dot dezelfde geest en bereidwilligheid is ondervonden in PieteR CorneliSSEn drooger in de ineestoof te Noordwelle, welken laatsten bij eene voor genomen verandering van den zoogenaainden eest geraad pleegd wordende «enen verlichten geest en degelijke practische bekwaamheden aan den dag legde. Op meerdere verbeteringen bij den arbeid bedacht zijnde zullen wij gedurende en na de proefneming daarvan den gang der zaken en de resultaten in dit saizoen aandachtig gadeslaan en beoordeelen en be houden ons voor na den afloop daarvan voor bet be langstellend publiek bij wijze van verslag de vruchten Van onzen arbeid verkrijgbaar te stellen. Zierikzeeden 18 November 1851. J. H. OCHTMAN, Johz. P. LABRIJN Dz. INSPECTIE OP DE VLOEDPLANKEN. Bürbemeester en WETHOunEtts van Zierikzee ma ken bekend: dat op Woensdag den 19 dezer maand eene algeineene schouwing zal plaats hebben op de VloedplaiiKenzoo van de gemeente als van de ingezetenen. Wordende een ieder bij deze aan zijne verpligting herinnerd, om de Vloedplanken alsdan gereed, schouw- baar in orde gesteld te houden op straf van de be paalde boete door de nalatigen te verbeuren. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de Courant geplaatst terwijl zulks aan den Architect en Commis saris van Policie tol handhaving zal worden medegedeeld. Gedaan ten Raadhuize te Zierikzee den 14 Novem ber 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, vl. Ter ordonnantie W. J. P. KROEF. BUITENLAND. ICIlICHLlIli Keulen 14 November. Een 25lal vereerders van Jlobcrt Tilum vereenigde zich den 9 dezer in cene her berg te Dresden om den verjaardag zijner lereglslcl- ling met redevoeringen toasten gezang enz. to vieren. Tegen den avond stoorde de policie die vreugde en nam al de 25 feestgenooten in hechtenis. Even als in andere zuid-westelijke Bondsvestin- gen heerscht thans te Ulm groote bedrijvigheid om deze stad in staat ven verdediging te stellen. In do werkplaatsen der artillerie worden patronen bommen enz. vervaardigd en de vestingwerken met geschut voorzien. Zelfs is met de naburige gemeenten reeds cene overeenkomst gesloten nopens het slagtvee hooi en slroo, dat zij voor proviandering dier vesting in ge reedheid moeten houden. Aan een boekverkooper te Berlijn is bet palent ontnomen dewijl bij boeken verkocht die de strek king hebben om het volk aan moord meer bepaald, aan koningsmoord te gewennen. De Oostenrijksobe veldmaarschalk Radetzky bezit thans 36 ordes en is van bijna even zooveel steden ecre- burger. De berigten uit Tyrol en Opper-Ilalie luiden bij voortduring hoogst treurig nopens de verschrikkelijke verwoestingen door overslrooming aangerigl. Gan- sche dorpen zijn thans onbewoonbaar. In liet laatst van October bad men te Sundswall reeds 10° koude. Het verkeer mot de ijssleden was reeds zoo levendig als zulks maar zelden in dit jaar getijde gezien is. OHOOT-BSBITTAÏUNIEItf, Londen 12 November. Men heeft herigl uit Man chester dat Kossuth gisteren aldaar aangekomen en door eene ontelbare menigte groolcndeels uit de ar beidende klasse, met luidruchtige geestdrift verwelkomd is. Free Tradehall waar bij des avonds ontvangen werd cn die ruim 8500 menscben bevatten kan was bijna nog le klein voor deze gelegenheid. Een aanlnl adressen werd den gevierden Hongaar aangeboden die daarop weder vrij uitvoerig antwoordde en er vooral op aandrong dat Engeland waar geen opstand was uitgebroken omdat daar geen opstand noodig was en waar de voornaamste binnenlandsche vraagstukken nu heslist zijn thans zijne volle aandacht op bel bui tenland zou vestigen. «Volk van Manchester! volk van Engelend I" dus besloot bij zijne rede kom voor het licht met uw mannelijk besluit tegen de dwinge landen der wereld roep «houdt op I" en de mario netten zullen vallen en gij zult der wereld de vrijheid geschonken hebben Heden morgen ten 11 ure is bij naar Birmingham gereisd. Londen 13 November. Dezer dagen zijn de 1090 buitengewone policie-dienaren die voor den duur der groote tentoonstelling waren aangenomen onder dank betuiging voor hunne goede diensten en toekenning van geschenken ontslagen. Het armeogesticht te Nenagh in Ierland heeft magliging gevraagd om ter verligting van de uilga ven des geslichls een getal van 1000 armen naar Ame rika te zenden. r B A v u B IJ H, Parijs, 13 November. Tn hare zitting van heden beeft de wetgevende vergadering het regerings-ontworp betreffende de kieswet verworpen. Van (ie 703 aan wezige leden stemden 355 in dien zin 348 daarente gen verklaarden zich voor eene tweede lezing. Do be trekkelijke meerderheid was dus 7 en de volstrekte meer derheid 3 stemmen. Nooit was eene zoo gewigtige beraadslaging zoo mat en zoo onbelangrijk. Alleen is het ministerie er bot slechtst afgekomen. De ministers van binnenlandsche zaken en van justitie zijn als liet ware door een gedeelto van de vergadering beschimpt. Men liet bun bijna niet aan liet woord door het gejuich en bet gelach zoodat laatstgenoemde minister verpiigt was de tribune te ver laten. Sod'crt een paar dagen wil men onder de arbei dende klasse eene soort van onrust opgemerkt hebben

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1