fS.° 92. Zaturdag 15 November. besturen admimtratien. nieuwstijdingen Woensdag en Zaturdag. ,r kzeesc ibonhbkents.fkijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren.''snamidd. vóór 4 are. 'Aan de Redactie der Zierikzeesche Courant. Het zal u en het geëerd publiek, vooral het landbouwend gedeelte, niet onbekend zijn dat de meekrapwortel steeds door het vuur van eenen zoogenaainden toren en eest gedroogd werd, doch waarvan de rook onafscheidelijk was en hetwelk noodwendig voor die kleurstof eenen schadelijken invloed inoest uitoefenen. In overleg met - en door do voorlichting en krachtdadige medewerking van - de verdien stelijke hoeren J. II. Ochtman, Jonz., en P. La- buijn, Dz., is, met toestemming en goedkeuring mijner mede-geïnteresseerden, in de meestoof hel Hart, nabij de stad Zierikzeede proef ge nomen en geheel tot stand gebragtom op dien toren en eest, in plaats van vuur en rook, verwarmde lucht toe te passen, waardoor men van zelf van den warmtegraad meester was en die verwstof aan de schadelijke rookdamp ont trokken werd. He toren voldeed van den beginne af volko men doch met den eest is niet gelukkig ge werkt; men moest dus onderzoeken eene zaak, welke van iedere nieuwe proef - iedere nieuwe daarstelling - onafscheidelijk is. Maar gelukkig heeft men die inrigting zoo danig gewijzigd, dat thans ons fabriekaat uit muntend, ja zelfs uitstekend is, ontdaan van alle wankleur, levendig bij den opleg, goed bij bet gewigt en rijker aan kleurstof dan elk arider meekrap-fabriekaatop den ouden voet gedroogdmen vergelijke slechts de monsters van deze dagen! In het belang van het artikel der meekrappen en van den vooruitgang in bet fabriekwezen ten dezen, verzoek ik u vriendelijk dit stuk te willen plaatsen. Zierikzeeden 14 November 1851. Uw bestendige lezer, W. D. de JONGE, Boekhouder van gezegde meestoof. INSPECTIE OP DE VLOEDPLANREN. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee ma ken bekend: dat op Woensdag den 19 dezer maand eene algemeene schouwing zal plaats hebben op de VloedjjiUmKeiizoo van de gemeente als van de ingezetenen. Wonlende een ieder bij deze aan zijne verpligting herinnerd, om de Vloedplanken alsdan gereed, schouw- baar in orde gesteld te bouden op straf van de be paalde boete door de nalaligen te verbeuren. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekondigd omgeroepen rn in de Courant geplaatst terwijl zulks aan den Architect en Commis saris van Policie lot handhaving zal worden medegedeeld. Gedaan len Kaadhuize te Zierikzeeden 14 Novem ber 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, vl. Ter ordonnantie W. J. I». KROEF. BEKENDMAKING. Achlervolgens art. 3 van Zijner Majesleits besluit van den 6 Januarij 1831n." C8 Staatsblad n.° 2 verschijnt: heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij resolutie van den 13 dezer maand bepaald de Prij zen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurssplitters en debitanten der Staals-Lolerij de loten en gedeelten van dien voor do derde week der trekkifig van de laatste klasse der 215d0 Loterij zullen mogen uitgeven te weten B ij verkoop loten Geheele Halve Vijfde Tiende Twintigste f 84,00 - 42,00 - 10,80 - 8,40 - 4,20 Bij verhuring Geheele loten f 47,00 Halve Vijfde Tiende Twintigste 23,50 - 9,40 - 4,70 - 2,35 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteils besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dal de collecteurs split ters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en deze! ve gedurig ter inzage voor hel publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee den 14 November 1851. Voor den lieer Staatsraad Commissaris des Konings in Zeeland De Burgemeester van Zierikzee DE CRANE. BUITENLAND. duitschdanii. Frankfort 10 November. Inde herlogdommen Anhall-Dessau en Anhalt-Cölhen zijn de verantwoor delijkheid der ministers de kieswet en in het laatstge noemde mede de constitutie opgeheven geworden. Men wil als zeker welen dat het Pruissische ministerie onverwijld na do bijeenkomst der kamers voorstellen zal doen tot eene herziening der grondwet in behoudenden zin. Men laat het te Berlijn niet onopgemerktdat de president-minister rara Jtanleuffcl geene gepaste gele genheid voorbij laat gaan om zich onbewimpeld voor de voortduring des gezags van den legenwoordigen pre sident der Fransche Republiek te verklaren, zooals men er dan ook niet aan twijfelt of de laatste artikelen van bet ministerieel Prnissisch dagblad waarin die zaak uit dat oogpunt beschouwd wordt zijn door dien mi nister in de pen gegeven.1 Men verzekert zelfs, dat tus- schen Bodewijk Napoleon en de kabinetten der drie groote noordelijke mogendheden uitvoerige schikkingen wegens den in de naaste toekomst te volgen gedragslijn zijn ge troffen, en eerstgenoemde zoodanige verzekeringen beeft gedaan als geschikt zijn voldoende waarborgen voor bet behoud der rust in Frankrijk te geven. De ten opzigte van Frankrijk te volgen politiek der genoemde mogendheden zou dus meer de strekking bebben de plan nen des presidents door gepaste militaire schikkingen te ondersteunen dan zich vooreerst ten gunste der her stelling van hel legitiem koningschap in de zaken van dat land te mengen. De Beijersche regering gaat voort uiterst strenge maatregelen tegen de Duitsch-Ivalholijken te nemen. Vrouwen en minderjarigen mogen de godsdienstoefe ningen niet meer bijwonen die overigens als politieke bijeenkomsten beschouwd en door de policie in bet oog gehouden worden. Men verzekert te Weenen dat de Ooslenrijksche gezant te Washington instructie ontvangen beeft om dadelijk te vertrekken wonneer Kossuth's aankomst in Amerika aanleiding gaf tot eene deelneming van den president of de regering aan de demonstration welke daarbij zouden plaats hebben. Men wil ook dat de passen voor den Amerikaanschen gezant te Weenen ge reed liggen. De Ooslenrijksche dagbladen zijn opgevuld met berigten over de overstroomingen der rivieren van de oostelijke Alpen. Naar men uit Konstantinopei verneemtheeft de sultan bovolen dat de zaak der gewelddadige ontvoe- prijs der vsrtbkttsebj Gewope 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en. Doodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt ring van den Nederlandscben vice-consul te Smirna die niet dan na betaling van 50,000 piasters losgeld weder werd vrijgelaten ten strengste worde onder zocht en tevens als bewijs van leedgevoel eeno met diamanten en het naamcijfer des sultans prijkende snuif doos aan den heer van Lennep doen ter hand stellen. De Deensche consul te Smirna wiens landelijke woning voor weinige maanden door roovers werd uitgeplun derd beeft andermaal een bezoek van die lastige gasten, ontvangen. gboot-brittankien, Londen 10 November. De nasporingen ter ont dekking van sir John Franklin zullen eene nieuwe rig— ting volgen. Volgens de meening van kapitein Kei- lelt zoude bet mogelijk zijn dat de Erebus bet Kanaal van Wellington was ingevaren om door do IJszee do Behringstraal te bereiken. Men is dus voornemens den 18 November van Londen naar Petersburg te stevenen vervolgens langs de rivier Kolyma naar Siberie te rei zen en bij de Samojeden raadgevingen in te winnen nopens de te ondernemen nasporingen die tweoofdrio jaren zouden duren. Bij Comanche in New-Orleans is eene aan zienlijke boeveelheid goud gevonden en zou men na- sporiugen doen om meer te ontdekken. Parijs 9 November. De minister van oorlog beeft gelast eene opgave op te maken van den staat van tie proviant en de krijgsamunitie die zich in de verschil lende magazijnen en depóts van bet leger te Parijs be vinden. Het belangrijkst dat heden voorviel en zich ter stond in deze stad verspreide is eene aanspraak door den president gehouden lot de officieren der dezer da gen aangekomene regementen die hem door den ge neraal Mag nan waren voorgesteld. In deze aanspraak verklaart hij aan de officieren dat zij zijn regt zullen hebben Ie ondersteunen dal hij aan het hoofd van het leger officieren heeft geplaatst die zijn volstrekt ver trouwen genieten en dal hij zich buitendien hel eerst van allen zal vooruitzetten enz. Deze aanspraak kan mede aanleiding geven tol nieuwe mneijelijklieden. Men zeide dat zij reeds inlerpella- liën in do wetgevende vergaderig iiad ten gevolge ge had. Zij is voorzeker eene der onhandigste en te ge lijk een der stoutste en inconstitutionnèelste welke Lodewijk Napoleon ooit heeft uitgesproken. Aan de wotgevende magt zal een krediet worden aangevraagd om eene maritieme expeditie tegen Ma rokko te ondernemen. Een hooggeplaatst ambtenaar die vier departe menten doorkruisd heeft verzekert dat de nieuwo houding des prosidenls der Republiek zoo ongunstig go- werkt heeft dat de ontvangers der registratie bunno ontvangsten met drie-vierden hebben zien verminderen. Parijsche bladen berigten datvolgens de bij het gouvernement ontvangen opgaven hel aantal so cialistische almanakken die voor 1852 uitgegeven zijn reeds meer dan 300 bedraagt. Het supplement op den Index der verbodene hoeken hetwelk onlangs door de apostolische kamer te Rome is verschenen loopt over het tijdvak van 30 Maart 184) tot 22 Augustus 1851. Onder de verbo dene werken telt men 62 Itaiiaansche 62 Fransche, 22 Duilsche, 8 Spaansche, 6 Lalijnscbeeu SEngelsche, dus iu het geheel 163. Parijs 10 November. Heden heeft de president der Republiek in bet veld van Mars eene wapen schouwing gehouden. Hij werd zeer koel door da menigte ontvangen. Een der Parijsche republikeinschc bladen da Républiquebad bcrigt dat ergens aan een democra tisch gastmaal liederen gezongen waren die aau de? policie oproerig voorkwamen en dat daarop tien de:r gasten waren in hechtenis genomen. Later berigttm hel blad dat hel misleid geworden en het verhaal vajn het gastmaal onwaar was. Desniettemin werd hel bla.d

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1