I ZIERIEZEESCHE GODRAHT. lï.° 91. Woensdag 12 November. 1851 i. Woensdag en Zaturdag. BUITENLAND. pc< Iluddei 0.00 6.50 0,00 0.00 13,75 0,00 Ser vat. 11143 2841 jr 400. 400; no. 18088 200 12878 Ende. re. Graaf. ïfheid BIN A landen. AN. AN, ?ENIS- TOT N. ge- ng ne- rin ge en de 13 Junij 10 No- «Illï- ingheb- egïa» iten op- ,ot deel- abonbtemfilbts-pbljs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren? snamidd. vóór 4 tire. d, verschijnt: pbus deb ddbbbibhtibii Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve het ZegelregJ In de jongste zomer-vergadering van de Pro vinciale Staten van Zeeland werd door den heer J. vit» der Have en andere landbouwers ert grondeigenaars in Schouwen en Duiveland een adres ingediend, strekkende, dat van de Pro vinciale Staten een adres aan den Koning, en, zoonoodig, aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, inógte uitgaanten einde den land bouwer van den hem thans drukkenden tien- denlast worde ontheven. In de thans gehouden wordende najaars-vergadering, en wel op den 7 dezer, is het verslag van Gedeputeerde Staten omtrent dit adres voorgelezen waarin werd voor gesteld een adres aan den Koning en de beide Kamers op te maken. De heer Krop f was van oordeeldat het hier niet geldt een provinciaalmaar een algemeen belang, en de Provinciale Staten derhalve niet eigenlijk tot ondersteuning van het verzoekschrift bij den Koning bevoegd zijn. Ten tweede be weerde hij, dat reeds, krachtens Keizerlijk de creet van 22 Jan. 1813, de. tienden afkoopbaar zijn, en bij aanvraag tot afkoop, die afkoop verpligtend is, en dat decreet nooit wettig is ingetrokken. Ten derde merkte hij opdat adres santen gebeele opheffing, geen afkoop vragen, en zij zeiven toch de landen gekocht hebben als met tienden bezwaard. Eindelijk meende hij dal men zeer spaarzaam jnoet zijn, met zich, namens de prov. ondersteuning van verzoek schriften, tot den Koning en de beide Kamers te wenden. De Voorzitter merkte op dat bij Kon. besluit van Oct. 1814 dat decreet van 22 Jan. 1S13 is afgeschaft. De heer Kroef repliceerde, dat het decreet kracht van wet heeften dus bij Kon. besluit niet kon worden herroepen. De heer van der Have,ondersteunde breedvoe rig het verlangen der adressanten; hij deed dit vooral door onderzoek naar het feitelijke der zaak en de nadeclige gevolgen der tiendheffing. De lieer van der Stolpe voerde daarop het ■woord en hecht vooral daaropdat bij de eerste beffingen de nieuw ingedijkte landen overvloe dige vruchten gavendat ze naderhand minder gingen opleveren, en dus de tienden eene druk kende last zijn. De afhankelijkheid van den tiendpligtige, waardoor hij, tot het den tiend- heffer gelegen komtmet velerlei werkzaam heden moet wachten maakt dien last nog zwaar der. Hij wenschte dus verzoekschrift. De heer van df,n Bosch verklaarde, hoeveel genoegen het hem deeddat hij niet meer de eenige was, die de tienden als hinderlijk be schouwt. Het is de vraag: zullen de tienden niet zoowel in Nederland, als in bijna geheel Europa worden afgeschaft? Hoe meer stem men daartoe opgaan, hoe meer ondersteuning zij vinden, hoe nader men ook aan dat heil rijke doel korpt. Hij toonde verder aan hoe verderfelijk de tienden zijn, daar zij geheven worden van de vruchten der nijverheidterwijl daardoor kapitalen aan de ontwikkeling van den landbouw worden onttrokken. Ondersteuning van 't rekwest ligt binnen den werkkring der Statendaar Zeeland vooral van den landbouw ondersteuning van het bestaat en dus bij de opheffing der tienden be lang heeft. De heer van de Putte hoewel voorstander van den afkoop der tienden was echter tegen on dersteuning van 't verzoekschriftdaar hem de middelen tot afschaffing der tienden tegen grond renten of dergelijk, of ook tegen afkoop, hem ontoereikend schenen; kunnende alleen ge goede landlieden de tienden afkoopen. Hij wilde óf eene wettot regeling van den afkoop, bij wege van uitkeering, door den staat; óf ves tiging eener maatschappij, die, tegen te verkrij gen zekerheidde gelden schieten zou. De heer Hammaciier bestreed den heer Kroef op het punt der door hem beweerde onbevoegdheid van de Staten. De Voorzitter bragt nu in omvraagof het adres tot ondersteuning van 't verzoekschrift ter afkoop- baarstelling van de tienden, aan den Koning en de beide Kamers der Staten-Generaal zal wor den ingediend. Werd daartoe besloten met 24 tegen 15 stem men tegen waren de heeren van der Mandere Biaaubeen, Uïttenhooven, van de Putte, Boeije, CaTSHOEK, MaZDRE de SjIlDT, MoOLBNCURGH, Wag- TIIO, St'renger, de CRANE KrOEF, van der BlLT cri Bfcius. Werd benoemd eene commissie van drie le den tot het stellen van een ontwerp-adres bestaande uit de heeren van den Bosch, van der Have en Vis. i>uit3chx.abii>. Frankfort 7 November. Het bevestigt zich dat de Fransche gezant alhier namens zijne regering van den Bondsdag eene bepaalde verldaring heeft gevraagd nopens de eigenlijke beslemming der Bondstroepen die thans in het westelijke Duitschland geconcentreerd worden. De gezant heeft daarbij le kennen gegeven dat ofschoon zijne regering van de vredelievende be doelingen des Duitschen Bonds overtuigd was zij ech ter verlangt in staat gesteld te worden, om op eene vol doende wijze op de interpellation te kunnen aniwoor- den die desaangaande in de nationale vergadering aan de ministers zullen gerist worden. De Dnitsch-Katbolijke gemeenten in Pruissen zul len voortaan geenerlei onderstand van wege de gemeen ten meer bekomen op grond dat zij niet als godsdien- slig-kerkelijke maar veel meer als staatkundige ver- cenigingen moeten beschouwd worden wier streven is omverwerping der maatschappelijke orde. Te Tweebruggeu is andermaal een vonnis bij ver stek geveld tegen een aantal personen beschuldigd van deelneming aan den opstand in 1849; meer dan 100 personen zijn ter dood veroordeeld. Uit Slokholm meldt men van den 31 October dat men daar in do laatste drie dagen bij een noor delijken wind eenige vorst had zoodat het te vreezen was dat do binnenvaart spoedig gestremd zou zijn. Uit Athene meldt men dat de regering op de nota van lord Palmerston waarin over hel niet beteu gelen der zeeroovers geklaagd werd op eene beschei- dene maar waardige wijs geantwoord heeft. Onder anderen wordt daarin gezegd dat niet minder dan 80 zeeroovers gevangen genomen zijn en dat in de volgende maand 29 hoofden der meest misdadigen on der de guillotine zullen vallen. De troepen van den schach van Pèrzie hebben Herat bezet. Engeland had, bij het overlijden van den gouverneur van Herat, tegen eene bezetting van Perzie geprotesteerd de schach heeft op dit protest met eena bezetting geantwoord. GBODr-BBIlIlltllIII, Londf-N 5 November. Maandag bielden hier onge veer 800 Democraten of Chartislen een banket ter eero van Kossulhwaarbij echter noch hij zolf noch eenig ander voornaam Hongaar tegenwoordig was. Do heer Thornton Hunt was voorzitter en roemde sterk do geest drift der volksmenigte die deel aan de demonstralie in Copenhagenfields genomen cn zeker wel 75,000 men schel) bedragen had. Toen iemand der aanwezigen riep dat hij een te klein getal noemde gaf hij dit too cn beweerde nu dat het zonder overdrijving weL 100,000 geweest was. Verscheiden toasten in den overdreven geest der vergadering werdon ingesteld onder anderen een op Joseph Mazzini. Ook Louis Hlanc voerde het woord om over den bijval te spre ken dien de strijd zijnor natie tegen hare overweldi gers gewis vinden zou waarna de hoer Bronlerre O'Brien nog een dronk op Duitschland instelde bij die gelegenheid ook over Italië sprak en mededeelde hoe in eerstgenoemd land het plan bestond de 37 kleine vorstendommen door eene groote confederatie van democratische Republieken le vervangen, terwijl in Italië de 13 staten insgelijks in 13 onafhan kelijke Republieken, met Kome als middelpunther vormd zullen worden. ln het volgend jaar," zeide hij ten slotte ik weet zulks door agenten in alla oorden der wereld zal de groote strijd voor de vrij heid gestreden worden welke die ellendige drommels van souvereinen van hunne troonen werpen en do natie in één geconfedereerd gemecnebest zaam verhin den zal." Md het stoomschip Bosphorus zijn tijdingen van de Kaap-de-Goede-Hoop tot 1 October ontvangen die ten aanzien der gebeurtenissen aan de grenzen van Kafferlancl nog even ongunstig luiden. De En- gclsche en hulptroepen hadden verscheiden kleine ont moetingen met den vijand gehad waarin van weers zijden eenig volk gesneuveld en gekwetst was zon der dat eenige beslissende uitslag werd verkregen. De Hottentotten en Kaffers beginnen in hunne aan vallen tegen de Engelschen groote honden te gebrui ken die de soldaten onverhoeds aanvallen eu hun geduchte wonden toebrengen. Up den 9 Sept. heeft lusschen de Britscbe troepen en de Hottentotten een gevecht plaats gehad waarin deze iaatsten een stel lig voordeel hebben behaald. De toestand der kolo nisten nabij de grenzen is hoogst beklagenswaardig doordien er geene troepen genoeg zijn om bon te be schermen en den vijand beslissende nederlagen toe lo brengen. Men ziet dan ook reikhalzend uit naar ver sterking. ln de Kaapstad was ten gevolge van den oorlog de prijs van het brood 50 pet. gestegen en men verwachtte nog meerdere duurte. Londen 7 November. Hot overschot van de ont vangsten der tentoonstelling zal na aftrek van allo uitgaven beloopen 150,000 p. st. (f 1,800,000). De beschikking over die som en de verdere maatregelen ten aanzien van het gebouw enz. zullen afhangen van de magtdoor H. M. verder aan de koninklijke commissie le verstrekken. Het gebouw der tentoonstelling is thans nagenoeg ontruimd binnen weinige dagen zal het niets dan eene onafzienbare ledige ruimte vertoonen. Nog dagelijks komen er vreemdelingen om het glazen palcis te bezig— ligen een derzelve voerde als drangreden lot die be- zigtiging aan dat hij 15,000 mijlen had afgelegd om de tentoonstelling te zien doch dat tegenwinden zijne aankomst hadden vertraagd. Uit Gibraltar wordt van den 31 October gemeld, dal aldaar drie Engelsche oorlogschepen voor anker la gen bestemd voor de Afrikaansche kust, ten einde eene geduchte les te geven aan den Arahischen volksstam van Kaap Tres Forcas die schepen van allo natiën betnag- tigl en uitplunderten zelfs eenige Britscbe matrozen gevangen houdt. De president der Ycreenigde-SUten van Noord-

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1