I Woensdag 29 October; Woensdag en Zaturdag. I1ESTIM ADMINISTRATIES. KENNISGEVING. BUITENLAND. BINNENLAND. Iw.° 81. evoor 1831. ZDSRIKZEESCHE COUM abonicedïekts-pbijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzending der Advert, daags te voren.'snamidd. vódr 4 ure. vebscbijnt: prijs der ajïverxbntksw s Gewone 15 cents de regelGeboorte—Huwelijks— en Doodberiglen van 1-6 regels h f 1 behalve hel legelregt* IARIE THERESE CHARLOTTE. De Hertogin van Angoulème is den 20 dezer maandna eene korte ongesteldheidte Frosch- dorf overleden. Het Handelsblad van den 25 dezer maand deelt eenige levensbijzonderheden dier doorluchtige persoon mede, welke wij hier overnemen Marie Tiiérèse Charlotte, die reeds bij de geboorte den titel van madame Royale ontving, werd den 19 December 1778 te Versailles ge boren uit het huwelijk van Loiw.wuk. XVI met Maria Antoinetta van Oostenrijk, dochter van de groote Maria Theresia. De strenge en gods dienstige opvoeding, welke zij ontving, deed in haar die strenge beginselen ontkiemen, waar aan zij steeds getrouw bleef, en die baar sche nen te moeten voorbereiden voor de vreesselijke slagen, welke het lot vóórhaar bestemde. Zij had nog geenc 13 jaren bereikttoen de nood lottige 10 Augustus 1792 aanbrakwaarop de troon haars vaders verbrijzeld werd en hare geheele familie de praal van Versailles tegen de treurige gevangenis van den Tempel ver wisselde. Hare ouders verlieten dit akelig ver blijf slechts om het schavot te beklimmenen de ongelukkige Prinses had achtervolgens haar vader hare moeder, hare tante Elisabeth te be treurendie men ellendig deed omkomen. «Eindelijk dacht Oostenrijk aan de klein dochter van Maria Theresia er werd ter harer gunste onderhandeld en den 26 December 1795 had te' Richen hij Bazel, de uitwisseling plaats van de dochter van Lodewijk XVI tegen de con- ventionelen Camus Lamarque Quinette Bancal en den oud-minister van oorlog Beürnonville die Dumouriez vroeger aan Claireatt had uitge leverd. Op de muren der gevangenis van de Prinses vond men de woorden geschreven: «O God, vergeef hun, die mijne ouders deden sterven P »Te Weenen aangekomen, bleef zij er drie jaren en leefde van de revenuen van een le gaat, nagelaten door hare tante, de Hertogin van Saksen-Teschen. De Keizer bestemde haar tot gemalin van een der Aartshertogen van Oostenrijk, op voorwaarde echter, dat zij als huwelijksgoed regten zou aanbrengen op den Elzas en Lotharingenwelke men van Frank rijk wilde afscheiden. Dit huwelijk had geen voortgang; Lodewijk XVIII gevoelde, dat het beneden zijne waardigheid was voor eene doch ter van Koningen een koninklijk huwelijk af te bedelen; hij stelde aan Madame voor, om haar neef, den Hertog van Akgoclêmete hu wen, en deze vereeniging, welke zij zonder liefde, maar ook zonder tegenzin aanging, werd den 10 Junij 1799 te Milaan voltrokken. »Zij volgde Lodewijk XV1I1 in 1801 naar War schau en in 1806 naar Engeland. Bij de eerste restauratie (1814;, in Frankrijk terug gekeerd verliet zij het weder gedurende de 100 dagen en voor eene derde en laatste maal na de om wenteling in Julij 1830. Zij begaf zich toen met de leden van den ouderen tak der Bour bons naar Engeland. Doch vertrok nog in het zelfde jaar naar Praag en verliet Oostenrijk niet weder. In deze laatste ballingschap gedurende welke zij in 1844 weduwe werdwijdde zij zich aan de opvoeding van den Graaf van Chaji- rord en zijne zuster, Mademoiselle de Rosny, thans Hertogin van Parsia." De Burgejieester der Stad Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op zaturdag den 1 November 1851, des middags ten één ure, op het Stadhuis alhier, eene openbare vergadering' van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 28 October 1851. De Burgemeester voornoemd DE CRANE. dcixschhand. Frankfort 24 October. Op last der Pruissiscbe regering worden thans groote hoeveelheden graan in het zuidelijke Rusland opgekochtten helioeve van de ma gazijnen des staats. Ten gevolge van den ernstigen keer, welken de staat van zaken in Frankrijk dreigen te nemen zijn door den Bondsdag reeds de noodigo maatregelen genomen om tegen alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Tot dal einde zullen de onder scheidene Duilsche staten uitgenoodigd worden hunne contingenten voltallig en in gereedheid te houden om zonder tijdverlies te volde to kunnen trekken. Onmiddelijk na een hevel des bondsdags zullen deze troepen zich in beweging moeten stellen. Van de Poolsche grenzen wordt levens medegedeeld, dat in de vestingen langs de W'eichsel een verba zende voorraad van oorlogsbehoeften opgehoopt wordt: in Modlin liggen wapens en klecdingstukken in ge reedheid voor ten minste 100,000 man. Van de Pruissiscbe zijde is dit mede in de vesting Colberg het geval. De Avgsb. lig. meldtdat hei ongeluk in het kruidhuis te Krems aan misdaad moet worden toe geschreven. De inspecteur was van slecht bestuur be schuldigd en de commissie belast met het onderzoek was op weg toen het ongeluk plaats vond. Het gerucht zegt dat te S.'-Petersburg eene nieuwe zaïnenzwering onder den adel ontdekt is hetwelk de in hechtenisneming van verscheiden zeer aanzienlijke personen ten gevolge heeft gehad. De ontdekking zou door Tscherkessen-oflicieren bij de lijfwacht geschied zijn die nadat te vergeefs gepoogd was hen voor het complot te winnen den keizer van het bestaan daarvan verwittigd hebben. Keulen 23 October. De beroemde tenorzanger Fraschini is den 10 dezer to Bologna vermoord, ter wijl hij aan zijn ontbijt zat. Als zijn moordenaar wordt de baritonzanger Collini en als drijfveer der misdaad ijverzucht genoemd. Collini is ontvlugt. De vermoorde laat eene weduwe en vier kinderen achter. r a a n r a ij k. Parijs. 23 October. De ministeriële crisis duurt voort. Alle pogingen van den president der Republiek om een nieuw ministerie zamen te stellen lijden schip breuk welligt zal hij de toevlugt wederom moeten hemen tot de aftredende ministers. De prins van Joinville heeft aan zijne vrienden in Frankrijk geschreven om ben te verzoeken zich in de tegenwoordige omstandigheden niet meer met hein bezig te houden daar hij niet wil dat zijn naam de bestaande verwarring nog vergroole. Twee departementen, die der Cher on der Nièvre zijn in staat van beleg gesteld uit hoofde V3n de handelingen der geheime genootschappen welke aldaar de grootste onrust verwekken, geheel op militaire wijze georganiseerd zijn buskruid maken zich wa penen aanschaffen en nu door demonstration dan we der door schermutselingen da gemoederen gaande houden in afwachting van den dag des strijds. Eene vrouw uit de geringe volksklasse te Parijs is van haar 31"" kind bevallen 17 zijn er nog ia leven. qboot-brittaksie n» Londen, 93 October. Heden ochtend is het stoom schip Madrid met Kossuthechtgenoot en kinderen henevens verscheidene tot zijn gevolg hehoorende per sonen te Southampton aangekomen. Zij hadden op 15 October Gibraltar verlaten op weikon dag ook de Mississippi met do overige Hongaren naar New- York vertrokken was. Kossuth had iederon dag bij de voornaamste ingezetenen van Gibralter het middag maal gebruikt. Terstond na de ontvangst van het telegrafische be- rigt dat de Madrid in het gezigt was, spoedde lord Dudley Stuart zich naar Southampton om den oï- gouverneur van Hongarije te verwelkomen. Ook da mayor en het geheele gemeentebestuur van Southamp ton en vele anderen kwamen oogenblikkelijk bijeen om Kossuth die verwacht werd ton 2 ure te zullen ont schepen hartelijk te ontvangen. Do gezagvoerder van het Amerikaansch stoomfregat had geweigerd Engeland aan te doen. Een Amerikaan heeft 8000 dollars geboden voor de huur van het gebouw der tentoonstelling gedu rende cenen avond ten einde daar een concert to geven. Men weet nog niet welk antwoord op zijn aanzoek is gegeven. To Cincinnatio in Noord-Amerika wordt een schip gebouwd dat 400 Engelscho voelen lang en 60 breed is 4000 merischen bovatten kan van ceno tooneolzaaleen circus en eene menagerio voorzien zal zijn en bestemd is om gedurende don zomer tooneeivoorstellingen en andere vermakelijkheden aan de bewoners der verschillende steden op do Mississippi to gaan verschaffen. Londen 24 October. Gisteren achtermiddag is Kossuth ie Southampton aan wal gekomen en met cena onbeschrijfelijke geestdrift ontvangen. Hij was verge zeld door zijne echtgenoot drie kinderen eu verschei den personen tot zijn gevolg hehoorende. De mayor der stad in groot costuum en de Amorikaansche con sul hadden hem van hel stoomschip afgehaald. Zijne eerste woorden bij het aan land komen waren Thans gevoel ik, dat ik vrij hen ik ben vrij door het zetten van den voet op uwen grond." De mayor geleide hem te midden dor jubelende menigte naar zijn bótel waar hij zich op het balkon vertoonde cn voor de hartelijke ontvangst dankteterwijl de militaire muzïjk de volksliederen aanhief. Het volk liet driewerf herhaalde verwenscbingen hooren voor Oostenrijk en den Times welk blad in de laatste lijden zich sterk tegen Kossuth heeft uitgelaten. PS. De electrische telegraaf meldt heden middag dat Kossuth zich per spoortrein van Southampton naar Londen heeft op weg hegeven. Middelburg 24 October. Wij vernemen dat bij do vereeniging van genees- en heelkundigen ter sprake gebragt ishet wenschelijke eener belasting op do honden met hot oog op het mogelijk uitbreken der honds-dolheid waarvan elders weder gevallen zijn voorgekomen en op do daadzaak dat hot steeds toenemend aantal losloopendo honden de wegen on veilig maakt en dikwijls bij kinderen cn vreesach tige menschen de oorzaak is van het uitbreken van

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1