83 Woensdag 15 October. verschijnt: Woensdag en Zaturdag. Het Gesticht te Montfoort. NIEÜWSTIJDIM. BUITENLAND. doitsohtanb. Parijs 10 October. Het dagblad National heeft eene inschrijving geopend om eene medaille te doen slaan tot herinnering aan de gewelddadige handelwijze ZMIEZEESGHE COURANT. ABOMNEMEKTS-PRIJ8 Ver drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren' snamidd. vóór 41 ure. PRIJS DER ADVEETSSTTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- eft. Doodberiglen van 1-6 regels af 1, behalve hel legelregt. Wij vinden in het Handelsllad van dén 8 de zer maand een ingezonden stuk, handelende over een bezoek in het Landbouwkundig Gesticht voor verwaarloosde knapen en meisjes te Montfoort. J)it kwam ons zoo belangrijk voor, dat wij niet geaarzeld hebben, daarvan iets over !e nemen, en wel de bijzonderheden, die het nopens dit ge sticht mededeelt. Moge het iets bijdragen om veler belangstelling te wekken in dezezoO hoogst nuttige inrigting, wij hadden dan ons doel bereikt. Deze bijzonderheden zijn: 1.° De Slaapvertrekken. Deze zijn doelmatig inge rigt. Het spreekt van zelf, dat die der meisjes verwij derd zijn van die der jongens en dat zich des nachts altijd op dat der meisjes eene mede-bestuurster en op dal der jongens een of meerdere beambten bevinden. De kribben zijn meestal voor niet meer dan één persoon bestemd en voorzien van de namen der onderscheiden gebruikers. Alles is er zindelijk en luchtig. De ver trekken zijn allen voorzien van het noodzakelijkste als ook van eenen inventaris van alle aanwezige voorwerpen. 2.° Het vertrek voor de Zondagsche kleederen. Hier zegen wij eenigo meisjes onledig met het in orde bren gen naaijen en vouwen van kleedingstukken. Voor ieder kind of persoon was hier eene afzonderlijke afdee- ling in welke iéders kleeding ordelijk lag geborgen. 3." De Naaischool. De naaimoeder onder de jonge meisjes. Dat was hier een aangenaam gezigt Hen twintigtal jonge meisjes zat in een doelmatig vertrek rondom tafeltjes kousen te stoppen. Deze bezigheid had niet plaats otuler een zouteloos en kinderachtig ge snap of gebabbel irlaar onder nuttige toespraak der moeder en meestal onder bet gezamentlijk zingen van een of ander liedje. 4." De \Vnsch- of Rcinigihgskamer. Hier zagen wij een paar kleinen die door de oudste meisjes van het gesticht Werden gewasschen en gereinigd. Wij zagen die kinderen toen van het hoofd tot de voeten en móe ten verklaren dat zij er frisch en gezond uitzagen en dat hel hier zeer goed toeging. 5." De Boerderij. Deze is op gecne kleine schaal ingerigt. Wij hragten in destallen en verdere vertrek ken eenige aangename oogénblikken door. Het zag et hier uiterst zindelijk uit. In de zoogenaamde melkka- mer zagen wij verscheidene tonnen of kuipen mét melk, die slechts wachtten op de bereiding tot kaas of boter. In den kelder zagen wij verscheiden konderde ponden kaas behoorlijk op planken liggen. Op het erf vestigde Zich ons oog op de goed voorziene hooibergen op de noodige bouwmaterialen alswagens karren ploe gen enz. In de stallen is het uiterst keurig ingerigt en alles is daar van namen voorzien, die aanduiden, welke knaap voor iedere soort van gereedschap óf welk ge tal veedaartoe afgedeeld bij heeft te verzorgen en bewaken enz. Het personeel dier knapen bevond zich bij ons bezoek meestal op het veld bij den hooioogst of bij bet aardappelen delven. 6." De Boek- en Steendrukkerij en Binderij. Deze is van veel meer belang dan men oppervlakkig zou den ken. Allerlei drukwerken worden bier vervaardigd en kunnen met andere voortbrengselen van dien aard wed ijveren. Een der verpleegde knapen voorziet in de slcengravuren. Verscheidene uitgegeven en bekende werkjes zijn hier in hel licht verschenen. Het is een vrij doelmatig lokaal. Het geheel staat onder liet be heer van een achtenswaardig letterkundige van een verdienstelijk en bekend vaderlandscli schrijver. 7." De Weverij. Zij is mede van belang. Het per- sonoel, hier werkzaam, was evenwel niet gröot. Eenige waren afwezig om de afgemaakte voortbrengselen elders af te leveren. 8." De Timmermanswinkel. Deze staat onder het bestuur van een zeer getrouw en braaf timmermansbaas. Verscheidene jongelingen waren hier werkzaam. Een derzelve trof bijzonder onze aandachten uit allen maken wij van hem opzettelijk melding. Toen wij de slaap vertrekken dor jongelingen bezochten zag een onzer broederen geboortig uit Monnickendam den naam van B op een der kribben. Dat is een knaap dien ik ken zeide onze broeder en het bleek een jongeling te zijn aldaar in bet weeshuis opgevoed die daar niet bad willen oppassen en Zelfs om diefstal was gestraft geworden. Men bad daar geen raad met hem geweten en hem eindelijk in dit gesticht bezorgd. Wij troffen hem nu aan in den timmermanswinkel. Hij was ijverig bezig zijn gelaat droeg gunstige sporen hij zag er waarlijk goed uit. Zoowel do timmermans baas als do directeur zeiden ons dat hij tegenwoordig een der braafste jongelingen is en dikwijls als zoodanig is beproefd geworden en dat mer. hem gerustelijk kan beschouwen als wedergegeven aan de maatschappij 9." De School met baren Onderwijzer. Het schoon ste was ons voor het laatste bewaard. Alles overtrof hier onze verwachting. Zeer vele scholen in ons va derland hebben wij bezocht waar het niet doelmatiger toeging. Het was er stil en ordelijk. De kindoren zaten in eene goede houding en zagen er zeer zindelijk uit. Omtrent een zeventigtal zal er tegenwoordig zijn geweest. Als een bewijs van onpartijdigheid droeg de directeur het 'onderwijs aan een onzer op. Het liep over spraakkunst aardrijkskunde geschiedenis en zedeleer. Alles was waarlijk vormend en oordeelkun dig. Wij hoorden bepalingen geven van spaarzaamheid, zuinigheid en gierigheid van eerlijkheid en trouw enz. die onze verbazing opwekten. Op ieder dier deugden hoorden wij door de kinderen toepasselijke spreuken opnoemen over Gods eigenschappen gaven zij zeer ont wikkelde bepalingen. Het zingen was uitmuntend en geschiedde driestemmig zacht en met eenheid. fOp het onlangs gehouden examen werd hij tot oudsten broeder benoemdwaardoor hij deel neemt aan de zedelijke leiding der kinderen. Frankfort 10 October. De Badenscbe regering tracht bij voortduring de landverhuizing op groole schaal te bevorderen. Zij heeft op nieuw eéne zeer aanzien lijke som toegestaan tol bestrijding der transportkosten van een aantal verarmde huisgezinnen die zich naar Nnofd-Amerika willen begeven. Men meldt uit Hamburg dat daar weder arres- tatiën gedaan zijn en wel van personen Welke zich lot hiertoe door geene bemoeijing met politieke aangelegen heden hadden doen kennen. Ook is de machinist der uit Engeland komende stoomboot Elbe dadelijk na zijne landing in hechtenis gesteld terwijl de bij hem gevon den papieren aanleiding tot meerdere arrestatiën gege ven hebben. De eenige dagen geleden te Berlijn gedane huiszoe kingen en de verboeren der gearresteerden hebben het bestaan eener verbindtenis tot hoog verraad buiten al len twijfel gesteld. In het volgend jaar zullen aan de officieren van het Russische leger geene reispassen naar het buiten land worden uitgereikt. Volgens een berigt uit Athene is de beruchte zeeroover Negrodie sedert eenigen tijd de Grieksche wateren zeer onveilig maakte den 25 September door een Fransch oorlogschip bij Samos achterhaald en met eenigen der zijnen in het gevecht omgekomen. F B A S H a II B, zoo drukt dal blad zich uitwaarvan Kossuth het slagt offer is geworden. Te Commenlray, in Allierhebben ongeregeld heden plaats gegrepen die van meer gewigt schijnen te zijn dan men aanvankelijk meende. De gevangenen door de overheid gemaakt zijn door de bevolking we der bevrijd hervat en andermaal nan de gewapende magt ontrukt het bloed heeft gestroomd de rust was nog niet hersteld. De aanleiding tot deze ongeregeld heden was een staalkundig gastmaal hetwelk de over heid wilde verhinderen. Eenigen tijd geleden werd gewag gemaakt van het vervolgen door de gendarmerie van eene bende boos doeners op liet eiland Corsiko eindelijk is het mogen gelukken ook den tweeden aanvoerder dier bende Xavier Massoni, in eén gevecht het leven te doen ver liezen hij heeft zich tot het uiterste verdedigd maar heeft eindelijk voor de overmagt moeten bezwijken, OBOÖTC-BKXTTArJlHIEl». Lonïien 10 October. Er worden nog onderschei den toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van Kos suth die beden of morgen hier wordt verwacht van Southampton is een loodsvaartuig vertrokken om het stoomfregat Mississippi te gemoet te varen en seinen naar den wal te maken. Het adres door Kossuth te Marseille'aan de demo craten gerigtvindt hier zelfs hij zijne warmste verde digers afkeuring. Zoo men weet was onlangs voorgeschreven dal het brandmerken van gevatte deserteurs van ons le ger door de militaire geneeskundigen zeiven moest ver- rigt worden en wel met de noodige voorzorgen dat het merk onuilwischbaar zou blijven. Een aantal ge neeskundigen is hiertegen opgekomen met de verkla ring dat zoodanige verrigling niet tot hunne dienst behoorde en heneden hunne waardigheid was. Thans is de toepassing van dit voorschrift voorloopig geschorst, hetgeen naar men meent met eene intrekking gelijk staat. Het voornaamste Noord-Amerikaansch nieuws dat het stoomschip Pacific aanbrengt betreft een ver- schrikkelijken brand die den 26 September te Buffalo uitbarstte en ongeveer 500 huizen .grootendeels van hout gebouwd vernielde. Do schade wordt opeen half millioen dollars begroot. Ofschoon nog geene lij ken gevonden waren duchtte men toch dat eenige men- schen het leven hij deze ramp verloren hadden. Uit Cuba verneemt men dat nog 8 Noord-Ameri- kaausche vrijbuiters in het gebergte opgespoord en naar Havanna vervoerd zijn. Van de vroeger gevangen go- maakten hieven 25 in het militair hospitaal terwijl 138 met verschillende schepen naar Spanje opgezonden waren. Vóór hun vertrek hebben zij den Engelschcn consul te Havanna den heer Crawfort dank doen be tuigen voor de hun bewezene blijken van belangstelling in hun lot. Te New-York is men voornemens in het volgende jaar insgelijks een uit ijzer en glas zamen ta stellen ten toonstellingsgebouw op te riglen doch van minderen omvang dan dat in Hyde-Park. Oostenrijk Rome Spanje en eenige Duitsche staten hebben reeds het voor nemen te kennen gegeven om daaraan deel te nemen. Een zekere heer Reynoldste New-York heeft het plan geopperd om een electrischen telegraaf onder den Oceaan door te leggen. Hij berekent dat de af stand lusscheti Kaap Canso, boven Halifax, aan de kust van Noord-Amerika, en het naaste punt van Ierland, in de omstreken van Galway, niet meer dan 1600 mijlen bij eene gemiddelde diepte van 800 voet bedraagt dat eene lijn van die uitgestrektheid in gutta percha besloten honderde jaren zal duren en dat het gewigt geene 10,000 tonnen zoude te hoven gaan behalve 1500 tonnen voor de zwaarte der ankers; de kosten om dezen telegraaf, geheel tot gebruik gereed, te leveren zouden niet over de 3 millioen dollars heloopen. De uitvoer van goud uit Sati-Francisco sedert 1 Januari] lot en met den 14 Augustus dezes jaars heeft eene waarde van 11,300,000 p. st. bedragen. In

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1