ZMiKZEESCHE Zaturdag 11 October. W.° 82. 1851, Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. COURANT. }Tms abonnem£9)ts<.pbijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzendingder Advert, daags tevoren.'snamidd. vóór 4 tire. VEBS CHIANTI prijs deb adveetemtien i Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en lloodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve het Zcgelregl dditscblibd. Frankfort C October. Men leest in het Journal de Francfort een artikel dat een half' ofïïciëel karakter schijnt te bezitten en als zoodanig niet van belang ontbloot is. Daarin wordt namelijk uit naam der Noordsche mogendheden te velde gel rokken tegen de kandidatuur van den prins de Joinville in Frankrijk. Er wordt levens te kennen gegeven dat de Noordsche mogendheden geenszins voornemens zijn zich in de binnenlandsche zaken van Frankrijk te mengen maar dal zij krachtige maatregelen behoóren te nemen om to beletten dat de zaken vroeg of laat van Europeesch belang worden. Voorts wordt gezegd datindien de prins wordt verkozen dit eene verlaging der monarchy tot deze Republiek zou zijn en indien hij niet verko zen werd dat dit eene veinedermg te meer zou zijn voor de monarchy. Men zal de noodige maatregelen nemen zegt dit artikel om te verhoeden dat de monarchyen van Europa nadeel ondervinden ten gevolge der proefnemingen welke de jongere lak der bourbons in Frankrijk zou willen nemen. Te Tweebruggen heeft den 2S September het bof van assises hij verstek het doodvonnis uitgesproken tegen 76 beschuldigden Ier zake van den opstand in Bijn-Beqeren in 1849. t b a n h b ij k. Parijs 6 Oclober. De verschillende partijen in Frankrijk houden zich thans oogcnschijnlijk buitenge woon rustigzoodat men denkelijk zonder ernstige voorvallen het tijdstip zal naderen waarop do wetge vende vergadering bare werkzaamheden moet hervat ten. Wel is waar zijn de partijen in dien lusschentijd elkander wel geen stap nader gekomen maar het komt toch tot geene uitbarsting. De handelstoestand verergert gelukkig ook niet mogl zulks in den naderenden win ter het geval zijn en mogten vele arbeiders daardoor zonder werk worden dan zal daarin zoo goud moge lijk worden voorzien door het ondernemen van verschil lende werken van openhaar nutde minister van bin nenlandsche zaken heeft de gemeentebesturen reeds aan geschreven daartoe de noodige toebereidselen Ie maken. De gezanten der Noordsche hoven te Parijs zijn Verontrust over de proclamatie von Kossuth en het adres van het stedelijk bestuur van Londen. Zij hebben koe riers naar hunne regeringen gezonden. Kossuth heeft in den avond van den 2 dezer aan boord van hel Amerikaanse!) stoomfrcgalschip sissippivan Marseille de reis naar Londen voort- eene groote menigle was zamengevloeid om ge tuige van de afreis te zijn. Vóór zijn vertrek heeft Eossulh nog de volgende proclamatie uitgevaardigd Aan de democratie van Marseille «Burgers toen de regering der Fransche Republiek mij het verlof geweigerd had Frankrijk door te trekken beeft hel volk van Marseille gehoor gevende aan de ingeving van een dier edele drijfveren van het Fransche hartwelke eene onuitputtelijke bron zijn van de groot heid van uw volk mij wel willen vereeren met eene manifestatie zijner repuhlikeinsche gevoelens eene ma- nifestatio achtenswaardig in hare beweegredenen man nelijk in haar besluit vreedzaam in haren ijver en majestueus in hare kalmte gelijk de natuur dat groote beeld Gods vóór den storm. Ik heb mijnen naam hooren vermengen met het gezang van den Marseil- laanschen marsch cri met den kreet van leve ds Republiek den eenigen weitigen kreet in Frankrijk den eenigen Welks wettigheid herwonnen is door zooveel bloed van de martelaren der vrijheid. Het is zoo aangeboren de Vrijheid Ie beminnen het zegt zoo weinig voor haar te lijden Zulks is bijna minder dan eenvoudige pligt maar er is een hooger roem in de gedachte van vereen zelvigd te worden met het beginsel der vrijheid in do Bteening van het Fransche volk. Ik jaag niet naar roem maar dien roem neem ik aan om hem te ver werven. Ik neem dien aan als een waarborg van so lidariteit ik neem dien aan als eene betuiging van de broederschap der Fransche natie voor alle volken ik neem dien aan als de heilspreuk voor mijn zeer geliefd vaderland. U Fransclien Republikeinen, zij de eer van dal heil Het is de pligt van ons arme Honga ren dat te verwerven Wij zullen liet verwerven. Mijn volk zal de oproeping uwer broederschap begrij pen het zal fier daarop zijn en zulks wakker beant woorden zoo als het hem past die er eene eer in stelt broeder genaamd te worden door het Fransche volk. Ziedaar de eenige dank het volk van Marseille waardig die manifestatie waardig waarmede hel niet mij wel heeft willen vereeren maar mijn volk en in mijn volk minder het vcrledeno dan de toekomst Veroorlooft mij niet meer te spreken van de weigering der regering van de Fransche Republiek orn mij hel trekken over haar grondgebied toe te staan ik weet dat het Fransche volk niet aansprakelijk is voor hare handelingen Ik zal die weigering niet meer gedenken en wensch dat de rrienschheid zich die niet moer herinnere wanneer hij geval zij, die reeds gebannen zijn en die zulks verge ten zijn naar hel sehijnt het op nieuw wierden Gisteren avond is een uwer broeders (onzer broeders) een arbeider uit Marseille ja ik weet zijn naam en zal dien nooit vergeten in weerwil der koude naar boord van het Amerikaansch fregatschip komen zwemmen om mij do hand te drukken. Ik hel» de zijne met liefde met ontroering gedrukt terwijl ik hem op zachten toon zijne vermetelheid verweet. Hoe zoo antwoordde hij mij ik wilde uwe hand aanraken ik vond geen vaartuig en stortte mij in het water; hier hen ik. Zijn er hinderpalen voor dengene die wil?'' Aan deze woorden moest ik mij onderwerpen. Bij mijne komst bezat ik de liefde tot de vrijheid het ge voel van den pligt en do broederschap doch te Marseille heli ik de zinspreuk gevonden Geen hinderpaal voor hem die wil. Dat zal mijne zinspreuk zijn. Leve de Republiek I Heil en broederschap Loms Kossuth.'' Het blijkt thans dat Kossuth verlof had kunnen be komen Frankrijk door te reizen wanneer hij den weg had willen nemen over Bourges en niet over Lyon waar de democraten hem eene ovatie bereidden. De Hongaar wilde zich hieraan echter niet onderwerpen. Het nommer van de Peuple van Marseille, van den 29 Sept. is in beslag genomen wegens een artikel betreffende Kossuth. Onder de hevige democraten is een liedje in om loop in hetwelk onder anderen in dichterlijke bewoor dingen gezegd wordt hoe men in 1852 eene guillotine door sloom in beweging zal brengen ten einde schoon schip te maken Te Madrid ontvangen brieven melden dat de Carlisten wederom ijverig bezig zijn om op onderschei dene punten van Europa plannen te ontwerpen die voor de rust van Spanje gevaarlijk zijn. Vele coinmitlés zijn reeds in onderscheiden groote steden gevormd. sboot-bbitiieeiek, Londf.n 6 October. Het getal der bezoekers van de wereld-tentoonstelling was heden grooter dan ooit te voren en heeft bijna 108,000 bedragen. LI. zaturdag is in het gebouw der tentoonstelling op zeer behendige wijze diefstal gepleegd zijnde namelijk uit een kastje verscheiden kostbare gouden voorwerpen ontvreemd. Het blijkt uit een officieel stuk dat er door de onderscheidene steden van het Vereenigd Koningrijk 42 vertoogen ten gunste van Kossuth en zijne lolgenoo- len zijn ingediend behalve 4 petitiën voor hunne in vrijheidstelling. Volgens berigten uit Lissabon tot 29 Sept. scheen de gele koorts geene veranderingen te maken ofschoon de vrees voor derzelver verspreiding zoo groot was, dat reizigers en goederen overal aan zeer lastige formaliteiten werden onderworpenhetgeen redeu gaf tot vele klagten. Zierikzee 10 October. Dingsdag jl. zijn hij de tweede kamer der slalon-generaal ingekomen twee ko ninklijke boodschappen ten geleide van een gelijk ge tal ontwerpen van wet welke in de vorige zitting on afgedaan zijn gebleven. Het eerste, vergezeld van eene memorie van toelichting betreft de zamensleiling der regterlijke magt en het beleid der justitie het andere de verantwoordelijkheid van de hoofden der ministeriële departementen. In deze zitting is verslag gedaan op een aantal ver zoekschriften hij de kamer ingekomen onder anderen op een 16tal waarin verzocht wordt afschaffing van accijnsen op levensbehoeften en brandstoffen enz. en de invoering van eene belasting óp het inkomen enz. zoomede van kerkeraden der Christelijk Afgescheiden gemeenten van een 40tal plaatsen in ons vaderland allen verzoekende om een post op de slaatsbegrooting te brengen ter voorziening in de behoeften der uiterlijke eeredienst hunner gemeenten. Men schrijft uit Tholen «liet afdeel i ngs—best uur der Maatschappij tot be vordering en aanmoediging van den Landbouw en de Veeteelt in Zeeland heeft bepaald, dol in dit jaar, 1851 premiën zouden worden uitgeloofd aan de beste grasmaaijers en ploegers, overeenkomslig het bepaalde bij 38 der statuten. «Onder opzigt der daartoe benoemde commission uit de leden der afdeeling hebben op den 7 Julij 1851 negen grasmaaijers, op een perceel weiland toebehoo- rende aan een lid der afdeeling in de gemeente Tho len in hel maaijen gewedijverd en tien ploegers op den 5 Augustus 1851 op een perceel land gelegen in den Hollare-polder onder de gemeente Oud-Vos- semeer en Vrijberghe hij welke heide gelegenheden vele beoefenaars en liefhebbers van deu landbouw te genwoordig waren. «De prijzen voor de grasmaaijers bestaande in een zilveren itorlogic als eerste eene zeis en aardegetuig als tweede en een aardegetuig ais derde prijs zijn toegewezen aan P. de Rijke, wonende in de gemeente Poortvliet, aan B. de Koewonende in de gemeente S.'-Maartensdijk en aan C. Potter, wonende in do gemeente Tholen allen arbeiders. «De prijzen voor het ploegen bestaande in eene zilveren tabaksdoos als eerste een zilveren horlogie- ketting met sleutel en cachetten als tweede en een koperen Dordrechtsche tabaksdoos als derde prijs zijn toegewezen aan L. Jansen wonende in de gemeente Tholen aan 1. Quislwonende in de gemeente S.'-An- naland en aan J. Rijslenhil, wonende in de gemeente Oud-Vosseineer allen landbouwende knechts. «Al deze prijzen zijn op den 2 October 1851 in eene algemeene vergadering van de leden der afdeeling te Oud-Vossemeer gehouden door den voorzitter met eene toepasselijke aanspraak aan de begiftigden uitge reikt terwijl dezen en alle medegedongen hebbenden eenige ververscliingen zijn aangeboden die daarvan in gepaste vreugde hebben gebruik gemaakt." Uit Vollenhove meldt men van den 8 dezerMen is hier en in de omstreken in volle drukte met het aardappelen rooijen welker verbouw niet slechts door landlieden van beroep maar ook lioor de meeste am bachtslieden en inenschen van alle klassen gedreven wordtwaartoe de vruchtbare en uitgestrekte akkers waardoor deze plaats is omgeven de meest uillok- kende en geschikte aanleidingen geven. De oogst dezer veldvrucht is tamelijk bevredigend en de kwaliteit weder als vorige jaren allerwege geroemd weshalve de verkoop en het vervoer naar elders dagelijks plaats heeft, tegen den gemiddelden prijs van f1,70 per Ned. mud. De hoogleeraar Rijke is den 29 September van de hem door do liooge regering opgedragen zending naar Engeland met een gedeelte van de werkbazen terug gekeerd. Bij het van wal gaan te Londen hebben deze aan den hoogleeraar een geschenk aangeboden verge zeld van een adreshetwelk hunne dankbetuigingen

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1