Woensdag 1 October tn.° ra- 1851. Woensdag en Zaturdag. IM.) I. 12 urc« Dim, levenj 88 V8 B9 90 V8 73 ZHHUKZEESCHE pC, 1° rlKStEKl ii Mudde, ,00 a 0.00| .00 a 5,75 00 a 0,00 00 a 9,00 .00 a 11,25 00 a 0,00 00 per vat, ,00 ,00 1040stuksi B1EZSE COURANT. iboshbhents-fbijl Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags teCoren,' snamidd. vóór 4 ure. verschijnt: prijs der advertenties! i Gewone 15 cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels h f 1-, behalve hel Zegelrcgl iiet steedj I 15471 en 07 ieder 10984, 3, 5138, no, 15683 en no. 6862 o. 14261,, Dz. SR. ie onzer Ie Zus- TRUDE en. VVÏjen veel. ROEF. ten ven g den II in dt| ;oopen annesl raatt»| en 104. HOF ghsluiti len en' ihsluis )re vanl De verkiezing van de gemeente-besturen heeft Lij velen de vraag doen oprijzen, wat die be sturen moeten verrigten. Én geen wonder; velen toch dachten bij het kiezen zal de per soon mijner keuze aan zijne verpligtingen kun nen beantwoorden Laat ons zien wat de wet daarvan zegt: In de eerste plaats mag voorwaar wel ge noemd worden de eed door den benoemde af te leggen. Ilij zweert trouw aan de Grondwet en aan de wetten des rijks, en dat hij de be langen der gemeente met al zijn vermogen zal voorstaan en bevorderen. Verder, dat hij, om benoemd te worden aarr niemand iets beloofd of gegeven heeft, beloven of geven zal. Het eenigste dat menigeen bierbij zoude kun nen en mogen afschrikken is, dat bij de Grond wet en de wetten des rijks, inzonderheid de gemeente-weLmoet kennen om er trouw aan te zweren. (Want dat er geen kandidaat zal bestaan, of bij wil de belangen der gemeente bevorderennemen wij Volgaarne aan.) Iloe toch zal hij voorkomen er ontrouw aari te wor denen alzoo zijnen eed te overtreden, indien hij hare bepalingen niet kent; Maar laat dit vereischte niemand afschrikken, die kennis is immers te verkrijgen, er bestaan overvloedige ■Werken, waarin niet alleen de wet, doch ook eene uitlegging wordt gevondenevenwel haar te onderzoeken baar te leeren kennen is pligt, of men wordt ineineedig, want men zweert haar trouwwij kunnen op die verpligling niet ge noegzaam drukken, opdat bet de gemeenlén welga en het geweten der raadsleden, bij het aanvaarden hunner' betrekking, steeds vrede hebbe. Zie hier nu de bepalingen waartoe de ge meente-besturen bevoegd zijn: Zij kunnen de belangen hunner gemeenten en van hare ingezeteneningevolge art. 144 der Grondwet en 120 der gemeente-wet, bij den Koningbij de staten-generaal en bij de staten der provincie waartoe zij behooren voor staan. Zij kunnen aan alle aan hen onderge schikte ambtenaren eii besturen de noodige in lichtingen vragenzij dienen het departement de ministersde commissarissen des konings en de statenover alle zakende gemeente betref fende, van berigt en raad. De raad maakt de verordeningendie in het belang der openbare orde, zedelijkheid en ge zondheid worden vereischten andere, betref fende de huishouding der gemeente, doch dit alles overeenkomstig de bepalingen der wet. Hij regelt de bezoldiging van alle plaatselijke ambté naren en bedienden (zoo ver de bezoldiging niet aan gedeputeerde staten is opgedragen, als van den burgemeester, wethouders en secretaris), de -te stellene borgtogtende geldleeningen en het geen verder de'geldmiddelen der gemeente aan- VOS. gaat. De raad besluit tot het koópertruilen of vervreemdenbet bezvVaren of verpanden van gemeente-eigendomhet aanvaarden der aan de gemeente gemaakte legaten of gedane schenkingen, waarin echter de gedeputeerde staten moeten gekend worden. Hij besluit omtrent het verhuren verpachten j>f op eenige andere wijze iri gebruik geven der gemeente-eigendommen doch dit een en ander moet in het openbaar geschieden, tenzij gede puteerde staten in het tegendeel bewilligen. De raad besluit tot het vei'leencn der kwijt schelding, die krachlens de wet, of eerie over eenkomst, of op gronden van billijkheid toe komt aan de huurders, pachters of gebruikers van gemeente-eigendommen, en aan hen, die hebben aangenomenten behoeve der gemeente iets te doen of te leveren. Hij maakt, in overeenstemming met algemeene of provinciale voorschriften de noodige veror deningen tot verdeeling der gemeente in wij ken en tot opmaking van volledige staten der- bevolking en barer huizing. Ilij beveelt het aanleggen of verbeteren van gemeente-wegen, waterleidingen, straten, pleinen grachten ge bouwen werken en inrigtingen Ilij besluit tot het instellenafschaffen of veranderen van jaarmarkten of gewone marktdagen. Hij be noemt en ontslaat de gemeente-ambtenaren. Ilij stelt de begrooting der inkomsten en uit gaven der gemeente vastziet de rekening en bepaalt Voorloopig liet bedrag der inkomsten en uitgaven, want de rekening wordt gesloten door gedeputeerde staten. Ziedaar eenige be palingen uit de wet; inogten alle raadsleden er aan beantwoordendan zal het gewis de ge meenten wel gaan: (O. Cd) BUITENLAND. ddifsokiail», Frankfort 26 September. In het landgroafschap Hessen-Homburg zijn op bevel van den landgraaf niet alleen de grondreglen opgeheven maar ook de concessiën welke in de maand Maart 1848 aan den thans overleden landgraaf afgeperst waren. De rege rende landgraaf zal bij liet handhaven der bestaande wettelijke instellingen alleen de hem door de Godde lijke Voorzienigheid opgelegde regentenpligten in aanmer king nenren..' Ook te Hamburg zijn de grondreglen des Duilschen volks nu voor goed opgeheven. F II A n li r IJ K. Parijs 25 September, Het arrondissement Avesnes is dezer dagen hel tooneel van een aantal misdaden. Een bende brandstichters doorloopt die streken en Ver nielt woningen pachthoeven en schuren. Onder de bevolking is daardoor een buitengewone angsl en schrik verspreid. Het schijnt dat een en ander een wraakne- miqg is op de kiezers, die voortdurend de partij der orde doen zegepralen. Demagogische troebelen van ernsligon aard heb ben aanleiding gegeven tot het vertrek naar S.'-Amand en la Guercbe van eene vrij aanzienlijke gewapende magtonder aanvoering van den procureur der Repu bliek in persoon er hadden 25 arrestaliën plaats ge had en de gearresteerden zouden niet vreemd zijn aan eenen brand welke onlangs do bezittingen van de heeren Mclairie heeft vernield. De buitenlandsche handel van Frankrijk is gedu rende de 8 eerste maanden dezes jaars veel minder ge weest dan gedurende dat zelfde tijdperk der twee vorige jaren zulks is vooral te wijten aan het verval der Fransche koloniën. In 1849 beliepen de geheven reg- ten gedurende de 8 eerste maanden des jaars ruim 84 millioeneti francs, in 1850 ruim 81 millioenen francs en in 1851 niet meer dan ruim 76 millioenen francs. Een dagblad meldt dat do weduwe van Lopez van welke hij echter sints geruimen tijd gescheiden was, zich te Parijs bevindt. De jongste zitting van het geregtshof van Rennes heeft zich door een/inbehoorlijk voorval gekenmerkt. Do beschuldigde een meisje vasi 23 jaren heeft na- dal haar vonnis waarbij zij veroordeeld werd voor gelezen was eenige sleenen uit haren zak voor den dag gehaald en daarmede naar den president geworpen gelukkig zonder hem te treffen. Dadelijk werd wegens dit vergrijp eéne nieuwe oisch tegen haar gedaan en werd zij veroordeeld. Hierop gaf zij andermaal aan haren loom luchtdoor de regters en zelfs haren ver dediger met scheldwoorden te overladen. Onlangs is Ie Romo eene. gelukkig in tijds ont dekte poging tot moord door :uuddel van een zooge naamd helscli werktuig, aangèv&hd. Op de plaats Navone is een uitgebreid magazijwan droogeïijen en specerijen wcrwaarts dd'voornaamste eigenaar de lieer Alendacci, zoon desg<Wen die onder Pius VU de bul van excommunicatie legen Napoleon aanplakte zich iederen avond begeeft om de boeken in Ie zien en zich met zijne daar vereenigde vrienden te onderhouden. Den 9 dezer was hij met een zijner kinderen weder derwaarts gegaan en met ccnigen der aanwezigen waaronder de kapitein der karabiniers Gatanti en twoo geestelijken in gesprek getreden toen zij op de straat beweging en kreten van verontwaardiging vernamen. Twee mannen die eene groole mand droegen waren namelijk voor de deur van hel magazijn blijven stilstaan, hadden hunnen last daar nedergezet en zich terstond verwijderd. Reeds had hunne eenigzins vreemde klee ding eenige achterdocht verwekt maar nog meer deed zulks het schilleren van een zwak licht in de mand in welke, bij onderzoek eene lielsche machino gevonden werd dio eene minuut later zeker losgebarsten zou zijn indien de brandende lont niet opgemerkt ware. Dit werktuig bad den vorm van een geweer welks loop naar de groep gerigt was die door den lieer Alendacci en zijne vrienden gevormd werd. De lading bestond uit 3 ponden buskruid 25 kogels, en eene groote me nigte schroot en glasscherven zoodat ware het ver- foeijelijk dool der demagogen gelukt, al degenen, welke in liet magazijn waren gedood zouden zijn. Een groot aantal arrestaliën is hel gevolg dezer ont dekking geweestmaar de eerste aanleggers van den aanslag heeft men nog niet op het spoor kunnen ko men. De democraten te Rome worden-lan«s hoe stout moediger en ontzien zich niet hunne verwénschingen en bedreigingen tegen de gq^telijkbeid ip de .openbare straten aan te plakken. ohoot-bbittanniew. Londen 25 September. Het schijnt zich te beves tigen dat de gele koorts te Oporto heerscht. De te Lissabon van daar komende schepen inoeten eene qua rantaine van 8 dagen houden. Ierlands vooruilzigten zijn op nieuwi bekomme rend. Terwijl de aardappelziekte zich in dg noordelijke graafschappen snel verspreidt en zich ook in de.gverige ofschoon nog in mindere mate, vertoont, wordt het verzet tegen de betaling der belastingen weder sWrker en weigeren velen ook hun aandeel in de gelden tot leniging der gevolgen des hongersnoods van 1847 en 1848 te betalen naardien zij beweren ,»dat die door de geheele natie hadden moeten gedragen worden en dat Ierland alleen niet in staal is dien last te dragen. Hierbij komt de angst welke nieuwe demonstration van een aantal R. K. priesters velen inboezemt. Do landverhuizing uit dat gedeello des rijks neemt dan ook meci; en meer toe; van Dublin alleen vertrek ken wekelijks tusschen 5- en 6900 menschen naar Amerika. Eene enkele stoombootdie II. vrijdag naar Liverpool vertrok was door 400 dezer landverhuizers geheel ingenomen terwijl con lOOtal anderen eene volgende gelegenheid moest afwachten. Het stadje Brigton ,-ipabij Cleveland in de Yer- cenigde-Staten van Noord-Amerika is door eene ver schrikkelijke gebeurtenis ontsteld geworden. Ten huize van eqn bakker barstte des nachts brand uil ten ge volge van bet niet genoegzaam uitdooven van het vuur in den oven. De man eu vrouw werden door vreesse-

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1