Zaturdag 20 September. 1851. r> Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. EK», .11 <BïV). 4V* itmbsr* M.) fi'/a »h i«V. ZMKZEESCHE COURANT. ABONNEMENTS-FRIJB Per rfrte maande?! f Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags le voren.'snamidd. vóór 4 ure. tsbbchijstt: fBXjl DSII ADVSBTSNTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- eit Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregt 4 ui >A3»f J)Gd lit en ft* we f 7,80 I[i;emet a 6. Winter cents la- ;e 2.10 50, dito le f 5,50 Nieuvr# |5. waren daan, js aan de' eliouden. och wor«' BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeege lezen hebbende eene circulaire van den heer Staatsraad Commissaris des Konings in deze provincie van den 9 dezer maand A n.° 5710, lelB afd. (Provinci aalblad n.° 118) noodigen de alhier wonende Vee houders uit, om, indien één of mper hunner run deren aan pokziekte moglen komen le. lijden daar- vail onverwijld ter Stedelijke Secretarie kennis le ge ven ten einde de Provinciale Commissie van Ge neeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in staat le stel len om zich dadelijk van de echte koepokslof voor de vaccinatie en revaccinalie le voorzien. Zierikzee, den 16 September 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. J. P. KROlïF. en wa gcda >ol bin- belang- il wor- 151 lot «le alt Iden dage en s mor aal dor rlange: de cur- ;elegen ectie di ng voot behalvt haffen grali! .een ge in dit len. en ten belang bare in aardoo' eenmtul loemd VOSv DDITSCHLABl), Frankfort 15 SeptemberIn Zweden vertoont de aardappelziekte zich in schrikbarende male. In Pruissen zal niemand voortaan het bedrijf van boekdrukker en boekhandelaar mogen uitoefenen die gceno genoegzame bewijzen van bekwaamheid voor het bedrijf en van kennis der wet op de drukpers en den boekhandel heeft gegeven voor eene commissie van twee boekhandelaren en twee boekdrukkers onder eenen door de overheid te benoemen voorzitter. De jongste onderzoeken te Parijs welke zoo tal rijke arrestatiën ten gevolge, hadden hebben tot ver trouwelijke mcdedeelingen der Fransche aan de Pruis- sisebe regering aanleiding gegeven waaruit blijken zou dal al de draden der ontdekte zamenzwering zich in Zwitserland vereenigen hetwelk vermoedelijk aan leiding geven zal dal zoowel Frankrijk als de Noord- sche mogendheden een strenger toezigt op de uitge wekenen van het Zwitsersch bestuur zullen eiscben. Het 25jarige jubilé der krooning van den keizer van Rusland is den 3 in alle steden van Polen gevierd. Te Moskou waren alle aanzienlijken uit geheel Rusland vereenigd om daar getuigen van de groote feesten te zijn. De Zigeuners hebben na eene rust van nage noeg 400 jaren weder den togt naar andere gewes ten begonnen. Afgeschrikt door de reorganisatie van Hongarije zwerven zij hij geheele horden in de Oos- tenrijksche monarchie rond en trachten gelegenheid te vinden om naar Egypte over le steken. Gewoon zijnde om bet weinige wal zij lot hun levensonder houd behoeven met de minst mogelijke moeite te verwerven zagen zij zich streng in het oog gehouden en dit bragt ben lot het besluit om hunne tegen woordige hutten te verlaten en hun oude vaderland uil hetwelk zij voor vele eeuwen door eene onbekende magl verdreven werden, weder op te zoeken. Zij spre ken van niets don van bet nieuwe vaderland waar geen grenzen geen paspoorten en geen gendarmes zijn. V B A N R B IJ S. Parijs, 14 September. Het J. d. Débats uil zich inet eene edele en geregte verontwaardiging over de schandelijke artikels welke het Engelsche dagblad do Times, onlangs over dc lijkdienst te Claromonl beeft medegedeeld en waarin deze geheele plegtigheid als eene loutere looneelvertooning wordt voorgesteld ten doel hebbende om de candidatuur van den prins van Join- ei lie te bevorderen. Hoe roept het dagblad uitde koningin Maria Amelia, dat toonbeeld van godsvrucht, van braafheid van liefdadigheid die edele ziel, waar voor zelfs de ruwste en goddeloosste bartstogten zijn teruggedeinsd en zich met eerbied hebben gebogen die koningin, toen zij, omgeven van hare kinderen en klein kinderen in rouwgewaad ging bidden voor de ziel baars echtgenoots deed niets anders dan eene tooneel- verlooning Bij alle volken en ten allen zijde was er ten minste eene heilige zaak de dood. Wanneer eene lijkstatie door de stralen trekt blijft zelfs hij die aan niets gelooft de man die geen God geen hart heeft die niets voor moeder of kind gevoelt on willekeurig stilstaan en ontbloot zich het hoofd. Waar lijk de staalkundige driften moeten wel in hooge mate in onzen tijd het zedelijk gevoel hebben doen ontaarden dal men nog menschen vindt die in staat zijn in de vuile riolen der partijen een zoo afziglelijk slijk op te wroeten ten einde daarmede het zwarte kleed eener weduwe te bekladden alware deze weduwe eene koningin Parijs, 15 September. Ten gevolge der laatste lijk door de policie genomen maatregelen berekent men dat meer dan 10,000 vreemdelingen genoodzaakt zullen zijn Parijs en Frankrijk le verlaten. Sedert eenigen tijd wordt het departement der Ardéche aanhoudend door oproerige bewegingen veront rust zoodat de openbare veiligheid daar in de waag schaal wordt gesteld herhaalde malen heeft men daar de dienaren van het openhaar gezag gewapend aan gerand kruid en wapenen worden er in het geheim vervaardigd en rondgedeeld dit een en ander heeft den president der Republiek doen hesluiten op voor stel van den minister Van binnenlandsche zaken na den ministerraad te hebben gehoord en na hel oordeel van den prefect van hel departement te hebben inge wonnen het departement der Ardéche in staat van beleg te stellen. Eerstdaags zullen twee Fransche eskaders uit Touloh in zee gaan om op de kusten van Italië te kruisen daar de beriglen uit Rome en Napels eene uitbarsting doen vreezen. Te Moulin de Chezeaux departement Opper- Marne is eene vrouw gearresteerd die een harer kinderen vergiftigd en drie andere met een scheermes gedood heeft. Men gelooft dat zij krankzinnig is. Zij poogde na het plegen der misdaad zichzelven om het leven te brengen. abool'brittlllsiis, Londen, 15 Soptember. De mailstoomboot Canada brengt berigten uit Noord-Amerika tot 4 dezer over. Het nieuws uit Cuba lot 23 Augustus in de New- Yorksche dagbladen vervat luidt zeer gunstig voor do expeditie onder den generaal Lopez, die, naar deze berigten te oordeelen in alle gevechten met de Spanjaarden de zege behaald heeft nagenoeg 2000 man onder zijne bevelen bad en dagelijks verster king ontving terwijl de Spaansche generaal Enna in een der gevechten was gesneuveld. Maar eene telegrafische depêche den 4 dezer van New-York te Halifax ontvangen luidt geheel anders en zegt dat de strijdkrachten van Lopez zeer verminderd en zijne uitzigten wanhopig waren terwijl niet alleen geene nadere hulptroepen uit New-Orleans waren afgezon den maar de regering van dien slaat zich zelfs ern stig daartegen verzette. b e i. o i e. Brüssee 15 September. De bevolking van dit koningrijk was op 31 December 1850 4,407,241. In 1849 bedroeg zij 4,370,882. Alzoo eene ver meerdering van 36,359 zielen. Een Brusselsch ingenieur heeft een plan open baar gemaakt voor de stichting eener nieuwe zeestad aan het Vlaamsche Hoofd. De vloed van den 26 September zal de hoogste zijn van dat geheele jaar en zelfs die van 19 Maart II. overtreffen, welke in Engeland zooveel schade aanriglte. Middelburg 17 September. Verleden vrijdag werd voor het provinciaal geregtshof alhier behandeld de zaak van Dim Sleendijkoud 23 jaren wonende te Slavenissebeschuldigd van kindermoord door haar begaan terwijl zij zich wegens een ander mis drijf, in bet huis van verzekering le dezer stede in hechtenis bevond. Het openbaar ministerie, waar genomen door den heer procureur-generaal hield de beschuldiging vol en requireerde de doodstraf. M.' IV. C. Borsiusambtshalve met de verdediging der beschuldigde belast concludeerde tot vrijspraak vooral op grond dat het leven van het kind na de geboorte niet volledig bewezen was. Het hof heeft gisteren op dien grond de beschuldigde vrijgesproken. Men verneemt, dat in de maand Mei eerstko mende alhier eene tentoonstelling van tuinbouw zal plaats hebben waarvan bet programma eerstdaags zal worden openhaar gemaakt. Zierikzee, 19 September. De raad der stad Goes heeft dezer dagen mede besloten tot afschaffing der poortgelden. Men leest in het Amslerdamsch Handelsblad het volgende correspondentie-artikel «X. vestigt de aandacht van bet publiek en van da bevoegde autoriteit op de omstandigheid dat op een aantal stembriefjes die in de gemeente Middelbamis voor do verkiezingen van den gemeente-raad zijn rond gezonden teekens zijn gesteld die op ieder dezer briefjes verschilden ten gevolge waarvan men later kon zien wie voor dezen of genen persoon had ge stemd. Daar dit volstrekt in strijd is met de bepaling der wet hoopt hij dat deze zaak zal onderzocht Worden." Ook uit Besoijen (Noord-Braband) meldt men dd. 16 dezer, over do verkiezingen het volgende: De slembriefjes tol herstemming van vier leden van den gemeente-raad alhier welke op zaturdag den 13 September in eenen gesloten brief van wege den voorzitter hij de sterngeregtigden zijn bezorgd waren aan de ommezijde onder aan een hoekje genummerd welligt met het doel om bij de opneming der stemmen te kunnen weten, op wien ieder zijne stem had uït- gebragt. Hierover waren vele ingezetenen en kiesgc- regligden zeer ontevreden en verontwaardigd ten gevolge daarvan liep op zondag namiddag daaraan volgende de secretaris met oningeslotene slembriefjes de gemeente rond om bij de stembevoegden het eerstgezondene genummerde tegen een ongenummerd lo verwisselen hetgeen door velen hunner is ge weigerd." Wij vernemen dat dezer dagen door de heeren P. C. Clausen, m.' IF. J. C. van Hasselt, W. J. C. A. van Hasselt en P. C. ClausenJ.'aan het stedelijk bestuur der stad Amsterdam concessie is gevraagd tot bet leggen van eene brug over het IJ. Volgens het plan dier heeren zou die brug zijn geheel van bout, 700 ellen lang en 13 i 14 ellen breed ver deeld in vier gelijke vakken met drie doorvaarten voor de schepen twee ter breedte van 14'/, el en eene voor de zeeschepen ter breedte van 17 ellen over die doorvaarten moeten draaibruggen worden gelegd die de voormelde vakken met elkander ver- cenigen. De hoogte der brug zou volgens de ont werpers zoo aan het begin als aan het einde moeten zijn Ier zeedijks hoogte en in het midden ter hoogte van 6 ellen hoven A. F. Van het begin tot het einde stellen zij voor om de brug aan weerszijde met ste vige leuningen of gangboorden ter bekwamer hoogte te voorzien. De brug zou een aanvang nemen aan de westerdok-dijk te Amsterdam en eindigen in de nabij heid van het tolhuis. Bij de openingen of doorvaarten zouden ten gerieve der scheepvaart, stevige due d'alven en behoorlijke gordingen worden geplaatst. Zonder in I dc beoordeeling van dit plan te treden zal ieder met ons moeten toestemmen dat het voor de bewoners van Noord-llolland die hunne zaken in Amsterdam

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1