N.° 12 ïaturdag 8 September 1831,, Woensdag en Xaturdag. Plattelands Verkiezingen. BBTORK! tl /IDIIMSTMTlfl. MMEZEESCHE S-* z x. CflUBANT. abonlsebiehlts-pilias Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daags te voren.'snamidd. vóór d? ure. vehschijist: pkijs dek aavekteiutibkr Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, IJ moelij lts- eft Doodberiglenvan 1-6 regels af 1 behalve het Zcgelrcgt' Aan de Redactie Gij 7,uit ons 7,ccr verpligten indien gijdoor het plaatsen der namen onzer kandidaten voor den gemeente-raad, in uw blad, dezelve aan onze snede-kiesbevoegden wilt bekendmaken. Zierikzeeden 5 September 1851. Eestage Skiei55a«rvo«g;ï5caa. 1>, M. C. DE CRANE. 2.° Jorikh.1' K. W. pk JONGE. 3.o M.r A. MOENS van BLOOIS. 4.0 M.'- .1. W. I). van DONGEN. 5.° M.r C. van per LEK pe CLERCQ. 6.o Dp. KELLER. 7.o M.r P. PALLUS. 8.o D.r J. N. BOOM. 9.o Md' B. C CAÜ. lO.o JOH.» GERADTS. 11.0 j. H OCRTMAN, Joh'z. 12.o p. LABRUN. 13.° M.r C. J. FOKKER. 'Aan de /eiezèrs voor de nieuwe F/ecZeii vat» den te benoemen Gemeente- Mieteer' hintten deze Sfrtei. Huldigende de beginselen geuit in den Zie- rikzeeschen jVieuwsbode van den 28 Aug. jl., om trent de vereisehten welke de leden voorden aan staanden Raad van deze Stad belmoren op te leve ren, maar verschillende in de keuze der personen door ons voor de benoeming lot leden daarvan bedoelt, vermeénénwijom liet belang der zaak, ook die te moeten opgeven, welke na een rijp Beraad, ons als aanbevelingswaardig zijn voor gekomen. De leden van den tot nu bestaanden Raad, welke wij niet op nieuw hebben genoemd, mo gen zich verzekerd honden, dat wij niet ondank baar zijn voor de belangrijke diensten, welke, vooral sommigen hunnergedurende bun lidmaat schap aan onze Stad hebben bewezenmaar dat alleen hunne bekende ziekelijke toestand of het klimmen hunner jaren, ons daarvan hebben te rug gehouden. Mede zonder eenig bij-oogmerk wagen wij het alzoo aan onze medekiezers voor te dragen 1.» M. C. pe CRANE. 2.° M.r A. MOENS van BLOOIS. 3.» D.' F. KELLER. 4.° M.'' B. C. CAU. 5.« MJ. W. D. van DONGEN. 6.° Jonkh.'' W. D. pe JONGE. 7.° M.r C. J. FOKKER. 8° M.r IÉ A. van ADR1CHEM. 9.° J. II. OCHTMAN, Joh'z. "f 10.« P. LABRIJN. 11." P. C. LANDSKNEGT. 12.0 j. p. v4k morren DAM. 13.» j. j. MEIJER. Dit dertiental levert ook geonc bezwaren welke afhankelijkheid of ondergeschiktheid jegens me deleden bloedverwantschap of ambtsbetrekkin gen kunnen opleverenmaar verecnigt alle die standen en vertegenwoordigt alle die betrekkin gen welke in den Raad èener Stad moeten jvorden aangetroffen hunne erkende probi- leit en bekwaamheden leveren ons een waar borg, hen met vertrouwen op de rei der kandi daten voor de gewigtige betrekking te mogen aan bevelen Hiermede hopen wijdat onze niedekiezevs ook deze voordragt onpartijdig beoordcelen dat zij mét ons den weg van openbaarheid volgende, de goede zaak bevorderenen zonder bctoonen van gunst of ongurist eéne goede keuze vaststellen. Zierikzee2 September 1851. Heilige EAacaneirs. [De bovenstaande dertientallen zijn ons weder ter plaat sing ingezonden en daar wij hel vorige dertiental niet geweigerd hebbenmogen wij ook deze niet ach terhouden ofschoon de Redactie ook thans verklaart daaraan geen deel te hebben daar zij zich het liefst 'op eeii onzijdig terrein houdt. Gaven wij bij het vorige onze spijt te kennen dal daarop de heer pe ChaNE niet genoemd werd. thans kunnen wij ons leedwezen niet verheden da top een dezer dertiental len de naam van Jonkh/ K. W. de Jonge niet wordt gevonden want ook hem achten wij eene der mannen wier namen op elk stembriefje moesten wor den gevonden en om wier welstand en leven elk regtgeaard ingezeten van Zierikzee in hel belang hunner stad, wel wens'chen en bidden mag.) Verleden week vond ik in de Nieuwe Rolt. Courant een ingezonden stuk, behelzende eene raadgeving aan kiezers ten platten lande. Daarin werd bijna onbepaald aangeradenom toch geene Burgemeesters tot Jeden van den raad te kiezen. Die raad, hoe welmeenend ook gegeven en hoe gepast ook te achten voor sommige gemeenten in Zuid-Holland, verdient in onze eilanden geens zins navolging. Niet dat ik het wenschelijk acht, alle Burgemeesters op de lijst der verkiezingen te plaatsen. Ieder gemeentenaar kent den maaj die sedert jaren het bestuur heeft geleid ,en is ge noeg in staat oin over diens al of niet geschiktheid ièoordeelen, maar hen allen weg te cijferen acht ik veel gevaarlijker, dan ze allen te behouden. De man van karakter, die zijne krachten en ver mogens aanwenddeom in zijne betrekking als hoofd des plaatselijken bestuurs werkzaam te zijn, moet die zich niet ontmoedigd gevoelen, indien hem het vertrouwen zijner gemeente zelfs zoo on waardig geacht wórdtdat het hem alleen vergund wordt, wat aan- en af te raden, en die voorts al les aan de willekeur van anderen moet overlaten In Zuid-Hollandwaar al ligt f 400 a 500 tracte- ment genoten wordt, moge liet lucrative eenig- zins het onaangename vergoeden; hier mag men gerust de betrekking van Burgemeester als eene eerepost aanmerken en ikdie geen Burgemees ter hen en zonder verbazende wonderen liet nim mer kan worden, ik geloofdat ieder weldenkend mensch moet weigeren, door den Koning aan het hoofd van eenen raad geplaatst te zijnwaar de geineentè getoond heeft, hem eene daaraan on dergeschikte rol zelfs niet toé te vertrouwen. Dat men dezulken voorbij ga, die't onwaardig zijn 't is goed't is billijkmaar de meeste dorpen in onze eilanden mogen op mannen bogen, die hunne roeping volkomen hegrijpen, en wier verkiezing tot raadsleden wenschelijk, ja hoogst noodzake lijk te achten is, opdat zij juist door hunne stem men veerkracht aan hunne goede bedoelingen kunnen bijzetten. Wie denkt hier niet met ge noegen aan de gemeenten BruinisscEllemect Oosterland, Quwerkerk in DuivelandSeroos- kerke in Schouwen, en andereen aan de ste den Zierikzee, Tholen en Brouwershaven? Wel zullen zich hier en elders stemmen daar tegen verheffen, maar dit is welligt van dezulken, die, gaarne raadslid willende wordenvan ge dachte zijn, dat de uitsluiting van de nuttigste leden die zij het meest vreezenhunne benoe ming kan ten gevolge hebbenof van de zooda- nigendie den invloed van kundige en beschaafde mannen willen weven, om hunne eigene opinion door te drijven, of, en dit willen wij liever ge- loovenvari dezulken, die in gemoede meenen, dat de Burgemeesters toch blijven en dus perse leden van den raad zijri, en diensvolgens hunne benoeming als eene overtolligheid aanmerken; maar gewis, deze allen dwalen, en zoo ooit, dan is het in het belang der plattelands gemeenten te hopenen met grond te verwachtendat de namen dcrmeesteBiirgemeesters niet ondermaar aan het hoofd der gekozenen zullen voorkomen. De Zierikzeesche Nieuwsbode wilde in een in gezonden artikel al de oude raadsleden op stal gezet hebbenomdat het creatiën van den heer. W. D. de Jonge waren. Zonder nu iets lot blaam van de Nieuwsbode te zeggen, en nog veel minder den heer de Jonge te vlei jen, moeien wij toch erkennen, dat onder do tegenwoordige plattelands Burgemeesters en raads leden mannen genoeg gevonden wordendie wel als créatiën van genoemden heer zijn aan to merken maar die dan toch zeer goede créatiën waren dewijl ze in het waarachtig belang der gemeenten geschiedden, en als persoonlijk belang gegolden hadde wel zouden gepasseerd zijn daar zij verre van als vriendenin zeer vele opzigten als tegenstanders van den gewezen Districts-Com missaris mogten aangemerkt worden. Wij houden het dus mei de Zierikzeesche Cou rant, en wenscben liet goede oude niet te verwer pen omdat het oud is, maar ook geenszins on voorwaardelijk bet nieuwe te verkiezenomdat het nieuw is. Wij wenschen hier vooral de spreuk van Paulus bevestigd te zien: Onderzoekt alle dingen en behoudt het goede. Een Kiezer. BEKENDMAKING. Pe Staatsraad Commissaris pes Konings in de Provincie Zeeland, Brengt ter kennis van lien die het zoude kunnen aangaan, dat, met 's Konings goedkeuring, in het jaar 1852 te Arnhem eene Tentoonstelling' waia Wf><w<S»!-i'si>g'seat'E6 vass Nationale Wij veria eïd zal worden gehouden waarbij ook Voorwerpen uit. 's Rijks Overzeesche Bezittingen zul len worden toegelaten dat het. tijdstip der opening van die tentoonstelling voorloopig is bepaald op den 15 Julij 1852, cn de sluiting op den laalsten Augus tus daaraanvolgende alsmede dat eene Commissie voor

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1