Zaturdag 30 Augustus. 1851. Woensdag en Zaturdag. ülIV sa* i lENt pui. kuri /2 '2 2 UtC, ZMIKZEESCBE COURANT. ABOW3SEME3STS-PKUB [Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,2.5. Inzending der Advert, daags tevoren' snamidd. vóór 4- ure. VEBSCHIJNT PBIJg DER ADVERTRNTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks— en Doodberiglen van 1-6 regels cif 1 behalve hel Zegelregt 1D^ KENNISGEVI N G. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee maken bekend dat de liekeming: dezer §>facl over bet dienstjaar 1850met al de bijlagen van heden afgedurende veertien dagen ter Secretarie voor een ieder ter lezing is nedcrgelegd en algemeen verkrijgbaar gesteld ingevolge de Wet. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 20 Augustus 1851. Burgemeester en Wethouders DB CRANK. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris J. BOEI JE Lid van den Handl. S. is ohii noest ;ven 18, id d van gene puik s. en erst_ dito ver- Inl j vten j Boo j5,30* veek in de naire reinig 2n de cha- ivan Cz. er aagt eng. bit- de i bij iber ST deel Me- vaar irer. BUITENLAND. r B 1 N K B IJ K, Pabijs 2.5 Aususlus. Er is sprake van bet zen den eener Fransche expeditie naar deJnpansche zeeën zij zou bestaan uit een fregat eene korvet en eene Stoomboot onder hevel van een contre-adrniraal die langen tijd in den Stillen Oceaan en in de Cliinesche zeeën gevaren heeft. Deze onderneming zou te ge lijker tijd militaire commerciële en wetenschappelijke bedoelingen hebben. De prefect van policie te Parijs heeft de on dernemers van openbare vermakelijkheden verboden Vrouwen in luchtballen te doen opstijgen. Als een bewijs voor de woestheid der varkens schrijft men van Varerines-snr-Tèclie departement der Allier hel volgende Een jong meisje dal belast was met het bewaken van een aantal varkens had deze zich door bet veld laten verspreiden er bevond zicb ook eene zeug met hare jongen bij en om de zeug terug te doen komen nam het meisje een der biggen en liet dat schreeuwen. De zeug ijlde hierop toe wierp het meisje omver en beet bet ge weldig andere varkens snelden daarop mede toe en voegden zicb bij de zeug zoodat het meisje bijna verscheurd werd. Uit Rome wordt van verscheiden nieuwe moor den melding.gemaakt. Zoo onder anderen is de di recteur van policie te Pesaro aan de deur zijner woning omgebragt. Volgens een brief uit Rome van den 14 dezer, wordt dagelijks aan meerdere personen bet verblijf in die stad ontzegd den avond te voren waren zes rijtuigen van daar vertrokken met verdachte lieden die naar hunne haardsteden teruggezonden werden. QBOOT-BBITTAKtmiEBI. Londen 25 Augustus. De tunnel onder de Theems is gedurende de vorige week bezocht door 53,021 in de vorige maand door 199,214 en sedert zijne daarstel- ling door 10,143,709 personen. De toevloed van vreemdelingen in de hoofdstad is thans aanzienlijker dan ooit. In de afgeloopene week waren de talrijke sloombooleii welke dagelijks uit verschillende landen alhier aankomen letterlijk op gepropt. Te Tipperary in Ierland werd laatstleden maandag eene vrouw begraven die opgegeven was den vorigen dag in het armhuis overleden te zijn. Dingsdag meende een man die het graf voorbij ging kreeien te hooren en vloog terstond naar de stad om dit aan anderen mede Ie deden. E,ene menigte inwoners begaf zich naar builen en de directeur van het armhuis zond twee zijner ondergeschikten der waarts om de zaak te onderzoeken. Deze herigtten hij hunne terugkomst dat zij hij het openen der doodkist, de vrouw op de zijde liggende gevondpn hadden met een geheel verscheurd doodlaken af gerukte muts en nog bloedende schrappen op het aan- gezigt in één woord in een staat die duidelijk aan toonde dat zij hevige pogingen tot hare bevrijding bad aangewend maar tevens dat zij nu ongetwijfeld dood was. Die ongelukkige is dus slechts ruim 24 uren na haar vermeend overlijden levend hegraven geworden. BINNENLAND. Zierikzee 28 Augustus. Rij arrest van het pro vinciaal geregtshof in Zeeland van den 18 dezer zijn N. van Eendem P. van Dijke en W. Janssen, allen ar beiders wonende te Oude Tonge ter zake van drie diefstallen van kippen aardappelen enz. allen gepleegd hij nacht en door meer dan een persoon op de aanhno- righeid van bewoonde huizen en waarvan een boven dien door middel van uitwendige braak veroordeeld ieder tot een half uur tepronkslelling en een confine ment van 5 jaren. Naar men verneemt heeft Z. M. bij besluit van den 23 dezer, bewilliging verleend in de oprig- ting eener Ooster-Schelde-Polder-Maatscbappij welke te Goes zal gevestigd zijn. Zijne Majesteit heeft goedgevonden te bepalen dat een aantal van 14 opzieners of werkbazen op 's rijks kosten naar Londen zullen worden gezonden ten einde, onder geleide van twee deskundigen de tentoonstelling te bezoeken. De minister van hinnenlanilsche zaken met de uit voering van dit besluit belast heeft tot geleiders aangewezen den boogleernar d.r P. L. Rijke en den secretaris der Gelderscho Maatschappij van Landbouw, d.' IE. C. IJ. Staring. De vijfde Afdeoling der Maatschappij van Land bouw Tuinbouw en Veeteelt in Noord-Braband (bevattende Zevenbergen Klundert Willemstad Fijnaart en Heijningen Standdaarbuiten en Hooge en Lage Zwaluwe) zal op maandag den 15 September aanslaande op het land van den heer B. M. van Dongen, aan de noordzijde van den Langenweg bij de Klundert een ploegwedstrijd houden waarvoor, onder anderen, aan de beste ploegers wordt uitgeloofd een drietal prijzen, als: een zilveren zakhorlogie met ketting en signeteen zilveren horlogieketting met twee signetlen en twee zilveren signetten met dito sleutel terwijl aan den eigenaar van den voor- treffelijksten ploeg met zijne bespanning (in don wed strijd te gebruiken) als premie is uitgeloofd een nieuwe ondergrondploeg opzettelijk vervaardigd door den ontwerper en fahrijkant J. van Splunder te Ouwer- kerk in Duiveland die voor een dergelijk ingezon den werktuig, in 1849, op de tentoonstelling der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt is bekroond geweest en welke ploeg met het beste gevolg gebruikt wordt. Uit Tiel meldt men van den 24 dezer het volgende Men verneemt van goederhand dat in de provin cie Gelderland van gouvernementswege een onderzoek is ingesteld naar die geestelijke goederen die niet naar de daaromtrent bestaande besluiten worden be heerd en waaronder er zelfs zijn moeten waarvan door de beheervoerders geenerlei rekening geschiedt. Deze maatregel der regering verdient allezins te wor den toegejuicht. Zijn toch onze herigten juist dan moeten in Gelderland die verduisterde geestelijke goe deren vrij aanzienlijk zijn en er wegens de tegen woordige willekeurige beheervoering van sommigen geene de minste zekerheid bestaan dat zij die op de inkomsten een onweerspreekbaar regt hebben die werkelijk genieten. Dat de regering in haar billijk voornemen om dezen onordelijken stand van zaken te doen eindigen hevigen tegenstand ontmoeten zal lijdt geen twijfel daar eene verandering in deze zaak geheel in strijd is niet veler particuliere en familie belangen en den invloed van sommige Geldersche aristocraten voor een aanzienlijk deel zal fnuiken. Wij houden ons echter verzekerd dat de staal zich als wettige eigenaar dezer goederen zal welen te hand haven en het beheer voor het vervolg zóó zal doen uitvoeren dat de reglhebhenden op een deel of op hel geheel der inkomsten ook voor de toekomst daar van verzekerd blijven." Te 's Hertogenbosch en te Maastricht hebben de gemeente-raden thans de poortgelden afgeschaft. Jl. maandag is te Amsterdam een persoon in hechtenis genomen als verdacht onlangs den moord in de Kalfjcslaan te hebben gepleegd. Deze persoon is de man van de schoonmaakster der vermoorde en knecht bij zekeren bolerkooper aldaar. Reeds zijn in deze zaak vele getuigen gehoord. Dienzelfilen dag heeft een reiziger die sedert vrijdag jl. zijnen intrek genomen had in liet logement zum Frankfurter Hofin de Warmoesstraat te Am sterdam zich van het leven beroofd. Des middags ten 12 ure hoorde de logementhouder een schot, hij ijlde naar boven en vond den man op een stoel zitten met eene pistool op zijnen school. Het bleek dat hij zich de gebeele onderkaak had weggeschoten en het schot was doodelijk daar de ongelukkige door het spartelen met den stoel zijnde omgeslagen eenige seconden daarna den geest gaf. Het lijk werd naar het gasthuis gevoerd. Men vond zeer veel kruid en hagel hij den overledene die zijne pistool zoo zwaar moet hebben geladen dat de heugel van dat wapen is gesprongen waardoor de duim van dien persoon werd gekwelst. Hij was een Duitscber tusschen de 30 en 40 jaren en koopman en com missionair in papier. Er zijn gelijk reeds van onderscheiden' zijden is vermeld met de Belgische regering onderhandelin gen geopend over eene spoorwegverbinding van Ne derland met Belgie. In de bijeenkomsten der deskundigen te Antwerpen en te Brussel gehouden zijn naar men verneemt voorshands voor die verbinding twee rigtingen ter sprake gebragtnamelijk die van Antwerpen op Roo sendaal en Willemstad en van daar op Rotterdam en van Antwerpen op Breda en Moerdijk en van daar langs Dordrecht naar Rotterdam. Ten gevolge van hetgeen door de benoemde com missarissen is overeengekomen zal in beide rigtingen zoowel van onze zijde als dio van Belgie een voor bereidend project worden opgemaakten zal men zich daarbij onderling verstaan omtrent de punten dia voor de aansluiting aan de grenzen in aanmerking kunnen komen. Naar men verneemt is jonkh.' R. L. van An- dringa de Kempenaerwelke zich te Brussel bevond en aldaar medewerkte aan het weekblad le Tinlamarre den 20 dezer door de regering aangezegd om Belgie binnen tweemaal 24 uren te verlaten; hij zoude zich nu naar Parijs begeven. Een onzer burgerlijke ingenieurs in Oost-Indio schrijft nopens de kolenmijnen op Banca «dat er slechts ééne de exploitatie waard is hare gemiddelde diepte bedraagt ongeveer 0,735 ellen. De kolen wor den door mergel- en zandlagen afgewisseld. Zij zijn van goede kwaliteit en hier en daar met pek door- inengd doch de hoeveelheid hout dieer voor de be werking noodig zal zijn is zoo groot dat men da onderneming zal dienen op te geven. De kolenwed- ding rust op marmerachtige kalksteen-lagen. Rondom verheffen zich verschillende steenachtige heuvelen en hergen. In de omniddelijke nabijheid is eene iner- gelhedding waarin vele versteende beenderen gevon den worden. Koraalgewas treft men er mede aan." Verder schrijft de ingenieur dat meu weldra zal beginnen met de tinmijnen te onderzoeken op Banca en Biliton - op Borneo Java Sumatra en Celehes de goud-aderen - op Macasser Borneo en Madras de kwik-zilvermijnen - en de magneetsteenmijnon op Borneo. Zierikzee 29 Augustus. Volgens hel jon ;ste bul letin nopens den toestand van ii, M. de koningin had

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1