N.° 69. Woensdag 21 Augustus; 1851 Pleizierige Kermis Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDING-IE PESTUREN ADMINISTRATIE! BINNENLAND. ZMtlKZEESCHE CS ABONNEMEKT5-PBIJS l Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,' snamidd. vóór 4 nre. Tl' I li" '1 i ir De laatste maandag in Augustus is weêr ge weest cn met hein de dag tvaarop aan de in gezetenen dezer stad door het luiden der klok de Kermis wordt aangekondigd, hetgeen inen in de wandeling het inluiden der Kermis noemt. Niemand zal Wel dal eeiitoonig geklep aange naam v'oor het oor noemenmaar als men hel vergelijkt hij den somberen indruk die het klep pen dierzelfde klok nog maar zeer onlangs maakte, toen het zich in de ure van middernacht liet hooren én diet eiken slag, als met een doffe, zware, door de ziel dringende stem: brand! help! brand! riep, dan gewis is dat inluiden der Kermis harmonisch te heeten. Kermis! dat is immers over het algemeen een woord j dat blijdschap wekt. Van haar bfeloveh vélen zich winst, anderen zich vréugde. Zij geeft vertier, drukte en afwisseling. Zij gééft zoowel inspan ning als uitspanning. Zij is voor menigeen rijk aah gevolgen, wel blijde en schoone söhisj maar vaak ook bedroevende en noodlottige. Wij hebben aan het hoofd dezes Pleizierige Kermis géschreven als een wensch die al onze lezers, die zoowel de stad als het land geldt. De Kermis toch is niet inaar alleen voor de biitnen- iuiihaar ook voor Ae buitenlui. In dien wensch ligt opgesloten het genieten van al dié verma ken én kluchten, die zij pleegt Op té levéren, indien men daarin genoegen vindt. Die wensch bevat evenwel nog meer, namelijk, dat 7,ij niet zal opleveren brooddronkenheid en woestheid waarin dan sommigen hunne vreugde zoe ken, want dat houden wij voor geen pleizier; verkwisten zwelgenvloeken en vechten dat is onbetamelijke, redclooze vreugde, die een bitteren nasmaak heeft. Wél behoort het bij dé Kermis, dat het volk jubelt en tiert en zingt en lawaai maakten ziedié luidruchtige vreugde zouden wij ook niet gaarne bij de Kermis missen want wij houden veel van volks vreugde, en wij gunnen vooral de geringere stan den zoo gaarne eenigc dagen van vrijheid en Ontspanning, mits dat zij daarvan geen misbruik inakën. Als de Kermis daar is, spreken wij wel nader over haar. Vergenoeg thans met Onzen wensch van «Pleizierige Kermis!" COURANT. VEBSCHIJZ9T PRIJS DER ADVESTE3STZEM Gewone 35 cents de regel. GeboorteHuwelijksen Doodberigtenvan 1-6 regels af 3 behalve hel Zegelregt kennisgeving. Burgemeester en WrthoudrrS der Stad Zierikzee indien bekend dat de Rekening «lezer Over hot dienstjaar 1850 fnél al dë bijlagen van heden af gedurende veertien dagen Ier Secretarie voor een ieder.ter lezing is ncuérgelcgd en algemeen verkrijgbaar gesteld ingevolge de Wet. Afgekondigd van bet Raadhuis te Zierikzee den 20 Augustus 1851. Büfgémcostér en Wethouders Dl- CRANE. Ter ordonnantie De Sfads-SeórêtariS ii BÖEIJ i Lidtó'lï den JfttstJl. IUITENLAND. buitsohlah: Frankfort 22 Augustus. Dé berigten uit Bosnië spreken nog altijd van vervolgingen welke de Christe nen van de zijde der Turken te verduren hebben. Niet tegenstaande de goede bedoelingen van Omer-paona is <le Christelijke bevolking aan de grootste verdrukking 'en mishandeling blootgesteld. bit Hamburg wordt gemeld dat de voorstad S.'- PnuIi ten gevolge der verhingen door den senaat bij de Oostenrijkscbe regering gedaan den 20 dezer door de Ooslenrijksche troepen ontruimd is geworden. - Berigten uil Rome melden dat d.' Rnoblécher de bekende zendeling in Afrika algeinëene belangstel ling wekt. Volgens mededeelinge'n van hem bestaat zijne zwarte kolonie in de stad Kliardun (ten zuiden vair N'tibie) uit 81 negprs van verschillenden leeftijd maar meestal knapen. Hij was tot de stammen onder den 4dtn graad breedte doorgedrongen doch hoopte nog verder dan de evennachtslijn te komen. De (raus beeft ten stelligste beloofd, zijne pogingen lirachldadig- Iijk te ondersteunen én ook verscheidene Duitschers hadden eene inschrijving geopend om hem dour gelde lijke bijdragen te gemoèi te komen. GBOOT-BHSTTjlBINIEre. Lorren 20 Augustus. Thans is de sluiting van do Wereld-tentoonstelling voor bet publiek bepaald op za terdag dén 11 October aanslaande. Men meent te kunnen berekenen, dat dé tentoonstelling 400,000 ponden sterling (f 4,800,000) zal opleveren en dal al de uitgaven oj) de helft dier som kunnen worden be groot. Door de ontploffing in eene kolenmijn nabij New castle zijn II. dingsdag lusschen 30 en 40 personen meestal in nog zègr jeugdigen leeftijd omgekomen. 's Gravfnhage 25 Augustus. Heden morgen ver spreidde zich in de residentie tie blijde mare, dat II. M. onze geëerbiedigde kóningin ih den afgeloopen nacht omstreeks 4 ure, gelukkig bevallen is van eenen prins. H. M. évenzeer als de jonggeboren vorst bevinden zich zoo men verneemt naar omstandigheden bijzón der welvarende. Deze vermeerdering van het konink lijk gezin tal voorzeker veel leed verzachten dat het in ile drie vorige jaren in zoo ruime mate bad onder vonden. Ter viering van deze heugelijke gebeurtenis wappe ren er vlaggen van vele openbare en bijzondere gebou wen en doet zich het klokkenspel bij afwisseling hoo ren. Ook is liet heugelijk lierigt heden morgen door bet lossen van 101 kanonschoten deii volke aange kondigd. Zierikzee 26 Augustus. Uit Hulst meldt men van den 21 dezer liet volgende Het fraaiste Weder begunstigt het binnenhalen van de rijpe veldvruchten van de tarwe zal hij liet einde dezer week wel geene enkele sclioof meer op het veld zijn. Ook met dé haver is men druk bezig. De paardeboo- nen beloven cenen overvloedigen oogstterwijl do erw ten een zeer ruim beschot bobben geleverd. Ook in deze stréken vertoont zich do ziekte in het loof der aardappelen. De latere soorten zijn daardoor in hunnen groei gestuit gelukkig wanneer zich liet kwaad tlicl meer aah de knol mededeelt, dan tot heden betigöval is. De kwaadaardige varkensziekte die in bot begin de zes jaars in den Cainbrnnpolder Lunlershoek en Ter Hole héërscbte en waarvan wij in der tijd in dit blad iiïelding> maakten is' thans óóit tc' Latnzwaarde uitge broken. Reeds drie mestvarkens zijn daaraan in acht dagen tijds gestorven. Den 21 dezer had te Leiden op de gebruikelijke wijze de installatie plaats van m.' B. J. Gralama vroeger subslisluut-ollicier te Zierikzee als substituut- officier bij de nrrondissemenls-regtbauk le Leiden. Door bel Historisch genootschap gevestigd to Utrecht is onder meerderen benoemd lot gewoon, lid rn.' J. J. Ermerinsle Zierikzee. Gisteren middag is de plank van eene der aan bet Oude Hoofd te Rotterdam liggende stoombooten in bel water gevallen op bet oogenblik dat zich daarop vier personen een vader met zijne drie kinderen be vond waardoor deze allen in de rivier stortten. Door onmiddelijk van velschillende zijden toegebragle bulp gelukte bet spoedig den vader met twee der kinderott te redden doch bet derde een meisje van ongeveer zeven jaren werd niet weder gevonden. Dezer dagen is naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Uage overgebragt do per soon van Uugbert Kost, beschuldigd van poging tot moord. Naar men verzekert zou deze persoon be schuldigd worden op den weg tusscben Voorburg cn Zoetermcer zijne vroegere beminde in bet water te hebben geworpen met bet doel haar te doen ver drinken. Zelfs zou bij baar belet hebben dat zij zich. redde. Op liet angstgeschrei door baar aangeheven zouden eeuige personen die zich in den omtrek be vonden toegesneld zijn die baar gered en gemeldeu persoon in hechtenis genomen hebben. Directeuren der le Rotterdam gevestigde Zuid- BoUandsche Maatschappij tot redding van schipbreuke lingen hehben donderdag, op het duin en aan bot strand nabij Ter Heyde onder geleide van de bëereu van der Goes en AJ. van den Kasteele burge meesters der gemeenten Monster en 's Gravesande en. in tegenwoordigheid van Z. K. H. prins Hendrik die in deze philantrópisbhe inrigting ziilk een hoog belang stelt onderscheidene proeven genomen in het werpen der lijnen van verschillende dikte en wel door rniddeL van de in Engeland vervaardigde Uackets, en ook met den gewonen mortier ten einde langs dien weg cena gemeenschap door lijnen oil trossen daar le stellen om des le zekerder met tie reddingsboot een gestrand schip te kunnen bereiken en welke prooven volkomen aan het oogmerk Hebben beantwoord waarna mede de al daar gestationeerde onlangs nieuw gebouwde ijzeren reddingsboot is in zee gebragt welke bleek iu alle op- zigten aan liét doel om schipbreukelingen te redden te zullen beantwoorden. Het bestuur der Nedërlaiidsche zeil- en rocivor- eeniging te Amsterdam is voornemens een kolossaal en sierlijk gebouw zoowel lot liet houden van verga deringen als ten gebruike bij de jaarlijksche wedstrijden ophol 1.1 aan de westzijde, en wel op eenigen afstand van de Oosterdoksluis op lè riglcn. Te Nijmegen is dezer dagen eene scbeepsreederij tot stand gekomen Waarvoor bereids te Amsterdam een barkschip voor do groote vaart bestemd en dat 210 lasten liieten zal in aanbouw is. Men leest gewoonlijk van feestelijkheden bij ecu 25- of 50;arigen diensttijd. Nu kun men mededeelen da! iemand in gezónd beid zijn 25jarig emeritaat vierde. Het was d.' II. Vèrsclioor, rustend predikant te Arliöl die (hans 95 jaren telt. In eene den llJ dezer gehoudene buitengewone vergadering der maatschappij van handel landbouw en nijverheid te 's Herto'gehbösch is, in overleg inct de voornaamste handelaren aldaar besloten, de koers der Belgische centen le verminderen mot 10 per centzoo dat elf Belgische gelijk slaan met tien Nederlandscbe ingaande op woensdag den 20 Augustus en eindigende 1October deils jaars waarna zijniet meer zullen worden aangenomen. Er zij ii tijdingen uit Suriname ontvangen loo- pende tol den 22Jullj. Toen hoersclilo aldaar do gele koorts op eéne schrikbare wijsvooral ónder de mili tairen' en zeelieden.'

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1