N.° 61.' Woensdag 20 Augustus. 1851. Woensdag en Zaturdag. DE HULPBANK. BESTEM ADIMSTIHTIM. ABONKEMEMTS-PRIJB I Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzending der Advert, daags tevoren.'snamidd. vóór ure. VSBSCHIJNT PBH8 DEE ADVERTEMTIEM J Gewone 15 cents de regel. Geboorte—Huwelijkseri Doodberiglen van 1-0 regels af 1 behalve hel Zegelregt Het is bekenddat in het vorige jaar door 'de hier bestaande Vereeniging Van Liefdadig heid eene Hulpbank is opgerigt, waaruit min vermogende ambachtslieden en neringdoenden geldelijke voorschottentot voortzetting en uit breiding van hun bedrijf, bekomen kunnen, die zij gedurende veertig weken, en dus over een ruiin tijdperk, met kleine wekelijksche paaijen wedergeven; doch thans heeft de gezegde Ver eeniging aan de inrigting dier Hulpbank eene uitbreiding gegeven, die voor de minvermo genden binnèn deze stad ni.et. dan gtónstig 'werken kan, en het doel der Vereeniging, om de armoede te verminderen en togen te gaan allezins moet in de hand Werken. Tot dOsverre was het géven van voorschotten uit dé Hulpbank meer bijzonder bestemd om neringdoenden te ondersteunen in hun bedrijf en beroep; alle andere onderwerpen van uitgave waren dus uitgesloten, én de Commissie van bestuur dier inrigting vond zich belemmerd aan aanvragen om voorschotten te bekomen, welke op de uitbreiding én verbetéring van het beroep geene betrekking hadden, gehoor te geven. Het is evenwel niet te ontkennen, dat, wil rnen door zoodanige inrigting nut stichten en dezelve dienstbaar maken aan het heilzaam doel dat de Vereeniging in het Oog heeft, eene uit breiding der Hulpbank onvermijdelijk was, en het daaftoe uitermate geschikt was haren werk kring derwijze uit te strékken, dat alle minver mogenden zonder onderscheidmits door vlijt èn zedelijkheid zich aanbevelendeuit het Fonds der Hidpbank kunnen geholpen worden tot aankoop van meer algenieehe benoodigdheden en tot het doen van nattige uitgaven. Hij tochdié eenigermate bekend ik met de minvermogende standenmet de huisgezinnen der arbeidende klassekan zich dagelijks over tuigen datzöodra iets ontbreekt van klee ding, deksel, of van wat aard ook, zoodra bui tengewone uitgaven zich voordoen, niets voor handen is,, om daarin te voorzien, daar het ver diende loon moet besteed worden tot dagelijk- sche bëhoeftenen de méesten het zoo ver niet schijnen te kunnen brengen dat zij iets afzon deren Voor andere benoodigdhedenén al kun nen zij het, zooals er toch niet weinigen zijn, de spaarzaamheid, zoo nuttig, zoo te prijzen, is aan wéinigen éigen. In deze behoefte nu heeft de Vereeniging voor zien door de gelegenheid te openenom uit de Hulpbank kleine voorschotten te bekomen, tot aankoop van benoodigdheden van huishoudelijken aard, of tot het doen van andere nuttige uit gaven; Welke dan, even als de grootere som men, bij kleine postjes; in veertig weken, of zooveel vroeger als men kanmoeten worden wedergegeven zöo is b. V. voor een voorschot van f 10, eene wekelijksche teruggave van 26 cent voldoende, en dit is toch waarlijk geen bezwaar, als men door die f 10 aan iets geholpen is, dat inen zoo hoog höodig had of daardoor eene uitgave bestreden heeft, die on vermijdelijk Was, waarvóór men nergens art- flers,als door een noodzakelijk voorwerp in de Bank van Leening te brengen, konde geholpen worden. Het is waar, voor dit voorschot wordt, even als voor alle voorschotten die de Hulpbank doet, eene borgstelling vereischtdoch de vlijtige ar beidsman en de hulpbehoevende maar naarstige weduwe zijn ligtelijk bij iemand bekend die voor deze kleine sommen borg wil zijn welke borgtogt te eerder kan worden aanvaardomdat liet algemeen bekend is, dat iemand, die niet binnen den bepaalden tijd de teruggave van liet voorschot doet, nooit meer eenig geld uit de Hulpbank hekomen kan én zich dus door dit verzuim van een voorregt berooven zoude, dat hem anders in menige levensomstandigheid nog zal kunnen te stade komen. Dóch ook hier zullen de deelnemers der On derlinge Waarbórg-Veréeniging van Arbeiders, boven anderen die de gewoonte niet hebben Van té sparen iets vooruit hebben. Dezen wan neer zij maar zooveel in het Fonds gebragt heb ben, als zij uit de Hulpbank vragen, zullen geen borg behoeven te stellen, indien zij hun aandeel in dat Fonds, tot zekerheid van het verkregen Voorschot, verbinden willen, en dit is des te verdienstelijker, want dan Worden zij door eigen vlijt geholpen en hebben niemands hijstand noodig. Voor levensmiddélen eri brandstoffen worden echter geene Voorschotten uit dé Hulpbank ver strekt, omdat liét té voorzien was, dat dé aan vragen daartoe al te menigvuldig zouden wor den, en de betnóeijingén van het bestuur der Hulpbank, dat zonder éenige belooning en ge heel belangloos in dezen werkzaam isal te zeer zouden worden vermenigvuldigd; ook is het eenigzins bedenkelijk, of het wel nuttig is, éenigen voorraad van dien aard, in de huizen der minvermogenden op te leggen, waar zeld zaam het noodige overleg bestaat, om hetgeen men heeltmet spaarzaamheid te gebruiken. Ook zal er voor hendie burgerlijke en mili taire pensioenen beneden de f 300 hebbenge legenheid zijn, daarop bij de Hulpbank voor schotten te ontvangen, onder zoodanige bepalin gen en voorwaarden, als daaromtrent door de Vereeniging zijn vastgesteld en door den boek houder der Hulpbank zullen worden kenbaar gemaakt. De ondervinding leertdat niet wei nigen van deze mindere gepensioneerden, die meestal den betalings-termijn niet kunnen af wachtendeerlijk misleid worden inliet opne men van geld op hun pensioen en het mag dus ook voor de binnen deze stad woonachtige ge pensioneerden als eene weldaad beschouwd worden, dat er bij de Hulpbank alhier voort aan gelegenheid bestaan zalvoorschotten op de vorengeinelde pensioenen te bekomentegen allezins redelijke en weinig bezwarende voor- Waarden. Van dit een en ander heeft het bestuur der Hulpbank, bij haar berigt vari den 11 Julij jl., in de Zierikzeesche Courant aan het publiek kennisgegeven; doch men heeft het niet ondoel matig geacht de zaak in eenige bijzonderheden te ontwikkelen, en daaraan larigs dezen weg, in hét belang van zoovelen, die daardoor in möeijelijke omstandigheden zulleii kunnen wor den geholpen, meerdere bekendheid te geven. M. v. B. PUBLICATIE. De Gedeputeerde Statrh van Zeeland, Doen te welen dat door de Stalen dier Provincie in hunne verJ gadering van den 12 Julij jongstleden, is vastgesfeld hetgeen volgt: IV IJZIG ING van het bij Koninklijk besluit van den 5 Januarij 1842 n.° 69 goedgekeurde Regie- ment lol voorkoming van de verspreiding der Long ziekte onder het Rundvee in de Provincie Zeeland B door de Stalen dier Provincie vastgesteld. Art. 1. Te vervangen in art. 1. de woorden van het eene district naar het andere door de woorden: ,,van de kantons Sluis en Oostburgnaar de kantons Axel en Hulsten omgekeerd." Art. 2. Te doen wegvallen in art. 2, de woorden: te water» ook die voor het eerste dislrict teenvoor het tweede district teenmitsgaders aan het veer ter laatstgemehle plaats, ook voor het eilandvoor het dei de district Ie envoor het vierde dis trict te voor liet vijfde district temet invoe ging van de woorden .en Walzoorden achter het woord Neuzen le vervangen de woorden: Gouverneur der provincie door dé woorden Commissaris des Konings in de provincie." Ai t. 3. Te vervangen in art.,3 de woorden Gouverneur der provincie j door de woorden: „Commissaris des Konings in de provincie." Art. 4. Te vervangen den aanhef van art. 4, 2de lid door het volgende „Het vee zal niet verder mogen worden vervoerd clan op de bij. „3011dere vergunning van 's Konings Commissaris in de provincie „of van de door hem aan te wijzen Burgemeesters." Art. 5. Te vervangen den aatilief van art. 5, door het volgende ..De Burgemeesters in het vorig artikel genoemd zullen van de „door hen verleende vergunningen maandelijks aan den Commis saris des Konings in de provincie." Art. 6. Te voegen aan het eincl'é van art. 9: ..Van deze beschikkingen der Gedeputeerde Staten zal aan de t.ingezetenen bij afkondiging en aanplakking, worden kennis ge- nü? ven." Art7. Te vervangen den aanhef van art. 13, door het volgende ..Bijaldien in eene gemeente de longziekte ontstaat, of zich aldaar iikenteekenen opdoen die dezelve doet vooruitzien zullen de 1.daartoe bevoegde veeartsen, zoo dikwijls. 'le vervangen het slot van het eerste lid van hetzelfde artikel door het volgende ..en daarvan rapport doen aan 's Konings Commissaris in de pro- „vincie en aan de Burgemeesters der betrokkene gemeenten." Art. 8, Te doen wegvallen.in onderdeel litt. C, van art. 14^ de woorden: dat de afwiikine of verzuim hiervan volgens art. 10 der wet van den 30 Mei 1840 (Staatsblad n.° 46), hun het genot: zoude doen verliezen van de tegemoetkoming, welke voor het verlies van het ten gevolge derlongziekte omgekomen of afgemaakt Vee, uit het fonds van den Landbouw wordt verstrekt; en daarvoor ia plaats te stellen „dat de afwijking of bet verzuim hiervan hun het genot zoude „doen verliezen van alle vergoeding uit de provinciale geldmidde len, daarvoor, ter beoordeeling van Gedeputeerde Staten toe te „kennen." Art. 9. Te doen wegvallen in art. 18, de woorden: Na ingenomen advijs der Provinciale Commissie van Landbouw alsmede dat die wijziging is goedgekeurd bij Zijner Majesteits be sluit van den 30 Julij jongstleden n.° 38 eri dat afdrukken van het voormejde reglement, waarin de, ten gevolge van de gedachte wijziging, noodzakelijke veranderingen en aanvuilingen opgenomen en die door den,Griflier der Stalen gewaarmerkt zijn verkrijgbaar zijn.gesteld bij U. F. Ader, drukker van het Gewestelijk. Bestuur te Middelburg. Gegeven te Middelburg den 15 Augustus I80I De Gedeputeerde Staten voornoemd 9 van vreüenburch. Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT. bekendmaking. Buuuesiebster en Wethouders der Stad Zierikzee verwittigen bij deze hel publiek dal de gewone Ker* sui* of Jaarmarktbinnen deze Stad zal gehou den worden als van oads aanvangende op den laalsleti Maandag in Augustus gedurende twee weken, en alzoo van den 25 dezer maand lol den 6 September aanstaande. De Kramers worden verzocht lot het bekomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrije brieven bij den heer A. van oer Velde Cz. Slads-Arcbilect en Marktmeester alhier aan to melden en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geene rijfelaars, lioroskooplrekkers of bedelaars, op de Kermis zullen worden toegelaten. Zierilczee; den 11 Augustus 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, vl. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. J. 1». KRO'

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1