Tm de koflij heeft eenige beduidende beweging plaats gehad meer bi jzonder in het najaarten gevolge van meerderen kooplust en grootere behoefte. In de rogge, erwten en boonen werd eenige levendigheid van handels-beweging opgemerkt. De voornaamste markten zijn: Middelburg, Zierikzee, Goes, Hulst en Sluis. De kleinhandel moge hier en daar al eenige levendigheid opleveren, menig winkelier heeft nogtans groote zorgen en moeitenom zich op den duur staande te houden; hoogelasten en de mededinging van vreemde leurders en uitpak- kers, vooral die van manufacturen, drukken hem zeer. b. Buitenlandsche handel. De voornaamste handels-betrekkingen met het buitenland zijn, in dit gewest, die met Enge land en Belgie. De voornaamste artikelen van invoer zijn steenkolen en twist voor de calicots-weverijen. De uitvoer bestaat hoofdzakelijk uit granen. De koloniale producten uit de Oost-ïndische bezittingen worden, voor rekening der Handel- Maatschappijaangebragt. Voor zooveel onze mededeelingen luiden, zijn de voornaamste handels-artikelen, in elke ha ven van dit gewest in- en uitgevoerdals volgt: a. Haven van Middelburg. Invoer 36,587 balen koffij 16,436 kanassers suiker; 5,922 schuitjes tin 39,500 ponden bindrotting; 69,401 mudden maatkolen; 46,670 ponden schaalkolen; 227,512 ponden twist; voor f 1,365 waarde aan manufacturen Ecne ongebroken lading houtkorenten en wat dies meer is; benevens brandhout, hout werk aardewerkglas en glaswerkmeubelen en steen van verschillende soorten. Uitvoer 410 lasten tarwe; 140 boonen; 50 aardappelen voor ƒ900 waarde aan versche vruchten. Hoeveelhedenwaarvan de cijfers ons onbe kend zijn: Haardasch, huiden, vaatwerk en wollen goederen. b. Haven van Vlissingen. Invoer: 49,608 mudden maatkolen; 29,057 ponden schaalkolen. Voorts oesters, rijst en tras. Uitvoer: Aardappelen, akerdoppen, ajuintarwe, boo nen en lijnzaad hoeveelheid onbekend. c. Haven van Zierikzee. Invoer; 695 kanassers suiker; 3,488 balen rijst 1,499 bossen bindrotting; 52 picols verwhout; 26,864 mudden maatkolen 68,200 ponden schaalkolen 3,381,800 ponden klipzout; 395 mudden tarwe; 241 mudden rogge; twee ongebroken ladingen hout: Voorts glas, hop, hout en houtwerk, kalk, meubelen, steen, spijkers en vitriool-olie. Uitvoer Geene voorwerpen dan victualiën en eenige metselsteen, gebluschte kalk, spijkers en andere kleinigheden 7,422 mudden gerst, 4,229 mudden lijnzaad; 538 ponden garancine voor f 752 waarde aan glas. In de havens Veere en Brouwershaven zijn geene zee- noch rivier-schepen van Belgie in gekomen of daaruit vertrokken. Be doorvoer heeft zich bepaald tot goederen in bet vrij-entrepót of algemeen handels-entre pot te Middelburg opgeslagen. De in dat entrepot geplaatst geweest zijnde artikelen, bestaan uit: koffijsuiker, wijnen en meekrappen. Uit hetzelve zijn uitgevoerd'. 704,995 ponden suiker, en 40,443 ponden onberoofde meekrap. c. Binnenlandsche scheepvaart. De binnenlandsche scheepvaart heeft steeds behoefte aan opwekking. Het aantal schepenbenevens derzelver ton- nenlast, voor de binnenlandsche vaart in ge bruik, kunnen wij, bij gebrek aan bouwstof fen niet mededeelcn. Stoomsleep-diensten bestaan niet in dit gewest. Werven voor den scheepsbouw bestaante Middelburg, VlissingenArnemuiden, Zierik zee en Neuzen. De arbeid bepaalt zich aldaar echter meestal tot het herstellen van vaartuigenkalefaten breeuwen enz. d. Buitenlandsche scheepvaart. Het getal in- en uitgeklaarde zeeschepen, bij de navolgende havens, bedroeg, volgens de bij ons ingekomene inlichtingenals volgt a. Zeeschepen. Inklaring. Uitklaring. Haven van Middelburg33 schepen. 28 schepen. Vlissingen, 42 9 Zierikzee, 16 17 b. Rivierschepen Inklaring. Uitklaring. Haven vari Middelburg58 schepen. 56 schepen. Vlissingen, 21 2 Zierikzee, 37 15 Nopens het belangrijke Bath, voor de vaart op Belgiebezitten wij geene aanteekeningen. Langs Veere en Brouwershaven, beide zee havens zijn geene schepen naar die havens bestemd, uit zee of uit Belgie, ingekomen. Aari de laatstgemelde plaatszijnde tevens een eerste en uiterste wacht, voor het binnen komen en uitgaan van zeeschepen uit zee naar Zuid-ÏIolland bestemd, en omgekeerd, zijn in- tusschen in 1850 Ingekomem: 206 bodems. Uitgezeild: 47 De tonnen-inhoud van al die schepen is ons onbekend. De herkomst en bestemming van de, in dit gewest te huis behoorende schepenwas als volgt Herkomst. Haven van Middelburg 7 schepen uitOost-Indiën. 24 Engeland. 1 schip Rusland. 1 Griekenland Vlissingen 42 schepen Engeland. Zierikzee 1 schip Oost-Indiën. 12 schepen v Engeland. 2 Noorwegen. 1 schip Pruissen. Bestemming. Haven van Middelburg 3 schepen naarOost-Indiën. 24 Engeland. 1 schip Noorwegen. Vlissingen 9schepen Engeland. Zierikzee 2 Oost-Indiën. 1 schip China. 2 schepen N.-Amerika. 8 Engeland. 1 schip Pruissen. 2 schepen op avontuur. Werven voor den scheepsbouw vindt men te Middelburg en Zierikzee; op de eerste is in 1850 afgeloopen een kofschipterwijl daar in aanbouw waren één bark- en één schooner- schipop de tweede zijn van stapel geloopen 1 bark- en 1 schoonerschip. In aanbouw ge bleven 1 bark- en I brikschip» HOOFDSTUK XVII. ÏNR1GTINGF.N IN VERBAND STAANDE MET DE. UITOEFENINGEN VAN HANDEL EN ANDERE BEDRIJVEN. a. Maten en Gewigten. Deenz. b. Middelen van vervoer te water. Stoombooteh zijn in de vaart Te, enz. Te Zierikzee eene op Rotterdam en tusschen- beide gelegene plaatsen. Op de dienst dezer middelen van vervoer zijn ons geene aanmerkingen voorgekomen. De, enz. c. Middelen van vervoer te lande. Deenz. d. Broodzetting. Het, enz. In het 2Je district van dit gewest, ook te' Zierikzee, hebben onderscheidene gemeente-be sturen goedgevonden, de broodzetting, met onze bewilliging, af te schaffen, behoudens het ge wone policie-toezigttot voorkoming van ver koop van brood met voor de gezondheid schade lijke bestanddeelen bezet. Men denkt hierdoor eene meerdere mededin ging, tot de levering van goed en goedkoop brood open te stellen en alzoo het belang der ingezetenen te bevorderen. Proefbakkingen hebben in het laatstleden jaar niet plaats gehad. e. Herordeningen op de botervaten en dergelijkei Verordeningen van den eerstbedoelden aard bestaan in dit gewest niet. Het andere vaatwerk, enz. Aldus gearresteerd te Middelburg, den 28 Junij 1851, De Gedeputeerde Staten van dej Provincie Zeeland, VAN VREÜENBURCH. |Fer ordonnantie van dezelve;» SLEGT, TER STADS DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DE VOS,

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 4