dfer Se regelen nadat de aannemïngs-som beleend s&ltnjn, "Wij vleijen ons alzoo, dat dit belang mede Weldra zal kunnen worden verwezenlijkt. Overigens gewagen wij hier voorloopig van den bouw van nieuwe school-lokalen te Oosterland en te Kminingen waarvan de aanbesteding in oen loop van dit jaar bereids heeft plaats gehaden Waarvoor', door de provincie, mede geldelijke hulp «al worden verleend, hij het volgende jaar-ver slag nader te vermelden. 3b. Scholen van hij zonderen aard en strekking. Erenz. e. La/ijnsche scholen of ggmnasiën. Er bestaanenz. Twee gymnasiën zijn in de provincie aanwezig: Dat te Middelburgenz. Dat te Zierikzee, tot welks oprigting, in het be gin dezes jaars, bij gelijke beschikking, voorloo pig, zooals in den regel plaats vindt, als eene proevevoor den tijd van twee jarenmagtiging is verleend. Ook op dit gymnasium is de staat van het onderwijs zeer gunstig, van hetwelk dc vruchten bij de meeste leerlingen hoogst verblij dend zijn waarom het voortdurend bestaan van hetzelve allerwenschelijkst wordt geacht. Op den 15 Januarij dezes jaars had het eerste 20, en het laatste 16 leerlingen, enz. HOOFDSTUK VUL Armwezen. Hoezeer de welvaart in dit gewest min gunstig is, en de bestaanmiddelen van zijne bewoners over het algemeen verminderen zoo blijkt nog- tans, dat de toestand van het armwezen in het zelve niet meer bezwarend is dan in andere ge westen immers de uitkomstenwelke de stati stieke tabellen van het armwezen in deze provin cie, over 1850, aanbieden, doen zien, dat het getal verpleegden of bedeelden, door de hierna te vermelden instellingen van weldadigheid van dc lste hoofdsoort, tot de bevolking staat als: 141 7ioo tot 1000; dit wasinlS49, 14910/10oen volgens het laatst door de Regering gedaan ver slag over het armwezen over het geheele Rijk, ,l54s7i»oj die verhouding is over 1850, in de verschillende districten van dit gewest, inet uit zondering van de daarin aanwezige stedenais volgt: in het lste district 73 Viooj i'1- het 2de 88 "'/looin het 3de 132 *jMin het 4d= 106 "/too in het 5de 135 "/too, en alzoo in het 3dc, 4de en 5de district het ongunstigste, waarvan de oorzaak schijnt gezocht te moeten worden in de omstan digheid, dat in die districten de arbeidende klasse zich bijna uitsluitend tot den veld-arbeid moet bepalen waaraan steeds geringe en onzekere ver diensten verbonden zijn; terwijl zij bovendien in dien arbeid voor zooveel het 4de en 5de district aangaat, ook nog door vreemde arbeiders uit het naburig Belgie wordt benadeeld. De verhouding van bet getal bedeelden in 1850, tot de bevolking van de 9 steden dezer provincie, is geweest als: 213 mo tot 1000. Is, enz. HOOFDSTUK XI, Waterstaat. c. Havens. De voornaamste havens binnen dit gewest, te weten die welke van het meeste algemeene be lang moeten worden geacht, zijn: 3." De, enz. 5.° De haven van Zierikzee. Deze, benevens het daartoe behoorende kanaal naar de Ooster- Schelde, wordt door de stad onderhouden doch de beide buiten-havenhoofden gemeenschap pelijk door haar en den polder Schouwen. De herstelling met het vijfjarig onderhoud dezer laatste, is, op 10 October 1850, aanbesteed voor f 2500. 6." !>e haven van Brouwershavenwelke mede door de stad wordt onderhouden. 7." De haven van Bruinisse, tot welker herstel ling, door de provincie, uit de fondsen der dienst 1835, een renteloos voorschot van f7000 is verstrektwaarvan jaarlijks f200; door de. gemeente wordt, teruggegeventerwijl zij ver der in het onderhoud voorziet, 8.® Be, enz, d. Z emoe ringen en Duiven. Ut tcesiaai tier dijken - hoofden of paalwer ken bestemd om de aanvallen <jer zee te keeren is voldoende. Dadr, waar de oevers afneming ondervinden, of daaraan zijn blootgesteld, wor den zinkwerken, tot bun behouden aanwinning daargesteld. Onder (J /tv an dit hoofdstuk zal na der gelegenheid zijn, om hiervan melding te maken. De staat der zeewerende duinenhoedanig aan de westelijke zijden van WalcherenSchouwen en Staats-VIaanderen worden aangetroffenis mede voldoende. Door beplanting met helm stroo en riet, wordt hunne instandhouding be vorderd en hunne afneming tegengegaan. Die op het eiland Schouwen welke tot de werken van dien calamitcusen polder behoort, is, voor den tijd van vijfjaren, op den 10 October 1850, aanbesteed voor f1880. Verdeeningen. Eigenlijk, enz. f. Droogmakerijen. Gedurende den afgeloopenen jaarkring zijn geene werken van dezen aard ondernomen. Er kan echter alhier melding worden gemaakt van een bij het plaatselijk bestuur van Brouwers haven gemaakt ontwerp, tot afdamming van een gedeelte van den spui-boezfein aldaar. Wij hebben echter gemeendtot de verwezenlijking van dat ontwerp niet te moeten medewerken maar het bestuur in overweging te moeten geven, om, tot instandhouding der haven, en in het belang der uitwatering van eenen aangrenzenden polder, tot eene uitdieping van dien spui-boezem over te gaan. g. Bedijkingen en Inpolderingen. Bijenz. (ji h. Polders. In deze, geheel uit polders bestaande, provin cie worden 577 polders of wateringen aangetrof fen, welker bestiiur zich in handen van 309 di rection bevindt. Van deze zijn 175 bij buiten (zee- of rivier- waterkeerende) polders en 134 bij binncn-pol- ders of wateringen werkzaam. Onder deeerstgemclden zijn begrepen, die der 37 zoogenaamde calctmiteuse polders of wate ringen. De waterkeevende dijken en duinen der buiten polders hebben eene uitgestrektheid van 602,612 ellen of ruim 108 uren gaans. Die dijken en duinen worden bestendig in goe den staat gehouden evenals, overeenkomstig het reglement van polieie der polders, de dato 16 December 1811, tegen het beschadigen der aan wezige hiunen-dijken wordt gewaakt. Het is genoegzaam bekend, dat de waterkee- ringerizullen zij aan het dagelijks in meerdere of mindere mate wederkomend geweld der zee en rivieren het hoofd kunnen biedenen steeds be stand zijn tegen de niet zelden hevige aanvallen der elementen, bestendige waak- en werkzaam heid onbekrompene aanwending van doelmatige bouwstoffenen alzoo aanzienlijke uitgaven vor deren. Alleen aan de calamiteuse polders is gedurende het jaar 1850, eene som van f 7-a f800,000 besteedzoowel voor gewone vernieu- wings-, herstellings- en onderhouds-werken, als tot daarstelling van werken van buitengewonen aard. Gedurende de laatste 5 jaren bedroegen die kosten ongeveer 4 millioenen. De kennis der begrootingen van de waterkee rende polders, welke, volgens het provinciaal reglement van administratie der poldersin af schrift aan Gedeputeerde Staten moeten worden ingezondenen der peilingenwaarvan de uit komsten, naar hetzelfde reglement, aan hen moe ten worden medegedeeld, stelt hen in de gelegen heid om te beoordeelenof het noodige wordt aangewend tot behoud der polders en hunne oevers. Het onderzoek dier stukken beeft steeds ten ge volge, dat door ons aan sommige polders teregt- wijzingen en aanbevelingen worden gegeven. Wij hebben het noodig geachtblijkens het Pro- vinciaalhlad n.° 16, van het loopende jaarhet doen der opgaven van de gedane peilingen aan te bevelenen tevens eenige inlichtingen mede te deelenomtrent hetgeen, ter doelmatige ver- rigting daarvan, dient te worden in acht genomen. Tot. dusver weiden debegroolingen van, en de bestekken van werken aan de Galamiteuse pol ders, aan de kennis van Gedeputeerde Staten ont houden. De Minister van Binnenlandsche Zaken door den Staatsraad, Commissaris des Konings, op dat belang opmerkzaam gemaakten tevens op datdat aan de polder-besturen een meer werkzaam aandeel in de beraming hunner uitga ven behoort te worden gbgeven, heeft, bij dispo sitie van den 4 Mei 1851bepalingen vastgesteld ten gevolge waarvan de begrootingen voortaan door de dijks-directiën zullen Worden opgemaakt j en vervolgens aan Gedeputeerde Staten zullen worden ingezondenten einde hunne meening deswege te uiten terwijl ook de bestekken der werken aan de calamiteuse polders voortaan aan hunne voorafgaande beoordeeling zullen worden onderworpen. Het Provinciaalblad n.° 73 van het loopende jaar bevat die bepalingen. De af- en uitwatering laat in sommige locali- teiten te wenschen over. Openz. Ook een gedeelte van het eiland Schouwen be hoeft betere uitwatering. Er bestaat vooruitzigt, dat daarin weldra zal worden voorzien bij daar stelling eener zeesluis, aan de noordzijde van het eiland. De, enz. Het beheer der polders heeft plaats naar het provinciaal reglement op de administratie der pol ders, in 1840 vastgesteld, en in 1844 en 1846 aangevuld en gewijzigd. De polieie wordt in de polders uitgeoefend naar de bepalingen van het reglement van den 16 De cember 1811. Naar aanleiding van het, in uwe vorige najaars vergadering, gedane voorstel, tot wijziging van het eerstgemelde reglementis alstoen door u be sloten, om de bespoediging eener wet op den wa terstaat vooraf aan den Koning té verzoeken terwijl wij tevens door li zijn uitgenoodigdom inmiddels de bestaande waterschappen aan té schrijventot inzending eener opgave van al zoo danige veranderingen en wijzigingen als zij, iri hunne inrigtingen en reglemenlen, zouden wen- schelijk achten. Op het verzoek aan den Koning is j van wegö Zijne Majesteit, te kennen gegeven: dat de wet op den waterstaat niet behoeft te worden afge wacht om in de bestaande verordeningen de w ij zigingen te brengen, welke door de Staten mogten. worden noodig geacht. De van ons verlangde aanschrijving is geschied; De daarop ingekotnene antwoorden zullen alsnu in overweging kunnen worden genomen. In de gezegde vergadering is ook door u be raadslaagd omtrent een ingekomen adrestot wij ziging van het vëglement van polieie der polders. De aangevangen overweging daarvan is echter alstoen niet voortgezetmaar besloten om tot dé regering de vraag te rigten of Gedeputeerde Sta ten hunne goedkeuring zullen mogen hechten aan bepalingen van bijzondere waterschappen, welke niet volkomen overeenstemmen met voors. reglement? Het daarop ontvangen antwoord drukt de meening uitdat, ongeacht het meerge melde reglementdoor de waterschappen afzon derlijke polieie-verordeningen kunnen worden daargesteld, waarin ook andere bepalingen kun nen worden opgenomen, dan in dat reglement voorkomen, mits daarmede niet in strijd zijnde. Volgensenz. HOOFDSTUK XII. Wegen. Onder de voorgedragene sommen, voor de dienst van 1852, is, buiten de kosten van gewoon on derhoud vernieuwing en herstellingbegrepen eene verbetering der aanlegplaats te Zijpeten dienste van rijtuigen en vee; en eene voortzetting der bestrating door Westdorpeter lengte van 15D ellen: Voorts enz. HOOFDSTUK XIII. Landbouw. De weèrsgesteldheid van het laatstleden jaar heeft zich, door afwisseling van droogte en re gens onderscheiden. Het voorjaars-weder was koud en schraal. De zomer gematigd in warmte,- De winter uitermate zacht. Wordt vervolgd TER STADS DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DE VOS,

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 4