UITTREKSEL VURSLAG VA» GHPIITHRDE STATEN, uit het aan de STATES REK PBOVIÏCIE fcEERAWD, gedaan in de zomer-vergadering van 1851, Het verslag vangt aan als volgt: Mijne Heeren Mogten wij ten voorleden jare TJ het bij arti kel 162 der provinciale wet bedoelde verslag van den toestand der provincie, slechts naar de vroeger verordende inrigting kunnen aanbieden thans zijn wij instaat, dit, naar de nieuwe, door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, krachtens het genoemde wets-artikel voor- geschrevene wijze en vormte kunnen doen. Ontvangt dezen eersteling van een nieuw tijd vak en van eene veranderde rigtingmet welwil lende verschooning. Veelenz. Het verslaghetwelk wij te doen hebben ver deelt zich in XVII hoofdstukken, bevattende de volgende onderwerpen, als: De bevolking De regeling en hel bestuur van het provinciale huishouden De huishouding der gemeenten De medische policie De nationale militie en schutterijen De kerkelijke zaken j Hel onderwijskunsten en ivetenschappen j Het armwezen De openbare veiligheid en gevangeniswezen De rijksmiddelen Den waterstaat j Da wegen Den landbouw De verveeningjagt envisscherij De amhachts- en fabrijk—nijverheid j Den handel en scheepsvaarten Da inrigtinqen in verband staande mei de uit oefening van handel en andere bedrijven. Wij j enz. HOOFDSTUK II. regeling enz. Financiën van de Provincie, a. Begrootingenz. Dienst 1849. Gewone uitgaven. Deenz. a. Van enz. b. Van den weg van Zierikzee naar het Zijpe jnet de aanlegplaats voor stoombooten en andere vaartuigen te Zijpe f 3337,20. c. Vanenz. Buitengewone uitgaven. De premie aan de heeren Oclitman on van der Vliet Comp., te Zierikzee, tot aanmoediging hun ner onderneminghet fabriceren eener verwstof uit de Zeeuwsche meekrappenof zoogenaamde garancinetoegekend bij besluit der Provinciale Staten, van den 17 Julij 1849, geautoriseerd bij Koninklijk besluit van den 30 Mei 1850, n." 5, f 2500,00. De enz. Dienst 1850. Gewone ontvangsten. Wegéns den afkoop der tolheffingen op den weg van Zierikzee naar het Zijpe (gemeente Bruinisse) over 1850 f 1400,00. Wegens, enz. Gewone uitgaven. Voor uitgevoerde werkzaamheden én leveran- Ciën, ten dienste van den weg van Zierikzee naar het Zijpe, gemeente Bruinisse, van 1 September tot 23 October 1850 f 118,00. Voor, enz. Buitengewone uitgaven. De tractemenlen en abonnementen van dedis- tricts-commissarissen te ZierikzeeSluis en Hulst overliet eerste kwartaal 1850,respectivelijk/'400 ƒ375 en /'400, zamen J175,00 Geautoriseerd bij Koninklijk besluit van den 20 April 1850n.° 6. Voor, enz. HOOFDSTUK IV. Medische Policie. De gezondheids-toestand der ingezetenen was in 1850 bijzonder gunstig. Geene besmettelijke of andere ziekten van epn ernstig karakter zijn onder hen waargenomen. Alleen heeft de kinderziekte, met meer of min dere hevigheid, hier en daar geheerscht. In twaalf gemeenten was dit het geval. Deze zijnMiddelburg VlissingenZierikzee Bruinisse, Brouwershaven, Colijnsplaat, Kats, KortgeneWissekerkeBiervlietHontenisse en S.'-Jansteen. Het gezamenlijk getal lijders bedroeg 350. Daarvan zijn 21 overleden. Onder de aangetasten waren Vroeger gevaccineerden 83. Ongevaccineerden 267. Te Colijnsplaat was het getal lijders aanmer kelijk. Tot het verder tegengaan der verspreiding wer den dadelijk doelmatige maatregelen voorgeschre ven én bewerkstelligd. Omtrent den gezondheidstoestand van het Vee viel niet te klagen. Geene verwoestende of andere gevaarli jke ziek ten zijn onder de huisdieren waargenomen. Twee twijfelachtige gevallen van vermeende longziekte onder de runderenhebben in twee gemeenten in het eiland Tbolerx bestaan. Na de afmaking der verdachte dieren is bevon den dat dezelve alleen aan de wormachtige long ziekte hadden geleden. Hetenz. HOOFDSTUK VU Kerkelijke Zaken. Er zijn in deze provincie aanwezig: 102 Nederduitsche Hervormde gemeenten, met 113 predikanten 1 Waalsche gemeente, mét 1 predikant; 1 Engelsch-Hervormde gemeente, mét 1 pre dikant; 4 Evangelisfch-Uuthersché gemeenten met evenveel predikanten 2 Doopsgezinde gemeenten, mét 3 predikanten; 12 Christelijk Afgescheidene gemeenten, met 5 predikanten 32 Roomsch-Katholijke gemeenten met 42 dienstdoende geestelijken waaronder 14 pastoors, 17 desservantén en 11 kapellaans, vicarissen of onder-pastoors, én eindelijk 4 Israëlitische gemeenten hij welke geene geestelijken aanwezig zijn, en die nog voor- loopig ressorteren onder het Rabbinaat van Gelderland, enz.; wordende de dienst, bij de openbare Godsdienst-oefeningen in die gemeenten, door voorzangers of onderwijzers waargenomen. De toestand waarin de kerkgebouwen en pas torijen in dit gewest verkeeren, mag in het alge meen bevredigend worden genoemd. Wel zijn er eenige die herstel of verbetering zouden behoeven doch waarinbij gebrek aan de noodige fondsenniet kan worden voorzien. Maar toch is inen er allerwege zoo veel mogelijk op uit, om aan de ten deze bestaande behoeften te gemoet te komen, Jammer is het, dat door de plaats gehad heb bende bezuiniging op destaatsbegrooting, bepaal delijk op de hoofdstukken voor de twee departe menten van Eeredienst, voor belanghebbende gemeenten het uitzigt, althans voor het tegen woordige grootendeels benomen isom van 's Rijkswegen met eenigen onderstand te worden te hulp gekomen. Zoo zijn dan ook in het afgeloopen jaar voor kerken en pastorijen geene andere subsidiën ver leend dan door de Algemèene Synode der Ne- derlandsche Hervormde Kerk, uit het bestaande fonds voor noodlijdende kerken en personente weten: één van f 500aan de Hervormde gemeente te Ouwerkerk, tot herstelling van haar kerkge bouw waarvan reeds in 1849 een gelijke onder stand was verleendéén van f 300 aan de Her vormde gemeente te Sir-Janslandtot herstel van kerk en pastorijen één van f 500 aan de Her vormde gemeente van Ellewoutsdijk, tot herstel der pastorij. De geestelijke en stoffelijke belangen der ker kelijke gemeenten in deze provincie worden voor zooveel ons bekend is, door de personen en collegiën aan wien do zorg daarvoor is opgedra genzooveel mogelijk behartigd. De geestelijken en bedienaren van de openbare eeredienst mun ten over het algemeendoor eenen voorbeeldigen. handel en wandeluit. Wat hunne bezoldiging aangaat, voor zooveel wij die kennen, geloovenwij, als onze meening, te moeten kenbaar maken dat die der predikan ten ten platten lande vooral in evenredigheid tot hunnen stand in de maatschappijin den regel als te gering moet worden beschouwddoch hoe wcnschelijk wij het zouden achten dat hierin eene verandering ten goede konde ontstaanzou den wij verlegen zijn de middelen aan te wij zen, om daartoe te geraken, hetgeen dan ook niet tot onze roeping behoort. Het, beheer der kerkelijke goéderen van de onder scheidene gemeenten wordtvoor zoover wij we ten met orde en regelmaat gevoerd. Bi j de Her- Vormde gemeenten wordt daarop, op den voet van het kerkelijk reglement van den s Febru ary '8l9/door het provinciaal Collegie van toe- zigt, tevens de noodige surveillance gehouden. Giften en legaten tot Godsdienstige doeleinden zijn in het afgeloopen jaar niet verleend gewor den dan alleen aan de Boomsch-Katholijke kerk- fabrijk te Holst een legaat, bestaande in de helft van 1 bundér 80 roeden 10 ellen bouwland, aan haar besproken door wijlen den heer F. M. Ser- ruusin leven lid van den raad der stad Hulst, onder verpligting omgedurende 15 jarenna het overlijden zijner echtgenoot, als wanneer de fabrijk eerst in het genot van het legaat zal ko men in de kerk jaarlijks zes gezongene missen te doen vieren. HOOFDSTUK Vil. Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. aScholen voor lager onderwijs. Hun getal bedraagt 155, daaronder begrepen het stedeli jk instituut van middelbaar onderwijs lo Middelburg. Geene andere verandering heeft daarin plaats gehad dan dat het openbaar insti tuut voor jonge heeren te Zierikzee in verband is gebragt met, en een onderdeel uitmaakt van het stedelijk gymnasium aldaar. Van enz. Verreweg het grootste deel der school-lokalen inet hunne school-meubelen en van de onder wijzers-woningenis doelmatig en behoorlijk in- gerigten bevindt zich in eenen goeden slaat. De voorzieningen, welke daaraan in sommige gemeen ten worden vereischtbevordert men zooveel doenlijk, doch moeten wel eens vertraging lijden, door gebrek aan fondsen. Boven en behalve het gewoori onderhond van dit een en anderwerdenin het afgeloopen jaarnieuwe school-lokalen gebouwd of voltooid te Sluis, waar ook de school-meubelen werden vernieuwd; voorts te Brouwershaven en te Mclis- kerkealsmede eene nieuwe woning voor den on derwijzer te Oostburgwaar tevens de school-meu belen zijn hersteld en vernieuwd geworden. Ook werd te Gapinge voorzien in eene woning voor den onderwijzer, door aankoop en inrigting van een huis, en te Haamstede de onderwijzerswoning aanmerkelijk verbeterd. Aan die stéden en gemeenten met uitz.ondcring vanlaatstgëmeldeis daarvoor, door de provin cie, verleend geworden een gezamenlijk bedrag van f 2679 in subsidiën, en van ƒ3500 in rente- looze voorschottenterwijl door de bedoelde ste den en gemeenten, te dier zake, gezamenlijk is bijgedragen of uitgegeven eene som van ƒ8116. De bouw van een nieuw school-lokaal te Brui nisse, waarvan wij in ons vorig verslag voorloo- pig melding maakten, heeft tot dusver geen ge volg gehad uit hoofde van de, door het plaatse lijk bestuur geopperde bezwaren van geldelijken aard ter tegemoetkoming in welkewij aan het zelve de toezegging hebben gedaan van verminde ring van het, voor dat belang aanvankelijk toege zegde renteloos voorschot van ƒ1000, met ƒ500, en verhooging ten bedrage van laatstgemeldc som, van het subsidie van f 1000; dit laatste na-

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 3