rij n.° 6i Woensdag 30 «fulij 1851, Woensdag en Zaturdago iU NIEUWSTIJDINGEN. BUIJZtj. s-Lolori ise Elft 3ERKZKESCH 'V. lags len uwe •sier secti er B. Gij jaars l, STöO s morgei tr Burqh\ I eaKn INT ld iardewei tlore va ABOBIBIEMIEINTS-PEIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren,'snamidd. vóór 4 ure. VEBSCHIJNT PRIJS OER ADVEBTEKTiEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks— en Doodberiglenvan 1-0 regels af 1 behalve hel Zegelregt. f residJ Segterlijlil ncipalen id dags tel staartq hekehd tuin e de E z. 'e publi, P zich gj tuur 'j in Ni Mantels Roklie len Kt ens op ijke klei n well Ie uitvoe 3nz. bi fgenomel Imatigeri >rdl nz. kun er dat d en naa voorzie aggebra de stof voordel ie grond ir eenif zen. i met dl rllen lijd iclast me geregel poed-ver >men val ding IN, n,° 313| S YOSi met deze Courant ontvangen onze geahonneer- den uittreksels uit het Verslag der Gedepu teerde Staten aan de Staten dezer provincie in hunne zomervergadering van Jiclij 1851. LIBERALITEIT. Liberaal te zijn, is in de ware beteekenis dfes \voords Van ruimeren omvang, dan menigeen denken zoudie uit een verkeerd begrip der zaak tegen de liberalen te velde trok en hen 'uitkreet voor afbrekers vaii het bestaande, inen- schen, die niet te vertrouwen zijn, bet-weters, nieuwigheidzoekers enz. Anderen noemden hen, boewei dit ongeveer op hetzelfde nederkomt, voorstanders van het nieuwe en verwerpers van ,al wat oud is. Deze onvoorwaardelijke veroor deeling verdient echter eenige verschooningom het veelvuldige misbruik, hetwelk van libera liteit in het algemeenzoowel op liet veld der Staatkunde als der godsdienst, door velen ge maakt wordt. Ook in de dagclijksche zamen- leving heerscht dit misbruik niet weinig. Anderen weder willen hen onderscheiden in bezadigde en hevige ol minder en meerder iibe- lu'cn. Maar echt liberaal is alléén hij die, naar liet ware en goede strevende, daarin onafhan kelijk van vreemd gezag, van vreemden in vloed, te werk gaat, immers dit zoekt te doen; die daarom tracht van alle dwaling, ontstaan uit vooropgevatte gevoelens of dergelijk, zich te onthouden, terwijl hij aan andereu die vrij- lieid, welke hij zelf bemint, gaarne vergunt en zelfs tot navorsching hen aanspoort; die niet vraagt: wat is oud? of wat is nieuw? maar wat is waar en goed? die iedereen vrij laat gevoelen en oordeelendie anderer wijze van zien gaarne hoort en aanneemt, inet ver werping van zijne eigene, zoo hij gene, bij nadere overtuiging, beter keurt; die, al wat hij voor waar en goed houdt, voorstaat, en, zooveel hem doerilijk is, tracht te bevorderen. Liefde tot de waarheid, ijver om haar te leeren kennen en te beschermen, lust om haar mede te deelen en te doen eerbiedigen, zijn, met zachtzinnigheid verdraagzaamheidgematigd heid, kiéschheid en vredelievendheid, zonder lafhartige opoffering van hetgeen men voor hei lig houdt, de hoofdbestanddeelen der ware li beraliteit. Het spreekt dus wel van zelve, dat de ver deeling tusschen gematigde en hevige liberalen eigenlijk niet te pas komt, daar even zoo min hij een goed liberaal kan zijn, die hevig, dat is liefdeloos en twistziekiemand zijne gebre ken onder het oog brengt en eigene beschou wingen voorstaatzelfs dan, wanneer hij oor spronkelijk in zijn regt is als daartegen die andere den naam van een goed liberaal ver- dient, wanneer hij zijne verlichte en onafhan kelijke denkwijs in kerkelijke en wereldlijke zaken niet moedig durft handhaven maar ban is, voor de goede zaak uit te komen, waar hij kit algemeen nut dit kan verrigtcn. Niet hij is liberaal, die schreeuwende en met ijdele, doch luiden weergalm Vindende klan ken als schermende (en vooral heeft dit veelal plaats in liet staatkundige) het volk tot oproe righeid aanprikkelt, die echter door den man tel van liberaliteit zijne zelfzucht zoekt te be dekken, en daardoor op de ware Vrijzinnigheid een onverdienderi blaam werpt. Niet hij is libe raaldie, op eene schijnbaar fatsoenlijke wijze doch echter soms zeer scherp zi jnen evenmensch met woord of schrift aanrandt, gehaat maakt en hem zoo doende in alles zoekt te fnuiken. Maar ook hij is geen goed liberaal, die op al les ja en amen zegt, en bevreesd is, in plaats van tien of meer vrienden onder de weldenken- den zich weliigt één enkelen vijand onder de eigenbelangzoekers op den hals te halen. Doch waartoe verder hierover uit te weiden? -- Alle haat en partijschap hitsheid en hardheid maar ook laauwheid en onverschilligheid, zelfzucht en beschroomdheid zijn eenen goeden liberaal vreemd. Deze handelt uit godsdienstige begin selen, is een menschenvriend een waardig bur ger, wiens streven het alleen is, zijnen even mensch van alle dwaling, alle zedelijke en staatkundige slavernij te verlossen, en hem, hij de Vorming voor eene betere wereldtevens al het goede te doen genietenwat reeds deze wereld kun opleveren voor zooveel het zonder krenking van regt en billijkheid hem kan wor den teruggegeven of toegevoegd. Ieder is alzoo veiy/igt liberaal te zijn; doell alle misbruik van liberaliteit leidt tot verderf. Het is wel niet mogelijk, dat hier beneden alles volmaakt zij, en even onmogelijk is het, dat iemand niet nu en dan van echte en ware vrijzinnigheid, uit overijling of gebrek aan in zage, hoe best in eenig bepaald geval te han delen, zou afwijken; maar desniettemin blijft het de pligt van den Christende pligt van den Israëliet, de pligt van den wijsgeer, de waarheid hulde te doen waar zij herii verschijnt zonder te vragen naar oud of nieuw; alle din gen te onderzoeken,, het goed hevondene te behouden en daarmede winst tc doen op eene betamelijke wijzë. Mogt meer en meer alle vooringenomenheid tegen het uit ware liberaliteit zich ontwikke lende echt liberalisme, wijken en verdwijnen! Mogt iedereen er naar jagen, een goed en waar dig liberaal te wordenDan zal elk rond voor de zaak durven uitkomenen niet langer vra gen naar afhankelijkheid of onafhankelijkheid in zijne betrekking; ja! openbaar zijne gevoe lens uitende, zal hij, aan de drukpers haar toevertrouwende, die dan gerust met zijnen naam durven bekrachtigen. Afgekondigd van het Raadhuis der Stad Zierikzee den 23 Julij 1851. Burgemeester en Weihouders A. MOENS van BLOOIS, Wethouder, l. B. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. J. 1». KROEF. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders der Slad Zierikzee maken bekend Dal dé dlphabetische lijst der Si.irr.cr» van K.C- di ii voos- <3eta (»eiao<M>si(e.Ct ;«inï van heden af. gedurende veertien dagen op do Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergetegd overeenkomstig de Wet BINNENLAND. Botterdam 28 Julij. Heden morgen omslreeks elf ure kwam Zijne Majesteit met prins Hendrik en gevolg binnen onze stad aan waar alles zoowel van stadswege als door de geestdrift der ingezetenen van allerlei rangen en standen lol een feestelijke ontvangst was voorbereid. Z. M. heeft op de Groote Markt aan de schutterij een nieuw vaandel uitgereikt, waarna hóogstdezelve zich naar Fijenoord begaf, en aldaar met de meeste belangstelling de verschillende doelen der stoomboot-fabrijk enz. in oogenschouw heeft genomen. De geestdrift der bevolking zoowel hier ter stede als to Fijenoord was algemeen. Zierikzee 28 Julij. Uit Tholen meldt men het volgende Groot zijn de toebereidselen voor het Ie houden concours op 15 Augustus aanslaande hetwelk door de koninklijke handboog-schutterij Non Semper zal gege ven worden behalve de bekende handboog-schutterijen in Zeeland zijn er nog vele uit het naburig Noord- Braband en andere provinciën uitgenoodigd men twij felt niet daar zulks het eerste provinciaal concours is, of hel gezelschap Non Semper zal alles in het werk stel len om dien dag luisterrijk te vieren en hunne schut- ter-broeders zoo te ontvangen dat het voorzeker voor al de opkomenden een aangename feestdag zijn zal." Den 15 dezer hield do vereeniging van genees- en heelkundigen in Zeeland zijnde de afdeeling Zee land van de maatschappij tot bevordering der genees kunst hare drie-maandelijkscho vergadering te Goes. De opkomst van ruim 20 leden uit Walcheren Zuid en Noord-Beveland getuigde van de belangstelling in deze bijeenkomst. Was het verhandelde op de ver gadering belangrijk voor de wetenschap niet minder aangenaam was voor allen het vriendschappelijk diner na de vergadering gehouden. Mogt dezelfde belang stelling in de vereeniging zich bij den geneeskundi gen stand in de overige districten dezer provincie bo- loonen dan zal het bestuur ook in het vervolg hij afwisseling, daar zomervergaderingen houden. In do dezer dagen te Haarlem gehouden alge meens vergadering der Maatschappij tot bevordering van nijverheid is den heer O. Verhagen, fahrijkant te Goes eene zilveren medaille toegewezen voor ingezon den monsters inlandsch vervaardigd tafelzout. Men herinnert zich dat diezelfde heer ook eene gouden médaille was te beurt gevallen. Do minister van financiën heeft, bij resolutie van den 16 dezer vastgesteld het plan voor de 21S'0 staats loterij. Zij zal bestaan uit 20,000 loten 10,000 prij zen en 2 premiën. Do trekking begint op den 8 Sep tember 1851 Ten gevolge eoner aan den koning gerigte uit- noodiging is Z. M. voornemens hij gelegenheid van het aanstaande zangersfeest de stad Arnhem met J een bezoek te vereeren. Donderdag II. bevond Z. K. H. de prins van Otanje zifch te Leeuwarden. De bevolking van de koloniën der maatschappij van weldadigheid is in de afgeloopen drie maanden met bijna 700 personen verminderd naardien er meer ont slagen dan nieuw ingekomen zijn. Een jongeling van ongeveer 21 jaren genaamd L. in de Kerkstraat te Amsterdam slikt dezer dagon een stopnaald in. De heelmeester spoedig ontboden vindt dén jongeling met pijnen in' do huik bloedwale-

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1