ZQBKZBESCHE COURANT. Xaturdag 26 Julij. 1851... Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN. Üf.° 60. KÏSÏ, AB OWNEMEMTS-PRÏJ8 Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren' snamidd. vóór 41 ure. veeschijwx': prijs bee adveetemtien j Gewone 15 cents de regel. Geboorte—Huwelijks— eiti Doodbenden Dan 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregtv Iets o¥er die Ecllptlsclie PerJodën cia de ®oJi-Bcï«ps van den s§ .Juiïj sssa. Even als <le onderlinge stand van alle pla neten, zijn ook die van zon, inaan en aarde, terr opzigte van elkander, aan zekere tijdruim ten, perioden, onderworpen. Onder de stan den, welke deze drie Iigchamen kunnen ver krijgen, j«. Vel de voornaamste, die', waarin zij ten naastenbij in e.ené regte lijn over elkan der komen, en daardoor eclipsen (verduisterin gen', betèr verdwijningen) veroorzaken. Z'ooals bekend is, verdwijnt do zon voor ons oogals de maan, en verduistert de maan, als de aarde zich tusschen beide bevindt. De eerste periode, Waarin eclipsen terugkee- 'ren, is Ongeveer een half jaar groot; vallen er in Januari] en February eclipsen voor, dan ko men er geene in Maart, April, Mei of Junij, maar wel kunnen zij terugkomen in Jul ij en Augustus-, doch weder geene in September, October en November. Valt ér slechts éiitia Voor, dan is het een zon-eclips; twee, dan heelt trien 'er een van elk soort, eri drie, dan zal in'eri er één aan de zon en twee aan de maanof bok omgekeerd, kunnen waarneinen. De tweede période hééft cèhé tijdsruiiiite vari 18 jaren en ongeveer 10 of 11 dagennaauw- keuriger, 6585 dagen, 7 uren, 43 minuten. In 'dit tijdvak zal men de onderscheidene eclip sen elkander wederom in dezelfdeorde en op gelijken afstand zieh opvolgen. Nog naauw- heuriger rekent men, als inen de grootere pe riode aanneemt van 521 jaren, elk van 365 dagen en 6 uren. Indien men dan de tijd stippen van eeltige eclipsen kent, kan men 'dé Volgende door bijtelling, en de vorige door af trekking, gemakkelijk terug vinden. B. v. in het jaar 1833 heeft er eene zon-eclips plaats gehad den 17 Julij des morgens ten 7 u. 44 m. telt men hierbij 6585 dagen, 7 u. 43 in., of 18 jaren, 11 dagen, 7 u. 43 m., dan verkrijgt men eene zon-eclips den 28 Julij 1851, des namiddags ten 3 ri. 27 nn.; hierbij weder de zelfde periode achtervolgend bijtellendekoint inen aan eene zon-eclips op den 7 Augustus 1869, 'savonds ten 11 u. 10 m,, en vervol gens eene op den 19 Augustus 1887 des mor gens ten 6 53 m.en zoo met de óverige. Hoewel de tijden van wederkomst eener eclips al zeer na op geli jken afstand plaats hebbeh is dit niet het geval met de grootte derzelve. Eene mdan-èclipsdie b. v. in hét jaar 565 'eene grootte van 6 duim of gedeelte der maanschijf had; vertoonde zich in 583 onder eene grootte van 7 duim en in 601 onder eene Van ongeveer 8 duim. In 808, dus 17 pe rioden later, was. de eclips totaal, en zij bleef gedurende perioden, lot in 1088, van de zelfde grootte, ivaiirna zij telkens verminderde; tót op liét begin der 15de eeuw, als wanneer zij in 1413 geheel verdween. Wij onthouden ons, hiervan de reden op ie gevenmaar willen liever de voornaamste' bijzonderheden van de aanstaande zon-eclipS opsommen. Deze eclips,, voorvallende op dén 28 Julij dezes jaars, van welke wij de algemeene en bijzondere Omstandigheden hebben nagegaan is voor Nederland en Noordelijk Europa nog al belangrijk, daar zij voor ons, weinig minder dan die in 1847, zich vertoonen zal. Het be gin zal te Middelburg plaats 'hébben des na middags ten 2 ure 2l min., het midden ten 3 ure 27 min. en het einde ten 4 ure 32 min. en dus gedurende 2 uren 11 min. aanhouden. De eerste schijnbare aanraking der randen zal geschieden aan de Westzijde der zon de maan zal bp<'en de zonneschijf voorbijgaan en aan de oostzijde dé zon verlaten. De grootte der ver duistering, bij hét midden der eclips, is 10,2 duimeri dé maan zal alsdan ongeveer het 82/ioo gedeelte der zonneschijf bedekken; de zon-eclips van deri 9 Oct. 1847 had eene gróótte van 10,9 duim en de grootste bedekking be droeg ongeveer ss/i00 gedeelte dér zón die van den 8 Julij 1842, eene grootte van 9,6 duim en '7i bedekking; terwijl dé groote eclips van 7 Sept. 1820 de aanstaande slechts weinig over treft als zijnde toen dé grootste bedekking geweest ss/too gedeelte dér zon. Dewijl dè maari op dien ti jd bijna 'op baren koristen afstand van dé aarde zich bevindt, en hare schijf dan grooleT schijnt, dan die der zón, zal de eclips totaal zijn, en wel voor de plaatsen Christian'ia, Koningsbergen, Dantzig, Warschau en Nicoiajew, én zich in mindere grootte door geheel Europa, het Noord-Weste lijk gedeelte van Afrika en Noord-Amerika vertóotién. Wij werischen den sterrekundigfcn en allen die in een zoo indrukwekkend natuurverschijn sel belang stellen, éenen helderen dampkring toe, opdat niet zou en maait beide Voor huil oog verdivijnén mogétl, HM! IIP AMliSTIUTIIS. N O T t F 2 C A T Ei De Staatsraad Commissaris des Konïngs in de Provincie Zeeland, Brengt hij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Èic. dén Opperhoutvester met overleg van heeren Gedeputeerde Slaléti is bepaald dat de .ïagt op Ganzen Eendeu en Watersnip pen in deze Provincie zal geopend zijn op dep 1 Augustus aanstaande mei dien verstande eebter dat dezelve wat de publieke Jagt aanbelangt alleen op het Water IangS de Stranden eri Oevers van water plassen en op iage moerassige gronden zal geopend worden en bepaaldelijk zal gesloten hl ij veil in en langs de Bosscben alsmede óp Bouw- en Weilanden lot het gewone Jagtveld behooronde. Zullende de opening dér Gröole Jagt nader worden bekend gemaakt. Deze Notificatie zal iri bet Prdvmciaalblad worden geplaatst mitsgaders de nbodige exemplaren daarvan aan de Gemeente-Besturen ter affixie worden gezonden. Middelburg den 21 Julij 1851. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN tREDENÖÜRCH. Afkondiging. Burkemekster en Wethouders der Stad Zierilczee maken bekend Dal de alphabelisché lijst der Mieaen»» van ILe- dem voor «ien Geineeiite.lltaad van beden af, gedurende veertien; dogen op de Secretarie voor eenieder ter inzage is nedergelegd overeenkomstig; Afgekondigd van bet Raadhuis der Stad Zierilczee den 23 Julij 1851. Burgemeester en Wethouders A. MOENS van BLOOIS, Wethouder, l. li. Ter ordonnantie Dy Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. De Burgemeester der Stad Zierilczee brengt ter ken nis van de daarbij belanghebbenden dat bet kohier voor do belasting op het Personeeln.° 2, van deze Stad en over het loópende dienstjaar op den 18 dezer maahd door den heer Staatsraad Commis saris des Konings in deze provincie is executoir ver klaard en óp héden gesteld wordt in handen van den Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede ten fine van invordering en eindelijk dat ieder ver- pligt is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Zierilczee, den 26 Julij 1851. A. MOENS van BLOOIS, Weihouder. I. B. BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Januarij 1831 n.° 68 Staatsblad n.°2 beeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij resolutie van den 24 dezer maand bepaald de PriJ- ze» het opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurs splitters en debilanten der Slaats-Lolerij de loten en geueelten van dien voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 214de EoteriJ zullen mógen uitgeven te weten Bij verkoop Gebeele loten f 85,00 Halve - 42,50 Vijfde - 17,00 Tiende 8,50 Twintigste - 4,25 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs split ters en debilanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor bet publiek beschikbaar te hebben. Zierilczee den 25 julij 1851. Voor den heer Staatsraad Commissaris des Koiiings in Z.eeland Do Burgemeester der Stad Zierikzee A. MOENS van BLOOIS, vt. Wethouder l. li. BUITENLAND. duits che.aw i> Frankfort 20 Julij. De bondsvergadering beeft den 17 dezer weder eene zitting gehouden waarin al de gevolmagligden tegenwoordig waren en waarin bet protest der Engelsche en Fransclie regeringen tegen de inlijving van geheel Oostenrijk in bet bondgenoot schap behandeld is. Met eenparige stemmen zou be sloten zijn aan buitenlandsche niet Duilsche rege ringen geenerlei bevoegdheid tot bemoeijenis inet deze zuiver Duilsche aangelegenheid toe to kennen. In de Khrlsnlher Ztg. vindt trien een brief uit Dusseldorfwaaruit schijnt te blijken dat de omwen telingsgezinder! plan hebben om aan don Rijn eene kans te Wagen. Vele der naar Amerika vertrokken staalkundige uitgewekenen zijn naar Engeland terug gekeerd en een der ijverigste agenten van de propa ganda Karl Schürz. do bevrijder van Kinkel, moet volgens bij de policie ontvangen berigt zich aan den Rijn bevinden. Hij reist in vrouwenkleederen en is dezer dagen in Dusseldorf geweest. Do policie kwam

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1