59. Woensdag 23 Juli). 1851. IN Woensdag en Zaturdag. Sel'iti di no. 1460 1212707 en 17510 53iedec 1091279 en 18177 7. 2062 109. ZIERIKZEESG COURANT. "luting, aveleijn, Uleijn dllmani it K, ow van ichter) ÏE9TEB fweiig- r H. I 3IIT ondef iloor te EÓUTE mllen 3ns ten nop 846a 847. 848. .849. :en. daars 1851 in de lopen: 844. 846. 847. 848. 849. en. ÏO$h 1BOWNEMENTS-PRI.TS I Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzending der Advert, daags tevoren'snamidd. vóór 4L ure. Vervolg van n.° 57.) N.° 8 MUZ1JK ALS OPVOEDINGSMIDDEL. Wij hebben ons Ivevlijtigd in de voorgaande artikelen liet innerlijke en uitwendige wezen der toonkunst zoo wei in baar geheel als inde veelvuldige rigtingen van hare onderdeden duidelijk en verstaanbaar voor een ieder te maken. Worden wij daarin goed begrepen en is dat, wat hij s lot onwrikbare overtuiging geworden is, ook het regie begrip der zaak (Waaraan loch wel niet te lwijlden valt aangezien dat alles op gronden rust welke het onderzoek van bet gezond versland volledig kunnen doorstaan) zoo behoeven wij ook wel niet te zeggen, dat de toonkunst, aangewend en goed gebezigd, naast het genot dat zij aan ons geheel gemoedsbestaan verschaft tevens een der krachtigste middelen van hoo- gere en fijnere opvoeding van edeler vorming is. !<>ne kunst immers, welke zelve spraak der harten is, en eenen zoo krachtigen invloed np geest, ziel en ligchaam uitoefent moet ook noodwendig (onaangezien nog liet eerste groote verhevene doe! van eene Imnstwelke dan ook hetwelk toch is veredeling van do menschheid en vooral van derzelvcr aanwezen op aarde) boven al les geschikt zijn gewiglig te wezen en eenen veelbelee- kenenden invloed uit te oefenen. Dit vooral erkenden ten volle de ouden om slechts een paar le noemen de helderziende Plato en de Wijsgierige AristoTeles." De beschouwing der toon kunst op deze wijze door de ouden, heefl ziel) dan leven diger dan vele andere zaken in de kunst door bijna alle tijdperken der mueijknle geschiedenis heen, tot op onzen lijd (die de nieuwe genoemd wordt) toe, staande gehou den ja zelfs in de dagen der stormen en revolution welke alles deden verkeeren en met dal alles, vele schoone bloesems der kunst henen vaagden. Algemeen geloofde men eertijds (en men gelooft zulks gelukkig nog hedendat hel aanleeren der toonkunst tot eene volkomene opvoeding van den beschaafden burger behoort. Daarom hadden eertijds do vorsten eigene muzijk-kapellcn, die niet, zooals heden ten dage, meestal in dienst waren van een opéra-personeel doch tot hun nen eigenen of pri\é-dienst waren bestemd en die niet alleen alle familie-vereenigingen en dergelijke feesten met bunnen geest bezielden maar ook eene school voor de muzijkale ontwikkeling en opvoeding der familieleden uitmaakten. Even zoo de bisschoppen en deze in het hijzonder voor hunne kerken om de gemeente meer aan dezelve te binden er behoorden bij de hoofdkerken of kathe dralen gebeele conservatorien(muzijkscholen) om het tnis-gezava harmonise!), liefelijk en aangenaam en daar door vruchtbaarder te maken er behoorden bij de scho len der Protestanlsche kerken zangkoren en stads-muzij- kanten die door de overheden bezoldigd werden. Men zie dus niet heden ten dage met minachting op dergelijke instellingen neder en men boude derzel- ver aanzijn nog minder voor weelde en luister. Zij waren en zijn waar ze nog heden bestaan een der vruchtbaarste middelen om kunst en muzijkzin, en daar mede ook derzei ver beoefening en aankweeking alge meen te verspreiden en aan te wakkeren. Er was in Duilschland cn ook bij ons te lande ge durende langen tijd geen spraak van opvoeding zonder eigenlijke vorming der menschheid. Men onderwees alléén behalve de oude talen geschiedenis, aardrijks kunde meetkunst enz. gene als herinneringswerk deze ten wille van het burgerlijk of maatschappelijk le ven zonder otn te zien naar ontwikkeling van den alge» meenen aanleg door de natuur der menschheid toebe deeld. Nog minder dacht men om vorming in het schoone of aankweeking van 't schoonheidsgevoel. Te Hanover en te Dessau werd hel eerst gezang als opvoedingsmiddel ge bezigd. Andere sleden mei derzelvcr instellingen van kunsten en wetenschappen volgden dan ook aange- drevcu door dezen zegenrijker) uilslagde vorigen na. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIE!» Gewone 15 cents de régel. Geboorte-Huwelijksen Doodberigten van 1—6 regels af 1 behalve het Zegelregi Sinds dertig jaren begint men van lieverlede algemeen de muzijk te beschouwen als eene taal des gevoels zon der woorden, welke geest en gemoed te zamen en ge lijktijdig ontwikkelt. Algemeen leert men inzien dat niel alleen het werkdadige in hel menschelijke leven of de praktijk van het versland en van hét vernuft dat niet alleen vaardigheid in spreken wetenschap en maat schappelijke inschikkelijkheid den mensch veredelen maar ook de smaak en de kunst hieraan een grootzoo niet hel grootste deel nemen dal niet alleen genot het aanzijn schraagt maar ook de bezigheid des a eest es en mededeeling van overeenstemmende (sympathiserende) gevoelens, dat doen dat niet alleen zedelijkheid, vroom heid en godsdienstzin den mensch gelukkig maken, maar ook het edele zinnel jke genot van het aardsche leven het kweeken van de kunst en hel aanwakkeren der phan- tasie zulks bewerkstelligen. (Jit de Veelvuldigheid van het menschelijke onlwikko- lingsvermogen der ligchamelijke en geestelijke krachten, niet uit armzalige enkelvoudigheid treedt het ideaal der menschheid te voorschijn, en wordt de mensch het even beeld Gods, Dit toch is de bestemming des levens hier op aarde. Opvoeders der jeugd getrouw aan de natuur honden daarom ook steeds de muZijk voor eene der voortreffelijkste middelen lot deze veelvoudige ver edeling der jeugd, gedachtig als zo zijn. aan den eeuwig Waren grondregel dat de teedere Ziel des kinds harmo nisch gestemd deszelfs gevoelszinluig tot grond (basis) en deszelfs gehoorzin tot maat of maatstaf genomen moe ten worden opdat die edele zintuigen zich wederzijds de verkregone en ontvangene denkbeelden helpen ten nut Ie maken. Ook nog andere zelfs uiterlijke voordeelen verschaft de muzijk en derzelver beoefening in den omgang met menschen. Het gezang h. v. maakt do keel ruimer en bevordert de klank der sprank mi de schoonheid van uitspraak het versterkt oven als het blazen van ver scheidene instrumenten de longen het maakt de borst ruimeren reinigt den adem even als hel bespelen dei* snaar-instrumenten eene heilzame beweging aan liet iigchaam verschaft. Hij die op welke wijze ook muzijkaal gevormd is heeft gemakkelijker intrede in verschillende muzijk-vercenigingen zijn dierlijke aan leg wordt daardoor veredeld en als 't ware vermensche- lijktzijn gemoed wordt geleid lol matiging zijner harts- togten zijne gelaatstrekken de spieyei der inwendige zie! worden veredeld zijn levensgenot wordt verveel- vuldigd en hij verschaft zich zonder groote kosten groote genoegens. De beste aanbevelingsbrief in den vreemde is muzijk. De ondervinding kan hier spreken. Geene kunst, geene wetenschap verbindt ligter aller harten en dan ook inni ger aan elkander. Derzelver taal wordt van de noord tot de zuidpool der aarde gesproken. Met ernst beoe fend wordt do muzijk nooit een verderfelijk spel metledige uiterlijkheden en blijft ze steeds de waardij behouden, eene der krachtigste middelen te zijn, tot fijnere vorming en edeler opvoeding. Wordt vervolgd.) BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee brengen bij deze ter kennis van de gegadingden dat op Donderdag den 24 dezer maand des voormiddags 10 ure preciesopliet Raadhuis alhier, in bet openbaar zullen worden verkocht «Ie Starts 'ï"ienrte» Wrsjclitej» over den jare en oogst van 1851 waartoe de voorwaarden van beden af, ter Stedelijke Secretarie ter lering liggen. Zierikzee, den 9 Julij 1851. Burgemeester en Wethouders A. MOENS van BLOOIS, Wethouder, l. B. Ter ordonnantie De Stads-Sccretaris J. BOE1JE, Lid van den Raad, t. S. AANKONDIGING. De Commissie van Bestuur over de Provinciale Scliool tot aankweeking van Heelmeesters en Wroert vrouwen in de Provincie Zeeland, lo Mid delburg gevestigd brengt bij deze ter kennis der belang- hebbenden Vooreerst: Dal de zoodanigen die verlangen met den eerstvnlgenden Cursus in de maand Augustus 1851 als Leerlingen bij gezegde School te worden in geschreven zich in Persoon of met vrachtvrije Brieven van henzelven of van hunne Ouders of Voogden zul len beknoren aan te melden bij den Secretaris der Com missie en aan denzelven zullen behooren over te leggen of le doen toekomen een Extract uil hel Register van geboorte e» een Certificaat van goed gedrag, afgegeven door den heer Burgemeester hunner woonplaats als wanneer bun nopens hunne verdere verpliglingen da noodige tereglwijzingen zullen worden gegeven. Ten tweedeDat de aanvang der Lessen van den eerstvolgenden Cursus zal plaats hebben op Woensdag den 13 Augustus 1851 nadat op Dingsdag den 12 Augustus des namiddags ten één ure in bet gewone Lokaal der School zal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingen hij welke een ieder hunner zal behoo ren tegenwoordig la zijn. En ten derdeDat onder goedkeuring der Com missie bij onderling overleg van hoeren Professor en Lectoren en van den beer Docent in de Latïjnsche Taal is vastgesteld dat de Lessen zullen worden ga- geven op zoodanige dagen en uren als omschreven zijn in de Aankondiging welke aan do Voorpoort van bet Lokaal der Schoolbal zijn aangeplakt. Middelburg den 2 Julij 1851. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM Secretaris. ven BUITENLAND. B E t. G X E. Brussel 1!) Julij. Het beroep in gratie voor den graaf de Bocarmé is reeds bij besluit van den 17 dezer verworpen. Des avonds voor de executie beeft de moeder van den veroordeelden graaf de Bocarmé dezen in de gevan genis bezocht. De gravin de Bocarmé. echtgenoot van den teregt- gestelden, is dingsdag ochtend naar Keulen vertrokken. Bergen in Henegouwen 19 Julij. Gisteren ver spreidde zich in do stad het geruchtdat de graaf de Bocarmé heden ochtend ten 7 ure zou worden geëxe cuteerd. Aanvankelijk sloeg men aan dit treurige be- rigl geen geloof. Weldra echter werden do loopendo geruchten bevestigd. Reeds gisteren ochtend ten 6 ure had zicb do directeur der gevangenis bij den veroor deelde begeven en hem de verwerping aangekondigd van zijn beroep in cassatie. De eerste indruk welke dit op den graaf maakte was eene ontzetlende verba- zihg. Het is onmogelijk waren de eenigo woorden welke bij uitte. Het bloed vloog hem naar het hoofd en zijn gewoonlijk zeer bleek gelaat werd plotseling hoog rood gekleurd. Eenige oogenblikken later begon bij over zijne gratie te spreken. De directeur ant woordde dat bij van dit laatste redmiddel slechts wei nig had te verwachten. Men deed hem liet dwangbuis aan en liet beril in zijne cel onder toezigt van de drie wachters die hem sedert zijne veroordeeling niet hebben verlaten. Hij vroeg oin den procureur des ko- nings te spreken. Deze begaf zich ten 8 ure met den grillier naar do gevangenis. Men las den veroordeelde toen hel arrest van hel hof van cassatie voor en doelde hem mede dal liet beroep op 's konings genade was verworpen tevens werd hem de dag en hel uur der executie aangekondigd. Hij ontving dit ontzettend berigt met de groolste kalmte. Ik verzoek slechts etue zaak zeido bij tot den procureur des kouings

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1