I Woensdag 16 Julij IIESTM ADMINISTRATIEF!. lfiEUWSTUDIN.GBfl. BUITENLAND. BINNENLAND. berigl fievolge ede, al. ortaan lachtne- ntook shoude. i brand. illter rdende, nilitaire bedra- 'den ge>| n voor hebben rg-Ver-\ sn The- bij nog an den nonnen Hulp» m.° 57; 1851. ZMKZEESCHE COURANT. jm, het n AEONNEMENT3-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,'s'namidd. vóór 41 are. ink mstan- Oost' ederom ooten ti*ek« vrien- de Af- Rll- voort» Vervolg van n.° 55.) X." 6. DE TOONKUNST ALS WETENSCHAP. iar ge» line ing oor hij 1 voor liervan erder en tot t eerst dt zich jor het kulan- ile be» ERC(j EGT Slede, iddags 3 te Stad ten ge- sectie GK- jaars OOF Uit het wetenschappelijk oogpunt beschouwd, verdee- !en wij de toonkunst gewoonlijk in eene theorelhische en in eene praktische toonkunst, i De théorie der toonkunst, in haren geheelen omvang, f bevat 1de acastïk 2." de cahonilc3.° de leer der toonzetting 1." de nesïllelii De acuslik is (woordelijk overgezet) de leer van het geluid. Ze toont aan hoe en onder utllce voorwaar- en omstandigheden do looner, ontstaan vervol gens hoe de werktuigen (instrumenten) door welke zij Worden roortgébragt zoowel in tlerzèlver geheel als in derzélver ond'erdeelert bebooren gemaakt te zijn boe de geluiden zich voortplanten dooi" welke omstandig heden zij veranderen en in welke verhouding zij tot el kander staan zich uitbreiden en veranderd worden. De caiionik bijha zoo oud als de toonkunst zelve is de wetenschap en kennis der maat der loonligchamera, derzelver waarde en verhnudingep ze omvat dus alles wat in de wetenschap der muzij.k op mathematische wijze hereiken en doorgronden laat b. v. de kennis der intervallen (d. i. de verwijdering van de eene loon tot de andere of de afstand en de lusschenruimlen die er zijn lu'sschen twee toonhoogten enz). Wat men onder den naam van theorie der toonzet ting te verstaan bebbé ligt bereids in hel woord zelve. Ze bevat de regelen haar welke de looheh zoowel op iichzelvc als in verbinding en in gemeenschap met an deren riiet elkander verbonden worden alzoo die bij zondere wetenschappenwelke wij met de namen melo die- harmonie- spraak- eh compbsitie-leer aandui den eh té kennen willen geven. De aesthetik der toonkunst eindelijk is de philoso phic van het schoone in de kunst. Loeren ons de acustik eh de canonik de uiterlijke öhivaltelijkbeid der toonen en leert de leer dér toonzet ting ons hoe dezelve naar de regelen eeiier zekere brlhographie (spelkunst) aan en tot elkander worden góhragt, om, in massa verbonden, een schoon groot eh krachtig geheel te vormen hetwelk wij muzijlcwerlt heeten de afesthelik (schoonheidsleer) ontsluit ons der zelver inherlijken inhoud derzelver eigenlijk aanzijn en wezen tboht ons den wég langs welken wij lot het eigenlijke hoofddoel van alle kunst komen. De praktische toonkunst houdt zich in het algemeen bezig met de Üaarstèllitig der toonen door welke de ge waarwordingen moeten worden uitgedrukt. Hierin on derscheiden wij wederom uitvinding en uitvoering óf uitoefening gene is innerlijk deze is uiterlijk gene Jde eerste verbinding van toonen tot muzijkwerkcn de l eigenlijke loondichling (compositie of loonzeltingskunst), I deze de voordragt dier muzijkwerken zoodat de in no en afgeleekende toonen ook met het oor kunnen wor den waargenomen en dat dan weder of met mensche- 'ijke stemmen (het gezang) of met instrumenten of iiidelijk mét beide te zamen. irgens urgh ÏÏjtj i leinon Ugeen b van os. 16'.1 Dit voert tot de verscheidenheden iri gedaanten, wij- :zen en gebied waarop en waarin de muzijkwerken le [Voorschijn kómen en uitgegeven worden. Men deelt de praktische toonkunst. naar de verschil lende bestemming en naar den verschillenden aard der oonstukken weder in a. in die, welke alleen voor het gezang bestemd is, bl eigenlijk, in welke dicht- en toonkunst zich verbin den lol één gemeenschappelijk geheel en die in kunst termen vocaal-muzijlt genoemd wordt. h. in die hij welke alleen door middel van één of eerdere instrumenten zonder modewerking van mten- schelijke stemmen of des menschelijken gezangs, gewaar wordingen en gemoedsondervindingen worden uitge drukt en instrumentaal-muzijk heet ter nadere on derscheiding van vocaalmuzijk en c, in die. waar de.muzijk de gebaren en de rytlimi- sche bewegingen van het menschelijk ligchaarn onder steunt, h. v. in de pantomime en de dans-muzijk, of in beide te zamen (alsdan ballet genaamd). W órdtde instrument aal-muzij li door meerdere blaas- of snaren-instrumenten uitgevoerd, dan heet zij ook we! harmonie-muzijlc. Er beslaat ook nog eene andere afdeeling of Massifi catie van de praktische muzijk voortspruitende uit de rylhmisclie en onrylhmische bewegingen der toonen met eh légen elkander. Waarin de verschillende stem men /gelijktijdig of in gelijke langdurigheid va'n too nen zonder bijzondere afbrekingen, voortgehragt wor den de chófaal-muzijh namelijk. Eindelijk verdeelt men de praktische muzijk naar gelang van den verschillenden stijl en van de bijzondere plaats waarin en waar dezelve of eindelijk naar ge lang van het bijzondere doel waartoe dezelve uitgevoerd wordt in a. in kerk- of geestelijk muzijk welko de godsdien stige gevoelens verhoogten het kerkgezang indruk wekkend maakt. b. In tooneel-muzijk die of als inleiding of als lusschenspel de gemoedsstemming der toeschouwers zoover daar henen brengt als noodig is lot regt genót en begrip van liet op te voeren .tooneelstuk die in de opéra of zangspelen (met hare veelvuldige afdeelingen) met behulp der vocaal- en ihstrumehtaal-muzijk, de ziels- gewaarwordingeii der handelende personen uitdrukt of eindelijk die, in liet ballet en in de pantomime de gebaren en de rylhmiscïte bewegingen der uitvoerders on dersteunt. c. in hamer- of concert-muzijk waar zij tot dó uit voering van uitstekende muzijkale bekwaamheden (vir tuositeit) der zangstem zoowel als op instrumenten dient of alleen tot aankweeking van huisselijk verkeer en vriendschappelijke!! omgang en tot uitdrukking van gemengde aandoeningen bestemd is en d. in l&ijgs- of mililair-muzijlcwolkeden moed der strijdenden aanwakkert en verlevendigt en de rylhmi sclie beweging in den marsch ondersteunt en schraagt. Men onderscheidt ook de muzijk naar gelang der verschillende landen waar de geest der toonkunst zich regelt naar even zoovele volkseigendómmelijkheden of nationaliteiten en men spreekt dan van eene Duitsche Ilaiiaansche en Fransclie muzijk van oenen Duilsclien llaliaanschen en Franschen stijl. Vordt vervolgd.) PRIJS DEP. ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijksen Doodberigten van 1-6 regels a f behalve hel Zegelreg - f BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouiiers der Stad Zierikzee brengen bij deze ter kennis van de gegadingdon dat op Donderdag den 24 dezer maand des voormiddags 10 ure preciesopliet Raadhuis alhier, in liét openhaar zullen worden verkocht «Ie SêavS» TiesMto- Wpuelite»!over dén jare en oogst van 1851 waartoe de voorwaarden van heden after Stedelijke Secretarie ter lezing liggen. Zierikzeeden 9 Julij 1851. Burgemeester en Wethouders A. MOENSvan BLOOIS, Wethouder, l. B. Ter ordonnantie De Slads-Secretaris J. BOEIJE, Lid van den Baad, l. S. DUITSCHLAWB. Frankfort 11 Julij. Bij een manifest des keizers van llusland van 20 Junij isa ter aanvulling vatV de landtroepen en van de manschap der vlootin do gouvernementen van de oostelijke helft des rijks eene partiële ligting van rekruten bevolen welke tus- sclien deti 1 September en den 1 November moei afge- loopen zijn. Naar men te Frankfort verzekert zijn nagenoeg alle Duitsche regeringen overeengekomen eene alge- uieene wet op de drukpers voor het gezamenlijk ge bied van den Duitschen Bond uit te vaardigen. Ook de beraadslagingen over de volksvertegenwoordiging in de verschillende Duitsche Staten zullen eerlang aan vangen waarhij eene wijziging der kieswet van 1848 buiten allen twijfel schijnt te zijn. Uit liet zuidelijk gedeelte van Rusland hoort men luide klagten over buitengewone droogte waardoor het graan en de weiden z.eer lijden daarbij wordt nog veel door de sprinkhanen verwoest. F R A N E B IJ K, Parijs 9 Julij. Voor liet oogenblik is in Frank rijk geen gewigtiger vraagstuk aanhangig dan dat we gens het al of niet herzien der constitutie. Geon wonder dan dat daarop aller aandacht is gevestigd en dat het verslag van den heer de Tocqueville nopens de voorstellen tot herziening gisteren in de zitting der wetgevende vergadering met alle aandacht werd aan gehoord de slotsom van dal verslag was dat de com missie eene gehcele herziening der constitutie wensche- lijk acht echter niet oin dus tot den monarchalen vorm terug te keerenniaar om den bcstaanden Uepu- hlikcinselien regeringsvorm to verbeteren en op nog hechtere grondslagen te vestigen. Eenparig is do commissie van oordeel dat wordt door de wettigo meerderheid in de vergadering tol geene herziening besloten de constitutie dan moet blijven zoo als zij is en door allen geëerbiedigd worden. De beraad slagingen over liet verslag van den heer de Tocqueville zijn op aanstaanden maandag bepaald. In den afgeloopen nacht zijn in de straat Madamo 15 personen in hechtenis genomen, die bezig waren met hpt drukken van een nieuw bulletin van liet centraal committé van wederstand ook is do druk pers welke zich daar bevond iii beslag genomen. Het nieuwo bulletin is in gelijken geest als de vorige lievig wordt daarin tegen Lodewijk Napoleon uitge varen als een werktuig in de handen der Jezuiten. Vroeger is gebleken dat aan deze stukken van het zoogenaamd committé van wederstand niet te veel gewigt moet worden gehecht dewijl die van oenigo nietswaardigen afkomstig schijnen te zijn. De paus is naar Castel Gondolfo vertrokken hij werd begeleid rioor Fransche en Romeinscho mobile gardes en dragonders. QHOOT-BBITTAISBZIBN. UoNtiEN 11 Julij. Gedurende de laatste vierda gen zijn op de Teeins meer dan 400 schepen aange komen ten gevolge waarvan aan de dokken en kaden buitengewone bedrijvigheid heersclit. De Kanarische- en Kaap-Vcrdische eilanden wor den thans zwaar door de cholera bezocht. Voor geruimen tijd hebben de Amerikaansclie dagbladen gewaagd van hel ontdekken van goud-adc- ren in de bergen der Andes, in Bolivia, op wcinigo dagreizen van La Paz. De moeijelijkheid der gemeen schap had tot dusver de goudzoekers tegengehouden. Eenigè mijnwerkers die zich derwaarts hadden be geven maken eene zeer gunstige beschrijving van den rijkdom vuil den grond in korten lijd hebben zij 24,000 centenaars erts verzameld die hun 200,000 ii 250,000 dollars goud moet opleveren. Verscheiden aders van grooio zuiverheid liggen nagenoeg gelijk met den grond en naar alle waarschijnlijkheid bevat ten de ingewanden van dat gedeelte der aarde groo- lere rijkdommen dan zelfs die van Culifornie. 's Grayemiage 10 Julij. 11. M. de koningin is

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1