JST.° 55 Woensdag 9 Julij. 1851. Woensdag en Zaturdag. Ü7.0 4. BESTUREN ADMINISTRATIE. NIEUWSTIJDINGEN. BINNENLAND. MUEZEESGHE abonkememts-prijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren.''snamidd. vóór 4 ure. verschijnt PRIJS DSR ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt ttA inge-i ensdag (Vervolg van n.° 53.) !)o menscli, alléén geleid door zijne natuur, heeft dus overal in hei leven daar muzijk ingevoerd, waar zijn eigen gevoel krachtdadig is opgewekt, of waar het op aanwak kering van gevoelens van anderen aankomt. Ten voorhecide hel krijg s- en het feestmuzijk niets is zoozeer behoefte in dit kommervolle en veranderlijke leven dan muzijk. Wordt haar echter in de meeste dezer gevallen meer of min vöu óerzeUer wezenlijke kunst waarde ontnomen ze viert dan haren hoogsten triomf en vindt dan haren hoogsten roem wanneer ze gebezigd wordt in het geestelijk gebied, en dan een der krachtigste opwekkingsmiddelen wordt tot godsdienstige gevoelens tie kerk-mu'z jk namelijk of de muzijk uitgevoerd in de tempelen Gods waar de mensehen over zichzelven nadenken nadenken over hun doen en hiten behooren na te denken vooral over hunne bestemming voor den Hemel. Tot hoe ver het echter de kunst bij de hoogte dre zij bereikt heeft nog brengen za! is moeijelijk te be palen. Met derzelver immer voortgaande verheffing, bijna tot volmaaktheid heeft zij sedert lang en steeds moeren meer een geheimzinnig karakter aangenomen. Er wordt eetie (slechls aan enkelen geschonkene) hoogst gelukkige organisatie vereischt om de muzijk in hare werkelijke en geheele eigendommelijkheid en in hare zuivere, reine en edele uilwerking op den mensch, te bo- grijpen en te vatten. Gerustelijk kan men zeggen dat do nutuur zich heeft voorbehouden enkele lieden alléén in de hoogere mysteriën der toonkunst in te wijden. Men weet tot hoe ver het de kunst en door haar hare uil- verkorenen de kunstenaars hebben gebragt; hoezeer de laatste» door harmonische vormen en accoorden den toehoorder treffen hoe zij daardoor hen tranen van blijdschap tranen van genot tranen van weedom en tranen van droefenis kunnen doen weenen hoe zij in één woord hunne toehoorders kunnen hetooveren en kunnen doen zweven in sphere» ontoegankelijk voor den mensch en toch de nederdalingen de verwaar lozingen van het menschelijk oor in deszelfs ontvan kelijkheid voor de muzijk zijn waarlijk zoo groot dat er menschon zijn welke in diezelfde muzijk doorgaans niets dan klanken booren welker verbinding en af wisseling hoe harmonisch ook hun hetzelfde is en blijft dat er menschen zijn die zich bij de kortste bij de liglste en vrolijkste muzijk vervelen, indien ze al voor enkele oogenhlikken hunne oplettendheid aan dezelve be hooren te wijden. Dit echter zijn uitersten. De meeste menschen staan op den middeltrap van de muzijkale ont vankelijkheid. Zij verheffen zich iets hooger wanneer zij zeiven de toonkunst beoefenen en minstens één mu- zijk-instrument met eenige vlugheid bespelen. De hoog- sto trap wordt bereikt door die weinigen, welke de kunst zich tot gunstelingen verkoos en die dan ook hun eigen zin en lust tot de zamenstelling (compositie) van muzij kale slukken of tot de virtuositeit in gezang of op in strumenten drijft. Eene muzijkale vereeniging van eene groote massa van toonkunst vrienden en vereerders, is het meest dienst baar en bevorderlijk tol datgene, wat door de toonkunst als van zelve bevolen wordt hel ziels- of hel geestelijk genot. Ontbreekt dat dan mist de toonkunst iets, met hetwelk vereenigd de muzijk eerst hare gansche ware almagt op de gemoederen der menschen uitoefent. Hierin is reeds de voortreffelijkheid gelegen van de mu zijk begeleid met zang (en dan mei een verstandig en tot den geest sprekend gezang) boven de instrumentale muzijk welke laatste, verbonden met dramatische han delingen en voorstellingen dan eerst Voortreffelijker Wordt. Men weet toch boe snel eene lieve, aanvallige melodie van een lied dat niet op den titel van gedicht aanspraak kar» maken als van zelve zich onder het volk verbreidt. Het vermogen aan enkele muzijkale voort brengselen eigen die liederen tot volksgezangen te ma ken is een zeldzaam iets doch daarom ook eene geniale gave van het ware kunstgenie dewijl zulks niet door ge wone componisten kan wordpn te weeg gebragt maar oppervlakkig boe gemakkelijk ook beschouwd, eigen lijke kunstwaarde veronderstelt en kunstgenie aantoont. 5. Wat echter de toonkunst, in bet kunstleven bijzon der verheft, haar eene hooge waarde en een voortreffelijk aanzien geeft, is derzeier onvolledige onbekwaamheid de morele of zedelijke ontwikkeling tegen to werken of te doen minachten. De muzijk kan wol met vrolijkheid ijdelheid en alle mogelijke gruwelen der wereld in ver binding worden siebrngt eene wezenlijke uil drukking van iets onzedelijks is zij nooit; kan ze nimmer zijn. Het wellustige, en al wat daarnaar zweemt, kan in schil derstukken, in gedichten en in dansen worden afgemaald en voorgesteld in de muzijk echter niet. De zuivere uitdrukking van het onzedelijke is dishar monie voor zichzelven en in de muzijk vindt dezelve slechts in zooverre ingang als dezelve noodig is tot we- deropvatting vrift en overgang töl harmonie. Disharmo nie met blijvënden i'ndruk i's tegenstelling der toonkunst ja miskenning van dio edele kunst van daar «Ie almagt der toonkunst gebezigd tot herstel van het evenwigt te loor gegaan in het gedrukte gemoed en in de gebrokene fciel geknakt door de wederwaardigheden des levens van daar de almagt der toonkunst tot \vederverkrijging van verlorene gemoedsrust. Een eenvoudig schoon lied eene melodie uit de kindsche jaren brengt den grijzen van dagen voor den geest zijne droofnen in zijne jeugd in zijne jongelings jaren gedroomd brengt hem voor den geest, zijne lieve, zijne welige landouwen de speelplaatsen zijner kindsch- he'id diezelfde oorden, Waar op lateren leeftijd, als jon geling, zooveel dierbare herinneringen hem konden boei- jen doch waarover zoo menige storm gedurende een half honderdtal jaren is henen gegaan waar eens zijne geliefkoosde bloemen en boomen bloeiden en groeiden en nu ontbladerd zijn. Een nationaal melodie roept (zelfs hoe ver ook verwijderd en onder de gelukkigste omstan digheden) het verlangen weder toakker naar den dier baren zoo innig geliefden geboortegrond en doet de schoonste en de heerlijkste liefde naar het land der vade ren ontstaan. Wij herhalen het uitdrukkelijk op zulke gronden be- kleeden poëzij en muzijk in (ie veredelende volmaking des menschen, eenen eersten rang; slaan hand aan hand haast elkander. Poëzij is de kunst des geestes muzijk die der zielgene berust op dehken, deze op ondervinden; beide gevoel en gedachte verheffen zich in duizend ge daanten en vormen te zamen een heerlijk schoon en volmaakt geheel. (Wordt vervolgd.) BEKENDMAKING. De Bukgemeesteb der Slad Zierikzee brengt Ier kennis van de daarbij belanghebbenden dal het kohier voor de belasting op het Personeel litt. A n.° 1 voor liet loopende dienstjaar van deze Slad op den eer sten dezer maand door den heer Staatsraad Com missaris des Konings in deze provincie, is executoir Verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede, ten fine van invordering en eindelijk dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de Wel bepaalden voet !o voldoen. Zierikzee den 7 Julij 1851. MOENS van BLOGISWethouderL. B. MidheeBuiig 7 Julij. Door de provinciale staten is in hunne vergadering van lieden ter voorzioning in de vacature voor een lid van hel provinciaal gc- regtshof, ontstaan door de benoeming van den heer in.' G. van IJsselsteijn tol lid van denhoogen raad de volgende nominatie opgemaakt bestaande uil do heeren m." J. J. van Deinseregter in de arrondis- sements-regtbank te Gnes B C. Cau regter in do arrondissements regtbank Ie Zierikzee en C. IP. E. Vaillant regter in de arrondissements-reglbank lo Middelburg. Zierikzee, 8 Julij. Bij Zijner Majesteits besluit van den 30 Junij is benoemd lot substituut-officier bij de arrondissements-reglbank te Leiden m.' li. J. Gra- iarna thans substituut-officier bij de arrondissements- reglbank alhier. Het Slttatsblad n.° 85 behelst do wet nopens de gemeente-besturen laatstelijk door de kamers aan genomen. Die wet is gedagteekend van den 29 Junij én den 5 dezer door den koning bekrachtigd en uit gegeven. In den vroegen morgen van woensdag II. is ta Scberpenisse enne schuur toebehoorende aan den ar beider P. Klots aldaar afgebrand. Een naar de oor zaak van den brand ingesteld onderzoek beeft tot geen resultaat geleid zoodat inen daaromtrent in het onzo- kere verkeert. In de Zeeuwsche Courant vindt men het volgende ingezonden door den heer H. J. van Eek en geda teerd Axel 28 Junij 1851 Heden zijn mij twee roggeplanten van waarlijlc buitengewone lengte aangebragt. De eene heeft eenen halm van 2 ellen 305 strepen behalve de air van 160slrepen de halm dor andere is van 2 ellen 413 strepen lengte, behalve de air van 175 strepen. Het geheele veld waaruit die halmen zijn voortge sproten slaat naar ik verneem schoon. Ton aan zien der vruchlopvolging wordt medegedeeld dot deze rogge gerstelandsche is en dat liet jaar daarvoren op die partij is gewonnen koolzaad waarin klavers van. welke nog eene snede is gemaaid." In hel jongste verslag van gedeputeerde staten aan de staten der provincie Zuid-Holland leest men on der anderen over hel Brouwersliavonsche zeegat het volgende Dit zeegat is ten allen tijde bevaarbaar voor do diepstgaande schepen thans wordt van hetzelve veel gebruik gemaakt. Jammer dat er aan dit vaarwater geene haven gevonden wordtom 's winters eene veilige ligplaats aan te bieden. Bij Ouddorp zou welligt gelegenheid bestaan tot den aanleg eener haven die steeds zou kunnen wor den diep gehouden door vangdammen op de slikken aldaar welke eene uitgebreide oppervlakte hebben en daartoe zouden kunnen worden benuttigd op de wijs als aan de haven van het Nieuwe-Diep plaats heeft." Alsmede nog dat vergunning is verleend aan S. Dunloptot oprigling eener fabrijk van meekrap eu garancine doorstoom, te Rotterdam; en aan IP. F. itocktot het oprigten eener fabrijk van garancine, te Delfshaven Het aantal der te Schiedam bestaande koren-wijn stokerijen was met 4 vermeerderd cn bedraagt thans 169. .Men verneemt dat door den raad der Neder- landsche Handel-Maatschappij besloten is, om o J ava gebouwde en daar te huis behoorende schepen in hare bevrachtingen op le nemen vervolgens ze de uitsluiting van code schepen van eigenaar ver anderendeophouden. Door de commissie van beheer over de droog making van het Haarlemmer-Meer is berigt dat door tien lagen boeiemstand welke de werkin op o zal der

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1