sr.0 54» Zaturdag 5 Julij 1851. BESTM AMIlflSTMfllil IBONNEnXSIS-PEIJl Per drie maanden f *2,00. Franco per post f 2,25, inzending der Advert, daags tevoren.' snamidd. vóór 4 ure Bij de Redactie dezer Courant is ontvangen een exemplaar van het Verslag der Gedepu teerde Staten aan de Staten der provincie Zee land gedaan in dezomer-vergaderingdezes jaars. Hoe gaarne wij dit ook in zijn geheel in eenige nummers dezer Courant zouden overnemen, is clit niet \ve'I mógelijk wegens deszell's groote uitgebreidheid eri wij bepalen ons dbs slechts bij èèii uittreksel er van, hetwelk zal bevatten het rirornaanmiiidat tot deze stad en de eilan den Schouwen en Duivéland betrekking heeft, of vAnalgemeen belang kan geacht worden. Dit uittreksel zullen de geabonneertlen dezer Cou- Sranl binn'Cn weinige dagen in eén bijblad grótis ontvangen. Voor hen, die er belang ih stel len-, het vérslag in zijn geheel te lezen, zal daar toe aan hét Bureau dezer Courant, alwaar het 'ter inzage ligt, gelegenheid worden gegeven. Ai ruwe Haring! Nieuwe haring! Met blijdschap wordt die Uitroep, vooral door gastronomen, gehoord. In liet koninklijk paleis zoowel als in het zieken vertrek bij den groothandelaar zoowel als bij den geringsten vischverkooper, baart hij vreugde. Nieuwe haring! - dat is voor fijne tongen en rijke mensclien; nieuwe haring! - hij is door een' onzer vaderlandsehe dichters meesterlijk be zongen en zijn lied is populair geworden. Wij behoeven dit dus hier niet te herinneren. Minder bekend zijn misschien de regelen, die vader Cats aan hét haringkaken heeft gewijd, en die ons thans weder ónder de aandacht kwamen. Wij hebben niet geaarzeld ze hier af te drukkennu de vreugde over den nieu wen haring Weder de gemoederen vervult, en drukte en vertier in den lande geeft. Wij wen- schen er bijdat die vreugde spoedig meet' al gemeen móge wordenen een rijkfe vangst den haring goedkoop zal doen zijn, opdat ook de minvermogende er zich eens op kunne ver gasten. Iiooren wij nu wat vader Cats zegt Kocli lieefl hier seecher man een diensligh stuk bevonden l)at in den ouden lyt geen visSérs oyt verslonden Het icas een nodigh werek en niet voor ons alleen Het baat tot heden toe de wereld in 't gemeen, De harin 'ghdie men vinghèn kon niet lange duren En scheen meer kóst te syn Voor onsè nageburen Want soo men desen visch houi weynigh dagen lanck Soo wordt hy gansch onnut en is moer enkel slahck Moer Beuckels heeft voorebrst den liaringh leeren kaeckén, Dal is van allen slyin de visch gesuyvert maeclien En als dat was gedaen soo nam hy rnatigli sout Dal alle dingh bewaart en in syn weseri hout Dat stroyd hy in een i:at en daeruyt is begonnen Te packen desen visch in wel gemaekte tonnen Een stuck van groot gebrui/ck want daeruyt is geschiet Dat ooi; het versie land syn nullen voiit geniet. Wel Beuckels, wees gegroet, uw graf dat dient verheven Opdat uw goede naem hierna sou mogen leven Het is een out gebruykhy dient te syn Vereert Die een onkundigh volk beguame dingen leert BEKENDMAKING. Burgemeester eh Wetüouders der Stad Zierilczee Ontvangen hebben do eene aanschrijving van den heer Staatsraad Commissaris des Konings in deze provincie, van den 19 dezer A ,n.° 3884 l6t0 afd. houdende toezending van het Programma voor de Algemeene Tentoonstelling der Ilöllandsche Maat schappij van Landbouw te houden op den 26 27 28 eh 29 September aanstaande te s Gravenhage ten einde daaraan de meest mogelijke bekendheid te geven en in het bijzonder de aandacht der landlie den daarop te vestigen. Brengen mitsdien Ier kennis van de belangheb benden dat het bedoelde programma Ier lezing zal liggen op de Stedelijke Secretarie en ten huize van den Kolïlj huishouder B. II. Harinck en wekken allen die dit zouden kunnen op om door het in zenden Van tot den landbouw betrekking hebbende voorwerpen bewijzen hunner belangstelling te leve ren in dien tak der Nederlandsche nijverheid. Gedaan ten Boadhuize der Stad Zierilczeeen zal deze in de Stads-Cóurant worden geplaatst. Zierilczee den 23 dun ij 1851. Burgemeester en Wethouders hE CKA1SE vt. Ter ordonnantie De Slads-Secretaris \Y. J. P. KROEE. BINNENLIND. Mil)df.lbur(r 2 Julij. In hol afgelnopen jaar 1850 zijn door luit provinciaal geregtshof in Zeeland gewezen hel navolgend getal arresten in raadkamer 81 ter openbare tereglzittihg in criminele zaken 77 ter open bare leregtziltiiig in correctionele appel-zaken 31) za- mon 197 arresten behalve nog die in civile zaken be schikkingen op rekwesten enz. en gedurende de zes eerste maanden van bet loopende jaar i851 i'n raad kamer 50 Ier openbare tereglzitting in criminele zaken 48 ter openbare tereglzitting in appel-zaken 17 za nten voor dit half jaar 115 arresten mede onvermin derd die in civile zaken en de beschikkingen op rekwesten Vooral onder de criminele zaken waren gedurende dit half jaar vele zeer belangrijke en ornslagtige regts- gedingen. Bij de nu weder op banden zijnde overwegingen omtfent veranderingen in de begier lij ko organisatie kan het misschien zijn nul hebben al is liet don met eenige cijfers te wijzen op den omvang der werkzaam heden van het bof van Zeeland vooral als bof in straf zaken beschouwd. Zierikzee 4 Julij. Heden vieren Johannes Dol en Keeltje Swerusingezetenen dezer stad, bun SOjarig huwelijks-feest beide genieten hunne gevorderde jaren in aanmerking genomen eene volmaakte ge zondheid. Bij de vergadering van do provinciale staten'van Zeeland op 1 dezer is onder anderen ingekomen een adres van J. van der Have en andere landbou wers en grondeigenaars in Schouwen en Duivéland strekkende dot van de provinciale stalen een adres aan den koning en zoo noodig aan de tweede ka mer der staten-generaal moge uitgaan ten einde den landbouw van den hern thans drukkénden tienden- last wórde ontheven welk adres is verzonden aan de commissie voor de verzoekschriften. Aan de belanghebbenden wordt nogmaals opge merkt dat de met lak gesloten brieven welko met de overland-posl naar Oost-lndie worden gezonden veelal zoodanig aan elkander gehecht aldaar worden aange- hragt dal ze zonder beschadiging, niet kunnen wor- deu losgemaaktwordende de ingezetenen naar aan- FHIJ3 DE El ABVEETENTIElï t Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels a f 1 behalve hel Z.egelregtm leiding van eene herhaalde klagt ter voorschreven zake van het Indisch bestuur ontvangen op nieuw aange maand, om de met de overland-posl naar Oost-lndie lo verzenden brieven, te sluiten meteenen ouwel, dan wel indien aan lik de voorkeur gegeven wordt, hel couvert alsdan enkel aan de binnenzijde daarmede te verzegelen. Wordt in sommige gevallen do verzegeling aan do buitenzijde van het couvert met lak wenschelijk geacht dan is het noodig dal het zegel met een stuk papier wordt bedekt. Degenen welke deze voorzorgen niet in acht nemen zijn oorzaak van de beschadiging niet alleen hunner eigene brieven maar ook van do brieven van anderen. Bij de thans in werking zijnde postwet schijnen velen in het denkbeeld te verkeeren dat dio ook van toepassing is op de nieuwsbladen tot inlichting dien aangaande dient dat de couranten even als vroeger met alle gelegenheden kunnen worden verzonden tenzij men verkiezen in'ogtdezelve per post te ontvangen zijnde alsdan het frankeergeld 1 cent per exemplaar. De rij der feesten welke gedurende eene week elkander te Utrecht opvolgden is besloten met een vauxhaü in de Ma|ihaan dat door ruim 6000 personen werd bezocht. Men schat het getal vreemdelingen dat gedurende de laatstvorige week Utrecht bezocht op ongeveer 50,000. Door mevrouw Onderwaterwelke in den aan vang dezes jaars overleed is hij testamentaire beschik king onder anderen eene som van ƒ150,000 vermaakt aan de Hervormde gemeente te Rijswijk, om een arinon- c'n weeshuis lo stichten. Donderdag jl. werd Ie Winschoten gearresteerd zekere Johann Heinrich Hummrich die zich sedert go- ruimen tijd in Einden ophield en het bedrijf var. spek slager uitoefende. Hij was gewoon de varkens van de boeren aan zijri buis in te Uoopen. De vrouw van den spekslagerdo verkoopers steeds berigtende dat haar man niet te huis was wistin overleg inet haren man het er steeds op toe te leggen dat zij niet de ver koopers alleen in gesprek kwam en zag hen dan altijd in het geheim lot ongeoorloofde daden te bewegen. Zag zij dat er een offer aan Inire verleidingen gehoor zoude geven zoo werd op zeker toeken haren echtge noot daarvan kennis gegeven die dan onmiddelijk met een groot slagersmes toeschoot en de gevangene prooi dreigde te dooden wegens geheim gezelschap met zijne echtgenoot. De onschuldige verkoopers dus doodelijk verlegen zijnde werden gedwongen om onder be lofte van geheimhouding een wissel te teekenen om na verloop van eenigen tijd de daarop vermelde som aan den spekslager te betalen. De justitie sedert lang met deze zaak bekend meende eindelijk genoegzame termen Ie hebben gevon den tot inhechtenisneming en begaf zich ten huize van den spekslager wiens echtgenoot zij arresteerde. De loan zelf, dit ontdekkende, nam ten spoedigsten do viugt naar Winschoten. Ook daar hem vervolgende is hij vertrokken naar Groningen en daar ontdek kende dat er reeds heinde en verro last lot zijno ge vangenneming was gegeven is hij weer geretourneerd haar Winschoten steeds achtervolgd wordende door eonen land-dragonder uit Enulen. In dé gemeente Sleen (Drenthe] heeft in het laatst der vorige week een droevig ongeluk plaats gehad. Een kind van ongeveer 3 jaren was hij een bijenkorf aan liet spelen die onmiddelijk hij hel boerenerf was. Bij het naderen der bijenkorven werd hetzelve door oeno I tiieiiigl" bijen zondanig aangevallen en gesloken dat liet reeds aan de gevolgen is overleden. JONGSTE BUITENLANDSCIIE TIJDINGEN. De behandeling der zaak van den graaf de Bocarmc voor het hof van cassatie is op den 14 dezer bepaald. Men is sedert eenige dagen bezig met het slopen der citadel van Gend. Het Eransche ministeriële blad la Patrio berigt

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1