N.° M. Woensdag 2o Junij 1851* Woensdag en Zaturdag. Be toestand der Toonkunst te Zierikzee. BINNENLAND. abohmeffiewts-prijb Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzending der A dver t. daags tevoren/snantidd. vóór ure. VERSCHIJNT PRIJS i)Eii ADVEHTEMTIEM 5 Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijksen Doodberig ten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt Waren wij met levendige belangstelling met innig genot getuigen van het muzijkfeest den 7 en 8 Mei 1851 te Goes gevierd, en zoozeer tot aller vol doening ja boven aller verwachting afgeloopen en 'geëindigd waartoe vooral en wel in de eerste plaats belilren bijgedragen dé leiding van den verdienste lijken D.v R. B. van dén Roscu en in de tweede j.laats behalve den goeden wil der zangers en zan geressen bet heerlijke en flinke orchcst met des te meer roowe \Varen Wij vervuld zoo weinigen van •onze stad- en lundgenoo'teil 'en te zien medewerken lot de uil\oc-ring cn te zien opkomen tot dit feest hetwelk w ij zoo gaarne geheel p r o v i nciaal had den gezien en gevvenscht. Zierikzee wij moeien hel elkander niet ontvein zen stond bij dit IVest zoo geheel ten achteren hij de andere steden van onze provincie dat men on willekeurig, zichzelven afvraagt Van waar die ver- »onnchtzaming der toonkunst? Van waar die weinige ij ver voor, zoo weinig belangstelling in zoo weinig ^opgewektheid tot en daarentegen van waar zoo »groole laauwheid koelheid en overschilligheid in >;eli voor diezelfde toonkunstdie in de andere steden »van ons gewest met zooveel warmte, met zoo groote liefde wordt bestudeerd en geliefkoosd?'' Terwijl de andere sleden als om strijd het grootste aantal en de hes Ie zangers cn zangeressen leverden werd Zie rikzeein het gebied der toonkunst en meer bepaal delijk in het gebied der zangkunst, vertegenwoordigd (vergissen wij ons niet) door drie zangers. ij geloovcn kortelings de redenen to vermelden met te zeggen dat de toonkunst in de stad onzer inwoning nimmer geschat is op dien prijs dien de zelve verdient; dal dezelve voor hel grootste gedeelte, om niet te zeggen geheel en alongekend en miskend is dat het onderrigt in de toonkunstgedurende den langen tijd, dat dezelve beoefend werd, om niet te zeggen gebrekkigtoch verre van goed was te achten dat er te weinig lust was, te weinig opgewektheidte weinig sympathieom den leerineesleren do behulp zame hand te bieden hen te helpen en te onder- sleunen in hunne soms al te zware taak; dat, zooal in de laatste jaren de waarde der toonkunst door goed en grondig onderwijs meer werd op prijs ge steld derzelver gezette beoefening werd verwaarloosd door gei)rek aan ijver en volharding vooral ook door gebrek aan deelneming in hel materiele en hat, stoffe lijke der zaak en dat in eene stad waar zoovele gegoeden onder de burgers en rijken onder de voor namen toch liet hunne kunnen afzonderen tot bevor dering en ondersteuning eener kunst overal bemind en geliefkoosd en daarom deS le meer aankwee king en bevordering overwaardigDoch er is meer de toonkunst die harmonie der toonen vordert har- inonie in denken^, harmonie in gevoel harmonie in gewaarwordingen en gemoedsaandoeningen eischt overeenstemming en zatnenwerking lot één geheel; verlangt geene afscheiding geene verwijdering ge doogt geene onverschilligheid. En toch veelvuldig zijn die belemmeringen waartegen de algemcene beoefe ning der toonkunst ten onzent le kampen had en heeft. Ze is belemmerd geworden door de cigenbalige begeerte van sommigen door het kwabjk begrip van anderen door de jalouzij van enkelen door de onverschillig heid van velen van de meesten. Kon voortaan (en dit is het eenige doel van den steller dezer regelen) de toonkunst, even als schilderkunst, even als dichtkunst, toch, eene gaye Gods, gegeven tot veraan genaming van het leven gegeven vooral tot opvoering tot het Opperwezen en opleiding lot edele en den mensch Waardige gedachten de toonkunst zeggen wij aanvankelijk algemeen door ons beoefend ver volgens donr die beoefening algemeen door ons be mind eindelijk algemeen door allen als een middel toten noodzakelijk deel der opvoeding worden be schouwd. Wij spreken daarom achtervolgens van het begrip en het wezen der toonkunst van muzijk als schóóns kunst, als wetenschap on als opvoedingsmiddel met aanprijzing der edele zangkunst sluiten wij. Wij stellen ons voor dit alles in enkele artikelen door middel van dit.blad te behandelen en ter aandachtige overweging en behartiging aan alle onze stadgénoo- teti vooral aan hen die zedelijke» en stoffelijken in vloed kunnen uitoefenen aan te prijzen met de bede en den hartelijksten wensch dat dezelve niet ter zijde rnögen Worden gelegd doch geopende ooren en geopende harten zullen vinden en dat het a geene slem des roependen inde woestijn" zij die in deze re- geien tot alle ingezetenen vim Zierikzee gesproken heeft en in de volgende nader spreken zal. [Wordt vervolgd.) OPROEPING. Burgf.mf.ester en Wftmouoers der Stad Zierikzee roepen hij deze op Sollicitanten naar de betrekking van Stfadg en ais zoodanig voör eene Stad ge ëxamineerd alhier vacant door het overlijden van den heer II. L. van Duijl waaraan voor de gratis behan deling der armen eene jaarwedde van vijf honderd gulden is verbonden om zich ten spoedigste immers vóór het einde dezer maand mei portvrije brieven bij den heer Burgemeester dezer Stad aan le melden. Zierikzee, den 2 Junij 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. j. p. KROEF. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee brengen bij deie ter kennis van de landbouwers grond eigenaars en pachters Van landen dat even als in vo rige jaren thans Wéder aan iéder hunner een biljet zal worden bezorgd, waarop zij gelieven in te vullen, de bun dertallen, met onderscheidene veldgewassen en voort brengselen bezaaid, voor zooveel ieders eigendom of pacht- bezit binnen deze Stad en het poortambacht betreft niet vriendelijk verzoek, deze biljetten, met de ver- eischle naauwkeurigheid ingevuld en onderteekend in den loop dezer maand ter Stedelijke Secretarie le wil len terug bezorgen ten einde hel Bestuur in staal te stellen aan de opgave welke daarvan door de Hooge Regering jaarlijks wordt verlangd te kunnen voldoen rekenende men bierbij op dezelfde bereidwilligheid waarmede in vorige jaren gelijke opvrage door een ieder is beantwoord geworden. Zierikzeeden 11 Junij 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. J. P. KROEP. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee Ontvangen hebbende eene aanschrijving van den beer StaatsraadCommissaris des Konings in deze provincie van den 19 dezer A n.° 3884 l6tc afd. houd ende toezending van het Programma voor de Algemeerie Tentoonstelling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw te houden op den 26 27 28 en 29 September aanstaande te 's Gravenhagc len einde daaraan de meest mogelijke bekendheid te geven en in het bijzonder de aandacht der landlie den daarop te vestigen. Brengen mitsdien ter kennis van de belangheb benden dat het bedoelde programma ter lezing zal liggen op de Stedelijke Secretarie en ten huize van den Kofïijhuishouder B. H. Harinck en wekken allen die dit zouden kunnen op om door het in zenden van tot den landbouw betrekking hebbende voorwerpen bewijzen hunner belangstelling le leve ren in dien lak der Nederlandsclie nijverheid. Gedaan ten Baadhuize der Stad Zierikzee en zal deze in de Stads-Courant worden geplaatst. Zierikzee, den 23 Junij 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. 's Gbaveniiage 16 Junij. [Particulier berigt.) Heden was hij de eerste kamer het wets-ontwerp tot het verleenen van schadeloosstelling aan de leden der oude eerste karner aan de orde. De discussie was warm en levendig en gaf zelfs aanleiding tot helvoe ren van het woord wegens persoonlijke feiten. Do uitslag was dat het werd verworpen met 19 tegen 15 stemmen. De vier stómmen die aan de tegen standers van het wets-ontwerp hij de tweede kamer hadden ontbroken (de aanneming aldaar geschiedde met 32 tegen 28 stemmen) werden dus hier terug gevonden. De heer de Jonge van Ëllemeet was afwe zig. Zijn mede-amhtgenoot uit Zeeland van der Lek de Clercq sprak en stemde tegeri. Geen enkele Zeeuw dus heeft hij eene der beide kamers aan dit wets-ont werp zijne stem verleend. Verschillende adressen uit Zeeland Groningen en Vriesland werden tegen het ontwerp, aan de eerste kamer toegezonden. De natie heeft dus getoond dat Zij op hare hoede is wan neer men hare beurs wil gebruiken om elkander een beleefdheids-betoon le bewijzen, liet is een lesje voor hen die meenden dat men zoo maar ongestraft den weg van voor 1848 kon blijven bewandelen. De tijden zijn veranderd en Nederland is iets meer ge worden dan eene melkkoe. Ts Graveniiage 21 Junij. De tweede kamer jl. dingsdaa weder bijeengekomen is ten gevolge van onvoitalligheid der leden tot nadere bijeenkomst ge scheiden. MiDDELBORG 2.3 Junij. Wij vernemen, dat door het provinciaal geregtshnf alhier ter inzending aan heeren stalen der provincie, is opgemaakt eene aan bevelingslijst van zes candidaten voor de vervulling der in hetzelve opengevallen raadsheers-plaats ont staan door de benoeming van den raadsheer m.' G. van IJsseistein. tot lid in den lioogcn raad der Ne derlanden en dat daarop zijn gehragt de heeren m.r C. IF. E Vai/lantregler in de arrondissements- reglbank le Middelburg; m.' IS. C. Cau regter in de arrondissemenls-regihank te Zierikzee m.' J van Deinseregter inde arrondissemenls-reglbaifk te Gnes tri.' J. IF. de liruijn van SJelis- en Marie- kerke, griffier hij het provinciaal geregtshof in Zen- land; jh.' in.' C. C. A. J. van der Straten regter in de arrondissemenls-regihank to Middelburg en jb.' in.' A. \V. Snouck llurgronje suhst.iluut-ofiicier

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1