Woensdag 11 Junij. N.° 47» 1851. Woensdag en Zaturdag. MEE&RAPHBEREIDING» NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. ZIEEIKZEESCHE COURANT. ABOMNEMEMTS-PHUS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. 'Inzending der Advert, daags te voren.1 snamidd. vóór ure VERSCHIJNT PRl'JS DER ADVEETKNTÏEN i Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels aft, behalve het Zegelregt' Met genoegen vernemen wij dat ernstige pogingen Warden aangewend, om den zoo gewigtigen tak van in dustrie in ons land de meekrap-bereiding te ver beteren. Geruimen lijd reeds zijn Vergeefsche stem men opgegaan en verschillende meeningen en gedach ten gewisseld om te weten wat toch de oorzaak zijn mogt dat het edele voortbrengsel der meekrapbij ons zooveel minder gezocht en gevraagd i!s als in Vroegere tijden en in vergelijking met andere landen. Thans schijnt het denkbeeld meer veld te winnen, ja schijnt men meer overtuigd te worden dat de on zuivere wijze van droogen groote nadëélën op de kleurstof dier Wortelen teweeg brengt immers zijn •wij van goederhand onderrigtdat in de meestoof het 'Hart, teven buiten deze stad, de benoodigde Werktuig'eti zullen worden geplaatst otn die drooging, Volgens eene betere methode met zuivere Verwarmde lucht te doen plaats hebben en dat deze meestoof reeds in het aanstaande saizoen gereed en werkzaam zijn zal. Eene openbare hulde verdient de heer jonkb.r \V. D. nu Jonge welke zich aan het hoofd schijnt gesteld te heidien om dc eerste schrede tot verbete ring krachtdadig lë oiiderslelinen en aan te beve len aan anderen rnet hem die in de fabrijk het hort geïnteresseerd zijn en hunne stemmen daartoe hebben bijgehrngt zal eehe niet mindere voldoening Ie beurt vallen. Zij allen trachten door vereende brachtén lint mogelijke tó beproeven öm zoovele landbouwers én meeplanters en daarmede onze wél vaart te hulji te komen eh brengen het hunne bij óm ons eiland te vrijwaren voor eene ontzettende schade welke het door dén dagelijks toenernenden achteruitgang der prijzen vSn dat artikel bedreigt. !)o eigenaren der meekrap-fabrijken hebben groot belang den feeder eene soliedé waar terug te geven en te zorgen dat hel onafhankelijk van hunne schuld is, dat het rijke voortbrengsel der natuur, aan haar ter bereiding toevertrouwd in Waarde onveranderd én onverminderd den eigenaren wordt teruggegeven opdat zij iii dien slaat inden handel gebragt zijnde kan medewerken tót herlevendiging van den eenltiaal bestaan hebbenden röem. Met is dus een edel stre ven dat zij daarvoor hunne panden en kapitalen veil hebben en niet langer den lijd afwachten dat hicn door hoogef stijgenden nood nog krachtiger daar toe konde worden gedrongen dan konde het ook wel- ligl lö laat zijn. Onmiskenbaar bevorderen zij daarbij hun eigen belang maar vooral ook dat van het al gemeen. Hel is daarom wenschelijk te achten dat meerdere fnbrijken hun voorbeeld Volgen en dat ook daar waar landbouwers zelve deelhebbers zijn die po gingen door hen krachtdadig worden ondersteund dat zij alle laanwhoid van zich afweren en door daden töo- hen dal het hun êmst is de kwijning van bun be staan té willen voorkomen. De tijd konde en zal waar schijnlijk komen dat zij zich tégenover hünne mede- plauterê té schamen zullen hebbert niet in tijds die middelen Ie hebben aangegrepen welke op den weg Van verbeteringen opbeuring hén voor de hand stonden. Mén ónderzóeke Vooral óf hel eene waarheid is dat de bestaande bereiding gebrekkig is en doe dat met dien ernst en dié beradenheid die het gèwigt der zaak Vereischt Ölis land is niet meer arm aan wetenschap pelijke beoefenaren die hun zullen ten dienste staan bekomt men dan de overtuiging dat dergelijk gebfek beslaat en dat een gfoótè schat verloren gaatdan zoeke tnen de middelen even als anderen dit deden om dien kanker te doen ophouden bekomt men een plan lot verbeterde inrigling dan laat men door deskun digen do soliditeit daarvan beoordeelea r en blijkt de zaak op physische en Werktuigkundige gronden zich aan te bevelen dan wacble men niet langer. Iedere dag uitstel is een nutteloos tijdverspillen het uitzigt op bezwaar blijft des lè langer beslaan en de verliezen aan onze 'algeméene welvaart en bijzondere individuen toegebragt zijn immers reeds zoo groot dat men zich niét kan verantwoorden éenë zoo gewiglige zaak op langere baah te schuiven. Zonder de resultaten van het aangeprezen onderzoek vooruit te l'oópen hebben wij reeds eenige ondervin ding voor dc hand die allen redelijken twijfel, of wel eert gebrek bestaan zoude, wegneemt. Van waar zoude het toch kunnen kofrtet» dat zoovele duizende vaten als onverkoopbaar ter néder staan terwijl anderen ge kocht worden én terwijl Frankrijk te gelijk met an- dëre landert hunne vaten van de band zétten en rede lijke prijzen bedingen Men hechtte geen geloof aan het denkbeeld dat alleen klimaat en landstreek hier van de oorzaak zouden zijn daar pleit tegen dat bij ons volgens verklaring van fabrikanten kwaliteiten gévohdert Worden die, ruimschoots beantwoorden aan datgene wat men elders vinden kan en bij de zeker heid dat soms van één stuk land iti differente dagen ëh nachten gedroógd en bearbeid goede en Mechtere soorten Worden geleverd, ^een stelselmatig zal moe ten worden gearbeid dit wekt den geest op van den nijverfen werkman en men zal voorkómen tëleu'rstel- lingen door ondoelmatige bewerkingen verkregen. Wij vertrouwen dat nadat dergelijk standpunt zal zijn bëréikt eeri betere tijd voor het artikel zal op dagen eri een ieder ruimschoots zal beloond vinden wat bij aan die uilkomsten mogt hebben toegebragt. Dat een ieder daartoe naar zijne beste krachten bijdrage iS de wenscli van den schrijver dezer regelen. Zierikzée u n ij 1851 i>uiTscHx.AT«Bo Hanover 5 Junij. Heden is da 80"° verjaardag ♦an den koning met öhgemeenen luister gevierd de koning van Pruissen prins Frederik der Nederlanden en nog een 3ütal andere vorstelijke personen waren her waarts gekomen óm dén grijzen vorst geluk te wenschen. f i i k B il H, ParUS 3 Junij. Alweder eeii rood bulletin, bet 'elfde gerigt aan bet volk en aan het leger. Ziehier den inbondi Wij hadden het voorzien. Onze vijanden zullen 1852 niet afwachten. Het schijnheilig mom, waarmede zij zich nog bedekken afwerpendehebben zij de Repu bliek uilgedaagd. Welnu wij nemen den hand schoen op. «Eenigen bedreigen ons de afschuwelijke wittè vlag te zullen uitsteken anderen een gezag in handen te zullen houden dat de wet hun ontkent eh zij door mis daden en laagheden besmeurd hebben allen te gelijk vallen de constitutie het laatste bolwerk om deregleó des volks en de laatste hinderpaal tegen hunne lïeersch- zuchtige plannen aan. Zij doen een beroep op de pa triciërs op degenen die het land exploiteren en uit zuigen en scharen heb hijeen ouder de vaan der vrees en eigen belangzucht. «Zullen zij den Ireurigen moed hebben hun werk te voltooijen 1 Zullen zij de constitutie durven herzien de monarchie uitroepen of de magt van den president verlengen Indien zij dezen schandelijken overmoed hebben dat dan het volk hel leger het gezonde deel der burgerij wier vaderlandsliefde nog niet door de stoffelijke belangen uitgedoofd is geheel Frankrijk opstaan om hein te treffen I De wereld is onze getuige, dat wij de aanvallers niet zijn. Wij hebben alles gedaaiialles geleden otfi woe ling en burger-oorlog te voorkomen. Een handvol el lendelingen geven met koelen gemoede aanleiding tot bloedvergieten ditmaal moet het óp hunne hoofden no- derkomen. Wij verwittigen dus de leden der meerder heid dat diegenen onder hen die door hun votum het leeken der slagting zullen gegeven hebben over zich- zelven het doodvonnis zullen hebben uitgesproken. De opneming hunner namen in de Moniteur zalhun von nis zijn. «Soldaten «Gij ziet hethet regt is aan de zijde des volks; uw pligt is duidelijk afgebakend aan bet volk alleen moet gij gehoorzamen. Elk bevel dat mogt strekken om uwe broeders te doen vermoorden moet door u af gewezen worden met al de verontwaardiging welko eene aanhitsing tot moord verdient en zij die u zoo danig bevel durven overbrengen moeten oogenblikko- lijk gestraft worden. De aristocratie doet u de belee- diging aan van op u te rekenen zij verbergt zich lafhartig achtor uwe bajonnetten keert die tegen hen zclven. Voegt uwe slagen bij de onze en de strijd zal niet lang zijn. «Volk «Nimmer hadt gij meer behoefte aan voorzigtigheid eti Veerkracht. Bedwingt uw gevoel beteugelt uwen toorn tot hot oogenhlik dat hij zal moeten uitbarsten. Geeno voorbarige beweging maar geene weifeling wanneer gehandeld zal moeten worden. Wantrouw de onge- duld-igen en vooral degenen die u in slaap willen wiegen wantrouw hen die zich omzigtig noemen omdat zij lafaards zijn en die alles in het werk stellen om uwe grootmoedige vervoering te verkoelen. Zorg dat degenen die h'unne bereidwilligheid ten toon sprei den daarvan lot het einde toe bewijzen gevou of schandvlek hen als kwakzalvers. «Laat ons nu wachten en onze laatste maatregelen nemen. Zij willen eene revolutie aan hun verlangea zal voldaan worden. Maar deze zal de laatste zijn want het is toch eindelijk tijd dat een einde gemaakt worde aan die voor verbetering onvatbare kaste welka men niet anders teregt zal kunnen brengen dan door haar hare door onregt verkregene rijkdommen te ont nemen. «Leve de sociale Republiek. «Het centraal committé van wederstand." Parijs 5 Junij. Men verzekertdat de policie den vermoedelijken vervaardiger van het elfde bulletin op bet spoor is. Het moet een voormalige secretaris van Sobrier zijn. In Portugal openbaart zich in het leger een geest van verzet tegen Saldanha en de progressisten. Des wege zijn door den gezant van Frankrijk te Madrid de volgende dopéches aan den minister van buitenlaudsche zaken alhier toegezonden Madrid den 2 Junij des avonds ten vijf ure. De 7d' militaire divisie in de provincie van Portugeesch Estramadura gelegerd heeft geweigerd den baron Das Antas te gehoorzamen terwijl zij betuigde de charter en de koningin gehoorzaam te zullen blijven eu zich tegfin de revolutionairen verklaarde." Madrid den 2 Junijten half zeven ure des avonds. In Portugal is eene tegen-omwenteling uitgebarsten. Drie rcgerhenlen infanterie drie eskadrons kavallerie en een bataillon artillerie hebben zich den 3t Mei te Elvas en te Montemar legen den generaal Saldanha en de zijnen verklaard." Rotterdam 6 Junij. Gisteren nacht, ten ongeveer één ure werd alhier brand ontdekt aan don Bóeren- steiger in eene bergplaats van kaas boter kaarsen enz. van J. G. Geurtz. Heeren brandmeesters der wijk daarvan verwittigd hebben door de policie bijgestaan de pnkhuisdeur opengebroken en zoo is tnen er gelukkig in geslaagd den voortgang der vlammen te stuiten zonder dat eenig overbodig gerucht de rust der overige stad verstoord heeft. De spuileu tier 9J° eu 10'"

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1