Zaturdag n Mei. 1851. Woensdag en Xaturclag. BUITENLAND. Brou daarbij laar. Jen op rboden rij uit >emd ABOKSimEiiTs-PBias Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25, Inzending der Advert, daags tevoren.'snamidd. vóór 4 ure. VEHsemjwT prijs der advebtbntïe3s Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels h f 1 behalve hel Zegelregt i bliek 3b ge ur- i Ne- itels, }kken Ka di ij g- op te kleu- welk tvoe- be> urnen iger, ku fi at de naar rzien iragt of te •deel ond- nige t de tijde met gold ver van be ll 3# eeft ,40 ,90 ield als -* .ige MUITSCHIiABÏ O. KruEjf.n 13 Moil LI. zondag werden te Elberfeldt ederom pogingen aangewend'tot het'houden van eene volksvergadering in eene naburige vlakte. Ongeveer 1500 ifrehschen die'tol dat doel derwaarts gekomen waren gingen bij de aankomst der autoriteiten en po- licie-beambten wel uiteen echter niet allen dadelijk liet wé Ik eenige fmestbl'iën' en lig te" verwondingen' ten giwokuv had. De gearresteerden1, en de vermoedelijke' anleggèrs' van den' oploop behoorden niet te Eiber- feid't te, hüiS. Ook te Keulen vond rhen maandag een oproerig geschrift' aangeplakt en zijrt' dien ten gevolge hütszWk'ingên gedaan. - Uit Christiania (N'oor-wegëm) meldt rtmn van- den 6'Mei datUie koiide daar weder zeer gevoelig was ge worden er viel veel sneeuw. F B A N K B IJ K. PauijSv 1*2 Mei. Heden morgen is aan het Elysée onder voorzitterschap van den president der Republiek, een ministerraad geliouden waan de Fortugesohe aan gelegenheden besproken werden welke voorden vrede van Europa een zoo verontrustend aanzien gekregen hebben. Ten gevolge'van hel in dezen raad bepaalde zijn nog heden twee couriers naar Lissabon afgezonden nvt gewigtige en uitvoerige instruction voor den zaak gelastigde van Frankrijk aldaar. De oppositie-bladen vtfir Lissabon spreken onbe wimpeld van de mogelijkheid ja zelfs van de noodza kelijkheid van den troonsafstand der koningin van Por tugal ten gunste van haren 14jarigen zoon. In hot nieuwe Porlugesche ministerie hebben de progressisten dë overhand. Te Chalons (Frankrijk) moest den 10 dezer een doodvonnis voltrokken worden. Reeds was de misda diger Jffoncfiartoiont geheeten aan den scherpregter en zijne twee ad sis ten ton overgeleverd en had men hem opliet scha\ot gebragt toen bij aan hunne banden ontsnapte van het schavot afsprong zich aan den daaraan gehecht en trap vastklemde en van daar een wanhopigen strijd aanving die meer dan een uur d'uurde. Hel iriogl echter niet gelukken den misdadi ger weder op het schavot té brengen en men was vër- pligt hem naar de gevangenis terug te geleiden om nieuwe bevelen af te wachten. De aanwezige gendar- rnes weigerden volstandig de beulen de behulpzame hand te bieden ofschoon zij waakten dat de misdadi ger- niet kon ontsnappen. Q1 33 O OT-BRITCTANKIEHTo Lomihn 12 Mei. Gelijk men weetheeft de direct- Re over het gebouw der tentoonstelling het mogelijke geval van brand in het gebouw voorzien en dien ten gevolge worden verscheiden brandspuiten in gereedheid gehouden.. Vooreen paar (kagen werd derzelver hulp vereisehtdoordien eene mei gas gestookte kagchel eenig ligJ houtwerk hij «Ie Engelsche. goederen vlam had doen vallenidoor hangende tapijten werd het vuur eenigen tijd- verborgen gehouden doch eindelijk verkondigde de rook bel gevaar hetwelk in een oogenblik werd af gekeerd De schade is onbelangrijk. 'Zalurdag, laatstleden werd het gebouw der ten toonstelling, door meer dan 40,000 personen bezocht; als maatregel van< voorzorg, is vastgesteld orm nimmer nroer dmn 60,000 personen per dog toe te laten. Op liet eiland Jamaica ?ijn- meer dan '15,000 men- schem aan de cholera gestorven er was groot gebrek aan geneesheerenw BINNENLAND. 's Gravf.nhaue 15 Mei. In de zittingen van de tweede kanver tier stal ew-gener a-a-1' Van eergistertn gisteren en heden zijn de beraadslagingen over de ge meentewet eerst over het geheel en daarna over de artikelen voortgezet. i)e minister van binnenlandsche zaken heeft dings- dag in eene uitgebreide rede het wets-ontwerp in zijn geheel verdedigd tegen de daarop gemaakte alge- meene bedenkingen.- In het 1ste deel dier rede behan delde de minister het punt der centralisatie. In het 2de deel hot vraagstuk der uniformiteit terwijl hij ten 3dc eenige bijzondere aanmerkingen behandelde. Vooral heeft hij daarbij doen uitkomen dat de bepa lingen W-aar tegen men de meeste bezwaren beeft in het midden gebragt, gegrond zijn op de voorschrif ten der Grondwet Onder anderen is art. 5, houdende bepalingen van den census een der gewigligste grondslagen van bet ontwerp na langdurige beraadslagingen onveranderd aangenomen met 42 tegen 22 stemmen. Het luidt a 1 '(Hus De leden van den raad worden gekozen door hen die op de in art. 6 regelende het kiesregt be doelde lijst van kiezers voor den gemeente-raad zijn gebragt. Om kiezer van leden van den gemeente-raad te zijn moet men in de directe belastingen de helft be talen van de som in de kiezers van leden der tweede kamer van de staten-generaal gevorderd." In den loop der zitting van dingsdag is ingekomen een wets-ontwerp houdende accijns op de suiker. Naar men verneemt heeft Z. M. benoemd tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden den heer rn.r G. van Ysselstexn .raadsheer in het provinciaal geregtshof van Zeeland. Ziuiukzee 16 Mei. Volgens een reglement dat thans het licht, ziet zullen op den 23 Junij aanslaande 36 handboogschutterijen aan den door den koning te geven wedstrijd deel nemen. Den 22 zal hel feest door het gelui der klokken en het lossen van bet geschut worden aangekondigd. In den morgen van den 23 zullen de prijzen in gou den zilveren en bronzen medailles bestaande bij den intendant van het Loo in optogt door al de schutterijen worden afgehaald en vervolgens door 12 meisjes en 12 jongelingen uit de gemeente Apeldoorn gedragen wor den. De stoet zal over de binnenplaats van het paleis defileren en dan zijnen weg naar den Doelen vervolgen. De vogel is 80 voeten hoog geplaatst. Na den afloop van den strijd zal aan de schutterijen, van wege Z. M., een feestmaal worden aangeboden. Des avonds zal de Doelen prachtig geïllumineerd zijn. De heer H. I). van Gennipgeboortig van Tjams- weer zal op zijn begeerte als zendeling van de Christelijk Afgescheiden kerk in Nederland naar China vertrekken. Daar hij alreeds zijn examen heeft afgelegd en in het zendelingswerk is onderzocht is zijn voor nemen om binnen kort uit het vaderland naar Enge land te gaan om van daar met scheepsgelegenheid zijne reis naar China te aanvaarden en aldaar op zijn eigen kosten zonder onderhoud van Christenen of Heidenen bet Evangelie te verkondigen. Tevens is zijn voorne men om zoodra als hij in China aangekomen is zich te vervoegen bij den beroemden zendeling Gützlaff, om van hem raad en bestuur te ontvangen en nadere inlichting te verkrijgen omtrent de doelmatigste wijze om het Evangelie aan de Heidenen bekend te inaken. Buitengewoon veel hoort men dezer dagen van zelfmoorden gewagen alleenig in het arrondissement Eindhoven hebben er in den loop eener maand 6 plaats gehad. JONGSTE BUIT EN L ANDSCHE TIJDINGEN. De Hamburger senaat heeft zich hij de Oosten- rijksche regering beklaagd over het langdurige verhlijl barer troepen in die vrije rijksstad. Het antwoord hierop is zeer ongunstig uitgevallen het Weenen ka binet heeft verklaard dat de staat van zaken in bet noorden van Duitschland hot terugtrekken dier troepen niet raadzaam maakte en tevens gegispt den vijande- lijken toon die in vele Hamburger dagbladen door straalt verlangende dat zulks door den senaat op eene behoorlijke wijze worde belet. Volgens berigten uit Portugal heeft de maarschalk Sahlanha die bijna dictator was geworden Oporto den 3 Mei verlaten en is op weg naar Lissabon. Eenige pogingen lot ongeregeldheden hebben te Lissabon plaats gehad maar zij hebben schipbreuk geleden op de ferme houding der autoriteiten en der troepen die aan de zaak der koningin en de orde getrouw zijn gebleven. De koning is den 3 dezer te Lissabon aangekomen. Do berigten uil Havana loopen tot 23 April. De bevolking verkeerde in een zekeren slaat van spanning, veroorzaakt door de verwachting van een nieuwen inval. De kapitein-generaal had eene depêche ontvangen waarbij hem kennis werd gegeven van het vertrek eener expeditie van Nienw-Grleans. De troepen sliepen ge heel gekleed en gewapend hij hunne paarden. Het volk zou naar men wil zich aan de zijde van de aanvallers scharen althans indien zij talrijk genoeg waren om een goeden uilslag te doen hopen. Aan een te Amsterdam ontvangen brief uit San-Fran cisco dd. 1 Feb. ontleenen wij het volgende Op het borigtdat in een nieuw districttusschen Trinidad-Baai en de Klamath-Rivier op eene zand bank aan de kustover eéne uitgestrektheid van 10 mij len the Gold Bluffs gqhaamd eene aanzienlijke hoe veelheid goud was ontdektzijn vele schepen met eene massa gelukzoekers derwaarts vertrokken. Sedert heeft men echter vernomen Aat de eerste berigten sterk over dreven waren. Wel lijilt hetgeen twijfeldat dit zand gouddeelen in zich bevat doch het wordt hij te kleino hoeveelheden gevonden dan dat de afscheiding van het zand de moeite zoude heloonen en met louter wasschen is hel niet behoorlijk af te scheitien weshalve de mees ten van hen die derwaarts zijn gegaan zonder van machines om met kwikzilver te werken of smelttoestel- len voorzien te zijn zeer teleurgesteld zullen terug- keeren. Velen hunner zijn reeds naar andere mijnen vertrokken die aanhoudend in do omstreken van de Klamalh-Rivier en hare zijtakken worden ontdekt en gezegd worden even rijk te zijn als al degenen die tot dusver in Californie zijn gevonden. Deze rivier wordt gezegd veel gelijkenis te hebben met den Rijn, ten aan zien van de lengte en het bekoorlijke der landstreken. Aan den mond der rivier bestaat reeds eene nederzet ting die met der tijd belooft zeer gewiglig te zullen worden. De van alle kanten inkomende gegronde of ongegronde berigten van nieuw ontdekte goudstreken maken onze bevolking als het ware ijlhoofdig vermits zij niet weet waarheen het eerst zich te wenden zoo dat velen hunne zuur gewonnen schatten verkwisten met rond te trekken van de eene plaats naar de andere in de hoop van al grooter en grooter stukken goud te zullen vinden en niet tevreden zijn met hetgeen men in andere landen eene schoone vondst zoude noemen noch indachtig bet oude spreekwoord beter een vogel in de hand dan tien in de lucht. »ïndien men eenige ladingen van de Gold Bluffs naar Europa kondmof wilde brengen zoude dit ongetwijfeld eene goede speculatie wezen waartoe den een of an deren tijd dan ook wel zal worden besloten doch aan gezien vreemde schepen van den kusthandel zijn uitge sloten zal de eer van zoodanig experiment alleen door de Amerikanen worden genoten alsook de daaruit voortspruitende winst indien het zand wezenllijk van het gehalte is als de aan ons getoonde monsters. Jam mer maar dat de havens ten noorden van do baai van San-Francisco gedurende het grootste gedeelte van het jaar moeijeiijk te genaken en in den winter wanneer de zuid-wesle winden waaijen schier ontoegankelijk zijn reeds-zijn'enkele schepen hij de poging vergaan et» deze omstandigheid: zal den snellen bloei der hooger aan de kust gelegen plaatsen zeer belemmeren er is echter eene stad aar» de Humboldt-Baai Union Town genaamd die sterk in voorspoed toeneemt terwijl een paar andere zoogenaamde steden die echter niets an-

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1