Zaturdag 10 Mei. 1851. 1 Woensdag en Zaturdag. BESTUREN MST1UTJEN. MEUlVSraillMN. II 1s.° Vi «rei l/2 urcf ABON3HEMEWXS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzending der A deert, daags te voren,'snamidd. vóór 4 ure. VERSCHIJMT I FRXOfS DER Al>VEKTEHTTIEM Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijksen Doodheriglen van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. BE PSORAÊÉA ESCVÊEXtA. In n.° 30 dézer Courant hebben wij onder den titel van hls Voor LandbouwersVah dé Psoralen ExCulentaook P'icquóti'oha geheelen melding gemaakt. Wij willen thans iets médeileelen van de mofeijelijk- heden die de heer Lamare-Ficquot zich heeft moe ien getroosten om haar naar Frankrijk over te brengen. In de steppen van Noord-Amerika heeft die na tuurkundige dé zaden en planton van dit geWas ver zameld. In Mei 1818 begaf hij zich over Engeland iia'é'r New-York alwaar hij don 24 juni] aankwam. Van daat ging bij westwaarts langs de Hudson- ïtivier en het Moer Eric lot naar Detroit. Verder tlbór de Michigan en Indiana reizende begaf hij zich naar Galena alwaar hij zich voor het grootste gedeelte kon provianderen, ^ijtt reis ten noorden Van do Mississippi vervolgende naar Saint-Paul nrn van daar naar Mendota gelegen op tien rogter-oever der groote rivier en aan de uitwatering van de rivier Saiht-Perie. Ie trekken, kwant hij den 6 Julij te Mendota aan. Daar Vernam hij het onaangename en zorgwekkende brrigt dat hel sedert renigen tijd tusscheh de Sioux en de Chippen Werkelijk tot eene oorlogsverklaring Wa5 gékolnen en liet terrein dat hij wilde onderzoe ken geheel en al door do krijgslieden van deze beide niagtigc stammen was bezet geworden. Daardoor zou zijn teven iii gevaar kubheit komen of ten minste zon hij het doel zijner reis niet kun nen bereiken. Hij vertrok echter terstond van Men dota keerde langs den lihker-oever van de Mississippi terug, ten einde aidaat* zijn personnel zaaien to Stel len en de henoodigdheden tot zijne voorgestelde on derzoekingen aan te vullen. Op den l9 Julij begaf hij zich weder langs denzelfden oever op weg eh wendde hij zich met den grootsten spoed noordwaarts. Den 25 hereikle hij de snelvlietende Saks trok dé rivier op eene gevaarlijke waadbare plaats over en trad terstond de digte wouden van den regter-oever in. Na een logt van 10 dagen vol gevaren en vergezeld van onverpoósden arbeid kwam hij einden lijk gelukkig eii behouden in dó steppen het doel zijner reis waarvoor hij zich zooveel ongemakken had getroost aan. Dit gedeelte der prairiën is gelegen op 43" 53' breedte en 95° 28' westerlengte van Parijs. Maar biltere teleurstelling de planten der psoralea die hij vond waren algemeen van zaad ohtblool, bijna allén waren mislukt door den invloed dér tegenstrijdige gesteldheid van den dampkring. Lamake-Picquot Was er echter de man niet naar om zich hierdoor te laten ontmoedigen neen met Vastberadenheid en geduld zet hij zijne reis voort dwars door deze uitgestrekte landstreek en kwam den 6 Augustus aan de oevers van het Loc-Qui-parle aan. Yijf dagen lang onderzocht hij dit land. Dit onder zoek geen heler resultaat opleverende besloot bij den 12 Augustus naar de vlakte terug te keeren ten einde zijne koffers niet slechts met levende psoralea- planten te vullen maar ook met de Apwslubérosa eene andere tot voedsel geschikte plant. Dit tweede gedeelte zijner zending op den 17 Au^ gustus Volbragt zijnde verliet hij de Savanen en begaf zich op nieuw langs do rivier Saint-Pierre naar Mendota. Don 30 keerde hij te Saint-Paul terug dwars door heken rivieren meren moerassen en alle andere oneffenheden vaneen onbewoonde streek met zich voerende rijtuigen beladen met kisten ge vuld. met lavende planten der psoralea en der apios Vochtige aarde enz. Na eene reis vol vermoeijenis en inspanning gedurende een en zeventig dagen kwam hij den 3 October te New-York terug vari waar hij zich naar lïavre inscheepte alwaar hij den 22 No vember met zijne levendige planten die door zijne zorg goenerlei letsel hadden bekomen binnenkwam. Mbt deze weinige regelen hebben wij hij vernieu wing uwe aandacht op deze plant gevestigd moge het ook zijn uwe belangstelling krachtig opgewekt voor haar Voor welke een man als Lamare-Piquöt zulk eene moeitevolle reis heeft ondernomen. A A N B E S T 15 D N G. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee zijn voornemens om np Woensdag den1\ Hei aanslaande, des middags, op hel Raadhuisin het openbaaraan den ininktt'ischenden aan te besteden De l>s»rst«'l!ing-en en Vetezaïevzwitijreit henevens het éénjarig «aifiVrSlovasl der lïjkè <fi«'S»oEB\v«'so en Werken met bijlevering der ben'oodigde materialen, in vier perceeleh overeen komstig het bestek en tie voorwaarden tot die beste ding vastgesteld welke, tien dagen tevoren, ter Secre tarie voor de gegadigden ter lezing zullen leggen en waarvan afdrukken ter Stads-Gburant-Drukkerij te verkrijgen zijn terwijl de aanwijzing np de werken zal gedaan worden op Haandag den 19 Hei, des morgens ten 9 urè beginnende met de kaaimuren in de Oudo Haven en zoo vervolgens door den Stads-Arcbitect hij winn inmiddels verdere inlichtingen te hekomen zijn. Zierikzee den 30 April 1851. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE vi. Ter ordonnantie Do Slads-Secretaris W. J. P. KROEF. BUITENLAND. r H A M K R II K. Parijs 5 Mei. De vrees voor Ongeregeldheden op gisteren is gelukkig niet bewaarheid. Trouwens de overheid Was op hare hoede en de bekendma kingen der jongste dagen deden liet haar nog meer zijn. Daar kwam bij dat het weder zeer ongunstig was en de feesion dus grootelijks mislukt zijn. Door den zwaren regen is aan den toestel tot de verlichting veel schade toegebragt. Ook in de departementen heeft nergens de verjaar dag der vestiging Van do Republiek aanleiding lot rustverstoring gegeven. In de gemeente Sevignac arrondissement Dinan heerscht thans groote ontsteltenis. De rotkoorson kinderziekte en griep hebben daar vreesselijke ver woestingen aangerigt de sterfte is zoo groot dat do regering zich genoodzaakt heeft gezien een nieuw register voor den burgerlijken stand aan te leggen ten einde de sterfgevallen op te teekenen daar het tol dal einde voor het jaar 1851 beslemdo hoek reeds hij het eerste kwartaal van dit jaar was vol geschreven. Men verzekert dat geheele familicn (laar zijn uitgestorven anderen hebben ver van huuue woonplaats de wijk genomen. GBOOT-BRITTAMNIEI». Londen, 5 Mei. De hoofdstad is op dit oogenhlik in eenen slaat van voortdurende afwisseling door de van alom loeslroomende en weder vertrekkende menigte, Wclligt heeft Londen zelden een levendi ger en woeliger schouwspel opgeleverd dan zich nu in de parken en in de nabijheid voorai van Hydepark vertoont. De hier ontvangen Portugesche tijdingen loopen tot den 30 April en zijn zeer gewigtig. De hertog van Saldanha had zijn hoofdkwartier to Oporto ter wijl de opstand zicli snel door alle deelen des rijks verspreidde. Do koningin had liet ontslag van den graaf Thomar aangenomen en den hertog van Ter- ceira de vorming van een nieuw bewind opgedragen met het voorzitterschap daarin maar de hertog van Saldanha in deze opdragt geen waarborg ziende togen eene aanstaande wederoplreding van graaf Thomar had dadelijk aan den hertog van Tcrceira geschreven «dat geen lid van de meerderheid die den omge- kochten en omkoopenden minister in de kamers on dersteunde het vertrouwen der natie verdient en dat do hertog van Saldanha het zwaard niet heeft getrokken ten einde graaf Tornar binnen zes maanden nf een jaar op nieuw in het bewind te zien treden." Zoodra de gebeurtenissen van Oporto te Lissabon be kend Werden nam graaf Thomar met zijne ambtge- nooten zijn ontslag en vlugtte op eene Brilscbo oor logsstoomboot naar de Spaansche zeehaven Vigo. De kolonel Cardozódie zijne soldalen te Oporto tot gehoorzaamheid wilde terug brengen is door hen doodgeschoten. De koning-getnaal heeft het vervol gen der opstandelingen gestaakt en is naar Lissabon teruggekeerd. In de zuidelijke staten van Noord-Amerika be gint zich eene partij Ie vormen die de ontbinding der unie beoogt. b s i, a I E. Brussel 4 Mei. Met het onderzoek in de zaak van den graaf en de gravin de Bocarmé zal den 27 dezer voor liet hof van assises in Henegouwen een aanvang worden gemaakt. De misdaad op liet kasteel Bury heeft reeds lang de belangstelling gewekt zonder dat iets uitlekte dat er eenig licht over verspreidde. Eindelijk heeft de gravin de Bocarmé gesproken en uit hare bekentenis kan men opmaken dat de zaak zich als volgt heeft toegedragen De graaf Uippolgte de Bocarmézich in liet huwe lijk hebbende hegeven met mej. Lydia Fougnicskoos zich tot woonplaats het kasteel Bury hij Doornik. De graaf leefde zeer ongeregeld zelfs mishandelde hij soms zijne vrouw. Deze daarentegen was rustig maar wijdde haren meesten tijd aan do nieuwe Fran-, sche romantiek, die, helaas! niet veel edele gevoelens bij haar zal hebben Opgewekt; zij schreef zelfs enkele romans de Adeline l'elney ligt nog van haar ter perse. Het is niet onnatuurlijk dat bij zulk een huishou den de financiën achteruit gingen. De echtelingen stelden hunrte hoop evenwel opeen broeder der gra vin den lieer li us lave Fougniesdie zwak van ge zondheid was en door een val van het paard daar enboven aan de dij was geamputeerd. Deze had zijne zuster als erfgename gekozen ofschoon li ij den graaT zoo veel mogelijk vermeed en zelfs altijd weigerde iels hij hein te nuttigen alvorens zijn broeder er zelf van had gebruikt. Voor ettelijke maanden echter kwam plotseling de heer Fougnies tot hel besluit, om met de gravin de Bulzeele de Grandmelz in het

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1