ZIEPJKZEESGHE COURANT. Woensdag 30 April, 1851. W.° 35» Woensdag en Zaturdag. Delging der Staatsschuld. BN ABONNEMESITS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzending der Advertdaags tevoren'snamidd. vóór 4L ure. VERSCHIJNT PRIJS DEB ADVEBIEKTIES i Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigtenmn 1-6 regels h f 1 behalve hel Zegelregt, ..J Vervolg van N." 34.) nJ. P. G. M. zegt, dat het voorstel van An- ïtmoloch moet beschouwd worden, als uit den t geest der natie voortgekomen en hij zegt dit te regt. Want wat is natuurlijker? Verlangt toch de natie, zooals bij ons plaats had (niet op eens, maar langzamerhand nadrukkelijker) i meerder aandeel in het bestuur des vaderlands, dan is dit Verlangen het uitwerksel van lïaar medegevoel voor zijne kwalenen geen mede gevoel is denkbaar, zonder den wil om te hel pen er? te lenigen. Dit nu zoo zijnde, dan vinden wij hierin het schoone Vooruitzigt van wél te zullen slagen. Bovendienwordt het grootsche-werk op de door ons aangegevene wijze tot stand gebragt, dan hebben wij ook Voor geene zwendelarij e n bedrog te vreezen; wat meer f is, ieder deelhebber zal het wel en wee van zijn vaderland meer ter harte nemen, en wordt al- zoo van zelven een kosteloos opzigter over de bestuurders des lands, groot en klein, met regt van spreken. »En hoe zedelijk kan het terugwerken van af den Koning tot den minsten ambtenaar; de natie spaart! Wie is in staat om de grens aan te toonen vari de heilrijke gevolgen, die op deze wijze kunnen ontstaan Even als voor een paar eeuwen de uitwerkselen van den stoom te nie tig werden beschouwd om er eene bijzondere aandacht op te vestigeneven onbeduidend schijnt Antimoloch's plan thans welligt velen toe; maar evenmin als in onze dagen eene grens voor de toepassing des stooms is aan te wijzen evenmin laten zich thans de heilrijke uitwerkselen be grenzen die de verwezenlijking van dit zijn plan in volgende tijden kan opleveren. De tijd rijpt wat goed isSiaan wij slechts enkele blik ken op de gevolgen bij wélslaging. Zouden wij dan niet ons gekocht graan vrij tot brood kun- t nen brengen? Zouden wij dan niet onbelast vleesch op onze tafels Zetten? Zouden dan daar door ook de minbcdeelden niet beter worden 3 gevoed En welk goeds laat zich alleen hier- van reeds voorspellenVerzadigt den arme van zijne jeugd af matig met vleesch en hij zal in den regel krachtiger zijn naar ligchaam en geest. Minder ballasten en veel meer dege lijke leden zullen op die wijze der maatschappij geschonken worden. »Nog meer, wordt, ten gevolge van eenen minderen schuldenlast het patentstelsel opge- heven, hoe zou daardoor de nijverheid niet worden gebaat en 's lands welvaart meer en meer worden verzekerd; mogt het licht, ons van den hemel om niet geschonken, weder vrij iri u onze woningen dringen, hoe zouden wij daar- door bevrijd worden van een kostbaar personeel, <nu bestemd om ons onder veel tooneelmatige formaliteiten en niet geringe moeitendie gave jGods te verkoopenen hoe zouden daardoor iet slechts onze lasten verminderenmaar zelfs die lastmannen langzamerhand met hunne wacht gelden in producenten veranderd worden, die, in plaats van, zoo als thans, de schatkist te ledigen, haar zouden helpen stijven. Maar wij stap pen van dit onderwerp af, het overlatende aan hem dien het lustorn hetmet nog zoo vele andere voorwerpen van belasting, uit onze doos van Pandora aan te vullen. {Vervolg en slut in een volgend nummer SiWtr OPROEPING. Burgemeester en Wetdodders der Stad Zierikzee roepen hij deze op Sollicitanten naar de betrekking van SIjkBs lleelmeesfer, Operateur en Verloskundigemits den graad van Doctor be zittende, alhier vacant door het overlijden van den heer H. L. Van Duijl waaraan voor de gratis behan deling der armen eene jaarwedde van vijf honderd gulden is verhonden om zich ten spoedigste, immers vóór ultimo Mei e. k. met portvrije brieven hij den heer Burgemeester dezer stad aan te melden. Zierikzee. den 23 April 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, vt. Ter ordonnantie. De Stails-Secretaris W. J. P. KROEF. n.PM BUITENLAND. DCITSCHI.fi ND. Frankfort 26 April. Bij gelegenheid dal de prins vnn Pruissen dezer dagen te Keulen de overheden die hem kwamen begroeien toesprak heeft Z. K. H. onder anderen gewezen op de drukpers in Keulen die hij slecht" noemde daar zij misvertrouwen en Iweedragt zaaide, De vorst maande haar aan zich te beteren en de hand te leenen aan de welgezinden in den lande te meer daar de gevaren welke men twee ja ren lang ontkomen was, nog niet geheel geweken waren. (Het Kculsche dagblad licht in zijn notnmer van den 2*7 bedoelde woorden toe en herinnert de diensten die de pers te Keulen onmiskenbaar ook aan de zaak van orde en rust in 1848 en later bewezen heeft.) Dezer dagen zijn te Koningsbergen in de galan terie- cn droogist-winkels alle voorbehoed- en genees middelen in beslag genomen met uitzondering van de gepatenteerde naar men verneemt, is legen de ver- kooperseene aanklagt wegens medische beunhazerij in gediend. De potte heeft het oprigten van landhuishoud kundige scholen iu Turkije bevolen. Te Nischnci-Nowgorod (Rusland) is aangebragt en verkocht 16,000 pud (omstreeks 6400 centenaars) meekrap uit Derbcnd en 10,000 pud (omstreeks 4000 centenaars) uil Bucharije de eerste voor 7 roebels en 15 kopeken (28 fr. 60 c.) a 7 roebels 50 kopeken (30 fr.) het pud de andere voor 3 roebels en 40 kopeken (13 fr. 60 c). In de haven van Derbend is, medege- rekend de door de officiële stukken aangewezen hoeveel heid van 16,000 pud, in het laatste saizoen naar Astrakan de aanzienlijke hoeveelheid afgeladen van 138,000 pud (55,200 cent.). Deze Oostersche meekrapleelt breidt zich telken jare aanmerkelijk uit en moet groole afbreuk doen aan den uitvoer van meekrap uit het zui den van Frankrijk (de Avignonsche meekrap) welke uitvoer sedert eenigen tijd reeds veel verminderd is. liet schijnt dat de Kaukasische meekrap in deugdzaam heid de Avignonsche Ie boven gaat. Die van Bucharije daarentegen is van mindere hoedanigheid en geldt niet half zooveel als de Kaukasische. De oorzaak hiervan wordt daaraan toegeschreven: 1." dat de Kaukasische meekrap langer in den grond wordt gelaten en eerst na 3 of 4 jaren wordt geoogst».terwijl zij in Frankrijk niet langer dan 18 maanden of 21/, jaar in den grond blijft 2." aan eene wijze van gisting eigen aan de Kaukasi sche provinciën waardoor het kleurend beginsel meer wordt ontwikkeld. Keulen 25 April. De polilieke vlugtelingen Kin kelGoeggWillich, d'Ester en Kudlich, die medeleden zijn van een commitlé voor financiën uit het te Parijs gevestigd Duitsch revolutionair commitlé en zich in zonderheid met voorslagen en plannen bezig houden om door krachtige middelen eene groole uitbreiding aan da revolutionaire pogingen in Duitschland te geven heb ben zoo als nu uit geheime mededeelingen gebleken is in hunne zitting van 1 February II. besloten eena nationale leening des Duitschcn volks ten bedrage van 5 millioon Russische daalders, lot den interest van 5 per cent te ondernemen cn zijn onverwijld lol uit voering overgegaan. Vooreerst zouden slechts provisi onele bewijzen worden afgegeven om die uiterlijk bin nen zes maanden tegen originele obligation in te wisse len. De deelneming aan deze leening zou van ééu daalder tot 100 daalders kunnen beloopen. Uit een bevelschrift van het Saksisch ministerie aan de kreitz- directiën waarin gelast wordt die deelneming in Sak sen te beletten, blijkt, dat tot voortzetting van het plan democratische sectiën door geheel Duitschland zich ge vormd hebben of nader zouden vormen. QROOT-BBITTfiNNIEN. Londen 25 April. De Times eindigt een betoog over Frankrijk's toestand aldus Wij kunnen geene voorspelling wagen ten aanzien van de kansen van zoo velo magtige partijen die elkander thans bestrijden maar wij zien vele on goede redenen om te gelooven dal allen in hunne pogingen zullen schipbreuk lijden. Frankrijk is luttel gesteld op de Bourbons en nog min der op de Ilepubliekmaar Lodewijk Bonaparte kan niet gekozen worden zonder dat eene of andere omwente ling uitbreke want hij is onverkiesbaar cn de roodn republikeinen kunnen niet zonder een schok zegevieren. Wie van de vier hoofdpartijen de bovenhand krijgt heeft dadelijk tegen drie tegenpartijen te worstelen en in een land alwaar het gezag zoo dikwerf door geweld is op- en overgedragen kan men bezwaarlijk rekenen op de wettelijke gehoorzaamheid van eene minderheid die sterk of veerkrachtig genoeg is om de wet te ver anderen. Wij kunnen dus alleen tot de slotsom ko men dat zulk een netelige toestand van zaken alleen door overmagt te overwinnen is. Die magt moge dan zijn die. welke somwijlen in één uur den regeringsvorm verandertof wel de worsteling welke een volk in den burgerkrijg stortdoch in het staalkundige zoowel als in het stoffelijke is het waar dat indien een stroom op zijnen weg door onoverkoombare hinderpalen gestuit wordt de hoog geslegen wateren zich eindelijk zelven eenen doortogt banen en met geweld eenen uil- weg vinden moeten. BINNENLAND. 'sGravenhage 27 April. Z. K. H. prins Hendrik is gisteren nacht uit de residentie naar Rotterdam en van daar naar Londen vertrokken. Van de 41 onder-officieren der infanterie dio aan het dezer dagen plaats gehad hebbend examen voor den rang van 2d" luitenant hebben doelgenomen hebben 25 aan hetzelve voldaan welker benoeming alsnu in de Staats-Courant is aangekondigd. De Toekomst meldt dat in de residentie en naar zij verneemt ook in andere plaatsen des rijks hij sommige Katholijken een adres circuleert waarbij aan Z. 11. den paus de benoeming van bisschoppen in ons land wordt gevraagd. Zierikzee 29 April. Jl. vrijdag zaturdag en gis teren zijn te Amsterdam RotterdamDelfshuven

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1