MMINfiBN. ZlfflJDiMI ADVERTENTIES II si ii d e I. ■w i Binnen kort zal aan de staten-generaal eene concept-wet op do jagt en visseherij worden aange boden in welk concept men als beginsel beeft aan genomen eerbiediging van ieders eigendom, en niet eoo als bij de tegenwoordige wet eeno vrije jagt op een anders eigendom tenzij men schadeloosstelling beloie, tiet regt lot afpalen van privaat-eigendom blijft behouden de jagl-acten zouden gesteld worden op f 14. Ten gevolge van den gestadigen overgang van manschappen van het staande leger tot de dienst in Oost-lndie zullen zegt men de met onbepaald ver lof zijnde plaatsvervangers der listing 1819 tot de werkelijke dienst bij sommige corpsen worden opge roepen. Naar men zegt is een 50tal onder-olïicieren tot bet examen voor 2del1 luitenant der infanterie te Breda toegelaten waaronder ecnigen die voor dien rang in Indie in aanmerking wenschen te komen. De Amersfoorlsche Courant zegtdat een artil lerist slechts weinige weken bij het korps ingelijfd den 14 dezer, op den weg naar Soest, levenloos ge vonden is. Hij had zichzelven door het onmatig gebruik van jenever vermoord. Meer en meer verlevendigt zich de hoop dat de indijking van de Lauwer-Zee een reuzenwerk bijna zonder voorbeeld, eerlang zal ondernomen worden. Volgens van geloofwaardige handelshuizen uil Hamburg en Berlijn te 's Bosch ontvangen brieven is bij keizerlijke ukase voor den tijd van zes jaren alle uitvoer van bloedzuigers uit Rusland verboden. Volgens nadere berigten uit Batavia voldoet de steenkolen-exploitatie tc Banjermassin meer en meer nan de verwachting zoowel wat den rijkdom als de hoedanigheid der kolen aangaat. In November en December 1850 waren 1441 ton steenkolen ontgon nen terwijl do productie in 1851 gerekend wordt op ongeveer 8000 ton. JONGSTE BUITENLANDSCIIE TIJDINGEN. De vestiging van het nieuwe Fransche ministerie beeft voor het oogennlik den toestand van Frankrijk veel verbeterd. Met moet sedert drie jaren te Parijs zoo rustig niet geweest zijn als thans. De gebeurtenissen in Portugal wekken in hooge mate de aandacht der Fransche regering. Te Madrid was den 14 dezer het gerucht in omloop, dat de president van den raad te Lissabon in hechtenis genomen was. Er moet weder ernstige sprake zijn van een plan lot aansluiting der Nederlandsche spoorwegen mei die van flnlgie te Antwerpen. De besmettelijke ziekte die te Genua is ont staan had Int op 15 dezer niet meer don 5 slagtoffers gemaakt. Hel bevestigd zich dat tbr oorzaak der ziekte, even als in 1843, wederom is de behandeling der huiden van aan ziekte gestorven beesten. Een hólel-bediende te Antwerpen trob uit de Badcn- sche loterij 50,000 Oor. Vroeger reeds had hij met een kameraad in hetzelfde hótel geld naar Frankfort 'gezonden voor een lot maar toen ontvingen zij niets. Later zeide bij tot zijnen makker dat hij het nog eens alleen wilde beproeven belovende echter te deelen wat er op gewonnen werd en schreef andermaal naar I Frankfort. Hij ontving nu een lot trok er 50,000 l flor. op en deelde de som met zijnen vrieod. Dezer dagen waren in eene arbeiders-woning op het Vliet te Leeuwarden eenige kinderen met spelen bezig toen een klein voorwerp in eene zich in den vloer be- j vindende holte te zoek raakte. Bij de pogingen die daarop in het werk gesteld werden om het verlorene terug te bekomen ontdekte incn onder den grond een geldzak die bij opening bleek eene som van ongeveer f 600 aan oude drie-guldens te bevatten. De hewoners die den eigenaar van bet huis van deze gelukkige vondst kennis gaven ontvingen vervolgens de helft voor hun deel terwijl de andere helft den huisheer verbleef. Men zal zich ligtelijk de blijdschap van het arbeiders gezin kunnen voorstellen over bet bezit eener daarvoor aanzienlijke som. De aanvoer van elft was donderdag II. te Rotterdam verbazend groot niet minder dan 4000 stuks wer den er op den afslag verkocht men wil daar een eten overvloedig zalmjaar uit afleiden. Te Dusseldorp klaag! men over de geduchte mo- migte meikevers, welke zich daar vertooncn. Vrijdag avond na zons-omlergang zag men ze in zwermen Aan miflioeuen over den Rijn naar de stad trekken. Onlangs stond voor ten geregtshof in Frankrijk een knaap wegens diefstal te regt. Op de vraag van den voorzitter hoe hij lot deze daad gekomen was anl- Vieerdde hij dat het gebrek hem daartoe had gebragl. En toen de voorzitter hem daarna opmerkzaam maakte op den gouden ring, welken hij aan zijnen vinger had zeide de knaap dat die van zijne moeder afkomstig was welke hij nooit gekend had maar die hij door middel van dezen ring eenmaal hoopte weder te vinden. Het openbaar ministerie eischlé do veroordeoling van den knaap. Op dit oogenblik drong eene vrouw tot voor de balie door en riep uit Mijne heeren dat is mijn zoon geeft Item mij weder. Ik was jong en ik was arm een rijk burger heeft mij verleid de procu reur der Republiek zal zulks niet ontkennen want hij was die burger, en de knaap, welken bij wil doen ver- oordeelen is zijo zoon." Onlangs is zekere P. Michel, een metselaarsknecht te Parijs overleden die bekend was om zijn on vermoeid rooken (laar inen hem nagenoeg nooit zon der pijp in den mond zag. Na zijn dood echter is gebleken, dat hij van het rooken zijn bedrijf maakte daar hij voor een tabaksverkooper pijpen doorrookte die hem dezelve, alsmede tabak, gaf en bovendien nog '12 stuivers daags betaalde. Michel heeft in de laatste 7 jaren meer dan 2000 pijpen doorgerookt. De dagbladen van Boston melden dat de Ameri- kaansche luchtreiziger S1Ase bezig is met de vervaar diging Van een monster-ballon die driemaal zoo groot zal wezen als de Hercules, en waarmede bij voorne mens is proeven te nemen en te bewijzen dat het mogelijk zal zijn naar Europa en zelfs rondom den aardbol te vliegen. Ook de voddenrapers van Parijs hebben eene voreeni- ging willen vormen. Vrijdag avond zijn gedelegeerden, 40 in getal door do verschillende arrondissementen benoemd in een wijnhuis in de straat Moffetard bij eengekomen. Onder de aanwezigen konden 6 lezen en uit deze werd de voorzitter verkozen terwijl de secre taris verkozen werd uit de 4 aanwezigen die hadden leeren schrijven. De voorzitter heeft daarop het ge stoelte een ton beklommen en eene redevoering uit gesproken waarin hij over de eerlijkheid der vodden rapers uitwijdde het nut aantoonde eener vereeniging tot onderlinge ondersteuning bij ziekte als anderzins en met eene vermaning tot eendragt en goede versland houding besloot. De secretaris las vervolgens de ge drukte statuten voor een artikel daarvan houdt in dat de vuilnishoopen der hoofdstad broederlijk onder de voddenrapers van elke wijk moeten worden verdeeld en dat niemand, onder welk voorwendsel ook, het deel van een ander moet aanraken. ij een ander artikel wordt de contributie van elk lid op 25 centimes 's maands bepaald en de som aan do zieken uil te keeren op 30 centimes daags. l)o oudste der voddenrapers vap Parijsdie meer dart 80 jaren telten den bijnaam van den keizer draaat is levenslang van alle betaling van contributie vrijgesteld o'schooti bij al de voordeden der vereeniging zal genieten. fn het Engelsche blad the Observer leest men de volgende wetenswaardige opgave betreffende de ouder dom der dieren Een beer leeft gewoonlijk slechts 20 jaren zoomede een houd en een wolf; een vos wordt 14 a 16 jaren oud een kat omstreeks 15 terwijl een haas of een konijn maar "1 a 8 jaren bereikt. Naar men zegt wordt de olifant 400 jaren oud de rhinoceros 50 terwijl het paard ruim 70 jaren kan bereiken maar gemiddeld slechts 25 h 30 jaren oud wordt de kameel wordt somwijlen 100 jaren oud te Weenen stierf een arend 104 jaren oud do raaf leeft 100 de ooijevaar 300 jaren de schildpad bereikt somwijlen 200 jdren. Een schaap wordt zelden ouder dan 10 een koe 15 jaren. Sedert eenige dagen bevindt eene belangwekkende vrouw Ida Pfeifer uit Weenen zich te Berlijn die eerst weinige maanden geleden van eene grootendeels over land ondernomene reis rondom de wereld in Duitscbland is teruggekeerd. De onvermoeide reizig ster, die haar plan, om de Kaap-de-Goede-Hoop te be zoeken, uil hoofde van den Kaffer-oorlog heeft moeten opgeven is nu voornemens naar de kust van Guinea te reizen waar zij natuurvoortbrengselen voor de Eu- ropesche museums verzamelen wil. Zondag morgen zijn van de recde van Vlissingen naar zee vertrokken du oorlogschepen Prins van Oranje, bestemd naar de Middellandscbe-Zee en Sumatra, naar de kust van Guinea. Brouwershaven 21 April. Binnengekomen Nieuw-Lelikertandkapt. M. B. Hoffman Johannes Marinus kapt. J. van Delft, Vriendschap, kapt. F. W. E. Schuchard Sara Lydiakapt. B. van der Tak alle van Batavia naar Rotterdam en Hendrik Jan kapt. Wap van Batavia naar Schiedam en vertrokken stoomboot Stad Dordrechtkapt. .1. 11. Stuit van Dordrecht naar Londen, ar va aki: e b STOOMBOOT STAB zixbikzii: Van Zïcrilizee Vrijdag 23,'smorg. 8 i Zondag 27, 10 Woensdag 30, 11'4 DiLiasarcs- gedurendede maand April 1831. Van Rotterdam: Donderdag 24, 'smoig. lÖ'/a uit, Zaturdag 20, 3Va Dingsdag 29, 4 DIEN8TEK 9 CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTEN, AANLEGGENDE AAN HET ZIJPE. Vertrek-uren van Zierihzee gedurende aflUTia'and^/>ri7w (Dienst tusschen Middelburg en RottïVjam.) Naar Middelburg Donderdag 24, 'snamid. 'l ure. Vrijdag 25, 2 Va Zalurdag 26, 2'/2 Zondag 27, 2V2 Maandag 2S, 'smoirg; 61/,' Dingsdag 29, 6'4 Naar Rotterdam: Donderdag 24, 's inorg. 6 i Vrijdag 23, 1 Zaturdag 26, 8 Zondag 29 Maandag 28, 9'/^ Dingsdag 29. 10»/2 (Dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam.) Naar Vlissingen Naar Rotterdam Zalurdag 20,'snamid. 2'/4ure. Vrijdag 23, 'smorgi, C'/jur& Dingsdag 29,,smoig. 0 Maandag 28, 7% (Dienst Amicitia.) Naar Bergen-op-Zootn en Afttwerperi: Donderdag24, 'smorg. 3 ure. Vrijdag 23, 4% Zaturdag 26, 5 Maandag 28, 7 Dingsdag 29, V/2 Woensdag 30, 8 ter Op den 21 dezer beviel van eene Doelt* M. OERLEMANS Echtgenoot van DOUW v. d. KRAP. Tot smart van mij en zijne nagelatene Kin deren overleed op den 19 dezer mijn geliefde Echtgenoot de Wei-Edel zeer geleerde Heer Hi L. van DU1JL in den ouderdom van nogen en veertig jaren in leven Stads-Qperateur Heel- en Verloskundige, en Secretaris van de Plaatselijke Com missie van Geneeskundig Toevoorzigt alhier. Zierikzeiï J. C. LAMBERT, den 21 April 1851. Wed. H. L. van Duui. De ondergeteekende borigt aan heeren Groot-Han delaars Fabrijkanten Makelaars, Winkeliers en alle verdere belanghebbenden dat bij door de Hoofd' Directie der Algeméene Commissie-Kantoren in Neder land, voor deze Stad als DIRECTEUR van bet ASsessaefzs Cositmïssie-ECaiitoor is aange steld en dat zijn Kantoor met primo Mei zal open gesteld worden. Hij neemt diensvolgens de vrijheid HEd. minzaamst zijn dienst aan te bieden met ver zoek hem met het verleenen van Monsters te willen begunstigen; terwijl hij HEd. opmerkzaam maakt, dal bij nu in de mogelijkheid is, hunne Artikelen, hoe groot ook een offerte zal mogen zijn in den kortst mogelijken tijd en veilig zal kunnen realiseren ook kunnen nu door hem alle mogelijke differente Artikelen van andere Steden en Provinciën ontboden Worden. Verder wordt aan het publiek ter algeméene ken nis gebragt dat de Heer 11. F. DONKERSLOOT te Leiden heeft opgerigt eene fflaaise!iap|>i| taste vez,a»e4eirii«g' va«i «lest Dienstbaren StasBsi» onder medewerking van eenige voorname Mannen; zullende deze Maatschappij zich over ge heel Nederland uitstrekken waartoe bereids in de voornaamste Steden Kantoren zijn gevestigd welke uitsluitend door geaccrediteerde personen zullen ge- derigeerd worden berigtende bet geachte publiek dal bij met de waarneming van het Kantoor bier ter Stede is begunstigd geworden en hij reeds een aantal Reglementen heeft rondgezonden waarin wer king doei en Strekking dezer oprigting staan uitge drukt. Hij vleidtzicb, dat ook, zoowel in deze Stad als in andere Steden deze poging goede vruchten zal dragen en men niet achteloos het Reglement zal ter zijde leggen maar hetzelve met ernst mogo inzien en beoordeelen waarna hij zich overtuigd houdt dat deze oprigting een algemeeneu bijval zal vinden zullende bij in goede verwachting na verloop van eenige dagen de lijst Ier inteekening aanbieden. Zierihzeeden 22 April 1851. De Directeur W.' ABELS. TER STADS DRÜK.E.ERIX VAN DE ERVEN A. DE VOS.

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 2